banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:05

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 271 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Avg 2014, 19:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Jul 2011, 20:55
Postovi: 520
Pozdrav svima. Naletio sam na jednu zanimljivu diskusiju, pa bi zelio da ovdje otvorim temu, da malo podijelimo iskustva. Svjedoci smo interesantne stvari, opstina do opstine, a poprilicno se razlikuju po kvalitetu zivota i uopsteno uslovima zivljenja. Zelio bih da vi iznesete iskustva, dok ste prolazili kroz RS i BIH, koji gradovi, mjesta, opstine, su vam zapale za oko kao uredjene, neuredjene, narod fino zivi, lose zivi..

Evo na primjer, dok mi kolega ne rece, nebi ni znao da je Kotor Varos dostigao prijeratni nivo zaposlenosti. Naravno da je dosta ljudi na platama tipa 400-500 KM, ali i dalje bolje to nego 0 KM, dakle nesto se radi, nesto se proizvodi, narod moze od necega krenuti. Jako prijatno iznenadjenje. Ima li jos ovakvih primjera? Gledamo standard zivota, zaposlenost, kako ljudi zive, uredjenost tog mjesta, sta se vozi, sto bi narod procenat kuca koje imaju fasadu i slicno. :)




Evo ja cu krenuti sa svojom listom, nije od najgore ka nadalje, vec samo nabrajanje:


1. Grahovo - apsolutni broj jedan. Cinjenica da do prije par godina 30% opstine nije imalo struju sve govori. Tuga, jad i bijeda. Za 30 godina tamo nece biti zive duse. Sablasno je to sve vidjeti. Jeza te uhvati, kad ti vidis raspored, sve uruseno, hoces samo da pobjegnes, i srecan se vracas domu svome.

2. Drvar - zaboravljena sredina, grad duhova, prodjes kroz mjesto, imas osjecaj da je prosjek 65 godina. Izolirana sredina, mozes na prste jedne ruke nabrojati autobuske linije koje tuda prolaze. Nezaposleni i gofovi 2 dominiraju.

3. Glamoc - jedne prilike bio, usao u prodavnicu, ljudi nemaju pola stvari koje mozes naci u bilo kojoj prodavnici u BL. Vani nigdje zive duse, ako i koga vidis, sive sumorne face.. Ako ko radi postao dostojan covjeka, on radi kod hrvata hercegovaca..

4. Kalinovik - ne treba ni posjetiti. Dovoljno je ukucati na guglu, vidjeti na mapi gdje se nalazi, pa da znas da je raspad sistema. Opstina kao opstina, sijece se suma, bilo je prije nekih firmi, definitivno stepenicu iznad ovog gore trojstva. Glavna mana ovog mjesta je ne nepovoljan, nego jebeno nepovoljan polozaj. Zimi opasan minus, napada snijeg, nemas kuda, vec cekati da se otopi. :D

5. Vares - dominira u federaciji. Ovdje je cak i bilo nesto. Naravno sad je to sve napusteno, fabrike propale, radi kladionica, kafana i prodavnica. Takodje sjeban polozaj, zaboravljena sredina osudjena na izumiranje. Imas osjecaj da je to nekad i bilo povezano sa civilizacijom, a danas sve napusteno. Ako je neko bio, podsjeca me na prizore koji se mogu vidjeti na granici Rumunije i Moldavije.


Od ostalih mjesta izdvojio bih Nevesinje, Milice, Bratunac, Cajnice, Rudo, Skender Vakuf.. u federaciji Ilijas, Olovo, Buzim..


Sta vi izdvajate, bilo bi lijepo i da obrazlozite?


Poslednji put menjao WrDa dana 04 Avg 2014, 19:54, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 19:49 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
WrDa je napisao:
4. Kalinovik - ne treba ni posjetiti. Dovoljno je ukucati na guglu, vidjeti na mapi gdje se nalazi, pa da znas da je raspad sistema. Opstina kao opstina, sijece se suma, bilo je prije nekih firmi, definitivno stepenicu iznad ovog gore trojstva. Glavna mana ovog mjesta je ne nepovoljan, nego jebeno nepovoljan polozaj. Zimi opasan minus, napada snijeg, nemas kuda, vec cekati da se otopi. :D

I vjetar, jebeni vjetar. Stalno.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 19:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
od kad je Skender i federaciji....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 19:53 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Jul 2011, 20:55
Postovi: 520
Vjerujem da ih ima manje, ali zelio bih cuti i ako ima pozitivnih primjera, pa bar nesto simbolicno.

Mislim da je bezveze ovdje ubacivati ono malo preostalih urbanih sredina tipa BL, SA, ZE, TZ, BN.. jer prije svega, ljudi iz mjesta nabrojanih gore su odsjeceni od civilizacije, manje ili vise. Apsolutna izolacija, nigdje zive duse, ovi nabrojani gradovi nece izumrijeti, a za ove gore nabrojane je veliko pitanje.


Malo slika - Grahovo:

Slika

Slika

Slika

Slika

Centar mjesta
Slika



Vares.


Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 20:00 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Jul 2011, 20:55
Postovi: 520
_Krol_ je napisao:
od kad je Skender i federaciji....


Moja greska, pisao sam u brzini. Sjetio sam se u Buzima, dijaspora ga koliko znam drzi, prednost polozaj, tj polozaj mu je zlatan u odnosu na pojedine.
Buzim je koliko znam poznat i kao "hard core" bosnjacki kraj, nesto tipa Imotski-hrvati ili za Srbe taj dio jugoistoka RS.

Nadam se da tema nece otici u pravcu politike, koja je stranka kriva, ovaj onaj, nadam se da ce biti jos postova, slika i prijedloga. Mislim da je tema zanimljiva.


Ja sam zacrnio i previse, ima li kakvih pozitivnih primjera?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 20:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
WrDa je napisao:
ima li kakvih pozitivnih primjera?

Široki Brijeg?
Onako na prvu.
Gotovo pa nepoznato mjesto prije rata, a mnogi ga ni danas ne mogu naći na karti.
A jedna je od razvijenijih opština u Hercegovini.


Poslednji put menjao Choban dana 04 Avg 2014, 20:07, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 20:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Feb 2008, 14:09
Postovi: 10447
@ Wrda

Top lista ti je budalestina ako ces ju potkrepljivati fotkama. Fotke razrusenog strogog centra grada sam prije par dana vidio i u - Mostaru.


Daj uozbilji temu sa nekim ekonomskim pokazateljima a ne slikama rusevina koje mozes uslikati i u centru Sarajeva pa cak i neku ruinu i u centru naseg grada.
Npr tamo u Srpskoj ulici. :D

I nije li Skender danas - Knezevo? :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 20:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
Skender vakuf iliti Kneževo je bankrotiralo. Eto ti ekonomski pokazatelj.

A mnogi gradići po BiH su bili vezani za jednu-dvije fabrike. Kako su fabrike propadale, tako su mjesta otišla u sunovrat.
Jbg, nije svako mjesto pogodno za trgovinu, niti svako ima šume... Rat, tranzicija i bezidejnost vlasti na svim nivoima od '95. do danas kumovali su krahu mnogih opština.


Poslednji put menjao Choban dana 04 Avg 2014, 20:14, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 20:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Od manjih mjesta, sta valja, Siroki Brijeg, Posusje, Citluk, Grude, Gracanica, Tesanj, Visoko, Vitez, Gorazde, Laktasi..

U odnosu na generalno stanje, od manjih sredina ovo nije izdahnulo..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 20:25 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Ja od tih manjih mjesta mogu govoriti samo o Han Pijesku. Gradić živi samo od izvlačenja šume. Nekada je tu bio i hotel, HP je važio za po kvalitetu drugu vazdušnu banju u Evropi pa je i od turizma kapalo ponešto, a radilo se i u kasarni (tu je bio rezrervni položaj generalštaba JNA u slučaju napada na SFRJ). U toku rata NATO je kasarnu do temelja srušio osiromašenim uranijem, vojska se tu služila još pet-šest godina, a onda se zatvorilo i to. Sad ima sreće ko radi u Šumskom gazdinstvu. Priroda je preljepa, zrag čist, voda 'ladna kao zmija, dalo bi se tu napraviti fino zimovalište al' nema volje kod nas da se bilo šta pomjeri sa mjesta. Imaju poštu, Dom zdravlja, stanicu policije i osnovnu školu.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 21:09 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Okt 2009, 14:16
Postovi: 803
Lokacija: oko zelenog mosta
A hotel Gora :) , kafici Maja I Tamo daleko :D ?
Je li ono bi da smo nas dvojica zajedno "ratovali" gore te prohladne zime 98. ljeta Gospodnjeg?

_________________
pokaži da možeš,da si najbolji ti


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 21:12 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Jbt, ja sam pozaboravljao ta imena :lol: Prohladne? Kakvo podcjenjivanje :lol:

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 21:36 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:24
Postovi: 207
Vares - prije par dana sam bila tamo -tuzno, jadno, kraj svijeta.
Grahovo - divna priroda, sam gradic djeluje napusteno - Drvar - slicno, ali opet ima malo vise zivota
Srebrenica, Bratunac, MIlici - trokut u koji se jako puno ulaze a rezultati nikakvi.
Gacko, Bileca, Ljubinje, Berkovici - vozis se kilometriam kroz bespuce i onda dodjes u ove male gradove u kojima zivota nema...
Knezevo - bez komentara
Buzim - ne slazem se sa konstatacijom da je jadan - jako puno novca dolazi iz inostranstva, to se vidi i po autima koja voze i kucama, trznim centrima , registrovanim firmama...

Mada: u svim ovim mjestima pronalazim ljude koji se nevjerovatno bore..i svaki put ostajem zadivljena njihovim uspjehom i voljom da ostanu bas na tim mjestima


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 21:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Necu navoditi negativne primjere, previse ih je. Od pozitivnih, meni je Teslic zivahan gradic. Ne slivaju se neke silne pare tamo, prezivljava najvise sitnija privreda, ali nekako se kotrlja zivot, ne stagnira kao vecina mjesta.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 21:49 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2010, 21:26
Postovi: 1048
Ovo za Gacko se ne bi slozio,jeste da se dugo vozis ali to je jedna od bogatijih opstina u ovoj sirotinji,skoro svi rade u termoelektrani a tamo su plate duplo vece od prosjeka po RS....
A za Han Pijesak se slazem u potpunosti,bas neki dan sam obisao taj kraj,tuga je teska,Milici,Vlasenica,Rudo,Cajnice u pet deka....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 21:51 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2010, 21:26
Postovi: 1048
A sto se tice pozitivnih,mene je prijatno iznenadila Foca,mozda sam potrefio al bilo je bas zivo pa cak i Pale,prije nego sto sam obisao stavio bi ih u isti kos sa ovim gore navedenim,a sto se tice zapadnog dijela tu bi prvo stavio Prnjavor koji se dosta izgradio u poseldnjih 10ak godina.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 21:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Vares je za plakati, jos mi vise ljudi potvrdilo isto. Ali sad gledam, do relativno razvijenog Visokog imaju 30 kilometara. Bar nesto. Ima li uopste nekog pozitivnog izuzetka u istocnom kraju RS?

Ja kontao Visegrad neki centar te regije, ima par godina bio tamo pred zimu, kakva je ono depresija jbm ti zeno majku.. :(


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 22:05 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:24
Postovi: 207
U termoelektrani radi mali broj ljudi - vecinom preko veze i rodbinski povezani tako da to i nije neki narocit primjer - opstina dobija jako malo za razvoj od same elektrane, tako da - jeste - oni koji rade tamo njima je dobro, ali ih nema veliki broj iz Gacka.

Medjugorje - prijateljica mi je pricala da je to bilo selo bez icega do navodne pojave Gospe - iskoristili su trenutak i postali nezaobilazno mjesto svih turistickih ruta
Gradacac - nevjerovatno razvijeno malo mjesto
Gracanica- takodje
Apsolutno iznenadjenje mi je bila regija Tesanj - Jelah - od 30 najvecih izvoznickih firmi iz BiH - 23 je iz ovog regiona


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 22:29 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2010, 21:26
Postovi: 1048
Citiraj:
U termoelektrani radi mali broj ljudi - vecinom preko veze i rodbinski povezani tako da to i nije neki narocit primjer - opstina dobija jako malo za razvoj od same elektrane, tako da - jeste - oni koji rade tamo njima je dobro, ali ih nema veliki broj iz Gacka.

Jbga ne znam koliko Gacko ima stanovnika al znam da termoelektrana ima 1500 zaposlenih,e sad ovo je prica iz Trebinja al covjek mi je rekao da skoro nema domacinstva da bar jedno ne radi u elektrani a plus sto imaju stoke,volova i slicno tako za jednu malu opstinu djeluje mi zadovoljavajuce sa obzirom kako se zivi u RS....
A sto se tice Federacije, odusevio sam se podacima o Gorazdu,zvuci nevjerovatno ali to je grad koji nema nezaposlenih,Bekto Precise rastura,tu je jos par velikih firmi,kazu ljudi da 4,5 autobusa iz Cajnica svaki dan dolazi u Gorazde da radi,evo jedan zanimljiv tekst sto sam nasao na netu...
http://depo.ba/clanak/91364/na-drini-in ... e-audi-bmw


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Avg 2014, 22:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Okt 2013, 20:24
Postovi: 4167
Lokacija: Banja Luka
u zadnjih 15 dana isao sam 4-5 puta u samac...
ovo su rijeci jednog samcanina koji je radio sa mnom na objektu: "samac je prije rata bio pariz jebote, ziv gradic, puno ljudi, tu je usce rijeke, tu je bila mala luka... a onda je rat unistio ovaj grad totalno, poslije rata je ovaj grad ostao mrtav... a sad tek nakon ove poplave, samac je grad duhova..."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 271 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs