banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 10:54

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 550 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 28  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 16 Sep 2014, 20:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Dec 2009, 21:48
Postovi: 485
Nibleri procitaj sta pise Enterprise...nisam znao da si naivna.

_________________
Solaris је оперативни систем кога је развила компанија Sun Microsystems. Сертификован је као верзија јуникса. Иако је у питању махом власнички софтвер, велики број основних компоненти је објављен под лиценцом отвореног кода, под називом OpenSolaris.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Sep 2014, 22:41 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 09 Sep 2014, 22:45
Postovi: 10
ja ne znam zbog čega vi ljude odgovarate da dograde pelet set na već postojeći kotao i prođu puuuuuuuuuuuno jeftinije nego da kupe novi pelet kotao?!?!?!?!?!
probali ste već to i trošili ste puno više?!?!?!?!!?
evo da kažem i još jednu prednost kombi kotla u iz ličnog iskustva: ukoliko dođe da kvara sa pelet-setom ili nestane sruje možeš komotno naložit i
ugrijati se, istina nešto slabije-sporije ako je nestanak struje u pitanju
moj muž kaže da će on kad nam ovak kotao ode opet kupit kombi kotao

evo ovaj serviser nema razloga da laže a na kraju krajeva preporučuje kotao na pelet ali tvrdi da je razlika u odnosu na kombi kotao svega desetak posto
http://www.servis-perkovic.hr/montaza-c ... eleti.aspx


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Sep 2014, 22:42 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2003, 18:50
Postovi: 302
To sto prodju jeftinije ce se brzo istopiti jer po sezoni ce trositi vise od 1 do 2 tone pa i vise , to ti je od 300KM 600KM , pa i vise

Tesko da sa bilo kojim kotlom se mozes ugrijati ako nestane struje (pumpa), sto se tice lozenja krutih goriva , drvo , pec na pelet thermoflux dozvoljava i tu opciju

pa ako taj serviser preporucuje kotao na pelet , ne samo on , SVI preporucuju , ne znam zasto bi onda bilo ko uzimao pec pa onda nadogradjivao pelet set , sto izadje puno skuplje a radi losije

cak i ako imas pec ja bi je radije prodao , stara pec + cijena pelet seta + veca potrosnja , mislim da je jeftinija opcija kupiti pelet pec


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Sep 2014, 23:04 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 09 Sep 2014, 22:45
Postovi: 10
po tvome walper ispada da bi ja svoju kuću od cca 200 m2 (preračunata visina na "prosječnu") sa nikakvom izolacijom grijala sa 2,5 tone peleta?!?!?!?! stvarno si uporan nema šta
ovo što tvrdiš da se teško ugrijati sa kotlom na drva/ugalj bez struje nisi u pravu jer prije 3 godine kad je zapado onaj nevjerovatni snijeg bili smo bez struje par dana i grijali smo se uspješno na drva

i opet izvrćeš: niko nije preporučio da se uzima nov kotao pa dodaje pelet set nego govorimo o starim kotlovima koji se vjerovatno ne bi mogli prodati ni za kakve pare

ja iznosim činjenice iz svog ličnog iskustva pa ukolkiko nekom pomognem super ukoliko nekom smataju to je njegov problem a ne moj


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Sep 2014, 23:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
walper je napisao:
To sto prodju jeftinije ce se brzo istopiti jer po sezoni ce trositi vise od 1 do 2 tone pa i vise , to ti je od 300KM 600KM , pa i vise

Tesko da sa bilo kojim kotlom se mozes ugrijati ako nestane struje (pumpa), sto se tice lozenja krutih goriva , drvo , pec na pelet thermoflux dozvoljava i tu opciju

pa ako taj serviser preporucuje kotao na pelet , ne samo on , SVI preporucuju , ne znam zasto bi onda bilo ko uzimao pec pa onda nadogradjivao pelet set , sto izadje puno skuplje a radi losije

cak i ako imas pec ja bi je radije prodao , stara pec + cijena pelet seta + veca potrosnja , mislim da je jeftinija opcija kupiti pelet pec


Za male pare se odradi sistem sa akumulatorom i punjacem za slucaj nestanka struje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2014, 01:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2008, 12:33
Postovi: 5005
Lokacija: Banja Luka
zavisi kako je postavljeno grijanje. topla voda uvijek tezi gore tako da se na drva i ugalj moze grijati i bez struje al se za to moraju ispuniti neki uslovi

_________________
http://www.budideozvezde.rs/
http://www.youtube.com/user/crvenazvezdafkcom


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2014, 09:01 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Može ali se grije samo gornji sprat. Kad radiš grijanje uradiš i "premosnicu" oko pumpe pa u slučaju nestanka struje otvoriš ventil i voda cirkuliše i dalje samo trebaš smanjiti temperaturu u kotlu na minimum. Gore obično bude toplije nego inače ali zato prizemlje ne grije skoro nikako.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2014, 17:33 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2003, 18:50
Postovi: 302
@shakal , u planu mi i jeste ubaciti neki sistem napajanja u slucaju nestanka struje

@nibleri ,ti si spomenula nov kotao plus pelet set , stvarno nemam namjeru da vodim polemiku , SVI ali BAS SVI i proizvodjaci i serviseri , cak i na ovom tvom linku , kazu da ako ces cvrsto gorivo uzmes kotao za cvrsto , ako ces na pelet uzmes kotao na pelet , sve druge kombinacije mogu , i u kotao za pelet loziti drvo , kao i u kotao na cvrsto loziti pelet , ali zato sto nisu predvidjeni bas za tu varijantu imas velike gubitke . od 20 do 30 % u mom slucaju je to je oko 500KM meni je to puno

Vec sam pisao da grijanje na pelet i nije bas jeftino , ako tu dodas nepotrebne gubitke , i cijenu citavog sistema , bojim se da bi kucu od cca 200m2 bilo bolje grijati na struju .

ta je mene dilema dugo mucila da li uzeti 5 6 konvertora uz jednu inverter klimu .

da li sam se presao neznam , kompletan sistem me je izasao oko 10 000KM plus 2000 svake godine za pelet , grijanje na struju start oko 2000 konertori plus inverter , sad pitanje koliko cu struje trositi ali mislim da nebi mi otislo preko 3000 za sezonu

sve ima svoje prednosti i mane


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2014, 21:53 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 09 Sep 2014, 22:45
Postovi: 10
walper ja sam spomenula da je moj suprug rekao da bi on u slučaju da nam procuri ovaj kotao opet kupio kombinovani što bi nama opet bila puno jeftinija opcija jer kombi kotao sada se može naći i po 1000 KM a pošto pelet set već imamo

ne znam koliku površinu ti griješ ali mi smo se grijali na struju sa klimama, inverterima i raznoraznim strujnim pećima i nije to ni blizu centralnog grijanja za mene
jednostavno ugođaj centralnog ima svoju čar i po meni je osjećaj neuporediv naspram bilo kojeg drugog grijanja

i opet napominjem da svi ama baš svi tvrde da je iskoristivost kombi peči na pelet manja u odnosu na kotlove za pelet ali svega 10% a ne kako ti tvrdiš i do 30%


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Okt 2014, 01:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2008, 12:33
Postovi: 5005
Lokacija: Banja Luka
_зока je napisao:
Može ali se grije samo gornji sprat. Kad radiš grijanje uradiš i "premosnicu" oko pumpe pa u slučaju nestanka struje otvoriš ventil i voda cirkuliše i dalje samo trebaš smanjiti temperaturu u kotlu na minimum. Gore obično bude toplije nego inače ali zato prizemlje ne grije skoro nikako.

zato rekoh da se moraju ispuniti odredjeni uslovi:) najbolje bi bilo da je pec u podrumu. onda bi grijalo sve iznad. e sad ko nema podrum, onda mora pumpa+punjac+akumulator

_________________
http://www.budideozvezde.rs/
http://www.youtube.com/user/crvenazvezdafkcom


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2014, 10:04 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 11 Sep 2014, 09:16
Postovi: 1
Pozdrav, vidim da tu ima svakakvih mišljenja, i malo sam čitao o grijanju na pelet , i vidim da ima i na brikete...i sad koja je razlika između peleta i briketa? Da li bi se više isplatilo klasično grijanje na drva ili peleti? Vidim da se može iskombinirati svakako i da ima finog izbora, ali kad se to sve stavi na papir, šta mi je isplativije za kuću od 90m2 prizemnicu? Da li mi se isplati to sve uvoditi?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Feb 2015, 13:28 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 18 Jun 2009, 16:45
Postovi: 670
Ljudi da li neko koristi peć na pelet ali ne u sistemu kao centralno grijanje, vec samostalnu peć ?
Evo ja živim u stanu na 4 spratu i kao grijanje koristim mali kamin na drva i pomalo dogrijavam sobe na mek grijače. Stan ima dobru stolariju i solidnu izolaciju tako da potrošim oko 7 metara drva i ukupno za zimu samo na grijanje mi dodje (za ove mekove) oko 300 maraka struje, oko 50 maraka po mjesecu.

Razmisljam da umjesto kamina ubacim ovakvu peć na pelet snage 6-7 KW jer mi je mrsko vući drva na 4 sprat i smarati se sa potpalom, lugom, dimom i svim tim. Stan mi je super rasporeda tako da imam jedan hodnik oko kojeg su sve ostale prostorije i lako ih je grijati (tu mi je sad kaminčić) Stan je 60 i nešto kvadrata.

Šta mislite da li bi mi grijanje na pelet bilo isplatnije nego ovo sad na drva + struja i koliko bi mogao potrositi peleta u sezoni ?
Hvala


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Feb 2015, 21:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Dec 2009, 21:48
Postovi: 485
Meni je glupavo da koristis pec na pelet i radijatore na mekove...prodaj mekove, kupi pec na pelet koji ima odvod za radijatore.U peci ima ugradjeni pumpa, ekspanziona posuda itd. tako da nemas posla s tim, samo cijevi do radijatore. to ti je isplativije. usput i kupi kombinovani bojler jer ce ti vratiti pare. ako ti bas potrosis 7 metara drva...znaci 1 tona peleta je 5metara drva. tako izracunaj sam. ako imas pitanje pisi slobodno. imam pec na pelet 35kw odlicno radi kao privatna toplana. potrosim 5 tona peleta za 245kvadrata mada nemam izolaciju...planiram sada da stavim osmicu izolaciju u aprilu pa cemo vidjeti koliko cu potrositi iako mi majstor obecaje ustedu topl.energije 40%(nekako mi je sumnjivo).

_________________
Solaris је оперативни систем кога је развила компанија Sun Microsystems. Сертификован је као верзија јуникса. Иако је у питању махом власнички софтвер, велики број основних компоненти је објављен под лиценцом отвореног кода, под називом OpenSolaris.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Feb 2015, 22:51 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 09 Sep 2014, 22:45
Postovi: 10
solaris sa osmicom ćeš sigurno osjetit ogromnu razliku
kod mene je u vikendici kamin na drva i postavljena osmica nedavno i sad se kuča sa 8 stepeni ugrije za dva sata na 18-19 dok nam je prije fasade trebalo po čitav dan da to postignemo
takođe temperatura u kući ne pada ispod 20 stepeni preko noći dok se ne grije a noći su oko nule i velikaje vlaga u okolini


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Feb 2015, 07:25 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 18 Jun 2009, 16:45
Postovi: 670
Pa znate kako ti radijatori sa mekovima mi sluze samo kao rezerva, u slucaju da naidje jedan mjesec u zimi kad su veliki minusi, znaci ne rade mi toliko cesto. Imam malu bebu pa recimo umjesto da ustajem po noci i lozim vatru ja odvrnem jedan mek u sobi da mi drzi sobu mlackastom. A ne bih razvlacio cijevi i sve to jer ne da mi se opet rumpati po stanu jer sam ga potpuno renovirao kada sam ga kupio... i imam osjecaj da bi sa centralnim sistemom trosio dostva vise peleta nego ovako da je samostalan kamin. Ova sad pec mi super grije uz malu potrosnju, pa kontam da bi slicno bilo i sa kaminom (uz manje prljanja i zezanja).

Kako sam skontao iz dosadasnjih postova pelet i centralno je super ko grije velike prostore, po sprat - dva kuće gdje je nemoguce ista zagrijati jednom peći bez sistema. Ali nikako da naletim da neko koristi ovaj ispuhavajuci kamin da vidim iskustva sa zagrijavanjem 50-70 kvadrata sa dobrim rasporedom prostorija u odnosu na peć


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Feb 2015, 16:34 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Dec 2009, 21:48
Postovi: 485
Hvala Nibleri!

_________________
Solaris је оперативни систем кога је развила компанија Sun Microsystems. Сертификован је као верзија јуникса. Иако је у питању махом власнички софтвер, велики број основних компоненти је објављен под лиценцом отвореног кода, под називом OpenSolaris.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jun 2015, 09:43 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 02 Jun 2015, 09:03
Postovi: 2
Peca je napisao:
Ljudi da li neko koristi peć na pelet ali ne u sistemu kao centralno grijanje, vec samostalnu peć ?
Evo ja živim u stanu na 4 spratu i kao grijanje koristim mali kamin na drva i pomalo dogrijavam sobe na mek grijače. Stan ima dobru stolariju i solidnu izolaciju tako da potrošim oko 7 metara drva i ukupno za zimu samo na grijanje mi dodje (za ove mekove) oko 300 maraka struje, oko 50 maraka po mjesecu.

Razmisljam da umjesto kamina ubacim ovakvu peć na pelet snage 6-7 KW jer mi je mrsko vući drva na 4 sprat i smarati se sa potpalom, lugom, dimom i svim tim. Stan mi je super rasporeda tako da imam jedan hodnik oko kojeg su sve ostale prostorije i lako ih je grijati (tu mi je sad kaminčić) Stan je 60 i nešto kvadrata.

Šta mislite da li bi mi grijanje na pelet bilo isplatnije nego ovo sad na drva + struja i koliko bi mogao potrositi peleta u sezoni ?
Hvala


Pozdravljam, novi sam na formumu, i kao i ostali, došao sam da razmjenim iskustva sa korisnicima privatnog grijanja (oni koji se ne griju od gradske toplane).

Što se tiče grijanja na kamin, i prostora od 60m2, i ako je izolacija "solidna" (to mi ne možemo znati jel solidna ili ne), možda i jeste, ali stan ispod nas ili iznad nas ili pored nas ne grije niko, ili niko ne stanuje, ili su zidovi vanjski, ima mnogo faktora...Najbolji pokazatelj, to jest test, je, da se uzme tačan termometar, izmjeri vanjska i onda unutrasnja temperatura u stanu, i onda npr. ako je 15C, izmjeri koliko je vremena potrebno da se temperatura postigne do 22-24C, i nakon toga se grijanje ugasi, pa se mjeri vrijeme, to jest, koliko dugo nam zadana temperatura ostaje i kojom brzinom opada do početne (uz uslov da je vanjska temperatura ista). Jednostavan test, i koji može da Vam tabelarno prikaže koji Vam je koeficijent izolacije. Ima tabela na netu.

E sad, kod prostora koji se grije, jako je bitno uskladiti kw sa m2. Pa onda izolacija...ima nas zebljivih.

Što se tiče centralnog grijanja, to jest rješenje, ali, treba biti oprezan, drva su i dalje "najjeftinija" - kako kome :-))) ja sam do prije 4 godine grijao 390m2 sa oko 45m3 drveta, što je u matematici bilo oko 3375 KM. Nije jeftino, ali, nisam gasio grijanje nikako, izolacija je dobra, ali, prostor ogroman, 390m2 je netto, u brutu je oko 450m2, ali se to ne grije stalno i ne svaki dan, druga stavka je centralni bojler, od 400L, koji stalno radi. Dakle, grijanje je iznosilo oko 562 KM mjesečno, ako to podijelimo na 4 (taj prostor je za 4 dobra stana), to je oko 140 KM mjesečno, što i nije strašno, s tim, da je bilo problema oko skladištenja drveta, utovar, istovar, prevoz, slaganje, itd. Nakon toga, alternativa je bila da dogradim na postojeće ložište (Centrometal peć od 45 kW) dodatni gorionik za pelet, ali, nakon stotinjak razgovora sam odustao, jako veliki toplitni gubitci u samom ložištu. Odustao sam, nabavio sam Bosh peć na peleto od 43 kW, i zadnje 4 zime sam prodeverao sa cca 9t peleta, što me je izašlo oko 3000 KM, dakle, jeftinije sam prošao nego sa drvetom, dva puta sam kupovao pelet, jednom 4 a drugi puta 5 t.
Prednost kod peleta, je, što se lako upravlja sa zadanom temperaturom, i što je baaš čisto, nemam višesatnog čišćenja peći na drva...
Kažu da su te Termoflux peći dobre, a i Kovanove, ja ih nemam, ovom što imam sam prezadovoljan, kupio sam ju u Norveškoj, slučajno i po povoljnoj cijeni.
Kupujem pelet u Tesliću, firma Drvo-Commerce d.o.o., preporučio bi svakome da proba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Sep 2015, 08:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2010, 00:48
Postovi: 1669
Lokacija: banja luka
Nisam vrijedan kao drugi, pa tek sad trebam kupovati pelet za ogrev.

Peć 35KW, planiram grijati dva stana, pa mi treba savijet gdje je najkvalitetniji pelet ???

Vidim da u posljednje vrijeme svakak šuša se bavi ovim, lik u Zalužanim akupi granje,slamu i otali otpad i pravi pelet od toga...užas..

_________________
наш клуб наш град само нама припада Л '87


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Sep 2015, 12:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Ako ces sam rijesti dovoz iz Kostajnice kod nas je jos uvijek 250 km\tona, minimum 80% bukva

Poslano sa mog V1_Viper_I koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Sep 2015, 22:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
@Baki,
otidji i Srbac i kupi dobar pelet...
Proguglaj malo pelet Srbac ili tako nesto i naci ces kontakt pa se raspitaj za cijene.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 550 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 28  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs