banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 12:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 550 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 28  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 30 Sep 2015, 22:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2010, 00:48
Postovi: 1669
Lokacija: banja luka
cijeli dan samo citam o peletu :)

Elem, nacitao se svega i svacega. Zvao sam ove iz Srbca, najvise me buni taj omjer jela-bukva. u Srbcu nude 70%jela i 30 bukva za 290km do kucne adrese.
.
Na piku sam nasao firmu iz doboja, koji bi do banjaluke dostavili 1t za 305km i kod njih je 80bukva i 20% jela ?

Citam, jedni pisu ovo drugi ono.

Slika

_________________
наш клуб наш град само нама припада Л '87


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Okt 2015, 07:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
pa po logici ako se posmatra težina bolje je da ima više jele, ako se posmatra zapremina onda je bolje više bukve... pelet se računa po težini i onda je bolje više jele...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Okt 2015, 08:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2009, 00:45
Postovi: 3814
Kolega i svi njegovi u familiji uzeli neki pelet iz Foce. Kaze da je prezadovoljan, veoma malo pepela ostavlja. Znaci malu kolicinu pjeska trpaju.

_________________
...Ko pogodi cilj, promasio je sve ostalo...
Imal dje nedje Nedje?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 20:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Teoretski: koliko jedna tona peleta zamijeni kubika drva?

Praktično: Koliko košta dobra peć na pelet za nekih 180 - 200m2 koji se grije?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 21:06 
OnLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Nasa kuca je oko 200 kvadrata. Grijemo je sa otprilike 4 tone peleta. Pec kosta cini mi se oko 4-5 hiljada.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 21:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Je l' imate izolaciju, stiropor konkretno, kakva je stolarija?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 21:22 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 09 Jul 2015, 06:30
Postovi: 6
Moja kuca oko 140 kvadrata, bez stiropora :), stolarija odlicna, potrosnja oko 3.5 tone. Pec Kovan ekoline 20, mene izasla oko 5000KM.

Sent from my Tesla_SP9 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 21:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Kovan Ekoline 35KW, pec + radovi za adaptaciju sistema oko 7.000. Proslu zimu lozio Kovan pelet i bio je najbolji, 2tone Elgrad Teslic (Gajic kupio stare zeljeznicke pragove i samljeo) po 200km/t al je bio ogroman procenat troske + neka cudna cadjava prasina . . .
I na kraju sezone mislim oko pola tone sipovskog, on je najbolje mirisao i minimalna kolicina pepela.

Ovu sezonu sam krenuo sa sipovskim pa ce da vidimo.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 21:40 
OnLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
PVC stolarija sa aluminijumskim roletnama, stiropor 10cm, pec 25KW, temperatura 23 stepena osim u spavacim sobama koje su malo hladnije. Bojler je takodje skopcan na grijanje.

Svaka 2-3 dana pokupimo pepeo, a jednom sedmicno ocistimo pec.

Po nasem racunu, kad platis drvo i cijepanje dodje te kao i pelet. Pec jeste puno skuplja, jedno 3 puta...
Ali, ne zajebavas se citave godine sa drvetom. De preko ljeta nabavi, pa iscjepaj pa slozi. Dodje zima - grijes se, a cim prodje onda opet oko nabavke drveta.
Ovako sa peletom narucis koliko ti treba, dizalicom ga spuste sa kamiona i paletarom onda postave gdje ti treba. Ti eventualno jos preslozis ako ti ne odgovaraju dimenzije palete.
Programiras pec kad da se pali i gasi, do koje temperature da grije vodu i kupis ili sobni termostat ili termo-glavu i zaboravis na grijanje. Uzivas.

Jeste pec puno skuplja, ali vrijedi svake pare...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 21:43 
OnLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Rocker je napisao:
Kovan Ekoline 35KW, pec + radovi za adaptaciju sistema oko 7.000. Proslu zimu lozio Kovan pelet i bio je najbolji, 2tone Elgrad Teslic (Gajic kupio stare zeljeznicke pragove i samljeo) po 200km/t al je bio ogroman procenat troske + neka cudna cadjava prasina . . .
I na kraju sezone mislim oko pola tone sipovskog, on je najbolje mirisao i minimalna kolicina pepela.

Ovu sezonu sam krenuo sa sipovskim pa ce da vidimo.


Rocker, kakvu si adaptaciju radio na sistemu?

Moj stari kupuje samo Savin pelet, za drugo nece ni da cuje...
Mislim da je za one koji kupe pec najbolje kupiti po 5-10 vreca razlicitog peleta i odluciti sta im najvise odgovara.
Bilo je razlicitih iskustava ovdje na temi...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 22:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Sargas je napisao:

Rocker, kakvu si adaptaciju radio na sistemu?

Moj stari kupuje samo Savin pelet, za drugo nece ni da cuje...
Mislim da je za one koji kupe pec najbolje kupiti po 5-10 vreca razlicitog peleta i odluciti sta im najvise odgovara.
Bilo je razlicitih iskustava ovdje na temi...


Vec sam imao sistem sa elektricnim kotlom, pa sam dodao i ovo + razdvojio spratove i dodao posebne pumpe i termostate.

Inace, da kazem koju sto se tice peleta.
U vecini slucajeva se gorionik mora podesavati pri promjeni peleta. Ili je razlicita kaloricna vrijednost, ili granulacija ili oboje.
Na mojoj peci postoji mogucnost podesavanja kolicine peleta i vazduha, za svaki rezim rada posebno (paljenje, radno gorenje i gasenje). Vrlo je jednostavno i cijeli proces traje najvise pet minuta.
Uglavnom, treba uskladiti kolicinu peleta koju puz ubacuje sa kolicinom vazduha, da se dobije bijeli plamen.
Nesto kao podesavanje autogenog zavarivanja LOL.

Kod mene sve vrste peleta gore, ali uz podesavanje. Koliko sam moga vidjeti sa ljudima koji imaju slicne peci, valjda niko ne smije "cackati" da ne "sjebe nesto". Otud ljudi imaju strah da probaju drugog proizvodjaca, iako to nema nikakve veze, samo da nisu stari pragovi . . . Haha :)

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2016, 06:45 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 18 Jun 2009, 16:45
Postovi: 670
Ja bih pohvalio pelet firme iz Bosanskog Novog, ne znam tacno kako se zove firma, presao sam na njihov pelet koji gori 10 puta bolje od peleta koji sam ranije koristio...
Ranije sam koristio neki pelet lokalnog proizviđača koji je u sebi imao većinu jele + kore i kojekakvog otpada, koji je gorio jako lose, mnogo je prljao peć i smrdio na smolu, na ivice gorionika se hvatala nekakva masa koju sam morao serafcigerom strugati svakih par dana,

pelet ove firme iz novog gori ekstra, peć se ne prlja, temperatura mi je viša i pepeo je onako fin sivkast kakv i treba biti a ne crn u čađav...plaćao sam tonu 258 maraka sa prevozom (ljetos)

inace ako kome znači ja koristim allfin kamin LUCA 9 kw(bez sistema, samostojeći kamin) i grijem stan od 70 kvadrata sa njim bez problema, trosim 2 - 2,5 tona godišnje i prezadovoljan sam ovim nacinog grijanja (s tim da imam pogodan raspored stana tako da mi je kamin i sredini stana i grije sve prostorije)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2016, 07:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Ako imaš u peći i dimnjaku crnu masu koja se zalijepila na zidove,sličnu katranu,onda je to od peleta od smreke koji je pun smole.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2016, 07:47 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Može i da bude zbog nedovoljne temperature loženja. Dim nije dovoljno vreo pa se već u dimnjaku ohladi i kondenzuje po zidovima, a onda lijepi i slijeva natrag u peć kao crna smolasta smrdljiva tekućina.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2016, 10:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Nema to veze sa smrekom ili pijeskom itd o cemu se vec prica. Pelet kom je sirovina suva po propisu i koji je presan s odgovarajucim kompresionim putem ne moze bit los, bio on od bukve, smreke, sijena... Pelet uvijek kupujte ljeti jer je tad vlaga u sirovini najmanja tj manje je vjestackog susenja. Moja firma proizvodi pelet i radi ga kvalitetno. Trenutno sleper ceka da se spakuju jos 3 palete i nemamo vise ni vrecice, sve prodano. Kod nas je cijena 250 km, dostava se radila Novi, Prijedor i Dubica, vise ne radimo dostavu, nema potrebe, od sad pa do marta sta se proizvede odmah se i prodaje na licu mjesta

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2016, 10:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Čiča iz Rogače je napisao:
Ako imaš u peći i dimnjaku crnu masu koja se zalijepila na zidove,sličnu katranu,onda je to od peleta od smreke koji je pun smole.


Sve sto je bioloskog porijekla, pa tako i smola izgara 100% ako je temperatura u lozistu dovoljna. Ako se desi da ima kondenzata na zidovima kotla, onda je lose podesen gorionik, ili je sam gorionik los.
Ono sto je problematicno su primjese (zemlja ili pijesak ako je kupljena piljevina po seoskim pilanama) kojih kod svakog proizvodjaca ima u nekom postotku, ali je taj postotak u vecini slucajeva zanemariv.
---
Postoje industrijske peci koje spaljuju poljoprivredni bio otpad - slamu, kukuruzne stabljike i bilo sta drugo. Razvijaju tako visoku temperaturu da uopste nema potrebe za susenjem sirovine.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2016, 10:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Nema to veze sa peletom. Pelet se pravi iz razloga da se smanji pakovanje. Nase susare rade sa kotlovima koji gutaju sirovu piljevinu. Mogao bi tako i kucu da grijes al skontaj koliki bi silos morao imati za piljevinu. Sirovina za pelet- piljevina se susi na vlagu 12-14% u susari. Ne mozes napraviti pelet ispod i i iznad te vlage. Odnosno mozes al to nije dobar pelet. Ljeti je vlaga u sirovini najmanja i najmanje se susi u susari. Tad je pelet najbolji. Najbolji bi bio kad bi se pravio od prirodno suve sirovine, susara ne moze da osusi 100% jednako. Da ne idem nasiroko sto manje oscilacija u procesu proizvodnje to pelet bolji

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2016, 15:38 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 18 Jun 2009, 16:45
Postovi: 670
Meni je, dok sam koristio taj losiji pelet koji sam spominjao, koji se osjetio na smolu cim se otvori vreća i koji je bio jako jako taman, peć radila u granici (donjoj) normalnih temperatura prema podesavanjima, ali se svejedno hvatao taj talog u citavoj peći i po staklu i kad sam rastavio rore bila je katastrofa...problem je vjerovatno pored sto je previse jelovine vjerovatno i to sto melju okorke i ima puno i kore i zemlje i koječega....
sa ovim novim peletom druga prica...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2016, 16:07 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Pa trebala ti je tdmperatura gorenja biti veća.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2016, 16:53 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 18 Jun 2009, 16:45
Postovi: 670
Razumijem sta hoces da kazes...ako je dovoljno visoka temperatura izgorice sve bice manje otpada i te smolaste gareži...ali hocu da kazem da sadasnji (kvalitetniji) pelet gori puno bolje na istim podesavanjima tvorničkim na kojima je ovaj losiji pelet losije gorio i imao vise otpada... znači ipak je bitno da li je pelet kvalitetniji ili pravljen od svega i svačega...

rješavao sam ja taj probem tako sto sam ulazio u dodatna podesavanja i pojačavao raspirivanje plamena a malo smanjivao doziranje peleta ali opet je staklo crnilo mnogo brže i opet je bilo otpada, iako manje a za rezultat je izlazna temperatura bila nekih 15-20 stepeni manja nego sto bi trebala biti prema tvornickim podesavanjima
znaci kvalitet peleta igra ulogu popriličnu, ne moze me niko ubjediti u suprotno


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 550 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 28  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs