banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Jul 2025, 00:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
PostPoslato: 07 Nov 2013, 17:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23867
Čak ni pp nisam poslao :P

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2013, 19:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jun 2013, 17:35
Postovi: 1560
Lokacija: Pijaca
dtb_pro je napisao:
PKT je napisao:
Ako nije problem nekome da pročita moj predzadnji post na ovoj temi, i da mi kaže koju pametnu u vezi reflow grafičke.

Ako nije problem tebi da pročitaš stranicu prije ove, naćićeš jedan interesantan (kako kome, naravno :-)) poduži post. Znači, odgovor na tvoje pitanje nije čak ni daleko. :lol: :lol: :lol:


Piše: uglavnom na geforce 8000, na 9000 može da posluži kao i na novijim. i nekim ATI takođe. Kontam da moj ATI nije nešto posebno pa ne može :oops:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2013, 20:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6793
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jel ti nas trolas ili stvarno mislis ozbiljno?
Svaki elektronski sklop je slican bio on iz 1950 ili 2013 i na svakom se moze raditi reflow, ako uopste znas sta je reflow i kako funkcionise, skontaces...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2013, 22:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jun 2013, 17:35
Postovi: 1560
Lokacija: Pijaca
U toj kartici ima 666 mil. tranzistora. Đavolja kartica koja se gotivi na paklene temperature.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2013, 01:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2008, 10:47
Postovi: 1951
Lokacija: bajna luka
Sehxor je napisao:
Za koliko dajes te dve pokvarene, ima da sutra budu odma u malim oglasima :P



Dajem ti dzabe. Nije problem nikakav. Ali samo da vidim kako to ide sve i sta ces im raditi :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Nov 2013, 20:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6793
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Objasnicu ti ja detaljno proceduru :P


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2013, 02:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2008, 10:47
Postovi: 1951
Lokacija: bajna luka
More baja, more komotno :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2013, 04:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9881
Spoiler:
dtb_pro je napisao:
Davno, davno probao na tri različite kartice, sva tri puta uspjelo. Ali to nije rješenje. Najčešće se to radilo sa NVIDIA GeForce 8000 serijom, jer su upravo one najčešće stradavale. Ali postupak je mogao da posluži i seriji 9000, ali i mnogim novijim. NA nekim ATI karticama takođe.

Zašto to nije rješenje? U čemu je uopšte problem? Radi se naime o takvom kvaru grafičke kartice u kojem se GPU čip usljed žestokog pregrijavanja dijelom odvoji od ploče odnosni neki pinovi izgube kontakt sa osnovom. Najčešće žrtve su bile grafičke kartice sa pasivnim hlađenjem, čuvene "Silent" varijante. One jesu bile tihe jer naravno nisu imale pokretnih dijelova (ventilatora) već samo ogroman hladnjak. Taj hladnjak nikad nije mogao proizvesti adekvatan odvod toplote sa čipa.

"Pečenje u rerni" je zapravo najprimitivniji pokušaj zaliječenja tog kvara. Sa grafičke kartice se ukloni kompletan sistem za hlađenje (hladnjak i ventilator ako ima). Sa GPU-a i memorijskih čipova se pažljivo uklone ostaci termalne paste i termalnih gumica. Preostalu nešistoću očistiti alkoholom. Ukoliko je grafika low-profile pa je VGA ili DVI izlaz spojen malim flat-kablom, skinuti i njega. Karticu pažljivo umotati u alu-foliju. U prethodno zagrijanoj pećnici na nekih 190 stepeni Celzijusa ubaciti karticu. Najbolje na rešetku jer tako ima najmanje kontakta sa drugim površinama. Ostaviti nekih 7-8 minuta, 10 maksimalno. Nakon toga pogasiti pećnicu, otvoriti vrata i ostaviti karticu da se postepeno, lagano ohladi. Izvaditi nakon nekih 5 minuta, odmotati i ostaviti da se hladi i "odmara" barem sat vremena. Za plastične dijelove na kartici ne brinite. Ta plastika popušta tek na 220 stepeni.

Šta je poenta? Poenta je da se usljed vanjskog termalnog djelovanja na čip postigne to da se podnožje čipa ugrije taman toliko da kalaj popusti i da se odvojeni pinovi ponovo uhvate za ploču i ostvare kakav-takav kontakt. Nakon što je kartica odstojala, na čip se nanese kvalitetna termalna pasta, a ako su na memorijskim čipovima bile termalne gumice, moraju se nabaviti i one (jesu skupe, ali pasta neće ostvariti potreban kontakt). Hladnjak se vrati na mjesto, a ukoliko je bio pasivni (u većini slučajeva jeste) improvizacijom se mora pretvoriti u aktivni, odnosno na hladnjak je potrebno nekako navrnuti ventilator koji će odvoditi vreo vazduh sa hladnjaka. Ventilator prilagoditi veličini hladnjaka, a može poslužiti i oni koji se spajaju na ploču i oni koji se spajaju na molex napojnu granu. Sve ovo je potrebno jer se ovako "obrađen" čip sada daleko lakše i brže grije te bi bez ventilatora vrlo brzo ponovo "produvao", a ponavljanje ovog procesa nema baš puno smisla.

Ovako "zaliječena" kartica više ne može slušiti za pokretanje PC igara ili ne daj Bože za 3D modeliranje ili video-rendering. Tako da se ne zanosite. Kao što rekoh ovo je najprimitivnija metoda, ali je zato svakom dostupna. Malo "ljepša" varijanta je korištenje duvaljke vrelog vazduha umjesto rerne, naročito ukoliko se čip prije obrade iglom i špricom prvo malo podlije rastvorom tinola radi boljeg efekta cjelokupne operacije. Brener nije preporučljiv zbog otvorenog plamena gdje je teško kontrolisati temperaturu.

Svaka sličnost sa čuvenim "duvanjem čipa na laptopu" nije ni slučajno slučajna. Radi se o identičnoj problematici, ali daleko težoj varijanti. Grafički čip u laptopu je integrisan u ploču i tamo se mora i obrađivati (dakle, rasturanje cijelog laptopa) s tim što je pospješivanje hlađenja tako obrađenog čipa praktično nemoguće jer u laptopu nemate prostora za improvizaciju sa dodatnim ventilatorom. Sv ešto se može je nakon operacije zamijeniti pastu i termalne gumice, eventualno ubaciti neku pločicu bakra za bolje hlađenje, ali tu je kraj. I u laptopima po pravilu to "zaliječenje" ne drži dugo.

Pravilan servis ovakvog kvara se popularno naziva "Reballing" koji podrazumijeva zamjenu svih kalajnih kuglica kojima se ostvaruje kontakt između pinova čipa i ploče. Zapravo, puni servis bi značio i promjenu čipa, ali da ne pretjerujemo sad. Oprema za solidan reballing je papreno skupa. Oprema za kvalitetan reballing je *ebeno skupa. Toliko da se na našim prostorima ne isplati. Uostalom, ukoliko nekoga interesuje, može ovdje pronaći sve što ga zanima:
Reballing čipova na matičnim pločama

Nadam se da su stvari sada malo jasnije.
Lekcija je završena. Hvala na pažnji. Laku noć i prijatno!
:lol:


Usput ni reballing ne pomaže pogotovo ako je prije rađen reflow, tek sa zamjenom čipa nešto se može napraviti. I tada je opet procenat prolaza ispod 50%, a nije ni jeftino, naplaćuje se oko 100 KM min.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs