banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1335 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 67  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 24 Dec 2016, 01:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Trapi je napisao:
Koju bi mi knjigu jos preporucili o ratu,Krajini,vojnim i paravojnim formacijama , ova Monografija je svakako u planu za uzeti


http://www.krajinaforce.com/dokumenti/k ... lisica.pdf

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2016, 14:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Druga cVP u 1993.godini
-Ako je 1992. godina bila godina volje , motiva ,zelje, 1993.godina , je vec postepeno postajala nesto drugo. Neka promjena se osjecala kako kod mene tako i kod pripadnika moje cete. O cemu se radilo? Naime , dobili smo odgovore na sva ranija pitanja koja su nam bila nejasna , a odgovori strani i nerazumljivi. Saznali smo sta to znaci "profiter" , "donator" , "sponzor". Saznali smo kako se "volovima" kupuje "nesposobnost za vojnu sluzbu". Sve to je negativno uticalo na moral kod vojnika i starjesina. Postalo je normalno da su casni vojnici i starjesine svakim danom sve siromasniji , a oni gore pobrojani sve bogatiji, arogantniji , drskiji.Znali smo da svi ti ratni profiteri imaju uporiste u civilnim organima vlasti , a nije bilo neubicajno i da visoko pozicionirani oficiri imaju interesa u ovim radnjama.......
Pojedinim komandantima brigada i drugih jedinica nije bilo strano da za razlicite "donacije" tipa gorivo,stoka,cigarete,konzerve , novac oslobadjaju vojnike ucesca u ratu. Tako je teret rata postepeno prebacivan na ledja sirotinje , tatini i mamini sinovi su postedjeni a pojedini komandanti su uzivali u raskosi "sponzorskih donacija".......
Nije bio rijedak slucaj da u kratkom roku poslije privodjenja i oduzimanja nelegalnih roba , budem kontaktiran telefonom ili vojnim vezama da lice pustim,a robu vratim.Ukoliko bih to odbio da uradim , intervenciju na sebe je preuzimao neko od starjesina iz sluzbe bezbjednosti.Ukoliko bih i to odbio, a lice sa robom i pratecom sluzbenom dokumentacijom predao nadleznom organu, skoro po pravilu , ta lica su bila pustana u kratkom roku i dalje nastavljajuci sa dotadasnjim aktivnostima , a meni i mojim saradnicima bi se smejali u lice......
Primjer ociglednog ratnog profiterstva je sljedeci: u Modrici , tacnije punkt "Jakes" bio je 24sata pod kontrolom vojnika iz moje jedinice.Na tom zadatku su angazovane iskusne starjesine ,iskusni vojnici kao i vojnici koji su se vracali sa oporavka poslije ranjavanja , znaci , u njihovu moralnost i profesionalizam se nije moglo sumnjati. Uobicajeno je bilo da dnevno kroz punkt prodje izmedju 20 i 30 cisterni goriva. Skoro sve su imale pratecu dokumentaciju po kojoj gorivo ide u Republiku Srpsku Krajinu. Naknadnim provjerama bismo utvrdili da je zaista od tog broja otislo 5 do 10 cisterni dok su sve ostale teret ostavljale u regiji Banjaluka! Cesto smo znali oduzetu robu , najcesce cigarete dijeliti odmah vojnicima na frontu tako da poslije intervencije nismo imali sta vratiti svercerima-profiterima......

komandir 2.cVP porucnik Z.Z.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2016, 17:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
A jel vas negdje jednom neki balavi svercer oruzja natjerao da se vratite pa ste mu upali u po noci i uhvatili ga u gacama?
Davno mi je to jedan poznanik pricao al ne znam u kojoj je jedinici bio, kaze dosli mi mali ide kao rambo, m-16 u jednoj ruci, sa svakog prozora objekata u dvoristu viri po cjev-dvije na nas, nista mi se vratimo, upadnemo im u pola noci i onda igranka...

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2016, 18:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
@Veljo
......balavi svercer oruzja.....m-16 u jednoj ruci.....meni je ovo totalno nepoznato,sto ne znaci da se nije desilo!!!
Cika Krol je upuceniji od mene mozda on zna!!!

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2016, 18:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
Nikad cuo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2016, 18:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Onda nije vas

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2016, 18:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
veljo1981 je napisao:
Onda nije vas

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Ako se Cika Krol toga ne sjeca onda se nije ni desilo.....GARANT!!!

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2016, 21:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Jbg, ja se sjecam da mi je pricao, al stvarno nemam pojma u kojoj jedinici je bio. Vi pricate o ganjanju svercera pa kontam da nije vas, kaze mi lijepo posjedamo u bov i nazad pa se vratimo po noci. Ako se sjetim provjerim sutra na poslu, znace ovi drugi

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2016, 23:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
veljo1981 je napisao:
Jbg, ja se sjecam da mi je pricao, al stvarno nemam pojma u kojoj jedinici je bio. Vi pricate o ganjanju svercera pa kontam da nije vas, kaze mi lijepo posjedamo u bov i nazad pa se vratimo po noci. Ako se sjetim provjerim sutra na poslu, znace ovi drugi

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Hajde to provjeri pa javi ....ko zna....mozda ni mi se trenutno ne sjecamo.......STARI se Veljo :D

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2016, 07:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Pitao kolege na poslu dal znaju, kazu bio u korpusnoj policiji pa poslije presao u novske izvidjace, sad ne znaju period tacan. Ovaj sto je bio izvidjac u XI kaze da se sjeca da je bio u bvp na Grabezu kad je neka gadna dzeva bila, ne zna kad je presao u Novi
Znaci ipak je vas :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2016, 08:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
veljo1981 je napisao:
Pitao kolege na poslu dal znaju, kazu bio u korpusnoj policiji pa poslije presao u novske izvidjace, sad ne znaju period tacan. Ovaj sto je bio izvidjac u XI kaze da se sjeca da je bio u bvp na Grabezu kad je neka gadna dzeva bila, ne zna kad je presao u Novi
Znaci ipak je vas :)


Sacekacu da Cika Krol baci komentar....

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Dec 2016, 20:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
motozeljo je napisao:
veljo1981 je napisao:
Pitao kolege na poslu dal znaju, kazu bio u korpusnoj policiji pa poslije presao u novske izvidjace, sad ne znaju period tacan. Ovaj sto je bio izvidjac u XI kaze da se sjeca da je bio u bvp na Grabezu kad je neka gadna dzeva bila, ne zna kad je presao u Novi
Znaci ipak je vas :)


Sacekacu da Cika Krol baci komentar....


Ispostavilo se da ovaj Veljin nije bio pripadnik naseg bataljona nego je iz bVP 2.KK !!!

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Dec 2016, 21:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Isjecak iz monografije

Stariji vojnik
Moj put u bataljonu vojne policije poceo je , ne pocetkom rata , vec davnog 01.aprila 1979.godine kada sam prvi put , poslije odsluzenja vojnog roka u JNA , pozvan na vojnu vjezbu u ovu jedinicu. Pripadao sam generaciji koja je postovala pretpostavljene , njihove naredbe bez zahtjeva za dodatnim objasnjenjem : zasto ja , sto ne ide on , ima li ko drugi i slicno .........
Od sjecanja na rat izdvajam dogadjanje sa 25./26.februar 1994.godine. Moja ceta je na izvrsenje zadatka u rejon s.Vitkovci stigla dana 25.februara i razmjestila se u kucama mjestana. Nakon nekog vremena pozvali su nas komandiri i saopstili nam da moramo izvrsiti vrlo rizican i tezak zadatak ovladavanja objektom Kanatova kosa kako bi se odbacile neprijateljske snage koje su sa ovog objekta kontrolisale vatrom putne komunikacije i ugrozavale zivote i objekte vise sela. Zadatak smo , kao i nebrojeno puta do tada , prihvatili bez pogovora.
Moj komandir Maki nas je postrojio , izdao zadatke i izveo na polazne polozaje. Neposredno prije signala za napad, na nas su napale neprijateljske snage otvarajuci jaku vatru sa svojih polozaja. Borba je pocela. Maki je naredio "naprijed" i svi smo bez pogovora krenuli....Borba je bila teska , ali napredovali smo metar po metar kroz hladnu snijeznu noc. Oko jedan sat po ponoci , neposredno prije mog ranjavanja , sa mnom je bio Kole koji je nesto galamio i pametno , vizionarski odlucio da dalje krene od nas. Trenutak nakon njegovog odlaska , u moju blizinu je pala granata od koje je poginuo vojnik U.S. , a ranjeni Strunjo i Bozica.Ja sam dozivio teze ranjavanje , OSTAO SAM BEZ OKA.
Danas , kada se toga sjetim , pitam se zasto smo sami bili tu ???
Gdje su tada bili oni slavni oficiri 16-te krajiske brigade ???
Zar je sto policajaca bilo hrabrije i jace od hiljada pripadnika ove brigade ???
Sad se prisjecam pjesadinaca 16-te koji su bili ushiceni nama , nasom opremom , VOLJOM i MORALOM !!! Tada su nam rekli da prvi put vide da OFICIRI idu sa VOJNICIMA u NAPAD , to je kod njih bio rijedak slucaj. Najbolji ostaju najbolji.
Takvi smo i bili.
Vodnik M.S.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2017, 22:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Isjecak iz Monografije

Rekli su o 1.bataljonu Vojne Policije 1.KK

General-pukovnik Momir Talic
Primjeri hrabrosti , junastva, starjesina i boraca 1.bVP poznati su svim pripadnicima VRS i gradjanima Republike Srpske ... Pripadnicima sadasnjeg bataljona i buducim vojnicima i starjesinama ove jedinice ostaje obaveza da nikada ne zaborave one koji su polozili svoje mlade zivote noseci uniformu i amblem 1.bVP i braneci Republiku Srpsku i njen narod.
Banja Luka , kasarna "Kozara" , 09.01.1996.godine

Pohvale za junastvo
Za pokazane primjere herojstva i junastva u slamanju muslimanske ofanzive u zoni odgovornosti 1.KK VRS , komandant najveceg korpusa u nasoj Republici , general potpukovnik Momir Talic pohvalio je:
Prvi bataljon Vojne Policije i Prvu Izvidjacku cetu 1.KK VRS , koje su iz pokreta na dva pravca - Ozren i Komar , uspjeli pomoci jedinicama u dodiru , stabilizovati odbranu , preci u napad i povratiti dio izgubljenih polozaja....
Iz Glasa Srpske , Vidovdan , 1994.godine

General-pukovnik Bosko Kelecevic
....pored vojnopolicijskih zadataka , bataljon je bio angazovan i na izvodjenju borbenih akcija i dejstava upravo tamo gdje je bilo najteze, najosjetljivije i najpotrebnije. Tako smo morali i prvog coveka , komandanta bataljona VP , majora Lakic Radoslava izvuci iz bataljona i postaviti za komandanta brigade gdje je na toj duznosti i poginuo.Posebno treba istaci ulogu dijelova 1.bVP u izvodjenju najteze i najuspjesnije operacije "Koridor 92" gdje je bio angazovan na najosjetljivijim mjestima i rejonima.....

General-pukovnik Novica Simic
....ali bataljon Vojne Policije 1.KK je ipak nesto posebno , ako je iko mogao da se probije kroz grad , u tom slucaju Modricu , onda su to oni bili.....1.bVP je probio na Modrici i produzili su sa mnom na Odzak , a kad su to zavrsili , otisli su na Jajce. To je bila tako dobro uhodana ekipa da su sami sebi vrsili pripremu i podrsku.....
Bila je to "VOJSKA DE LUKS"......

General-potpukovnik Momir Zec
....nedvosmisleno se moze reci da je ovaj bataljon bio udarna snaga u rukama komandanta korpusa , posebno u teskim operacijama kada je trebalo brzo i energicno djelovati.
Orden Nemanjica ,kojim je predsjednik Republike Srpske Radovan Karadzic odlikovao ovaj bataljon takodje govori o kakvoj i koliko znacajnoj jedinici je rijec.Ovoj jedinici na cast i ponos sluzi i drugo visoko priznanje a to je Medalja Petra Mrkonjica. Ne postoji niti jedna jedinica u VRS koja se ovim moze pohvaliti.....

General major Dragomir Keserovic
Uvijek i na svakom mjestu su bili najbolji. Za to su bili rodjeni. Uz njihovo ime ide SLAVA i BESMRTNOST.....

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2017, 19:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Isjecak iz Monografije

Dva puta s "druge strane"

U mjesecu martu 1993. godine , u sklopu borbi oko koridora moj zadatak je bio da kroz otkriveni prolaz , nastao razminiranjem minskog polja , udjem iza neprijateljskih jedinica i da sacekam pocetak napada. U rano jutro proveo sam vod kroz napravljeni prolaz , neprijatelja nismo uocili i nastalo je cekanje..... Nazalost , realizacija plana nije isla po dogovorenom tako da sam sa vodom ostao u zaklonima , sacekao pad mraka , vezom dogovorio pravac izvlacenja , odnosno povratka na polaznu liniju , te izvukao vod na sigurno .....
Drugi dogadjaj je vezan za Teslicko ratiste , tacnije Blatnicu. Moj vod je imao zadatak da kroz uoceni medjuprostor bude ubacen iza neprijateljskih linija i da saceka napad ostalih jedinica. Vod je uspjesno ubacen i dobro maskiran. Iskoristio sam priliku da izvidim njihovu liniju koja je bila organizovana tako da iza prve linije postoje jos dvije , a koje su medjusobno povezane saobracajnicama i isturenim rovovima. O svemu uocenom , izvjestio sam svoju komandu. Gledali smo neprijateljske vojnike kako slobodno setaju na nekih pedesetak metara od nas. Napad je poceo u dogovoreno vrijeme , no tada sam primjetio da je nasa artiljerija djelovala vrlo kratko vrijeme i da nije bilo znacajnih pogodaka. Poslije par sati javljeno mi je da se oprezno povucemo , sto smo ucinili. No vec smo bili primjeceni tako da smo se pod borbom izvlacili. Srecom , poginulih nije bilo , ali jeste ranjenih i to devet vojnika. Nismo im ostali duzni. Kada smo se povukli , naisli smo na generala Talica koji je bio vidno ljut i na nas se dobro izgalamio . Ja jesam vojnik , znam da pred generalom mirno stojim i da moram slusati , ali zaboljela me neistina i morao sam mu odgovoriti. Ne znam kako , ali sam bio cvrst u odbrani istine : "Gospodine generale , to nije istina ! Da li vi znate gdje smo bili i koji su nasi zadaci? Zasto vicete na nas? Znate li da su ovi vojnici bili spremni DA DANAS POGINU!" Ovaj razgovor je zavrsio ne bas biranim rijecima......
vodnik P.K.

Moja opaska , general Talic nas NIJE VOLIO!!!

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jan 2017, 23:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Po naredbi motoželje!

Slike su teške nekoliko megabajta.
Slika
uploadimg

Slika

Slika

Slika
lossless image hosting

Slika


Izvinjavam se Dragomiru Babiću, ako je to onaj iz Narodnog fronta i ostalim vojnim policajcima, koje uvrjedih prije osam godina, riječima da nisu vidjeli rata. Bio sam kreten i stidim se.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jan 2017, 23:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
Babara je kapetan i pomorski diverzant i komandir protivteroristickog voda u bVP....u njegovo ponasanje i aktivnosti poslije rata ne ulazim i ne zanimaju me


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jan 2017, 00:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Pozitivno se iznenadim svaki put, naletih na Čavu, znam da je bio u ratu, ali nisam ga očekivao u monografiji. Keserović, je analitičar za mene, koga zovu na TV kad su neke situacije.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jan 2017, 06:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
_Krol_ je napisao:
Babara je kapetan i pomorski diverzant i komandir protivteroristickog voda u bVP....u njegovo ponasanje i aktivnosti poslije rata ne ulazim i ne zanimaju me


x2

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jan 2017, 11:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slikaimage hosting

Slikaupload img

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1335 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 67  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs