banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 18:08

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Feb 2010, 22:39 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
Lucifer je napisao:
mary juana je napisao:
mlaćenje prazne slame ili pretakanje iz šupljeg u prazno.

Da to je ono sto ti radis, a i vecina ljudi koji misle da znaju nesto o filozofiji dok im je najdalji domet iste Sofijin svijet ili nesto slicno. Ne mislim da je knjiga losa, knjiga je ekstra za upoznavanje osnova, ali ne za nesto vise...
Citiraj:
ljudi lutate, pogledajte šta čovjek piše u uvodnom postu!

Doduse, sa ovim se slazem...

to čemu se ti diviš ja sam sticajem okolnosti čitao sa 14. godina, ali sam usput sasvim slučajno naišao na mnogo vrijednija štiva, a te tračarije potpuno odbacio jer nemaju nikakvog osnova ni stvarnog životovažnog smisla.
za tvoju informaciju sofijn svijet nisam čitao, a tebi niko ne brani da se diviš filozofij, ali pusti druge također da misle o tome šta žele, divili se oni tome ili ne, jer niko nije napao tvoj integritet ako ne dijeli tvoje mišljenje, međutim ti sebi uzimaš za pravo da karakterišeš mene na osnovu toga što ne dijelim tvoje mišljenje o fucking filozofij :roll:

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Feb 2010, 22:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
mary juana je napisao:
Lucifer je napisao:
mary juana je napisao:
mlaćenje prazne slame ili pretakanje iz šupljeg u prazno.

Da to je ono sto ti radis, a i vecina ljudi koji misle da znaju nesto o filozofiji dok im je najdalji domet iste Sofijin svijet ili nesto slicno. Ne mislim da je knjiga losa, knjiga je ekstra za upoznavanje osnova, ali ne za nesto vise...
Citiraj:
ljudi lutate, pogledajte šta čovjek piše u uvodnom postu!

Doduse, sa ovim se slazem...

to čemu se ti diviš ja sam sticajem okolnosti čitao sa 14. godina, ali sam usput sasvim slučajno naišao na mnogo vrijednija štiva, a te tračarije potpuno odbacio jer nemaju nikakvog osnova ni stvarnog životovažnog smisla.
za tvoju informaciju sofijn svijet nisam čitao, a tebi niko ne brani da se diviš filozofij, ali pusti druge također da misle o tome šta žele, divili se oni tome ili ne, jer niko nije napao tvoj integritet ako ne dijeli tvoje mišljenje, međutim ti sebi uzimaš za pravo da karakterišeš mene na osnovu toga što ne dijelim tvoje mišljenje o fucking filozofij :roll:

Ljudi sa svojih 50 i preko godina imaju muke sa filozofskim djelima a ti mislis da si sa 14 mogao da skontas o cemu se tu radi.
Da ne pominjem da ti ne vjerujem na rijec da si ih stvarno i citao.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Feb 2010, 14:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Rekao bih joj: "Baba, da uprostimo stvari, filozofija ti je s jedne strane egzistencijana analitika koja ispituje opstanak u predontoloskom iskustvu rukovanja stvarima kao orudjima, a sa druge strane hermeneutika koja ispostavlja ontoloske znacajke tubitka kao egzistencijale. Nasjeckajde' jos malo tog prsuta i zakuvaj ka'u."

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Feb 2010, 15:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Shabban je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Po tom pitanju nisam nista bolji od babe sa sela... Iako sam se trudio, Keleca mi...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sto me nasmija :D :D :D
Kele legenda


I meni predavao! :D

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Feb 2010, 16:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Block out je napisao:
Shabban je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Po tom pitanju nisam nista bolji od babe sa sela... Iako sam se trudio, Keleca mi...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sto me nasmija :D :D :D
Kele legenda


I meni predavao! :D

A kome nije?

Usput, rekao bih babi "baba suči pitu, jebala te filozofija..."

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2010, 11:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Filozofija na laicki nacin, to je :P :

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PQGc109M6W4[/youtube]

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2011, 12:43 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Mar 2010, 22:13
Postovi: 76
E zanimljiva tema pa reko da se ubacim :)))) Babi to ne bih ni objasnjavao. A sta je filoSofija, a ne filoZOfija, jer filo (grcki -ljubav) sofija( mudrost) , dok pak zofija ( kaljuga, blato). Hmm dakle to prvo.

Eh sad filosofija je prouizvod ljudskog uma, bas kao i nauka i religija, a njena differentia specifica je sto ona sve dovodi u pitanje. Dakle za razliku od nauke gdje postoje AKSIOMI, dakle istine koje se ne dokazuju, a sve ostalo je podlozno dokazivanju, ili kod religiji gdje su sve sami AKSIOMI i dokazivanje je iskljuceno, kod filosofije toga nema.

Sad, neki kazu da je to presipanje iz supljeg u prazno. To nikako nije tacno! Prvi argument je da covjek u određenim situacijama sve treba da dovodi u pitanje, iz prostog razloga sto je nemoguce sve dokazati, barem ja ne mogu da zamislim da je to moguce, a sa druge strane filosofija potiče KRITIČKO MIŠLJENJE, što je najveći dar nauci, i pametan naučnik zna kada da ga upotrjebi, dok recimo kvazi naucnik nema nikakvih sumnji.

Kod nas filosofija je sinonim za pre*eravanje, ali to ne govori nista o filosofiji vec o razvijenosti ljudskog duha kao takvog kod naseg naroda, cast izuzecima...

_________________
IURIS PRAECEPTA SUNT HAEC: HONESTE VIVERE, ALTERUM NON LAEDERE, SUUM CUIQUE TRIBUERE.

DOMITIUS ULPIAN


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2011, 12:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Valtazar je napisao:
Sad, neki kazu da je to presipanje iz supljeg u prazno. To nikako nije tacno! Prvi argument je da covjek u određenim situacijama sve treba da dovodi u pitanje, iz prostog razloga sto je nemoguce sve dokazati, barem ja ne mogu da zamislim da je to moguce, a sa druge strane filosofija potiče KRITIČKO MIŠLJENJE, što je najveći dar nauci, i pametan naučnik zna kada da ga upotrjebi, dok recimo kvazi naucnik nema nikakvih sumnji.

Bravo za ovo.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2011, 14:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Термин "филозофија" је у српски језик ушао преко њемачког, и као такав има предност над термином "философија" (и не треба га доводити у везу са старогрчим "zofon" - "мрак").

Код нас су се усталили још неки синоними за филозофију, а најпознатији су: паламуђење, пресипање из ш. у п, свирање к**цу, и још неки. Да ли је то одраз непознавања прилика и збуњености пред нејасним, или пак стварног стања на терену, до дан данас није разјашњено.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2011, 15:59 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Mar 2010, 22:13
Postovi: 76
Popokatepetl je napisao:
Да ли је то одраз непознавања прилика и збуњености пред нејасним, или пак стварног стања на терену, до дан данас није разјашњено.


Donekle se mogu saglasiti sa tobom u pogledu "stvarnog stanja na terenu. Jer ipak i filosofi su odgovorni za takvo stanje nekim radovima koji zaista nisu nista drugo do presipanje iz supljeg u prazno, ali ima i u nauci takvih radova, pa barem na nasim prostorima je veoma tesko naci kvalitetne naucne radove. Dobar dio tih radova su teska prepisivacina.

Mada, najvjerovatnije se "obicnom svijetu" filosofija ne svidja iz razloga sto su njeni rezultati veoma apstraktni, dok ti mesar za cas da kilu mesa, ili ti zidar sazida kucu( nemam namjeru da ista podcjenjujem).

U filosofiji itekako ima zivotnog, pa treba pogledati samo napredne ideje iz doba prosvjetiteljstva koje su potstakle razvoj nauke! Osim toga od filosofije zavisi i dalji tok drustva, tako je po meni "nazadna" filosofija dovela do srednjeg vijeka. Ovdje ne zelim da raspravljam da li je nesto nazadno ili ne, vec da pokazem da filosofija ima uticaja na naucne tokove( prirodne nauke narocito) , a i na tokove razvoja drustva( koje danas proucavaju drustvene nauke, koje po mom misljenju nemaju jos uvijek ni blizu razvijenu metodologiju kao prirodne, ali vremenom bi trebalo da steknu). Dakle kad se uzme sve u obzir, itekako je vrijedna "disciplina".

Sad to, sto od nje narodski receno "nema ljeba" ili "ne moze se sa lukom narezat", e to je vec drugi par opanaka. I mislim da je to jedan od prevalirajućih razloga, zasto narod ima toliku odbojnost prema njoj, i zasto je nerjetko predmet sprdnje....

_________________
IURIS PRAECEPTA SUNT HAEC: HONESTE VIVERE, ALTERUM NON LAEDERE, SUUM CUIQUE TRIBUERE.

DOMITIUS ULPIAN


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2014, 08:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Iako je doprinos Immanuela Kanta filozofiji nemjerljiv, njegovi revolucionarni pomaci na polju unosenja namjestaja se smatraju njegovom najbitnijom ostavstinom.



:lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jul 2014, 18:18 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Jul 2014, 17:48
Postovi: 58
filozofija je covekova logika, kojom traži odgovore na njegov nastanak i postojanje, ne prihvata nametnuta pravila i istine koje s nedokazive kao jedine, već traga za njom... čovjeka u današnje vreme kada se njegov um nalazi u strašnoj drami podeljen između logike i nametnutih pravila društva, vjeroispovesti, vodi slobodnom razmišljanju kao jedini putokaz ka svetlosti u tami koji su drugi stvorili...
počnimo samo od veroispovesti, ne kažem da nije bila potrebna, jer ljudi ne mogu da opstanu kao jedinka, već kao celina... za tako nešto neophodna su pravila, zakoni, represivni alati kao što su u svakoj današnjoj modernoj državi policija, sud, vlast... kuća se gradi od temelja i ako nisu čvrsti ona se mora urušiti... jasno mi je da je nekada davno neko morao da smisli osnovne temelje, i tada se religija do juče još sestra filozofiji koja se bavila čovekovim ostankom i bitianjem, odvaja gde nedokazivo predstavlja kao dokazivo i jedinu istinu... da to nije tačno govori podatak o više religija i različitih bogova... one su uglavnom gomila hartije kanona, pravila, koja se ne razlikuju mnogo... ok, ne kažem da je to sve bilo loše, to je bio represivni model tada, ali ko ima pravo da u tuđe ime presuđuje i ubija kao što su crkve činile u ime Boga? normalnom čoveku je odmah jasno da to nema veze sa ljudskošću i pravdom... ok, nekako je moralo, ali je tako ostalo i nametnuto... a gde je istina jedina i ne promenjiva ? u diktatu... to je crkva , religije danas, diktat... a svi ostali vernici crkvama su nevernici... podela za svoj interes... otuda ne shvatljivi ljudski debilizmi krstaški ratovi u ime boga? islamski fanatični konačni rat? sve u tuđe ime?... ma daj...


da nam nema filozofije i prava da se vodimo zdravim razumom i logikom odavno bismo bili zombiji koji slepo izvršavaju sve što im je nametnuto...



kažem religije su imale neke dobre strane kada se svet dovodio u nekakav red da ne vlada anarhija i bezvlašće ali su bile interes i kasnije su blisko umešane sa politikom što je i danas... interes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2014, 00:48 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Sep 2014, 16:39
Postovi: 8
Lokacija: RS / BiH
FILO-SOFIJA (Fall in Sophia) je Ljubav prema Sofiji - Božanskoj Mudrosti

dakle, Ljubav, a ne tek intelektualno prepucavanje
najviše od sveg filoSofija je Tišina u Svjesnosti o Vječnosti
i ne traži dokaze jer je najviša evidencija
spoj, veza, viđenje, pa i mišljenje i govorenje ali u nekom izvornijem smislu, poiesis stvaranje, manika, poezija ili pjesništvo, metafizika uživo ... itd.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2015, 18:52 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2015, 03:21
Postovi: 7
Lokacija: BL
filosofija je Ljubav u najviše što čovjek može dostići,
a to su Božanske stvari koje, naravno, nisu stvari.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2017, 08:36 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
Ja bih toj "babi sa sela " rekao da je filozofija ljubav prema ili za mudrost,što i jest-doslovno.Ako to ne razumije,onda više voli-"filo"-glupost.Najviše filozofiju podcjenjuju,grubo,arogantno neobrazovani-i čini mi se da je što veća neobrazovanost-to je veća mržnja prema svemu intelektualnom,u velikoj mjeri zbog frustracija.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2017, 16:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
apokaptus je napisao:
Dakle kad vas neka baba sa sela koja nema ni tri osnovne a kamoli nekog drugog predznanja na tu temu upita: "Sta je filozofija"?

Kako odgovarate? :evil3:


:roll:
Moja baba je bila ta zena koju navodis mozda ima jos ovdje poneko takvu babu ili ju je imao. Naravno vecinom su nase bake ili prabake bile ili su "fakultetski obrazovane".

Moja baba koja je prozivjela cijeli zivot na selu pod Kozarom i slicne zene je bila najpravednije, najbistrije i najosjecanjnije bice koje sam ja znao i koje sad znam a poznajem mnoge ljude, od onih sa 8 razreda pa do doktora i akademika od tinejdzera do ljudi koji su u poodmaklom dobu.
Ta baka je svu mudrost zivota stekla na selu kroz tezak zivot, kroz razna iskusenja, i mnoga odricanja.
U zivotu nije cula za Sokrata, Aristotela, Spinozu, Kanta ili Hegela medjutim sve to nije ju omelo da spozna sta je to filozifija u raelnosti i da odgovara na sva sustinska filozofska pitanja prevedena na jezik obicnog covjeka. Od toga sta je dobro a sta zlo pa do pitanja zbog cega smo ovdje.

btw, naravno da nemas losu nanjeru i nisi mislio nista lose kad si se pozivao na "neku babu sa sela" ali mogao si malo drugacije pitat.
Hajde dalje... :)

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2017, 10:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
Jedno je iskustvo,a drugo filosofija.A ja poznajem puno baba koje su jako daleko od mudrosti...bez obzira na godine...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2017, 16:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 23 Nov 2015, 23:59
Postovi: 4873
Lokacija: Tu preko puta
Filozofija-rupa bez dna

_________________
1926 !


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs