banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 16:16

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 494 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:14 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
Namjerno otvaram ovu temu,jer vidim da se u nasim medijima uopste ne potencira,a zelim da ostane pisani trag da je bar neko od nas ucesnika u diskusiji upozoravao sta nam se sprema jednog dana kad svi povicu "Car je go!" i kad vise ne bude prolazila prica o jezivoj ugrozenosti Republike Srpske sa svih strana i onima koji je "brane",o strasnim muslimanima,Cericu i vehabijama,kojih se btw ni u ratu nisam bojao,a pogotovo me danas ne zanima ni Ceric ni Lagumdzija ni Tihic...
Dvije stvari su me ponukale. Prvo,kad sada na ovom forumu citam stare postove o onom Svjetskom prvenstvu u raftingu na koji je spucano 7-10 miliona maraka (toliko FK Borac od grada dobije od grada za 20 godina!! :( ),i procitam kako su svi bili ushiceni,dogovarali se gdje da se nadju da krenu prema kanjonu,i kako su ona 2-3 glasa razuma,maltene proglaseni budalama,oni koji su upozoravali da je to nepostojeci sport,da nigdje u svijetu nije zabiljezen fenomen da neko ide GLEDATI rafting i da su ogromne pare bacene u nista...
Druga stvar su neki clanci i analize koje sam danas citao,kako u RS svakog dana bez posla ostane 26 ljudi,izjava Ministra Finansija Tegeltije kako "spremni" docekujemo MMF krajem maja, od koga cemo uzeti novi kredit od par stotina miliona,iskljiucivo da bi vracali stari dug prema MMF koji je vec potrosen na javnu potrosnju :( :( ...znaci,kamata na kamatu,sto se drugim rijecima zove DUZNICKO ROPSTVO!!!....Sutra je sjednica Narodne Skupstine RS na kojoj ce tacka biti "Plan zaduzenja RS",kojim se planira da se do 2014 zaduzimo novih 4,2 milijarde maraka,na otprilike toliko koliko smo vec sada duzni!! :( :( ...Sve ovo prolazi bez velikog talasanja,a nasoj djeci i unucima ostavljamo dugove i banana drzavu koja je u potpunosti u vlasnistvu stranih bankara!!

Moje misljenje je da se Republika Srpska ne brani supljom pricom i sludjivanjem ovog jadnog naroda,vec najvise jakom ekonomijom! Kad si jak,koliko toliko samoodrziv i nezavisan,svako cete postovati,ovako samo propadamo,urusavamo se i postajemo lak plijen svima onima koji nam ne zele dobro.
Oni koji me znaju,znaju i da je meni debelo iznad prosjeka u ovoj drzavi,mogu reci cak i da mi je super,tako da ovo nije post nesposobnog ocajnika kome su svi drugi krivi za njegov neuspjeh,vec naprotiv,vapaj covjeka koji se borio za ovu drzavu i koji ne moze vise mirno da gleda njenu propast!

Takodje nije ni post protiv nekog politicara licno,svi su oni slicni,ali zanima me ima li izlaza iz svega ovoga?

Ja imam neke ideje koje su primjenjivane u slicnim situacijama u svijetu,i koje bi i kod nas trebalo i moralo primjeniti JUCE!
1-Smanjiti javnu potrosnju za vise od pola!! I to na nacin da se nikoga ne ostavlja bez posla,vec da se jedan novi radnik u Vladu,opstine,javna preduzeca i sl,moze zaposliti tek kad troje ode u penziju!
2-Ukinuti potpuno davanja borcima (borac sam 1.kategorije),jer je to OGROMAN teret za RS,i nastaviti sa davanjima samo invalidima i porodicama poginulih boraca,pa cak i onima socijalno najugrozenijima a koji nisu ranjeni,a ne desetinama hiljada ovih koji su podmitili ljekarsku komisiju i dobili penziju na racun ove jadne Republike Srpske!...Niko od nas se nije isao boriti zbog para,i ja zaista ne vidim zasto bi neko zdrav,prav sa 35-40 godina primao penziju od RS,a radi se o desetinama i stotinama miliona maraka!...
3-Ogromna sredstva ustedjena na taj nacin,usmjeravati u poljoprivredu,raznim podsticajima,garantovanim otkupom i ozivljavanjem srpskog sela...zakonski zastitit domaceg proizvodjaca na nacin sto cemo prepisati kako je to uradila Engleska ili Njemacka,a ne poltronski ih slusati kako nam oni govore sta je dobro za nas....Najezio sam se neki dan kad sam slusao koliko stotina miliona maraka ode na obicnu vodu iz uvoza,na luk iz kine,mrkvu iz maroka i jos milion stvari :( :( :( ...A nasa komparativna prednost je upravo Posavina,Lijevce Polje,Semberija,jer ne mozemo mi vise konkurisati japancima u proizvodnji televizora,svabama u autima,ili svajcarcima u satovima...


Ako je neko imao zivaca procitati ovoliki post,zanima me vase misljenje o trenutnoj situaciji,prijedlozima za unaprijedjenje,pa cak i ona misljenja koja misle da idemo u dobrom smjeru...

Ono sto me najvise kopka,ovako nas malo (lazu nas da nas ima milion i 400 hiljada),to je jedan prosjecan evropski grad (Ljermontova ulica u Moskvi ima vise stanovnika :( :( ),na ovolikom prostoru od Gradiske do Trebinja,sa ovolikim resursima...Pa kolika tu kolicina nesposobnosti i nedobronamjernosti treba da svaki stanovnik RS nema pristojan posao,sa svim pravima od kojih moze kvalitetno i opusteno da zivi...??!!

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2011, 16:22
Postovi: 6477
Lokacija: Tamo gore.
Interesantna tema. Ja neću tako puno doprinijeti, ali samo da znate da unaprijed cijenim svaki odgovor iz kojeg se može saznati nešto korisno. Samo da se ova diskusija ne svede na one koji su za Dodika i one koji su protiv njega.

Izuzetno zanimljiva tema Šlager, nadam se da će ići u dobrom pravcu i da ćemo vidjeti niz dobrih, poučnih i korisnih postova.

_________________
Måndagsbarn?
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:20 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
Zato sam i napisao da ne pisem ni protiv Dodika,ni protiv ikoga licno,jer i prethodnici su nas vodili u skoro istom pravcu...Zanima me sta je rjesenje,ima li izlaza,ili smo kao drustvo upali u kandze ovog globalizma i vec postali robovi krupnog kapitala iz koga nema povratka...da budemo nadnicari u vlastitoj,bogatoj zemlji,a da sav profit izvlace strane banke i strani kapitalisti ciju robu kupujemo jer svoju ne proizvodimo...

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2011, 19:22
Postovi: 7114
Šlager, tema ti je dobra, sa većinom se slažem, ali ne i sa tačkom 1 (drugi dio). I da li stvarno misliš da ti je ovo tačno Niko od nas se nije isao boriti zbog para? Ako uključimo sve opcije...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:34 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
Nisam bas potpuno razumio pitanje,ali meni nekako degutantno izgleda kad gledam kad neko trazi pare zato sto se borio za Republiku Srpsku :( :(

Znam da je ovo moje misljenje u manjini,ali ja tako gledam na to,nijednog trenutka za 4 godine rata nisam imao u glavi neku viziju da sam tu zato da bih kasnije dobijao neke pare za to...

a ovima koji su stvarno nastradali,porodicama poginulih,njihovoj djeci za stipendije,pravim invalidima,treba dati i mnogo vise nego sada..

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
ja juce gledam dnevnik,i govore uzeli smo novi kredit da vratimo stari,i to govore kao da je to dobra stvar.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
To što su uradile Njemačka i Engleska RS i slične državice ne mogu ni da sanjaju.Ti isti uslovljavaju raznim stvarima i projektima koje bi ,,morali,, da sprovedemo da bi biliu trci sa ostalima.Javna potrošnja ,smanjenje plata,ne primanje novihradnika je nemoguće jer vlast tako kupuje birače.
A na kraju objašnjenje je GLOBALIZACIJA:
Globalizacija označava dinamični ekonomski, politički i kulturni proces koji je omogućen brzim razvojem na poljima transporta i komunikacija, a koji je često vođen željom velikih korporacija za osvajanjem novih tržišta. Globalizacija je kontroverzan proces.

Ekonomska globalizacija označava u prvom redu stvaranje i utvrđivanje pravila jedinstvenog svjetskog tržišta sa slobodnim podstiče konkurenciju i razvoj. Protivnici sa druge strane tvrde da velike multinacionalne korporacije koriste već zarađeni kapital da onemoguće stvaranje konkurenata sa kojima bi morali dijeliti tržište.
Politička globalizacija je tijesno vezana uz ekonomsku globalizaciju. Postojanje jedinstvenog svjetskog tržišta smanjuje mogućnost nacionalnih država da direktno podstiču razvoj vlastite ekonomije postavljanjem pravila koja daju prednost vlastitim firmama. Mjesto donošenja odluka se prenosi iz državnih u međunarodne institucije čime se smanjuje mogućnost ljudi da direktnim izborima predstavnika vlasti utiču na vlastiti razvoj.
Kulturna globalizacija je susret različitih svjetskih kultura i običaja. Protok robe, kapitala i ljudi preko državnih granica nosi sa sobom i protok navika, običaja i kultura. Ovaj proces kod različitih ljudi često izaziva različite reakcije. Neki smatraju uticaj nove kulture pozitivnim razvojem koji obogaćuje postojeću kulturu dok drugi u novoj kulturi vide prijetnju utvrđenim vrijednostima i pravilima.
Izvor:Wikipedia

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2011, 16:22
Postovi: 6477
Lokacija: Tamo gore.
alkibijad je napisao:
ja juce gledam dnevnik,i govore uzeli smo novi kredit da vratimo stari,i to govore kao da je to dobra stvar.


To sam i ja primjetio, sa potpunim oduševljenjem pričaju o tome. Ne znam da li se meni samo čini, ali oni sebi predstavljaju za uspjeh kada dobiju kredit od MMF.

_________________
Måndagsbarn?
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Занимљива тема. Мање више о томе смо писали на неким другим темема, а то је да нам је ова квази држава у кур*у!!!

Ето кад кренем од почетка твога поста и рафтинга, и ја сам први био за то и подржавам сваку спортску манифестацију, али када сам касније мало размислио и када сам видио колико је пара "потрошено" за то чудо, онда сам значајно промјенио мишљење. И то првенство је огледало свега у нашој држави и може се пронаћи примјер за такво нешто у свакој сфери живота.

Моје је мишљење да смо ми упали у велики белај из кога има излаза, али да ми нећемо успјети изаћи у скорије вријеме него ћемо само још више упадати у амбис и да ће наши унуци отплаћивати дуг који направимо.

Јесте, привреда нам је сјебана тотално, али прије развоја привреде ја бих промјенио једну другу ствар. Увео бих владавину закона ако је то могуће. Прошле године сам за семинарски рад баш обрађивао Економску политику РС за 2011. и на страну све предности и мане, главни дио закључка је био да нама нема напретка док се не донесу строги закони и још важније закони који ће се спроводити и којих ће се морати сви придржавати!!

Након тога развој ове земље видим у развијању огромних потенцијала које имамо.

1.Пољопривреда - већ је Шлагер навео колике ту потенцијале имамо. Иначе један мој професор је баш то спомињао и слажем се у потпуности са њим. Мора се одрадити специјализација. Дакле не да свако производи свега помало, него да се угледам она земље које су у томе успјешне. Поражавајући су примјери да Данска која има 50 пута мање и лошије природне потенцијале од нас, спада у земље Е вропе које су прве по производњи броја свиња и по производњи пшенице!!! Срамота! Дакле не треба измишљати топлу воду. Само прекопирати успјешне моделе и прилагодити их нама. Али зато у тој истој Данској нема бенефиција и сличних глупости уколико немаш минимално нпр. 500 хектара земље. Ако немаш толико онда се удружиш са неким па ћеш имати.

2.разна природна богатства - дрво, воде које су међу квалитетнијим у Европи, сеоски туризам, планине, бање... али как окод нас да нешто заживи када се дрво прве класе извози као трећа класа и на томе нпр држава губи милион, да би нек осеби стрпао 100 000 у џеп. или што Шлагер рече увозимо толику воду, а имамо огромне потенцијале да правимо домаћу најквалитетнију флаширану воду.

Ма све нам је сјебано. Нема заштите домаћих произвођача, не котролише се увоз ни најмање. Нема мјера којима би се спријечило да увозни производи буду јефтинији него домаћи(мада понекад су страни производи стварно бољи, али нема потребе да увозимо лук и кромпир из иностранства).
Такође потрошачи су скроз незаштићени и нема уопште жеље да се то промјени јер некоме очигледно одговара овако. Разни произвођачи тврде да је истог квалитета оно што иде за наше тржиште и за остатак Европе, јест ал мало сутра. купите идентичан производ овдје и у Њемачкој па ћете видјети разлику.

Углавном могао бих о свему овоме још дуго писати, поента је да лоповлук, мито и корупција влада на све стране. држава нам је сјебана и воде је политичари који су лопови и већина је корумпирана. иста ствар је и са опозицијом и они су били на власти и ништа нису урадили. ееее кад бих знао да вриједи бити Гаврило Принцип, сутра бих се обмотан експлозивом залетио на Владу, али нешто сумњам да би било превелике користи. са оваквом гарнитуром политичара ја излаз не видим


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Pre nekoliko dana sam mislio na temi ebay prodaje napisati malo duzi post o mojim iskustvima iz BL Poste. Odustao sam... Cemu?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:43 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2012, 12:51
Postovi: 1344
Lokacija: Banja Luka
Schlager potpuno si u pravu da borcima bilo koje kategorije (osim invalida) treba davati bilo kakvu novčanu pomoć baš iz tog razloga što si naveo, i ja sam učesnik rata od 92 i mislim da je suludo u ovakvoj situaciji izdvajati sredstva za ono što je bila naša obaveza, radije da taj novac daju poljoprivrednicima kao poticaj ali i tu nailazimo na glavni problem u našem društvu a to je korupcija.

_________________
.. i tako na kraju godine u kojoj sam potrosio 365 kondoma,ja ih sve sakupim,istopim i od njih napravim gumu na kojoj pise "GOOD YEAR !!!


Poslednji put menjao Wrangler dana 14 Maj 2012, 21:45, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
ко је икад отпутовао негдје ван РС па и до Загреба а камо ли до Њемачке, Француске или Италије могао је само посматрајући успут да види да скоро нигдје нема необрађене парцеле што код нас није случај.

јако село = јака земља.

што се тиче овог дуга, није проблем у њему ако те паре оду гдје требају, ако се уложе на право мјесто онда ће се вртити и дуг ће се враћати.
слушао сам на тв, планирају наставак градње аутопутева, куповину два авиона за аир српска и не знам ни ја шта још..
зашто рецимо нису направили план за кредитирање сточара или пољопривредника да престанемо увозити и јебене свиње.
зашто се не поједноставе системи за отварање малих предузећа или било чега? мени се ИКС пута десило да могу наплатити нешто што одрадим хонорарно и онда настане проблем, немаш фирме, тамо вамо.. у швајцарској фирму региструјеш за 20 минута.

држава покушава да опстаје на харачу, битно је да спроводе акције кажњавања бициклиста..

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2011, 19:22
Postovi: 7114
Šlager izvini, slomljen sam i iscrpljen danas, pa ti nisam objasnio na šta sam mislio. Možda na ovo, sirota majka je dala u rat sina jedinca i dosta ih je i ostalo bez njih, bogati su dali pare da im sinovi ne idu u rat (nemoj da me ko napada, naravno ima dosta izuzetaka, gdje su i oni išli u rat) a poslije toga rata su dosta toga i naplatili. Majka je ostala bez svoga sina jedinca. Bez muža. Bez brata... To joj ne može niko vratiti, ali treba država da toj ženi pomogne, jer su ti njeni dali život za ovo danas što se zove RS. To je jedan dio, ako si me razumio. Sad na drugo šta sam mislio, mislim da nije ovakva kriza, problemi... ne bi ni svi borci tražili te pare, ali jednostavno nekome je to potrebno da bi prreživio, tih 30, 40 ili 50KM, nije bitno koliko. Vidim da si dodao tu zadnju rečenicu, koja je nekako i odgovor na to moje pitanje...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Рјешење је скинути западне послушнике са власти који на наш рачун за себе дижу паре, и на њихово мјесто довести младу и паметну личност која ће једним потезом избрисати те дугове и извести нас на прави пут(погледати примјер Еквадора и њиховог предсједника)...

Сасвим једноставно, само што ми имамо укоријењен менталитет овце и нисмо нарочито бистра нација тако да од тога нема ништа(пола људи би сад продало глас за 20КМ да им понудиш), мораћемо чекати дефинитивни слом оваквог капитализма и у тој глобалној збрци тражити неко свјетло на крају тунела. Нисам оптимистичан.

И још нешто, ово за расподјелу буџета, пензије и сл. С обзиром да сам у тим неким демографским круговима, могу вам рећи да ће у скорој будућности пензиони фонд какав данас познајемо доживјети дефинитивни крах(генерације рођене 50-их су најброније,а оне сад долазе у пензију), о томе нико ништа не прича, не нуде се никаква рјешења и бојим се да нас чека катастрофа, и то благо речено.

И не заборавите: искључи тв, укључи мозак. :wink:

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Слажем се са Пелеом, то је отприлике оно што сам и ја рекао, дакле примарно улагање у пољопривреду.

Иначе још једна ствар што се слажем са својим професором је да ова политика Владе са форисирањем малих и средњих предузећа није баш паметна ствар. То може можда проћи у јаким земљама које имају велике компаније за које ће се везати мала предузећа, док код нас све велике фирме су погашене :( мала предузећа могу да дјелују само на локалном нивоу, за нешто више немају шансе. поготово када су у питању међународни тендери.

а сада долазимо и до друге ставке а то је оно што сам ја већ навео као највећи проблем а то је лоповлук! Продали смо телеком као уложено је 100 и 100 милиона у та мала и средња предузећа и гдје су резултати? нема резултата све покрадено!


Poslednji put menjao Шајин dana 14 Maj 2012, 21:52, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2012, 12:39
Postovi: 2188
Lokacija: Бања Лука
Nemam bas sad vremena za duži post al sve pohvale za temu.

Osnov svake ekonomije je disciplina u najširem značenju. Inspekcija ne radi svoj posao kod nas (imaju razradjen cjenovnik doduše), privredno sudstvo je najneefikasnije u regionu...tu prije svega podvući podvući crtu jer je to temelj (preduslov) za svaku reformu.
Obrazovni sistem proizvodi nestrucne kadrove koji danas upravljaju onim što je ostalo od privrede. Rješenje je usmjereno obrazovanje (svojom ponudom izlasis u susret tražnju, a ne obrnuto) koje stvara kadar za POSAO, a ne za ISPIT!
Ovde nemoze i bez korijenitih promjena na političkoj sceni jer danas je nažalost sve politika kod nas.
Nemoze ekonomijom da upravlja čovjek koji diže doprinose u sred krize koja je kod nas hronična! Nemoze! Time je stvorio takav pritisak na poslodavce da imamo ovo što imamo: otkaz-stečaj-novi vlasnik-rušenje postrojenja-stambena zgrada. Svakodnevnica.
Na drugoj temi sam napisao: RS da ne uvozi bili bi gladni! Mi nemamo šta da štitimo u našoj privredi. Sve rasprodato, zatvoreno, preseljeni...poznat model.
Investicija nemamo, a i ko će investirati u zemlju gdje za otvaranje novog preduzeća trebas trebas poseban fakultet da bi prošao sve peripetije. Ko da investira u nesigurno okruženje gdje je na sceni usiljena ratna politika, gdje se na svakom novom Dnevniku javnog emitera najavljuje novi referendum.

Da bi se išlo naprijed kod nas nažalost treba mijenjati SVE!
Kasnije ću možda pisati konkretnije...još jednom pohvale za temu.

_________________
Ана Карењина и друге жене све,
нек` знају да си ти за мене једини!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Шајин je napisao:

Иначе још једна ствар што се слажем са своји мпрофесором је да ова политика Владе са форисирањем малих и средњих предузећа није баш паметна ствар. То може можда проћи у јаким земљама које имају велике компаније за које ће се везати мала предузећа, док код нас све велике фирме су погашене :( мала предузећа могу да дјелују сам она локалном нивоу, за нешто више немају шансе. поготово када су у питању међународни тендери.


Па то је урађено са циљем да нас униште и да постанемо зависни што је више могуће а то и јесмо, класични колонијализам.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Nazalost, mi vec ispunjavamo poprilican broj kriterijuma koji oznacavaju skori finansijski slom. Povecanje i cak uvodjenje novih poreza, povecanje javne potrosnje, zaduzivanje da bi se saniralo zaduzivanje itd. itd. su faktori koji su kroz istoriju nebrojeno puta oznacavali da je drzava u govnima do guse i da nema bas veselu perspektivu.

Nase glave nad vodom jos koliko toliko drzi to sto nam stranci odrzavaju valutu jakom, iako to dugorocno nije dobro za nas. Kada dodje do toga da zavisimo sami od sebe, svog rada, proizvodnje i izvoza, doci ce i vrijeme da (citiram Seselja) - "pojedemo govna koja smo izasrali".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5306
Lokacija: HEAVEN
Ne znam da li je neko od vas gledao Tezinu lanaca (ako nije, preporucujem)... Uglavnom, pored rata od prije 20 godina, objasnjeno je i stanje koje nas ceka u narednih 20ak godina... Jedna od osoba koja je davala izjavu (mislim da je neki ekonomista ili nesto slicno), rekao je i da je politika EU sledeca: drzava udje u EU, oni svu sirovinu izvezu iz EU, a uvoze proizvode...

Upravo kao sto Schlager kaze, zasto to raditi, kad imamo komparativne prednosti koje mozemo iskoristiti... Pored odlicnih uslova za poljoprivredu, mi imamo i odlicno rudno bogatstvo, kao i sumsko bogatstvo, pa cak ni vode nisu za baciti... U svakom slucaju, imamo dovoljno resursa da privreda sama sebe pokrece i da drzava napreduje, a ne da moramo uvoziti i tako zavisiti od drugih...

Jednom je profesor prava na EFBL pricao o situaciji koja je bila prije 20ak godina (za doba B.P.), i jedno od stvari koje je pricao je i decentralizacija privrede koja je tada vrsena... Tj, odredjena preduzeca koja su predstavnici pojedinih grana privrede su smjestena tamo gdje je ta grana najvise zastupljena, a nije sve gurano u 1-2 grada kao sada... Ono sto se time postize je: kada se preduzece izgradi na odredjenom podrucju (pretpostavimo da je nenaseljeno podrucje), gradi se infrastruktura da bi se to preduzece pokrenulo, sto znaci voda, struja, putevi... Time se uposljavaju gradjevinska preduzeca, Elektrokrajina i Vodovod... Pored toga, stvaraju se uslovi za zivot u tom podrucju (voda, struja, put), pa ce ljudi praviti svoje kuce, i dolazi do razvoja podrucja i izgradnje gradova itd... Sve bi to bilo super, kad bi to tako islo... Danas se moze primjetiti izrazita centralizacija, gdje se u BL, BN, IS i mozda Trebinje razvijaju, dok ostali gradovi stagniraju...

Malo cu se uhvatiti statistike...

Bruto Dodata Vrijednost podjeljena prema djelatnostima: poljoprivreda 886.709, drzavna uprava i odbrana 816.873, trgovina 1.033.400... Sto reci, poljoprivreda, grana u kojoj imamo odlicne komparativne prednosti je na drugom mjestu poslije trgovine... Pored toga, drzavna uprava i odbrana su veoma blizu poljoprivrede... S tim da poljoprivreda biljezi pad u zadnje dvije godine (3,5% i 5,7%), dok drzavna uprava i trgovina biljeze rast (0,8% i 2,1%)... Treba napomenuti i da je ribarstvo palo za 32,9% u zadnjoj godini...

Zbog cega iznosim ove podatke... Samo zelim da pokazem da je struktura nase privrede pogresna, pa nije ni cudo sto nam trebaju razni krediti, zaduzivanja i sl... Nisam neki poseban znalac, naucnik ili kako god hocete... Ne mogu smisliti rjesenja, ali ono sto znam, tj sto mogu primjetiti je da ovako ne ide...

Sto se tice ko jeste ili ko ce biti na vlasti... Ne idem na glasanje, niti planiram ici u narednom periodu. Ne zato sto smatram da moj glas nece promjeniti nista (u smislu, 1 glas gore dole), nego sto se u nasoj drzavi nema za koga glasati (realno, tako je u svim drzavama), tj. smatram da niko od kandidata ne zasluzuje moj glas jer se nista nece promjeniti (kao sto i nije u zadnjih, recimo, 10 godina)... Ako se pojavi osoba koja je dovoljno obrazovana i ima dobre "ideje" kako izaci iz krize, i privuce mi paznju, glasacu, ali zasad, moj glas ne ide nikom...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2012, 21:58 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jan 2012, 13:02
Postovi: 417
Lokacija: Bandza Luka
Problem je sto drzava trosi pare na neke gluposti, umjesto da se ulaze u neke firme i firmice, koje bi mogle zaposliti koliko-toliko ljudi.Toliko su gluposti nabili da su sanse da neko zapocne svoj biznis ravne 0.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 494 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs