banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 14:08

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 267 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 25 Mar 2016, 15:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Okt 2010, 15:00
Postovi: 949
kosarka je napisao:
Jel to oni što daju expres kurs, modul za 10 dana gotov i sve znaš?
McDonalds sistem :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Mar 2016, 22:55 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 24 Mar 2016, 01:06
Postovi: 4
kosarka je napisao:
Jel to oni što daju expres kurs, modul za 10 dana gotov i sve znaš?


Tako nekako :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2016, 19:16 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Jun 2010, 21:54
Postovi: 455
Lokacija: Tu i tamo
Dobar dančić svima,

evo naoruzala sam se apsolventskom pozitivnom energijom i odlucila sam da se bacim na ucenje njemackog jezika, jer, kako stvari stoje, ne namjeravam da zivim u ovoj nasoj divnoj drzavi.

Prelistala sam par stranica na ovoj temi, i uglavnom upadnem negdje u sred neke konverzacije kojoj ne mogu da nadjem pocetak... :D

ZANIMA ME da li neko može u kratkim crtama da mi objasni kako učiti, šta, s kim, da cujem neke preporuke i savjete, i koja je to razlika izmedju tog nekod OSD i Goethe ispita i AKO IMA jos neko zainteresovan za ucenje pa da to "ganjamo zajedno"...
Ajte ljudi dobre volje, javite se... :))))


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2016, 19:38 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Okt 2010, 15:00
Postovi: 949
Najbolje ti je naci profa s kojim bi ucila 1 na 1. Samo, prc, tesko ces doci do takvih posto rade po preporukama, tako da ti ostaju skole kao Glossa, Germanija, Marco Polo i slicni.

Goethe ispit mozes polagati u BL i SA i sa tim ispitom sigurno neces imati problema u koju god drzavu odes gdje se prica Njemacki. Za OSD ne znam detalje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2016, 21:10 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Goethe mislim da mozes okaciti macku o rep u Austriji...
Bitno ti je da naucis jezik, a ako odes u Austriju mozes tamo za 30 evra polagati, tako da te taj dio ne sikira...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2016, 21:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Okt 2010, 15:00
Postovi: 949
Sargas je napisao:
Goethe mislim da mozes okaciti macku o rep u Austriji...
Prvi put ovo cujem :-?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2016, 21:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Goethe je u Becu priznat, na svakom drzavnom uniju. OSD laksi i zato svi radije idu na tu opciju.
Ono "ucicu sam kuci, odvojicu svaki dan sat vremena" je najvece samozavaravanje ikad. Nema od toga nista.

Za 30 evra polagati, gdje boga ti? :D
Najmanje kosta EPD, koji je realno C1 nivo jezika, 50 eura i moze ti sluziti samo za upis na faks, sve ostalo okaci macku o rep. OSD/Goethe diploma ima daleko siru primjenu, mada realno, ti kad dodjes na vorstellungsgespräch ako vide da dobro komuniciras diploma im je u 3 planu i lako se rijesi.

U Becu je bas velika konkurencija OSD instituta, tako da se za B2 moze polagati bukvalno i jeftinije nego u BL. Polaganja tipa svake sedmice, rezultati za 3 dana, diploma za 10, sveukupno 110 eura.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2016, 21:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Okt 2010, 15:00
Postovi: 949
Becka skolo uvijek razvaljujes sa informacijama. Svaka ti (Austrijanka) za to dala :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2016, 21:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Pitaj sta te zanima, sve sam ja ovo prosao, i ja sam isto tako nekog drugog cimao da mi objasnjava.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2016, 21:27 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Okt 2010, 15:00
Postovi: 949
A ne, ja trnutno ucim. Kad doguram do polaganja B2 (krajem ove godine) dobices pp sa nekih 20ak pitanja :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2016, 21:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Ok!

Sta planiras poslije B2?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2016, 21:42 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Okt 2010, 15:00
Postovi: 949
Bijeg iz ove mocvare i zaposlenje 8)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2016, 22:24 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
U Gracu na primjer nisu nikome priznali nas Goethe sertifikat, barem nikome koga ja znam.
Sa druge strane, ako upisuješ bilo šta u Gracu, možeš uraditi EPD koji košta 30€. I ne bih se složio da je EPD u nivou C1, barem ne u Gracu...

Slažem se sad Bečkom da ti je diploma za posao u principu nebitna, ona ti je bitna za upis na faks... :)

Usput, ako bi isao u Austriju na kurs, mislim da je Grac daleko jeftiniji.
Ne znam koliko je kurs u Beču koštao, ali sam čuo da će od naredne godine (ili ove godine) koštati 1000€ po semestru. Sa druge strane, u Gracu košta i dalje 300€ po semestru. Bečka, demantuj ako lupam gluposti. Sve što pišem za Beč je rekla/kazala...

Kad završiš kurs možeš da pređeš u bilo koji grad, tako da ti mjesto učenja jezika u Austriji ne igra nikakvu ulogu...

Sve za Grac je iz prve ruke, tako da sam prilično siguran u te informacije... :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2016, 23:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Istina. Do sada je kurs pred faks u Becu bio 460 eura semestar. Od oktobra zbog prevelikog broja ljudi koji dolaze cijena se dize na 1100 eura po semestru sto je bas nepodnosljivo i dosta nasih to nece moci sebi priustiti.

Osobe sa hrvatskim i papirima ostalih EU zemalja kurs placaju povoljnije, faks ih izadje 18 eura semestar, posao dobiju nakon sat vremena trazenja (bukvalno, da nisam vidio, ne bi vjerovao, normalno zavisi od osobe do osobe ali mnogo je brze), za vizu i placanje se ne cimaju...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2016, 06:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2010, 18:28
Postovi: 461
Sargas je napisao:
U Gracu na primjer nisu nikome priznali nas Goethe sertifikat, barem nikome koga ja znam.


Aко већ има Гете, онда заиста не би смио представљати проблем положити и горе исти степен. Знам да је цимање, али опет није толико страшно. Иако је то генерално јако необично, јер се увијек провлачила прича како је Гете свуда признат.

Sargas je napisao:
Sa druge strane, ako upisuješ bilo šta u Gracu, možeš uraditi EPD koji košta 30€. I ne bih se složio da je EPD u nivou C1, barem ne u Gracu...


ЕПД у Грацу тренутно називају Ц1, а сви заправо говоре да је то по старом Б2. Али опрез, тај ЕПД из Граца није признат у Бечу.

Sargas je napisao:
Usput, ako bi isao u Austriju na kurs, mislim da je Grac daleko jeftiniji.


Пфффф......све ти је то у ситне паре......моја лична препорука некоме ко се одлучује сада за цијели тај процес је да заобиђе службени курс и иде на приватни. Поготово сада када највљују да ће службени поскупити не знам ни ја колико. Ко иде на тај ОЕАД курс нек се спреми да дође до жељеног нивоа знања тек за 12 до 18 мјесеци. Курс је благо речено хаос, око 25 полазника у групи, притом 90% њих из триа Бихаћ/Кладуша/Травник, тако да је њемачки језик ту у другом плану.
Приватни курс притом кошта, али се и ради доста више.....барем овај са којим сам ја упознат. 10-12 полазника, строга дистрибуција људи који долазе са истог говорног подручја, озбиљан рад. Наравно и цијена, али резултати у првом плану.

@Саргас: Шта студираш, колико година имаш?

_________________
Није Слобо крив, ми смо говна!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2016, 08:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Mislis na OEAD VWU kurs? Vrlo dobar, drze nivo, daleko bolji od Orienta.

Na VWU je nasih vrlo malo sto je vrlo dobro. Na Orientu mnogo vise.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2016, 08:40 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Jun 2010, 21:54
Postovi: 455
Lokacija: Tu i tamo
Opet smo zakomplikovali, a mislila sam da je jednostavnije...

Iskreno, ja planiram nekako u zapadne zemlje, s tim sto ovdje zavrsavam fakultet.
E sad ne znam, zbunjena sam sto se tice tog učenja i polaganja jezika, da li ovdje da pocnem na vrijeme ili da to tamo polazem... Austrija jeste bliza i povoljnija, ali Njemacka malo primamljivija.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2016, 11:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
@TheJole

Što prije počneš učiti, to ti je bolje. Mislim da ti ispiti i certifikati nisu bitni ukoliko ne planiraš da se školuješ dalje vani. Ako ćeš se u Austriji dalje školovati, u Austriji po potrebi uradi još koji kurs i polaži ispit. Ako ćeš u Njemačku, raspitaj se još malo, ja o tome ne znam maltene ništa.

Ako ćeš raditi u Austriji, ne treba ti nikakva diploma za njemački i engleski jezik. Napišeš u svom živopisu na kom si nivou i prilikom razgovora ćete pričati vjerovatno djelimično na njemačkom i djelimično na engleskom...

Ne znam šta studiraš i šta bi htjela raditi, ali mislim da ti je u pravilu lakše dobiti posao sa Austrijskom diplomom, tako da ne bi bilo loše prebaciti se u Austriju i tamo završiš studiranje. Ovo je naravno samo preporuka, ništa više...

Konkretno što se Austrije i Njemačke tiče iz mog iskustva mogu reći sledeće:
- Austrija ima bolja socijalna prava (što znači da ako si iz nekog nižeg sloja biče ti bolje nego u Njemačkoj)
- Njemačka ima bolje plate za više slojeve (ako studiraš i ako si dobra, mislim da bi trebala u ovu kategoriju, manji porezi nego u Austriji)
- Mislim da je nama, eks Jugosima, lakše u Austriji nego u Njemačkoj
- Austrija je bliža
- Rekao bih da su izdaci jednaki u obe zemlje, možda je Njemačka malo jeftinija po pitanju namirnica i tih stvari
- Povratna studentska karta do Graca je: 20€ autobusom, 30€ autom

Gdje god da odeš, ne bi se trebala pokajati ja mislim...

@sirco
EPD u Gracu je realno smiješan. Lično mislim da je ispod B2 nivoa...

Jedan moj kolega je htio čini mi se upisati političke nauke u Beču ali se nešto iskomplikovalo pa je upisao filozofiju u Gracu. Položio je u Gracu EPD i prebacio se odmah poslije u Beč na političke nauke...

Razlika između 1100€ i 300€ po semestru i nisu sitne pare, ako uzmeš da sa 500€ možeš da živiš solidno u Gracu mjesec dana.
ÖAD je jedno veliko sranje od kursa u Gracu i na njega jednostavno moraš ići ako ne polažeš odmah ispit. Problem je što ima previše naših koji su došli da lelemudaju i ne rade ništa. Zato kurs nije dinamičan i profesori ne mogu biti efektivni.

Privatni kursevi su puno bolji, kao na primjer DIG, ali su i skuplji, pa bi u DIGu za jedan intenzivni kurs od mjesec dana platio 500€...

U svakom slučaju može se riješiti njemački i bez privatnog kursa.
Ja lično u Gimnaziji nisam imao njemački, a u osnovnoj sam ga mrzio. Krajem gimnazije sam ganjao malo privatne časove i čitav ljetni raspust prije faksa sam sam učio i gledao serije na njemačkom. Upao na kurs nivoa B1, završio ga za jedan semestar i odmah polagao EPD...
Sve je stvar motivacije, zašto si u Gracu ili Beču i šta hoćeš da postigneš...

Eto, valjda je sad malo jasnije... :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2016, 17:00 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2010, 18:28
Postovi: 461
BeckaSkola je napisao:
Mislis na OEAD VWU kurs? Vrlo dobar, drze nivo, daleko bolji od Orienta.

Na VWU je nasih vrlo malo sto je vrlo dobro. Na Orientu mnogo vise.



Мислио сам на ВГУХ јбг, кад мијешам називе.......не знам за тај што ти спомињеш, али знам да је ВГУХ голо смеће, док је ДИГ показао праве резултате за два мјесеца интензивног похађања. Јес скупљи био, али опет се исплатило у том случају који ја познајем.

Отприлике све ово што Саргас каже стоји......Аустрија је љепша за живот, али Њемачка даје више могућности. Ако познајеш језик колико толико пристојно, на већини потенцијалних радних мјеста ти неће тражити нити диплому нити потврду и у Аустрији и у Њемачкој.

Студирање у Аустрији и евентуално касније пребацивање у Њемачку је вјероватно најизгледнија опција ако још имаш времена да то урадиш. Ако си већ завршила све студије, онда мораш директ у главу јбг......

_________________
Није Слобо крив, ми смо говна!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2016, 19:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Za Austriju OEAD ima 2 programa. VWU u Becu, koji je izuzetno dobar i za 460 eura bolje nigdje neces nauciti njemacki i taj VGUH u Gracu.

Situacija je ovdje drugacija. Studenti se mogu rasporediti na 2 kursa, VWU, OEAD-ov kurs, boljeg nema, jako se dobro uci i rezultati su dobri. Za njega se brzo popune sva mjesta. Drugi je Orient, losiji, slabije se radi, manje se nauci. Oba imaju istu cijenu, a mjesto se dobija po principu ko ranije preda dokumenta na faks i plati on ima prednost prvo VWU, kad se popune mijesta Orient. Ima ljudi dodju do B1,B2 na Orientu, ni predstaviti se ne znaju.
S obzirom da nasi studenti, dok sacekaju sve papire, prevedu itd... obicno salju aplikacije u avgustu, dakle pred kraj roka, najcesce idu na Orient a onda tamo situacija od 15 ljudi jedno 7 iz tOOOzle, 2 iz BL, 2 iz Srbije... jako, jako mnogo nasih - sto moze biti samo lose.
Ja sam isao na VWU, bio sam jedini ex yu u razredu, u pocetku bilo zeznuto, poslije se isplatilo. Po 5 sati dnevno, 5 dana u sedmici, samo njemacki. Za 1 semestar sam od zavrsenog A2/2 u BL stigao do B2 u Becu, polagao OSD, lagano prosao sa 75/100 bodova.Doduse ja sam se i van kursa angazovao, non stop njemacki tako da je bilo OK. Najveca moguca greska je sto se nasi studenti udruze sa zemljacima i onda samo srpski. Jos ako je kurs los....

Od 15 ljudi na mom kursu 3 nikad nije ni doslo, 1 nas i 2 Afrikanca, tako da je situacija za rad bila vrlo prijatna. Gledajuci one fejsbuk grupe i raspolozenje medju nasim studentima, oni koji bi da nesto naprave od sebe su u manjini. Sve su to neka pitanja jel obavezno ici na kurs, moze li se produziti viza ako nisam polagao ispite, koliko molbi mogu dati da mi produze vizu ako nisam isao na kurs... sve nesto trt vrt, ucenje, testovi, ispiti u petom planu. Cuj jel obavezno ici na kurs, pa to zbog sebe radis, valjda bi trebao jedva cekati taj kurs svaki dan. Ja za 1 semestar jedan jedini dan nisam propustio, a radio sam geringfügig + jos jedan posao na crno.

Desava se situacija da se ljudi dole upisu na faks, ili ako su vec upisani izvade potvrdu da su studenti, prevedu to sve, posalju, prime ih ovdje na faks, plate kurs, dobiju studentsku vizu na 1 godinu, umjesto da idu na kurs i spremaju se za faks oni nadju sebi posao na crno jer ih faks ne zanima i samo im je jedna od solucija kako doci u AT, 1 godinu rade, fine pare zarade, sve moguce popuste imaju, gledaju kako da produze drugu vizu na konto onih maksimalnih 4 semestra ucenja jezika. Ispucaju to sve, pokupe pare sto su zaradili, otkazu kurs, faks i kuci.

To Austrijancima smeta i zbog toga su povecane cijene, da bi se to malo procistilo i da bi dolazili samo oni koji stvarno hoce ici na faks. Nazalost ovo sve preko ledja onih koji bi stvarno radili i ucili.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 267 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs