banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 13:52

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Nov 2012, 15:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Drage kolege forumaši, treba mi vaša pomoć :D
Naime, konkurišem za rad u jednoj foto radnji i imam solidne šanse da upadnem. Ja sam do sad koristio Photoshop i još neke programčiće za obradu fotografija i u njima znam solidno raditi. Međutim ovdje ako upadnem koristi se Corel. A u njemu nikad nisam radio. Pa me zanima može li mi neko reći koji Corel programi se koriste u foto radnjama, pa da skinem sa neta i malo provježbam raditi u tim programima. Unaprijed hvala :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2012, 15:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Da li ti ovdje govoriš o CorelDraw programu ili Corel paketu programa?
Ako je u pitanju CorelDraw, ne znam za šta bi ga mogli koristiti osim za slaganje fotografija na dimenziju ili tako nešto. Znam da Corel ima onaj svoj program za obradu slika Corel Photo Paint, koji ne znam da li iko više koristi na planeti :)

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2012, 15:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
znaš kad nemam pojma. Samo mi reče da se radi u Corelu. Od Corel programa ja sam jedino koristio Corel PaintShop pro photo..tako nešto. i on nije problem, sličan je Photoshopu. e sad ne znam je l' mislio na taj ili ima još nekih programa za obradu fotki, pravljenej kalendara, pripremu za štampu i slično?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2012, 16:03 
CorelDraw je isto za podesavanje slika, recimo kada hoces vise slika odjednom onda ih naredjas u draw-u, naravno sluzi za jos stosta, samo navodim primjer...

Ali to nije nista sto neces skontati kroz par dana koristenja, vrlo je jednostavan...


Vrh
  
 
PostPoslato: 01 Nov 2012, 16:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Kako je program za vektorsku grafiku, kalendari i ostale pripreme za štampanje tabela i teksta se često rade u CD-u.
Mada koliko je meni poznato profesionalno se više koriste Ai i In u te svrhe. Ima i do afiniteta.

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2012, 16:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Corel Draw je čudo. Kad sam gledala dizajnera kako radi sa slikama za kataloge tj. kako koristi Corel shvatila sam da nema šta ne može, te da je moje znanje o Corelu izuzetno oskudno.
Probaj naći na netu skripte za korišćenje ili nabavi knjigu.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2012, 16:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
nije meni problem naučiti to koristiti, samo sam htio da vidim koji program mi treba. aj sad ću potražiti Corel Draw pa instalirati ,da vidim na šta to liči.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2012, 18:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
To je programski paket koji sadrži nekoliko programa, a prilikom instalacije odabiraš šta ćeš da ti bude instalirano, ali u suštini se najviše koristi Corel Draw. Iako je to program za vektorsku grafiku, štamparije ga najviše koriste za pravljenje velikih priprema za štampu. Najbolje da tražiš Corel X5 ili X6 (iako mnoge lokalne štamparije koriste starije verzije).

Ja sam učio s tutoriala Lynda.com za Corel Draw X4 (može se naći na torrentu) a nema velike razlike na X5 i X6 u odnosu na X4, pa ako hoćeš da učiš skini i taj tutorial.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2012, 23:36 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
guess who je napisao:
Znam da Corel ima onaj svoj program za obradu slika Corel Photo Paint, koji ne znam da li iko više koristi na planeti :)

Ja se ne sjecam kad sam posljednji put vidio nekoga da koristi Corel... sigurno prije par godina. :)
Sajine, ako upadnes, nagovori ih da se prebace na Illustrator, da budu u korak s' vremenom.

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2012, 23:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Ja već napis'o. Slika

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2012, 23:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
А, рецимо Inkscape? Може ли он да се мјери са Corelom?

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2012, 23:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 20:33
Postovi: 1635
Ako koristiš PS onda znaš da je mala razlika između npr. 7.0 i ovog zadnjeg što je izašao (neke naprednije opcije, GUI, neki sistemi, neke prečice ovo ono). Isto tako i Corel, sve je to isto, samo se interfejs unapređuje, suština ostaje ista.
Ono što Corel (i eto ilustrator) rade "bolje" je podešavanje boje, podešavanje štampe i te šemice oko štampanja.
A sve što sam pokušao nacrtati u Corelu pošteno sam se oznojio (da bi na kraju adobom rasturio sve i eksportovao).



A ovaj prelazak sa corela na ilustrator i druge alternative je ista priča kao openOffice i MSOffice, PS i GIMP. Džaba što je brži, bolji (recimo) i jeftiniji ako gazda nije čuo za njega.

_________________
http://www.studiosaycheese.com www.facebook.com/saycheesebch


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Nov 2012, 23:39 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Apr 2006, 22:37
Postovi: 873
Kao što @guess who reče, vjerovatno se misli na Corel paket, sigurno ne na CorelDraw, jer to nije program za obradu slika. Kada u CorelDraw ubaciš sliku, ako hoćeš da je edituješ, automatski ti se ona otvori u CorelPhotoPaint. CorelDraw, isto kao i AdobeIllustrator nije program za editovanje slika, već vektorski program. Ljudi ga recimo mahom koriste za dizajn plakata (redanje slika i tekstova) ali suštinski nije namjenjen ni za to. Bolje je za te 'prelome' koristiti AdobeInDesign ili Quark (čini mi se da se tako piše) koji su pravljeni za tu svrhu.

Vezano za ovo što si pitao, oni vjerovatno rade u CorelPhotoPaint-u, što je, ako znaš PS dosta sličan program. Ima slične ili iste komande, nešto različitu selekciju koliko se sjećam, suštinski, radi isto po principu Layer-a (mada su mogućnosti maskiranja značajno ograničene). Istina, ja dugo nisam radio u njemu, vjerovatno je unapređen... Snaćićeš se sigurno. Naravno, ne može da se poredi sa PS po pitanju kvaliteta programa.

_________________
...na sjeveru smrtno je zima l na jugu pingvini jedu ljude l na zapadu ljudi ljude l a istok se trudi da kao zapad bude...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2012, 00:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
у реду, хвала вам на одговорима. још само да добијем посао и било би све екстра...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs