banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:36

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 269 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 06 Sep 2011, 10:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
Je l' neko isprobao pomenute recepte? :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 06 Sep 2011, 10:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
nemojte ovde tamburati o sarajevskim otvorite temu posebno pa laufajte do sutra

u banjalucki se stavljala voda od bjeloog luka ne bjeli luk jer kako rece azdaja pozeleni meso
pravi cevap ce te poznati po tome sto se skupi kad se pece (za razliku od ovih bikarbonasa sto nakvasaju ko mladi socijal demokrati u milinom satoru )
ide bravetina i to prvenstveno zbog masnoce da poveze meso i cevap se mjesa do iznemoglosti pa se onda ostavi da odlezi dan u frizideru pa tek onda na formiranje

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 06 Sep 2011, 10:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Feb 2008, 22:10
Postovi: 4092
Lokacija: http://www.websudoku.com/?level=4
chils je napisao:
sto se skupi kad se pece


Nekad bilo. Ćevapi... Slika Otkad nisam jela ćevape, buhuuuu.... Slika Odoh od muke još jedan kapućino popiti, puh.

_________________
Glupa krava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 30 Jun 2012, 14:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
Dosta je bilo prazne priče. Kupio sam sve sastojke i odlučio da probam.
Postoji mnogo recepata, ali ja ću to izvesti na sljedeći način:
1.300 g junećeg vrata, dva puta mljeveno, posolim, dooobro izmiješam mikserom i ostavim u frižideru preko noći. Sutradan dodam 50 g bijelog luka u prahu, 3 prstohvata bibera, dobro umutim mikserom i ostavim u frižideru još 3 sata. Povremeno ću gledati da li meso postaje zeleno ( zbog luka) ili crno (zbog bibera). Poslije protisnem kroz lijevak da dobiju pravi oblik i bacam ih u tavu.
Imam samo jednu nedoumicu: da li da stavim sodu bikarbonu?
Mislim da bi meso bilo razabrano ako bih stavio. Staviću u pola smjese, čisto da probam.
Ako bude dobro - okačim slike. Ako podbace - praviću se da se ništa nije desilo.
Odoh odmah da ih pravim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 30 Jun 2012, 16:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
recept cu si zapisati, ali dok ne zahladi cisto sumnjam da cu ga praviti
sto se tice pitanja oko sode i rastresitosti mesa, neki uzmu komad starog hljeba i puste da odstoji u mlijeku (dok se ne natopi) i to stave u smjesu za rastresenost, ali ne znam kako bi se to uklopilo sa cevapima (za pljeske i cufte odgovara)
javi kako je ispalo :)

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 30 Jun 2012, 16:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Po receptima starim majstorima kombinacija za dobre cevape jeste 70% junetine i 30% janjetine. Lakše probavljivo jelo je ako janjetinu zamijenimo teletinom.

junetina - dijelovi plećke, potplećke, vrata, nešto flama

janjetina - plecka ili vrat

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 30 Jun 2012, 16:20 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Vjevoricinus je napisao:
Dosta je bilo prazne priče. Kupio sam sve sastojke i odlučio da probam.
Postoji mnogo recepata, ali ja ću to izvesti na sljedeći način:
1.300 g junećeg vrata, dva puta mljeveno, posolim, dooobro izmiješam mikserom i ostavim u frižideru preko noći. Sutradan dodam 50 g bijelog luka u prahu, 3 prstohvata bibera, dobro umutim mikserom i ostavim u frižideru još 3 sata. Povremeno ću gledati da li meso postaje zeleno ( zbog luka) ili crno (zbog bibera). Poslije protisnem kroz lijevak da dobiju pravi oblik i bacam ih u tavu.
Imam samo jednu nedoumicu: da li da stavim sodu bikarbonu?
Mislim da bi meso bilo razabrano ako bih stavio. Staviću u pola smjese, čisto da probam.
Ako bude dobro - okačim slike. Ako podbace - praviću se da se ništa nije desilo.
Odoh odmah da ih pravim.

Mikserom? More marš!! :P

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 30 Jun 2012, 19:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
@BSE
Poznato mi je to pri pravljenju ćuftica ali ne znam da li ovi naši nešto slično rade i sa ćevapima. Dok sam tražio recepte na netu naišao sam na ovaj u kojem se stavlja prezla u meso. http://www.coolinarika.com/recept/sarajevski-cevapi-ii-varijanta/#content_info
Jednom ću i to probati. Staviću prezlu ili mljevenu soju. Stavljao sam soju i pirinač (dobro raskuhan) u fil za burek i dobio sam odlične rezultate.

Upravo sam pogledao meso i primijetio sam baricu sukrvice. :oops: Sukrvicu sam iscijedio i prosuo, dodatno sam promiješao meso i vratio ga u frižider. Vjerovatno ću opet, oko ponoći, provjeriti da li se iscijedilo još sukrvice pa ću i to odliti.
Možda smo na tragu najznačajnijeg otkrića u pravljenu ćevapa :oops: Redovno ću vas izvještavati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 30 Jun 2012, 20:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Nov 2010, 22:12
Postovi: 1221
imam ja dvije knjige koje je pisao Bili svojevremeno ... unutra je sve od recepata pa do istorije cevapa u bl ... ako nekog bas zanima nek se javi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 30 Jun 2012, 22:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
Uzeo sam malo mase (oko 200g) i dodao sam kašičicu bijelog luka u granulama, malo bibera i tucane ljute paprike. Nije mi se dalo oblikovati ćevape pa sam ih samo malo stisnuo (kao sarajevske) i bacio u tavu.
Iznenadio sam se kada sam vidio da lako poprimaju oblik. Uopšte se ne raspadaju, masa je kompaktna.
Nisam stavljao sodu bikarbodu ali sam dobio nevjerovatno razabrano meso. Uopšte nisu bili zdekani i nabijeni kao kupovni ćevapi. Meso je bilo vazdušasto i topilo se u ustima.
Ukus nema veze sa ćevapima. Treba staviti mnogo više bijelog luka i još malo bibera. Bilo je dovoljno slano (kašika soli ali ravna kašika na 1.300 g mesa)
Tekstura mesa je podbacila. Ovo je mnogo finije od kupovnih ćevapa. Ovo meso je mnogo ukusnije od onog što se nalazi u ćevapima. Ali tekstura mesa je totalno drugačija. Ne mogu se porediti. Nedostaje zdekanost, nabijenost i žilavost kupovnih ćevapa. To je izostalo. Iako je meso od vrata prilično masno, mislim da treba još masnije meso i to 3-4 puta masnije. Zapravo mislim da treba 50% nečeg masnog (loja ili nešto drugo, ni sam ne znam šta) a 50% masne potrbušine da bi se dobili kupovni ćevapi. Znači, ne bi trebalo biti više od 10-15% mesa.
Ne znam, prvi rezultati su krajnje neočekivani. Sutra pravim novu turu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 30 Jun 2012, 22:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Nov 2010, 22:12
Postovi: 1221
_зока je napisao:
Vjevoricinus je napisao:
Dosta je bilo prazne priče. Kupio sam sve sastojke i odlučio da probam.
Postoji mnogo recepata, ali ja ću to izvesti na sljedeći način:
1.300 g junećeg vrata, dva puta mljeveno, posolim, dooobro izmiješam mikserom i ostavim u frižideru preko noći. Sutradan dodam 50 g bijelog luka u prahu, 3 prstohvata bibera, dobro umutim mikserom i ostavim u frižideru još 3 sata. Povremeno ću gledati da li meso postaje zeleno ( zbog luka) ili crno (zbog bibera). Poslije protisnem kroz lijevak da dobiju pravi oblik i bacam ih u tavu.
Imam samo jednu nedoumicu: da li da stavim sodu bikarbonu?
Mislim da bi meso bilo razabrano ako bih stavio. Staviću u pola smjese, čisto da probam.
Ako bude dobro - okačim slike. Ako podbace - praviću se da se ništa nije desilo.
Odoh odmah da ih pravim.

Mikserom? More marš!! :P



samo unutrasnja strana dlana .. pritiskanje .. tsko pise


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 30 Jun 2012, 23:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Nov 2010, 22:12
Postovi: 1221
Evo mozda i pomogne nekom ...
Brati i ja posto je on mesar i poguzija kao i sam sto sam smo probali da pravimo svoj cevap ... Sta sam zakljucio ..
1. dzaba ti sve ako meso nije dobro ... od g.. se pita ne pravi ... znaci . danas june zaklano 4 - 5 sati da se meso ohladi sve prije i poslje toga je aj zdravo sto se tice obrade tako kazu mesari o mljevenju..
2. mjesanje rukom .. znaci ne da je tesko nego otpade ruka i vjerovatno svima brzo dosadi, al da bi masa bila kako treba moras se bas bas razbiti mjesanjem ..
3. treba ipak zamastiti jer ga mast i przi ..
4. rostilj ne smije biti prevruc .... i mislim da ovo nakraju da svoj prici tacku na i .. jer ako nije temperatura dobra tj prejaka samo se sprce


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 30 Jun 2012, 23:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Nov 2010, 22:12
Postovi: 1221
Slika
Slika
Slika
Slika


Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 01 Jul 2012, 06:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
Ponovo se premjesio masu, rukama (da poslušam iskusnije), i dodao sam malo bibera i oko 25 g bijelog luka u granulama.
Ostaviću sve to u frižideru neko vrijeme. Trebao bih sačekati bar 3 sata ali ne znam hoću li moći.
Borke hvala na trudu ali sumnjam da se BL ćevapi danas prave kako su ih nekada pravili stari majstori.
EDIT:
Zaboravio sm da ih oblikujem. Odoh da napravim male ćevapčiće pa cu tek onda da ih ostavim da leže u frižideru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 01 Jul 2012, 08:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
Ispekao prvu probnu turu.
Nisu slani. Luk i biber su taman.
Dodaću još jednu kašiku soli i pola kašike tucane ljute paprike.
Peći ću ih za 3 sata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 01 Jul 2012, 08:46 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Ovaj k'o da izvještava iz porodilišta....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 01 Jul 2012, 08:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20445
Lokacija: SAO Krmine
Sad ce Vjevor samo upasti sa komentarom

IT'S ALIVEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
:lol:

on topic: 'ebali me cevapi i sis u 5 ujutro kod Biljane, progone me otkako sam oci otvorio :lol:

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 01 Jul 2012, 10:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
Užas. Meso je pocrnilo od bibera. Ćevapi su gorki i čuju se na sodu bikarbonu. 0 bambija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 01 Jul 2012, 11:41 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Čemu jebada tolika? Zar nije ljepše otići kod dobrog mesara i kupiti ćevape i samo ih izroštiljati?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: banjalucki cevap
PostPoslato: 01 Jul 2012, 11:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Борке хвала пуно на сликама. Ја још прошле године купио бијели лук у прашку да имам кад будем правио ћевапе и никако да покушам. :angry3: и гдје си набавио ову књигу?

Вјеворе, јеси ли стварно стављао у ћевапе соју и презлу што си спомињао? ја сам некако убјеђен да то сигурно нису састојци због којих неки ћевапи имају екстра укус. и на чему печеш? роштиљ или тава?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 269 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs