banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 19:21

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 30 Apr 2016, 10:44 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 12 Avg 2015, 15:12
Postovi: 104
Lokacija: Novi Sad
Od članica EU, jedino Nemačka, Danska i zemlje Beneluksa sprečavaju dvojno državljanstvo., Srbija ima blagonaklon stav prema dvojnim državljanstvima i njeni državljani mogu da postanu i državljani više od 150 država.
Bilateralni sporazumi samo omogućuju dvojno državljanstvo, a svaka zemlja propisuje uslove. U Srbiji nema direktnih zabrana za druge,ali ima caka koji usmeravaju dobijanje državljanstva skoro samo prema Srbima. To je u Srbiji zahtev da se pismeno prizna Srbija kao svoja država, što će teško ko osim Srba potpisati. Pri tom su ukinute konzularne i administrativne takse prilikom podnošenja zahtijeva za dobijanje državljanstva Srbije za Srbe iz RS.

Međurim, Srbi iz RS i bez državljanstva imaju isti tretman u pogledu školovanja i studiranja i bez posedovanja državljanstva, a isto tako mogu na besplatno lečenje kod specijaliste u Srbiji s tim što se nadoknada refundira iz fondova za zdravstveno osiguranje. Isto tako građani RS mogu nesmetano da kupuju stanove i kuće u Srbiji.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2016, 18:10 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Okt 2015, 23:02
Postovi: 5
Lokacija: Prnjavor
Pozdrav drugari! :)

Da ne otvaram novu temu pitaću ovdje..
Imam želju da služim dobrovoljni vojni rok u Srbiji. Oni zahtjevaju da imaš državljanstvo Republike Srbije.
Da li mogu da dobijem dvojno državljanstvo,znači da mi primarno bude BiH , koja je procedura i kako se i gdje može uraditi ?
Ako može naravno.


Hvala vam unaprijed! :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2016, 18:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
viewtopic.php?f=47&t=41772

Tu ima sve objašnjeno nekoliko puta, procedura, koliko se čeka i slično. Čitaj od sedme-osme strane, tad su uveli da bude besplatno.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2016, 19:37 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
STRATOKASTEL je napisao:
Dvojno državljanstvo je moguće, trojno u principu nije. Kažem, u principu, jer zvanično ni jedna žemlja ne priznaje ovakvu mogućnost (već te direktno ispiše iz svog, pa se ti kasnije snalazi).

Ne baš. Čak te ni najstrožije zapadne zemlje ne tjeraju da se odrekneš trećeg, ukoliko sama država nema pravilo da imaš samo jedno državljanstvo.

Npr. prijateljica ima britansko, kanadsko i američko državljanstvo, sve legalno i bez problema. Njoj je upala kašika u med. :)

Sa druge strane, recimo, Indija (koja ima jedan od najgorih pasoša na svijetu) ne dozvoljava dvojno državljanstvo, već te tjera da se odrekneš njihovog, ako apliciraš za tuđe.

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2016, 19:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2011, 19:13
Postovi: 3118
FLASH je napisao:
Sa druge strane, recimo, Indija (koja ima jedan od najgorih pasoša na svijetu) ne dozvoljava dvojno državljanstvo, već te tjera da se odrekneš njihovog, ako apliciraš za tuđe.

Kod nas u Noreskoj nije moguce dvojno tako da sam zadrzao BiH.Isao sam pitati i trazili su mi potvrdu da neposjedujem BiH drzavljanstvo,samosam im se zahvalio.Bar za sada nije mi potrebno.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2016, 22:25 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Koja je prednost zadržavanja BiH državljanstva, ako planiraš živjeti u inostranstvu?
Kako te nedostatak norveškog državljanstva ograničava pri životu tu (osim same potrebe za vizama)? Pretpostavljam da su porezi za Norvežane i ne-Norvežane isti.

Ja znam da su za SAD mnoge prednosti posjedovanja državljanstva, ali dolaze i sa nekim nedostacima (recimo, jako je teško odreći ga se, u slučaju potrebe + mora se plaćati porez Americi čak i kada se živi vani).

Nisam upoznat kakva je situacija u Skandinaviji.

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Poslednji put menjao FLASH dana 03 Maj 2016, 22:29, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2016, 22:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Vjerovatno ima neku imovinu ovamo pa je to razlog da ostane državljanin bih.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2016, 06:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2011, 19:13
Postovi: 3118
Philby je napisao:
Vjerovatno ima neku imovinu ovamo pa je to razlog da ostane državljanin bih.

Upravo to,a i sa BiH pasosem putujem gdje hocu,naravno uz norvesku vizu u kojoj stoji da imam radnu i boravisnu dozvolu za stalno takao da nevidim potrebe.Jedino da mi je nekeko izmuckati da dobjem nas pasos dole al kako :roll: ako se odjavim.Sto se tice poreza tu je sve isto

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Maj 2016, 16:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
To je i mene zanimalo,ali mi je rečeno da imam pravo na imovinu u BiH i ako strani državljanin (nada nemam imovinu :D ). A to što imaš trajnu vizu u bosanskom pasošu ti ne pomaže da uđeš u neku drugu zemlju bez vize.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Maj 2016, 17:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2011, 19:13
Postovi: 3118
laoce je napisao:
To je i mene zanimalo,ali mi je rečeno da imam pravo na imovinu u BiH i ako strani državljanin (nada nemam imovinu :D ). A to što imaš trajnu vizu u bosanskom pasošu ti ne pomaže da uđeš u neku drugu zemlju bez vize.

Naravno da pomaze,nije to klasicna viza u pasosu nego kao nasa licna karta gdje stoji da imam trajnu boravisnu i radnu dozvolu u Norveskoj ali ti nemoze posluziti kao licna karta.
Slika

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Maj 2016, 14:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
Boss,jesi li ikad pokušao putovati negdje gdje svaki imaoc normalnog pasoša BiH treba vizu? Npr. izvan EU?
To tvoje čudo od isprave imam i ja, pa mi je trebala viza čak i za Egipat,da ne pričam za dalje

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Maj 2016, 15:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2011, 19:13
Postovi: 3118
Nije mi bilo potrebno da putujem u tako egzoticne zemlje tako da stvarno neznam.Meni u EU sasvim dovoljno.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2016, 13:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
Egipat nije egzotican. :wink: Nije valjda da za tolike godine sto si tamo nisi nikud van EU otisao (mozda i Tursku - ne treba viza)?Zato ti je i svejedno.
Ok,j a kad negdje putujem iz DE ili kad ulazim u Sengen,onda mi obično ne lupaju pečat u pasoš. Nervira me to što cak i za Englesku i Irsku mi treba viza. :mad:

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2016, 17:33 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Nemoj da se nerviraš! :D

Mene su jednom na londonskom aerodromu "osudili" da čekam dva i po dana na terminalu, jer nisam imao vizu, a oni mi zeznuli letove... kao Tom Hanks, nit' ući, nit' izaći. :lol:

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2021, 12:12 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 16 Nov 2004, 13:31
Postovi: 960
Lokacija: Land of Downunder
Flash jel imas ti UK drzavljanstvo/PR ili radnu vizu?

_________________
I firmly believe that anyone, who is worth anything at all should own a 12 cylinder car before they die... because there's nothing else like it...
It will take your breath away!!!
by David E. Davis


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2021, 09:46 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:45
Postovi: 108
Pozdrav, da ne otvaram novu temu.

Zna li neko koja je procedura za upis djeteta rodjenog u inostranstvu u maticnu knjigu rodjenih u BIH (opstina BL)?

Dijete je 'uzelo' pasos mamine drzave, ali hocu da ima i BIH iz raznih razloga.

Ne mogu naci info na sajtu grada BL, a kad sam zvao neka teta mi je izbiflala nesto i rekla da nije zurba, dok god ja imam drzavljanstvo i dijete moze uzeti.

Hvala


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs