banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 00:19

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
PostPoslato: 30 Okt 2016, 22:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Уобичајена НВО/ЕУ/УН лапрдања и списак лијепих жеља. БиХ заузме 85. мјесто идуће године. Шта то сада значи? Добро или лоше? Ако је лоше, како поправити ситуацију? Ја сам ти малоприје навео конкретан примјер како међународно надгорњавање не значи ништа, а медијски је представљено као да је Србија мајка математике.
Немој помислити да сам ја против тестирања, ја чак сматрам да квалитетно екстерно тестирање мора бити дио ваљаног система образовања, али ПИСА то није, нити има потенцијал да постане.

Можда да причу преселимо на адекватан подфорум.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2016, 22:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Klajv, cemu Finci duguju to sto im je drustvo prilicno bogato? A nisu ekonomska sila.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2016, 22:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Врло могуће да имају јако квалитетно образовање, ако то питаш. Али поменути тест нема никакве везе с тим, то ја причам.

Citiraj:
Meanwhile, countries such as Finland, a consistent top-performer in the Pisa league tables, has been accused of failing miserably on other international academic tests such as TIMSS. Why? Gabriel H Sahlgren, the author of a book on the dubiousness of the Finnish miracle claims it is “because its centralised curriculum has ignored certain concepts that are not tested in Pisa”.


https://www.theguardian.com/news/2013/d ... erformance


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2016, 13:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
Vi od fleksibinog radnog vremena skrenušte na PISA testove...

Kod nas ima poslodavaca koji napominju da se kod njih radi fleksibilno radno vrijeme.
Najčešće to znači ostajanje nakon radnog vremena i rad nedjeljom.
A kada treba platiti taj rad, onda prekovremene sate ne računaju.
Mislim, OK je ostati nekad duže na poslu, nisam jednom ostao duže, ali kada sam vidio koliko pojedini ljudi koje znam ostaju na poslu... ne vrijedi.
Problem je što mnogi ne mogu mijenjati posao jer baš i nemaju nekog izbora, pa onda pristaju na sve, još ako imaju kredit i poslodavca koji je loš... Au...

U principu, ja sam za felksibilno radno vrjeme, tamo gdje je to moguće uvesti zbog načina poslovanja, ali daleko smo mi od neke zemlje gdje bi od toga profitirali i poslodavci i radnici.
Možda u nekim normalnijim firmama, ali... koliko je takvih kod nas?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2016, 07:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Mislim da se na ovoj temi brkaju malo pojmovi prekovremenog rada i fleksibilnog radnog vremena. Postoji dvije vrste poslodavaca, jedna koja te odmah pita da li si spreman raditi prekovremeno i druga koja te ne pita, al podrazumjeva :D. Cinjenica je da se kod nas gotovo nigdje ne placa prekovremeni rad i dok je tako nema svrhe pricati o ´fleksibilnosti´. Jedine ljude za koje znam da imaju fleksibilno radno vrijeme su tzv tezgarosi, koji se uposljavaju kao dodatna radna snaga za odredjene projekte, rade od kuce, placeni su po ucinku/projektu koji moraju zavrsiti u odredjenom vremenu, a kako ce svoje radno vrijeme organizovati u tom roku to je njihova stvar.

Generalno, radno vrijeme iz naslova teme ima smisla da smo placeni po ucinku.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2016, 08:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Te stvari oko neplacanja prekovremenih sati ili nekog drugog nacina poravnanja su iskljucivo krivica drzavnih kontrolnih organa. Tacnije, nepostojanja okvira koji bi i drzavi i radnicima bio od koristi, a poslodavcima nebi bio skup.

Npr. ako uporedite fiksnu poresku stopu na poreza dobit sa davanjima na platu onda je poslodavcu daleko jeftinije dici kes iz banke i platiti radnika na ruke nego mu prijaviti vecu platu od onih 400 maraka. O isplacivanju prekovremenih sati preko racuna da ne pricamo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2016, 08:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
The_new_Statesman je napisao:
Npr. ako uporedite fiksnu poresku stopu na poreza dobit sa davanjima na platu onda je poslodavcu daleko jeftinije dici kes iz banke i platiti radnika na ruke nego mu prijaviti vecu platu od onih 400 maraka. O isplacivanju prekovremenih sati preko racuna da ne pricamo.


Otkrivas toplu vodu :D

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2016, 08:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Znam, ali bas to je jedan od najvecih uzroka egzodusa naroda koji se upravo desava.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2016, 17:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
A.J.V.A.R. je napisao:
Mislim da se na ovoj temi brkaju malo pojmovi prekovremenog rada i fleksibilnog radnog vremena. Postoji dvije vrste poslodavaca, jedna koja te odmah pita da li si spreman raditi prekovremeno i druga koja te ne pita, al podrazumjeva :D. Cinjenica je da se kod nas gotovo nigdje ne placa prekovremeni rad i dok je tako nema svrhe pricati o ´fleksibilnosti´. Jedine ljude za koje znam da imaju fleksibilno radno vrijeme su tzv tezgarosi, koji se uposljavaju kao dodatna radna snaga za odredjene projekte, rade od kuce, placeni su po ucinku/projektu koji moraju zavrsiti u odredjenom vremenu, a kako ce svoje radno vrijeme organizovati u tom roku to je njihova stvar.

Generalno, radno vrijeme iz naslova teme ima smisla da smo placeni po ucinku.

Ne brkam.
Ali je "fleksibilno radno vrijeme" uglavnom šifra za naplaćeni prekovremeni rad. Čast izuzecima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2016, 21:11 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
A.J.V.A.R. je napisao:
Mislim da se na ovoj temi brkaju malo pojmovi prekovremenog rada i fleksibilnog radnog vremena.


Problem je što se kod naših poslodavaca to svodi na isto. Radi se dok se posao ne završi, šta prekovremeno znaš li ti koliko je nezaposlenih? :roll:
Ili još gora solucija: ti radiš i odrađuješ posao još trojice koji sviraju qrtzu....fleksibilan si :-?

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2016, 22:03 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 23:49
Postovi: 647
Lokacija: BL
Najbolja je ona 'ja hranim tvoje djete' imaju i poslodavci flexibilne motivacione fore,trebali bi i radnici biti flexibilni i naguzit se povremeno

_________________
Shoot first,ask question later


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Nov 2016, 00:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Nek nek, polako iskusniji i stručniji iscuriše u inostranstvo, nek sad budu poslodavci.... a klijenti kad počnu da se bune uslugom, otiće... i doći na to da više nemaju kvalit.usluge


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jun 2017, 10:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Iako je tekst prodaja magle o nekakvoj propasti, bitno je da se prica.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1268737


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jun 2017, 13:14 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Sa 18k dinara možeš samo da krepaš ako živiš u BG ili NS. Ja se živo čudim kako tamo narod živi....prosjek plate 20.000 dinara ili ispod 350 KM :oops:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2019, 08:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Zanimljiv clanak:
https://www.index.hr/vijesti/clanak/u-h ... 29470.aspx


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2019, 10:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Btw. mislim da bi globalno doslo do rasta broja zaposlenih kroz povecanju traznju za robe i usluge vezane za slobodno vrijeme. Ljudi ce se vise druziti uz npr. rostilj :-D To odmah sa sobom nosi vecu potrosnju.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs