banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:15

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 88 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 27 Jun 2012, 13:52 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
duf1 je napisao:
d babe djevojku ne mozes napraviti. Tako ni od 21-ice 29-ku. Ono sto je hendikep za 21-icu je malen akcioni radijus, malo ostajanje u vazduhu i na kraju mala kolicina ubs-a. Kao sto sam rekao vec 70-tih godina je debelo prevazidjen ali je opet ostao u upotrebi zbog masovne proizvodnje, nije lako zamijeniti nekoliko hiljada aviona.

To stoji pošto su svi odavno navršili tri decenije, ali 21 je i zamišljen kao lovac presretač, zato ima veliku brzinu penjanja i nema veliko naoružanje znači udari brzo i bježi nazad, to što su ga tovarili i koristili po nahođenju je doprinijelo modelu Bis koji lovac jurišnik.
duf1 je napisao:
Njega je MiG 23 sisao u svim sferama, a pogotovo u samoj cinjenici da je mogao koristiti rakete srednjeg dometa, sto 21-ica nije mogla tek do 2000-te kada su pocele ulaziti u upotrebu Indijske verzije.

Griješiš! MiG 23 je bio više nego duplo skuplji od MiG 21bis koji su bili gotovo identičnih preformansi što je vrlo bitno, jer za eskadrilu 23 kupiš dvije 21bis sa naoružanjem :wink:
duf1 je napisao:
Ima cuvena recenica Izraelskog pilota koji je testirao 21-icu `just fuel and go`. Izuzetna jednostavnost jer nije trazio nikakve posebne uslove za hangare, na vecini Sovjetskih aerodroma nije bio u hangarima na temperaturama -20c pa je opet letio.

Tačno što je najbitnije kod aviona je pouzdanost i jeftino održavanje a 21 je bio sinonim za to :)
Inače MiG 23 je, malo poznato, brzo zamijenjen u RV SSSR zato što je bio preskup za održavanje! Cijena održavanja i remonta je bila skuplja od MIG 29!!! :x

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2012, 15:36 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2007, 13:14
Postovi: 43
Lokacija: Banja Luka
Jeste, MiG 23 je bio bas skup za odrzavanje. A ono sto mi je bilo najzanimljivije je da je 23ML i 23MLD bio sposobniji od 29-ke tj modela 9-12a i 9-12b. Tek sa modelom 9-13 29-ka postaje izuzetno smrtonosna.
Mi se bas raspisasmo, da ne otjeramo ostale clanove koji su ovdje pisali :D.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2012, 17:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Samo piši za to služi forum :D

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2012, 18:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
samo udri...interesantni ste za citanje :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jun 2012, 17:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
duf1 je napisao:
Jeste, MiG 23 je bio bas skup za odrzavanje. A ono sto mi je bilo najzanimljivije je da je 23ML i 23MLD bio sposobniji od 29-ke tj modela 9-12a i 9-12b. Tek sa modelom 9-13 29-ka postaje izuzetno smrtonosna.
Mi se bas raspisasmo, da ne otjeramo ostale clanove koji su ovdje pisali :D.
Pozdrav

Jebo sposobnost, kada nemas pare za odrzavanje, bar mi nemamo... Doduse, mi vise nismo ni kupci tih ruskih aviona, zbog lizanja dupeta NATO-u, sada moramo kupovati zapadno smece, koje je jos teze za odrzavati, ali u vecini slucajeva i manje opasno od ruskih aviona... Zato bih voleo da ova sadasnja vlast ostane priklonjena Rusiji, da ne sluzimo kao otpad zapadu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jun 2012, 19:43 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Griješiš sinko, silno griješiš :) nama i ne trebaju takvi avioni a ni ostalim banana Ex-Yu državama, a ni MiG 29 i njegovi derivati a razlog je prost - skupo održavanje a male teritorije. Naime to su avioni sa velikim radijusom i doletom a šta će nama aparat koji ne stigne ni forsaž upaliti a da ne povrijedi vazdušni prostor??? :-? A kad bi ispalio raketu iznad Batajnice pogodio bi ambar kuće u Gorskom Kotaru, a radarom ometa TV signal u Konavlima :P
Za naše teritorije i za naše potrebe , Srbije pogotovo, trebaju multirole avioni sa velikim resursom i povoljnim održavanjem kao što je Mirage 2000-5 prefabrikuješ ga namjenu po potrebi za 15 min, a ima oho-ho paletu UBS-a :evil3:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jun 2012, 22:30 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Feb 2012, 08:18
Postovi: 18
old fashion men je napisao:
crni678 je napisao:
momak pogledaj klipove iz vijetnama, naucna fantastika dobi tvrd racku. ocigledno nemas pojma o oruzanim snagama i ratovima,

Diječko ili ne čitaš ili si ometen u razvoju, znači govorimo o 96-0j ili 2001.oj, a ne 66-oj ili 71-oj.
Što se tiče o mom neimanju pojma o oružanim snagama i ratovima, krenimo redom: iz mene su izvađena dva metka, jedan je prošao kroz mene, a tri gelera su još u meni, vojnu karijeru započeo 90' u JNA kao ročnik i onda preko Hrvatske i Bosne... blablabla dalje nije za foruma, a to dalje vodi do neke 2003, u tom periodu učestovao u 4 rata sa 4 različita neprijatelja i 5 različitih vojnih jedinica


bas si impresivan, stvarno mi je drago biti na forumu kojeg obilazi supermen. mora da si strasno zaheban na call of duty, mislim sa takvim iskustvom sigurno ti niko ni pera ne moze odbiti.


sto se tice ometenosti u razvoju, preporucio bih ti da se suzdrzis takvih "komentara", jer ispadas blago receno glup. pazi jednu stvar, to sto se amerikanci bolje sminkaju nije nikakav novitet, znas, oni su u poredjenju sa vijetnamcima i crvenom armijom iz 60-ih isto "izgledali moderniji". e sad, da imas par mozdanih celija koje su u stanju normalno da funkcionisu relativno lako bi zakljucio o cemu se radi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2012, 20:03 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2007, 13:14
Postovi: 43
Lokacija: Banja Luka
Akcioni radijus MiG-a 29 je malen mislim da je oko 500-600 km. Sto i nije nesto puno. Danasnji trend je povecana mogucnost ostajanja aviona u vazduhu jer se sa time povecavaju (u nasem slucaju) odbrambene mogucnosti, jer avion je najranjiviji na zemlji i dok polijece i slijece. A sa povecanim ostajanjem u vazduhu naravno povecava se i dolet :D.
Hertzog je napisao:
duf1 je napisao:
Jeste, MiG 23 je bio bas skup za odrzavanje. A ono sto mi je bilo najzanimljivije je da je 23ML i 23MLD bio sposobniji od 29-ke tj modela 9-12a i 9-12b. Tek sa modelom 9-13 29-ka postaje izuzetno smrtonosna.
Mi se bas raspisasmo, da ne otjeramo ostale clanove koji su ovdje pisali :D.
Pozdrav

Jebo sposobnost, kada nemas pare za odrzavanje, bar mi nemamo... Doduse, mi vise nismo ni kupci tih ruskih aviona, zbog lizanja dupeta NATO-u, sada moramo kupovati zapadno smece, koje je jos teze za odrzavati, ali u vecini slucajeva i manje opasno od ruskih aviona... Zato bih voleo da ova sadasnja vlast ostane priklonjena Rusiji, da ne sluzimo kao otpad zapadu


Pare su najmanji problem njih nikad nema. Najveci problem je osigurati svoje nebo od protivnika a to se ne moze bez ulaganja, i patriotske vlasti koja nije nastrojena da sve rasproda i pokrade.
Danasnji avioni su daleko laksi za odrzavanje zbog ugradjenih sistema za testiranje ispravnosti ugradjenih uredjaja u avionu. Zapadni avioni su izuzetno opasni, ne uzimam u obzir Austrijance koji su uzei T1 EF 2000 sa toliko oslabljenim sposobnostima da je pored njih nas MiG 29 terminator. Izuzetna elektronska oprema, plus jako dobre rakete. Rusija tek sada uvodjenjem Su 35s smanjuje tehnoloski jaz izmedju nje i natoa, iako ce ih biti malo opet oni ce posluziti da obuce novu generaciju pilota koji ce sluziti na T 50 Pak Fa, naravno kada bude uveden u upotrebu.
nepokoreni je napisao:
Griješiš sinko, silno griješiš :) nama i ne trebaju takvi avioni a ni ostalim banana Ex-Yu državama, a ni MiG 29 i njegovi derivati a razlog je prost - skupo održavanje a male teritorije. Naime to su avioni sa velikim radijusom i doletom a šta će nama aparat koji ne stigne ni forsaž upaliti a da ne povrijedi vazdušni prostor??? :-? A kad bi ispalio raketu iznad Batajnice pogodio bi ambar kuće u Gorskom Kotaru, a radarom ometa TV signal u Konavlima :P
Za naše teritorije i za naše potrebe , Srbije pogotovo, trebaju multirole avioni sa velikim resursom i povoljnim održavanjem kao što je Mirage 2000-5 prefabrikuješ ga namjenu po potrebi za 15 min, a ima oho-ho paletu UBS-a :evil3:

Ovaj prvi dio sam svatio kao sarkazam :D. Sad je li ili nije vidjecemo...
Ovo sad sto pisem se ne odnosi konkretno za Srbiju ali se moze fino primjeniti na nju, naravno sve treba uzeti sa dozom rezerve kao i ovaj tekst :D.
Prvo malo slika da to takoreci slikovito objasnim
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Prvo sto se moze uociti da slike nisu istog kvaliteta :D, a sada ozbiljno prvo sto se primjecuje je kacenje podvesnih rezervoara za gorivo kod Mirage 2000, Rafale, i EF-a. Kod Mirage 2000 je najkriticnije jer on nosi 3 podvesna rezervora, aerodinamicki njemu prva dva sluze za povecanje doleta ili ostajanja u vazduhu dok mu treci rezervora sluzi za nadoknadjivanje otpora koje mu stvaraju ti sami rezervoari (zbog povecanog otpora toliko natovarenog aviona povecava se i potrebna snaga motora koja je potrebna za odrzavanje zeljene borbene brzine). Dok npr SU 30 nema sa tim problema jer on nosi oko 10 tona goriva u unutrasnjim rezervoarima, cime oslobadja dragocjene tacke na krilima za nosenje oruzja. Opet cime mu se povecava borbena upotreba jer vise raketa nije bas da ne valja.
To je jedan od razoga zasto je i MiG u tolikim problemima, jednostavno Rusiji ne treba point defence avion. Jednostavno takvi avioni su postali toliko ranjivi, pogotovo za manje drzave koje imaju manje aerodroma i koji su manje vise u blizini samog fronta.
Sama kolicina bombi i raketa je opet na strani SU 30 koji moze da nosi 8 tona, dok ostali moraj uda kalkulisu posebno i dodatne rezervoare za gorivo da bi ostvarili potreban dolet ili cak da bi imalo dovoljno vrijeme ostajanja u vazduhu da bi mogli da ostvare povoljan ulazak u borbu.
Uostalom dvije sasvim suprotne doktrine, jedna se oslanja na totalnu vazdusnu premoc uz pomoc ogromne flote awaksa avio tankera i ostalih aviona za razna izvidjanja i ometanja, dok druga se oslanja na sadejstvo protiv vazdusne odbrane i ratnog vazduhoplovstva uz prisustvo awaksa i avio cisterni ali u manjem broju.
Sad kako govorimo o malim drzavama pri tome mislim teritorijalno malim, onda prva doktrina odpada, prvo zbog samog prostora jer takve drzave nemaju dubinu teritorije gdje bi mogle da stacioniraju sve te silne avione za podrsku a drugo sto to iziskuje isto tako i izuzetno velike aerodrome za baziranje takvih aviona.
Dok koristenje druge doktrine ima dosta prednosti jer avijacija u sadejstvu sa pvo-om postaje mac a pvo postaje stit te drzave. Takvim drzavama uz koristenje teskih visenamjenskih aviona mislim na Su 30-35 pa cak i na F 15(mada opet ima ogranicen borbeni radijus) i ne trebaju avio tankeri bas zbog samog pvo-a koji im obezbjedjuje sigurnu zonu u kojoj mogu da polijecu i slijecu bez prevelikog rizika da ce biti oboreni od strane protivnika. A narocito dolazi do izrazaja kad imate avione koji mogu da ostanu u vazduhu duzi period bez potrebe da slijecu na aerodro mradi dopune sa gorivom ili cak da se povezuju sa avio cisternama.
Da umalo da zaboravim danas je takoreci hit da avion ima sto jaci radar i sto dalekometnije rakete, bas zbog silnih Usa propagandi first see first shoot first kill :D.
Opet izvinite sto sam se malo vise raspisao, nadam se da nisam nikoga smorio.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 15:29 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Nisi nikog smorio prijatelju samo piši :) tačno za opciju PVO+multirole avijacija, i ja mislim da je Mirage ili SAAB idealan za tu ulogu kod manjih država kao naša, iako sam pobornik ruske avio tehnike, mislim da bi SU-30, MiG 29 i dalji dervati bili kao kupovina Poršea 911 za dostavno vozilo :wink:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 15:35 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2007, 13:14
Postovi: 43
Lokacija: Banja Luka
Bitno da radis posao sa stilom :D.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 15:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Joj što vas volim čitati sve... :D

Ali jedna stvar, imam osjećaj da se ista priča vodi na tri različite teme... :D

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 15:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Ima tu više od tri teme. :lol:

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 15:53 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Niko da se sjeti da pomene helikoptere krenuvši od legendarnog Mi-8 pa do leteće topovnjače Mi-24 :)
Slika
Gdje je ovaj prošao tu trava ne raste :evil:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 15:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
To je mi-28, malo novija igračka. :)

Zamisli dva motora sa po 1636 kW sirove snage. 8)

Edit: okačio si novu sliku.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Poslednji put menjao Philby dana 30 Jun 2012, 16:04, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 16:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Ne ovo je 28ica :) ima karakterističan "kljun":
Slika

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 16:19 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Melem za oči :) doduše ima svega sa svih strana.
http://englishrussia.com/2012/06/29/military-equipment-exhibition/

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 17:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Osmica je ludilo, pogotovo ove sto ih nasa vojska poseduje :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 17:44 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Ovi naši bar ne padaju kao Hjui neki dan, daleko su mlađi od njih :) mo'š misliti "novi" helikopteri OS nabavljeni od Esade, stariji od starih Mi-8 :lol:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 18:34 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2007, 13:14
Postovi: 43
Lokacija: Banja Luka
hahahahahah :D.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2012, 15:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Citiraj:
Војна тајна Котелничког сокака

У време када се СССР припремао за Трећи светски рат, нико није могао да замисли да се испод једне обичне мале зграде у малој московској улици крио командни пункт стратешке авијације, смештен у подземном склоништу високом као зграда од 17 спратова.

Slika

Испод ове неугледне зграде у Котелничком сокаку у Москви налазио се бункер висине зграде од 17 спратова. Фотографија из слободних извора.
То је на први поглед најобичнија једноспратна стамбена зграда у Котелничком сокаку. Ко не зна, тај не може ни да поверује да врата и прозори на тој кући нису прави, тј. да је иза њих голи зид. А са друге стране зида се крије гвоздена купола висока девет и широка шест метара...

Први бункер са кога је скинут печат државне тајне

Како су показала истраживања, улаз је најслабија тачка противатомског бункера. Управо због тога је овај специјални објекат конструисан тако да у њега не може да продре ниједно зрнце радиоактивне прашине, те је безбедан не само од радијације, него и од ударног таласа и светлосног зрачења.
Са истим циљем су конструисана и специјална врата, тешка две тоне. Осим тога, бункер се налази под земљом на дубини од 65 метара, што је равно висини зграде са седамнаест спратова.
У време Хладног рата Совјетски Савез се темељно припремао за Трећи светски рат. Тада је на територији бившег СССР-а изграђено око хиљаду противатомских бункера. Последњи је почео да се гради 1989. на Криму, али се одустало од градње пре него што је бункер завршен.

Slika

Екскурзија у музеју.

А овај у Москви, на улици Таганка, под називом „Бункер-42“, једини је са кога је скинут печат државне тајне, после чега је претворен у Музеј хладног рата.
Бункер је четрдесет година служио као специјални објекат. Његова изградња је почела још 1951, за време Стаљина, а завршена је 1956, после његове смрти.


Сви су мислили да је ту тоалет за војнике


Прво што заинтригира посетиоца је одлична камуфлажа бункера.
Заиста, никоме није могло пасти на памет да се испод обичне једноспратне куће на површини од седам хиљада квадратних метара налази командни пункт стратешке авијације.
„Уопште није било могуће да неко то помисли. Предузимане су све мере да се створи илузија нормалног живота у згради. Светло се овде свако вече палило, а ујутру гасило“, прича кустос Музеја Хладног рата Алексеј Александров.
Специјални објекат је радио нон-стоп. Овде је у једној смени свакодневно радило 600 људи: телеграфисти, телефонисти, везисти, шифранти...
Није било могуће пустити одједном толико људи из зграде, зато су униформисана лица пуштала у зграду по три човека у одређеним интервалима. На исти начин су бункер напуштали они који су одрадили своју смену. Житељи Котелничког сокака били су уверени да ти људи једноставно иду у тоалет. Ако би неко био баш много радознао, војницима је наређено да кажу: овде се налази стручна библиотека.

Залихе намирница у бункеру биле су довољне за месец дана самосталног функционисања

Стручњаци који би били привремено упућени у специјални објекат довожени су на радно место везаних очију. У бункер је могло да се уђе и кроз тајне тунеле. Један је, на пример, направљен између „Курске“ и „Таганске“ станице метроа, а други је повезан са „Таганском кружном“ станицом. Тунелима се стиже у четири цилиндрична блока од којих је сваки имао своју посебну функцију.
„У блоку број четири је била команда. У суседном, првом блоку били су телефонисти, телеграфисти, шифранти, везисти и други стручњаци. У другом блоку се налазила апаратура за везе, а у трећем све што је потребно за функционисање специјалног објекта“, објашњава Алексеј Александров.
Објекат је имао сопствене агрегате, систем вентилације, па чак и две бушотине за артешку воду, а залиха је било довољно за цео месец самосталног функционисања.
Све ово посетиоци могу да чују од радника музеја. И не само да чују, него и да виде својим очима.

„Хладна прича“ или Музејска прашина

У биоскопској сали се групама посетилаца приказује документарни филм „Хладна прича“. Филм говори о времену сукоба између СССР и САД, о трци у наоружању, о напетој међународној ситуацији...
На екрану се смењују препознатљиви кадрови филмске хронике: нуклеарна експлозија у Хирошими и Нагасакију, Черчилов говор у Фултону, Курчатов, Семипалатински полигон за нуклеарне тестове у Казахстану, ракете средњег домета...
Обавезна тачка у програму посете музеју је имитација лансирања ракете са нуклеарном бојевом главом као одговор на удар Американаца.
Бункер је грађен тако да траје вековима, а да ниједно радиоактивно зрно прашине не продре у њега. Додуше, овде ипак има прашине, али она уопште није опасна, јер то је обична, музејска прашина.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 88 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs