banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:35

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Feb 2017, 11:31 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Avg 2014, 19:45
Postovi: 199
Šta jedan ETF-ovac, sa velikim zanimanjem za informacione tehnologije (tačnije razvoj softvera) te samostalnim zalaganjem (neki relativno manji lični projekti u slobodno vrijeme za vrijeme studija), bez iskustva, može očekivati što se tiče posla?Pošto mi je cilj da što prije odem odavde, da li postoje šanse da posao odmah dobijem vani (Hrvatska, Austrija, Njemačka, Velika Britanija)?Da li kompanije zapošljavaju ljude bez iskustva ili prvo moraju proći neplaćenu višemjesečnu obuku?Najviše me zanimaju oblasti koje se kod nas izgleda ne traže (cyber security / pen testing / sigurnost, umjetna inteligencija / duboko učenje / mašinsko učenje, ugrađeni računarski sistemi, računarska grafika, neki ozbiljniji R&D projekti), kakva je potražnja u ovim područjima u regionu?Koliko sam primjetio kod nas se, uglavnom, traže web razvojnici.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2017, 11:36 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Strucnost u Cyber Security je vani izuzetno trazena i odlicno placena. Isto kao i sve sta ima veze sa obradom podataka (Database administratori, Data analysts, BigData, Hadoop i td.). Ako naucis ovo u vezi baza podataka, javi se u vezi posla.
Web razvoj samo ako zelis ostati u BL. :)

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2017, 11:45 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Avg 2014, 19:45
Postovi: 199
Zaboravio sam napomenuti, još nisam ni stigao do ETF-a.Siguran sam da se traže stručnjaci u tim oblastima, ali gdje i koliko je iskustvo potrebno, šta je sa onima bez iskustva?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2017, 11:48 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Onima bez iskustva nek je Bog na pomoci. :)
Salim se - oni bez iskustva mogu npr. kroz neke Open Source projekte (ili svoje vlastite), da pokazu koliko znaju i time privuku paznju neke firme. Ja sam trenutno pikirao na jednog apsolventa PMF-a, koji nema nimalo iskustva, ali pokazuje ogroman kapacitet i potencijal da brzo nauci i usavrsi se u zeljenoj tehnologiji/bransi.

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2017, 15:09 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2007, 22:17
Postovi: 435
h4xx0r, samo ti uči i radi... i kod nas (jako, jako, jako) polako dolaze vjetrovi sa zapada.
Raspituj se, radi besplatno, stiči iskustvo.

_________________
http://zeljkov.wordpress.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2017, 20:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Код доста секјурити послова се захтјева "клиренс" од државе што је некад тешко добити за имигранте ако немају држављанство.
Тако је бар у САД, не знам како је са европским земљама.

Учи, ради, придружи се онлајн заједницама које се баве тим, направи хомелаб и тестирај разноразне сценарије.
Биће ти тешко убости први посао и немој да одбијаш да радиш за џабе као што врда рече јер некад те само једно искуство дјели до сјајне позиције.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2017, 11:06 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Avg 2014, 19:45
Postovi: 199
Možda je to za poslove u vladi ili za neke specifične poslove, znam da u Spacex-u ne mogu raditi stranci zbog nekih mogućih zloupotreba raketne tehnologije.Ne očekujem posao odmah po završetku studija, ali zar je moguće da se u IT industriji mora stažirati besplatno?Čisto iz radoznalosti, koliko jedan državni fakultet (u ovom slučaju ETF) može nekoga pripremiti za rad u navedenim područjima (posebno za cyber security)?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2017, 11:24 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
U IT se ne mora stazirati besplatno. Vec odavno firme u BL omogucavaju studentima placenu praksu. Prije mjesec dana mi je pricao jedan apsolvent PMF-a, da dobija 1000 KM za praksu u jednoj firmi u BL kao Java Developer, i to za 4 sata dnevno.
I ja bih placao studente za praksu i za ucenje neke tehnologije, ali imam losa iskustva sa par njih - svi zele da rade to samo zbog dobre love, a niko zato sto ga to bas zanima... Iz iskustva znam, da mozes postati dobar strucnjak samo ako te ta tematika zanima, a oni koji trce za lovom "ostanu bez daha" vec kod prvog tezeg uspona...

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2017, 18:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
h4xx0r je napisao:
Možda je to za poslove u vladi ili za neke specifične poslove, znam da u Spacex-u ne mogu raditi stranci zbog nekih mogućih zloupotreba raketne tehnologije.


Види, ја ти говорим из свог искуства и оног на шта сам ја наишао.
Ако ће тебе пустити неко у финансијску институцију која врти милијарде да му чачкаш по мрежи они желе да буду сигурни да немаш никакве мрље у свом досијеу.

Што се тиче рада за џабе, не мораш, али буди спреман. Нисмо сви исте среће и некад нам се нешто измакне или не иде како смо планирали. Некад ће ти дати пројекте као тест, некад желе да виде хоћеш ли се уклопити у окружење, итд итд.
Ја сам први посао радио 4 мјесеца за џабе, тад сам га презирао али сад ми је драго што је тако било.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Feb 2017, 18:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
Vrijedis koliko imas u glavi i prstima. Svaki dan svoju vrijednost mozes uvecati ili smanjiti, stagnacija ne postoji.
Zatim, ako radis (na sebi) novac ce doci jer bilo sta da izaberes, veoma je trazeno. Ali ako si u ovoj prici samo zbog novca, kao sto je Digresija spomenuo, neces postici ni blizu koliko mozes + sto rizikujes da postanes jedan od mediokriteta punih usta skracenica kojima krije neznanje :)

Nemoj me pogresno shvatiti i isfurati se ali pricu "da nagulim vani" ostavi dok ne dodjes do polazne tacke za istu (znanje, ETF, iskustvo...) i, izvini na izrazu ali bolji mi ne pada na pamet, dok ne odrastes i sagledas to sve malo drugacijim ocima ;)

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Feb 2017, 20:53 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Avg 2014, 19:45
Postovi: 199
NiZ je napisao:
Vrijedis koliko imas u glavi i prstima. Svaki dan svoju vrijednost mozes uvecati ili smanjiti, stagnacija ne postoji.
Zatim, ako radis (na sebi) novac ce doci jer bilo sta da izaberes, veoma je trazeno. Ali ako si u ovoj prici samo zbog novca, kao sto je Digresija spomenuo, neces postici ni blizu koliko mozes + sto rizikujes da postanes jedan od mediokriteta punih usta skracenica kojima krije neznanje :)

Nemoj me pogresno shvatiti i isfurati se ali pricu "da nagulim vani" ostavi dok ne dodjes do polazne tacke za istu (znanje, ETF, iskustvo...) i, izvini na izrazu ali bolji mi ne pada na pamet, dok ne odrastes i sagledas to sve malo drugacijim ocima ;)

Realno, nijedna osoba sa imalo ambicije ne bi birala slabo plaćena područja, ipak se od novca živi.Oni koji ganjaju samo novac sigurno neće odabrati (softverski) inžinjering :wink:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Maj 2018, 23:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Ima li ko za preporuciti neki open source softver koji moze distribuirati video sadrzaj? Dakle da moze kupiti spisak video klipova i vrtiti na stream-u koji bi bio dokuciv preko url-a.

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs