banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 09:29

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 110 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Jan 2013, 01:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
Stalno preispitujem sebe kao roditelja: da li griješim, zašto i kada?
Ne znam kako za vas, ali ja sam odrasla sa batinama-zasluženim i nezasluženim. I...zgadile su mi se. Ali, jbg, tako sam vaspitana i ostalo je tog načina razmišljanja još uvijek. Imam ćerkicu od dvije godine i trudim se maksimalno da joj neke stvari objasnim, ali kad mi to ne pođe za rukom, dobije pljus po guzi. Znam da će se neki zgroziti nad tim, a neki će reći: treba. Skoro sam naišla na tekst psihoterapeuta Zorana Milivojevića, koji kaže da je ljubav+disciplina =vaspitanje. Ovaj članak je bio njegov odgovor na prednacrt novog zakona o zabrani fizičkog kažnjavanja djece u Srbiji.
http://www.politika.rs/rubrike/Sta-da-s ... ja.lt.html
Ima i ovaj članak:
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/ ... ce.lt.html

Šta vi mislite, pljus po guzi ili razgovor?
Ja sam konstantno u dilemi...

Ovo sam iskopala negdje na netu :)
Spoiler:
Ne-fizičko vaspitavanje dece

Nova ujdurma nevladinih organizacija kojom je zabranjeno dirati decu rukom kad počnu da divljaju nego mu se mora objasniti razgovorom šta ne sme da radi. Oće da donesu zakon kojim bismo podsećali na Šveđane valjda, a sve po principu žaba digla nogu.
Drugim rečima, komplikovano vaspitanje, koje uz to i ne radi.

ne-fizičko
1. Klinja provalio kako se izduvava guma na autu, pa isprobava u garaži.
-Nemoj sine, nije lepo to što radiš.
-Ha! (nastavlja da izduvava)
-Nemoj molim te, nije lepo tata ne može da vozi kola posle.
-Haha! (nastavlja)
-Povređuješ tatina osećanja time što izduvavaš gume.
-Šta je to osećanja? (nastavlja)
-To ti je sine kad.... Pa nemoj i drugu!

Zaključak:
Tri izduvane gume i četvrta načeta. Dosadilo mu.

2. Klinja uzeo da gura šrafciger u utikač
-Nemoj, to je opasno!
-Šta? (nastavlja da gura)
-To da guraš. Može da te drmne struja.
-Kako? (nastavlja da gura)
-Pa tako što... Neeee!

Zaključak:
Kuršlus.

fizičko
1. Klinja provalio kako se izduvava guma na autu, pa isprobava u garaži.
:fljus: marš u sobu!
-KMEEEEEeeeeeee...

Zaključak:
Načeta guma.

2. Klinja uzeo da gura šrafciger u utikač
:fljus: Piiii ti m... detinja šta radiš to!
-KMEEEEEeeeeeee...

Zaključak:
Živo dete.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 01:13 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2011, 00:36
Postovi: 1068
Nisam nacisto sa tim...batina u principu sluzi da izazove emotivni bol od strane roditelja koji su deciji centar sveta...ako bih morao da se odlucim optao bih za...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 01:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Generalno ne volim batine kao vaspitnu mjeru, a da treba kažnjavati i vaspitavati treba, ali ne batinama nego uskraćivanjem nečega ali da dijete shvati zbog čega je ta sankcija.
Do duše, treba razikovati i poznavati dječije ponašanje, domuzluk treba u startu spriječavati da se kasnije ne bi obilo o glavu. Iako malo dijete zna da domuza i da svojim ponašanjem potčinjava odrasle i ako i pored protivljenja dijete pribjegne drastičnim mjerama kao što je urlanje, ritanje, bacanje po podu ne treba se libiti i pljeskanja po guzi.
Kad vidim u gradu ili u prodavnicama dijete koje zbog uskraćenosti počne da se bacaka po podu ja bih degenek dala majci a ne djetetu jer je to rezultat njenog lošeg vaspitanja djeteta.
Takođe se gadim kad primjetim kod roditelja ono ponašanje "moje dijete je centar svijeta" ok, jeste njoj ali ostatku čovječanstva nije, tako da se neće okolina prilagođavati njenom djetetu nego dijete okolini. Pogotovo mislim kad djece počnu da vrijeđaju, pljuvaju, psuju druge osobe a roditeljima je to "slatko".
Ja sam Hitler u tim stvarima.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 08:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Prvo sam pomislio da je tema o muško-ženskim odnosima i slično kad sam vidio naziv... :?

Elem, i ja sam kao prasica znao dobiti po dupetu, zasluženo i nezasluženo mada ne zamjerim svojim roditeljima to osim za jedne batine. I brat i ja smo isto prošli, još je on i više dobijao jer je bio nemirniji i opet smo obojica dobro ispali. Smatram da se sa djecom treba razgovarati i koristiti nasilje što je manje moguće, pogotovo onda kad to nasilje proizilazi iz problema i nervoze sa kojima se roditelji susreću. Imam osjećaj da i kad djeca nešto loše naprave to se samo pojača u glavama roditelja preko te nervoze i onda se istresaju na djeci i često tad bude najgore i najviše nezasluženo. Batine opravdavam onda kad su rezultat neke velike greške djeteta. Saglasan sam sa Talijom oko uskraćivanja nečega. Kod djece treba da se stvori autoritet kroz vaspitanje određen stav prema djetetu, a ne strah jer taj strah kasnije često zna imati kontraefekat. Sigurno ne bih volio da jednog dana moje dijete nešto ne uradi zato što me se boji već zato što zna da ne treba tako. Naravno, jasno je da djeca uglavnom ne razumiju kad ti sjedneš pa njima argumentuješ zašto nešto ne valja ali će valjda shvatiti da nešto ne treba uraditi kad mu tri puta uskratiš igračku ili slatkiš i kažeš zašto si uskratio. A što se tiče ovih članaka, nisam ih čitao ali po naslovu odmah pomislim da su čista glupost. Takve ideje su mi čista glupost. Kako neko vaspitava svoju djecu to je njegova stvar, ne možeš ti proganjati nekog zato što mu dijete visi na glavi deset dana, a ti ga jedanaesti pljusneš po guzici. Fizičko zlostavljanje je već druga stvar i daleko ozbiljnije i za mene tu nema opravdanja.

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 10:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
prasica je napisao:
Stalno preispitujem sebe kao roditelja: da li griješim, zašto i kada?
Skoro sam naišla na tekst psihoterapeuta Zorana Milivojevića, koji kaže da je ljubav+disciplina =vaspitanje. Ovaj članak je bio njegov odgovor na prednacrt novog zakona o zabrani fizičkog kažnjavanja djece u Srbiji.
http://www.politika.rs/rubrike/Sta-da-s ... ja.lt.html
Ima i ovaj članak:
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/ ... ce.lt.html


Video na ovu temu (traje prilicno ali je neuporedivo zanimljivije od citanja gore linkovanih clanka, preporuka!): Zoran Milivojevic: VASPITNI STILOVI (ZNANJEM DO ZDRAVLJA)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EkwapwU2VyY[/youtube]

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 11:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Mene su moji mlatili uvijek i kad sam kriv i kad nisam :lol: treba prvo reci djetetu da nesmije nesto raditi drugi put reci isto tako nemoj dobit ces batine ako je inteligentno shvatit ce ako nije onda mlatit nista nije toliko kratko i toliko jasno ko samar....doduse nesmije se previse djecu tuci jer negdje sam citao kada odrastu postanu jos vise tvrdoglava i rijetko slusaju kad im nesto govoris dakle neki balans izmedju batina i razgovora mora postojati....

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 12:15 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2011, 18:54
Postovi: 931
Od druga ćerkica nikada neće da sjedi u automobilskom sjedalu za bebe/malu djecu. I prijetili joj, tukli, galamili - a ona neće pa neće. Nedavno krenuli do Slatine, ja vozim. Ona neće u sjedalo pa neće. Ja kažem: Ana ako ne sjedeš u sjedalo vraćamo se kući i nećemo u Slatinu. Ona izađe iz sjedala, a ja okrenem auto i vratim ih kući - sve troje su me zaprepašteno gledali :D Od tada čim uđe u auto sjede na svoje mjesto tj. u sjedalo. E sad, u ovom slučaju metod je upalio što naravno ne znači da je univerzalan.

_________________
Пустити фашисте на улице у име демократије је исто као пустити пацове у дјечије собе у име екологије.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 12:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Dijete se odgaja do 3. a slifuje do 7. godine. Do 3. godine bilo je poprilicnih pljusova po guzici. Kasnije sve rijedje i rijedje. Sada imam divno dijete i nema potrebe ni za kaznama a kamo li za pljuskama.
Djetetu do 3. godine mozes da pricas do iznemoglosti ono ce ipak da trci ka uticnici, stepenicama, ulici itd. itd.. Ovako, kazes ne jednom, drugi put a treci put skines pelene pa lagano po dupetu. Sto je dijete vece to je lakse saradjivati sa njim ako su postavljeni temelji postovanja i slusanja.
Jos samo pubertet da prezivimo i bicu na konju :D


Hertz, mi nismo palili auto dok se ne zaveze 8)

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 14:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
Ajkula poprilicno objasnila,
sa tim da nema univerzalnog rjesenja.
Moja klinka ima 6 godina i uglavnom razgovaramo, dogovaramo se,...kod nje ne pali ono: NE! vec: Ne zato sto,...
Sad kada nesto hoce, dodje sa spremljenom pricom, sve sa argumentima i ajd joj reci da ne moze :lol: tipa:
Mama, mogu li ici kod (ime drugarice) da se igram? Znas, isto kao sto ti volis sa svojim drugaricma otici u kafic, tako i ja volim kod svojih otici da se igram. Ja sam jos mala pa ne mogu ici u kafic, ali zato mogu ici igrati se
:lol: :lol: :lol:
Ali i danas ima situacija kada joj nesto moram ponoviti po nekoliko puta (tvrdoglava na mamu :lol: ) i kad se ta situacija krene ponavljati nekoliko puta, dobije plesku po guzi....i onda me ona pita sokirano:
Jesi li ti to mene udarila?! Povrijedila si moja osjecanja!
ali zato sl put je moram duplo manje puta ponoviti :angry3:

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 14:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
"Povrijedila si moja osjecanja" i ovaj moj govori :lol:

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 14:53 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2011, 00:36
Postovi: 1068
blackrose je napisao:
Ajkula poprilicno objasnila,
sa tim da nema univerzalnog rjesenja.
Moja klinka ima 6 godina i uglavnom razgovaramo, dogovaramo se,...kod nje ne pali ono: NE! vec: Ne zato sto,...
Sad kada nesto hoce, dodje sa spremljenom pricom, sve sa argumentima i ajd joj reci da ne moze :lol: tipa:
Mama, mogu li ici kod (ime drugarice) da se igram? Znas, isto kao sto ti volis sa svojim drugaricma otici u kafic, tako i ja volim kod svojih otici da se igram. Ja sam jos mala pa ne mogu ici u kafic, ali zato mogu ici igrati se
:lol: :lol: :lol:
Ali i danas ima situacija kada joj nesto moram ponoviti po nekoliko puta (tvrdoglava na mamu :lol: ) i kad se ta situacija krene ponavljati nekoliko puta, dobije plesku po guzi....i onda me ona pita sokirano:
Jesi li ti to mene udarila?! Povrijedila si moja osjecanja!
ali zato sl put je moram duplo manje puta ponoviti :angry3:

Ladnije od leda te pita jesi li ti to mene udarila? Mala ce biti opasn
:lol:
Elem interesantno svi smo dobijali batine kao klinci i svi smo ih mrzeli ali svi dadose pozitivan odgovor..

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 15:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Apr 2010, 08:42
Postovi: 5723
Lokacija: Paprikovac
Mora se znati gdje da se podvuce crta...'batina je iz raja izasla' je mudra i relativno tacna parola/tehnika, ali bez pretjerivanja...iak se mora znati ko je glavni :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 15:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Jedna vrsta komunikacije sa djetetom :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=doH_YUgwNXw[/youtube]

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 15:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
blackrose je napisao:
Mama, mogu li ici kod (ime drugarice) da se igram? Znas, isto kao sto ti volis sa svojim drugaricma otici u kafic, tako i ja volim kod svojih otici da se igram. Ja sam jos mala pa ne mogu ici u kafic, ali zato mogu ici igrati se


:lol: E za ovo si sama kriva. A tvoja klinka je prepametno dijete. :-P

Daj bre dovedi genijalku ovamo, ja se poželjela kina u podne. :crybaby:

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 15:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
no_pasaran je napisao:
blackrose je napisao:
Ajkula poprilicno objasnila,
sa tim da nema univerzalnog rjesenja.
Moja klinka ima 6 godina i uglavnom razgovaramo, dogovaramo se,...kod nje ne pali ono: NE! vec: Ne zato sto,...
Sad kada nesto hoce, dodje sa spremljenom pricom, sve sa argumentima i ajd joj reci da ne moze :lol: tipa:
Mama, mogu li ici kod (ime drugarice) da se igram? Znas, isto kao sto ti volis sa svojim drugaricma otici u kafic, tako i ja volim kod svojih otici da se igram. Ja sam jos mala pa ne mogu ici u kafic, ali zato mogu ici igrati se
:lol: :lol: :lol:
Ali i danas ima situacija kada joj nesto moram ponoviti po nekoliko puta (tvrdoglava na mamu :lol: ) i kad se ta situacija krene ponavljati nekoliko puta, dobije plesku po guzi....i onda me ona pita sokirano:
Jesi li ti to mene udarila?! Povrijedila si moja osjecanja!
ali zato sl put je moram duplo manje puta ponoviti :angry3:

Ladnije od leda te pita jesi li ti to mene udarila? Mala ce biti opasn
:lol:
Elem interesantno svi smo dobijali batine kao klinci i svi smo ih mrzeli ali svi dadose pozitivan odgovor..

to ti govori 2 stvari:
1. kojom snagom sam je udarila :)
2. koliko cesto je tucem

nisu njoj osjecanja toliko nisko :lol: koliko je bila sokirana i uvrijedjena cinjenicom da je dobila po guzi.


e sad, u mom okruzenju imam nekoliko primjera razlicitih pristupa, s razlicitim rezultatima...

Jedna drugarica tvrdi da nikada nije digla ruku na svoju cerku koja ima 5 god.(vjerujem joj), samohrana je majka, samim tim mala nikad nije osjetila batine. Sve sa njom rjesava pricom i samo pricom. Mala je sasvim u skladu sa svojim godinama, zivahno dijete, veselo, razigrano, poslusno.

drugi primjer je takodje dijete koje ne dobija batine, ali to dijete je nemoguce, nema sanse da popijes na miru kafu, "da prebacis koju", odes sa njim u kupovinu,...u skoli (2. razred) uciteljica kaze da je nemoguc,... moje licno, nestrucno misljenje je da je ovdje problem sto roditelji nisu posvetili malo vise paznje djetetu jer je po mom misljenju veoma inteligentan ali hiperaktivan djecak. Roditelji su "u godinama", zaposleni, stresan posao, svakodnevni problemi,..nemaju snage da se posle posla posvete djetetu tj njegovim vannastavnim aktivnostima, da ga upisu u skolicu sporta ili sl,...ne osudjujem ih samo pokusavam docarati.

treci primjer je batinjanje. Mali dobija takve batine da je to po meni strasno. Klinac je stvarno zivahan (jako ga volim), a roditelji ga stalno kaznjavaju i tuku...a on je i dalje nemiran.


@Finix, hvala :)
Uskoro draga :)

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 15:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Moramo te malo iznervirati. Samo sljedeći put moram odabrati kolač sa malo više šlaga, ili neki sa više raznobojnih krema. :evil4:


Ja sam vaspitavana bez batina. Nekad mi se činilo da bi mi bilo i lakše da me je istukla nego da sam vidjela taj tužni pogled i da me ne kritikuje. Valjda zbog toga mislim da batine ništa ne rješavaju.

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 16:36 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2011, 00:36
Postovi: 1068
blackrose je napisao:
no_pasaran je napisao:
blackrose je napisao:
Ajkula poprilicno objasnila,
sa tim da nema univerzalnog rjesenja.
Moja klinka ima 6 godina i uglavnom razgovaramo, dogovaramo se,...kod nje ne pali ono: NE! vec: Ne zato sto,...
Sad kada nesto hoce, dodje sa spremljenom pricom, sve sa argumentima i ajd joj reci da ne moze :lol: tipa:
Mama, mogu li ici kod (ime drugarice) da se igram? Znas, isto kao sto ti volis sa svojim drugaricma otici u kafic, tako i ja volim kod svojih otici da se igram. Ja sam jos mala pa ne mogu ici u kafic, ali zato mogu ici igrati se
:lol: :lol: :lol:
Ali i danas ima situacija kada joj nesto moram ponoviti po nekoliko puta (tvrdoglava na mamu :lol: ) i kad se ta situacija krene ponavljati nekoliko puta, dobije plesku po guzi....i onda me ona pita sokirano:
Jesi li ti to mene udarila?! Povrijedila si moja osjecanja!
ali zato sl put je moram duplo manje puta ponoviti :angry3:

Ladnije od leda te pita jesi li ti to mene udarila? Mala ce biti opasn
:lol:
Elem interesantno svi smo dobijali batine kao klinci i svi smo ih mrzeli ali svi dadose pozitivan odgovor..

to ti govori 2 stvari:
1. kojom snagom sam je udarila :)
2. koliko cesto je tucem

nisu njoj osjecanja toliko nisko :lol: koliko je bila sokirana i uvrijedjena cinjenicom da je dobila po guzi.


e sad, u mom okruzenju imam nekoliko primjera razlicitih pristupa, s razlicitim rezultatima...

Jedna drugarica tvrdi da nikada nije digla ruku na svoju cerku koja ima 5 god.(vjerujem joj), samohrana je majka, samim tim mala nikad nije osjetila batine. Sve sa njom rjesava pricom i samo pricom. Mala je sasvim u skladu sa svojim godinama, zivahno dijete, veselo, razigrano, poslusno.

drugi primjer je takodje dijete koje ne dobija batine, ali to dijete je nemoguce, nema sanse da popijes na miru kafu, "da prebacis koju", odes sa njim u kupovinu,...u skoli (2. razred) uciteljica kaze da je nemoguc,... moje licno, nestrucno misljenje je da je ovdje problem sto roditelji nisu posvetili malo vise paznje djetetu jer je po mom misljenju veoma inteligentan ali hiperaktivan djecak. Roditelji su "u godinama", zaposleni, stresan posao, svakodnevni problemi,..nemaju snage da se posle posla posvete djetetu tj njegovim vannastavnim aktivnostima, da ga upisu u skolicu sporta ili sl,...ne osudjujem ih samo pokusavam docarati.

treci primjer je batinjanje. Mali dobija takve batine da je to po meni strasno. Klinac je stvarno zivahan (jako ga volim), a roditelji ga stalno kaznjavaju i tuku...a on je i dalje nemiran.


@Finix, hvala :)
Uskoro draga :)


Ja nisam roditelj tako da mozda nemam nikakvo pravo da drugima delim savete....svaki roditelj treba da misli na buducnost ne na to kako se dete ponasa danas....mislim da tvoja cerkica treba da zna hijerarhiju u vasoj porodici da sutra ne bi bila princeza...znas da takve cure se obicno na kraju udaju za idiota, odnosno za onog koji joj najcesce kaze ne!
Ovaj drugi slucaj lepo govori da je disciplina kljuc svega mada treba videti koliko je ta cura vezana za tu mamu...
Taj decak lepo se vidi da je nedisciplinovan i samim tim sto kazes da ne dobija batine roditelji to rade svesno
Isto i za treci cak bih reko tezi slucaj nema discipline nego samo batine
Po meni deca nisu nikad kriva!

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 16:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
blackrose je napisao:
treci primjer je batinjanje. Mali dobija takve batine da je to po meni strasno. Klinac je stvarno zivahan (jako ga volim), a roditelji ga stalno kaznjavaju i tuku...a on je i dalje nemiran.


Ja bi roditelje batinao.

Mali ima viška energije i treba da je potroši, a u tome moraju da uzmu učešće roditelji.

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 18:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
prasica je napisao:
Šta vi mislite, pljus po guzi ili razgovor?
Ja sam konstantno u dilemi...


Nema tu ´ili... ili...´ vec ´i... i...´. Niti ti malom djetetu mozes nesto komplikovanije objasniti (sve i da ga uspijes posaditi ispred sebe i animirati dovoljno da te slusa cijelih 5 minuta), niti se iskljucivo batinama moze odgajati dijete u psihicki zdravu osobu. Naci zdrav odnos rijeci i kazne i korigovati prema karakteru djeteta. Ajkula je to najbolje opisala :D.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2013, 19:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Mislim da fizičko kažnjavanje treba biti zadnja opcija, ako uopšte. Kao alternativu je bolje koristiti skretanje pažnje na nešto drugo ili edukacija djeteta na njemu razumljiv način, da nauči da asocira loše senzacije sa utičnicom ili otvorenim prozorom. Jedna stvar je ako dijete nešto čini iz neznanja, a druga stvar je ludost ili inat. U drugon slučaju postoje alternative batinama, dijete se može poslati samo u sobu nakon očitane lekcije da razmisli u miru o rečenom (djeca kao kaznu doživljavaju i udaljavanje iz društva). Kakva god mjera da se preduzme, ona mora proizaći iz pedagoškog i kalkulativnog duha a ne biti izraz vlastitog bijesa i izgubljenog strpljenja.
Kakva god metoda da se koristi, dijete mora kasnije dugoročno shvatiti da je ono bilo u krivu i da je mjera bila primjerena prestupu, a ne da smatra da se roditelji iživljavaju na njemu. U zadnjem slučaju zauvijek se stvara distanca između roditelja i djeteta.
Znači blagost i grubost, ili kako bih ja to nazvao: fockerizacija i ferberizacija :D

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 110 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs