banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:22

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Dec 2011, 17:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Davud Muminović - 16.12.2011 10:00

KONJIC - Konjičanin Sakib Balić (42), koji je u proteklom ratu bio bojovnik HOS-a, tvrdi da je odbio naređenje nadređenih da strijelja sve srpske civile u selu Ferhatlije, kod Pazarića, te da je zbog toga nekoliko mjeseci boravio u zatvorima i logorima Armije RBiH.

Prema svjedočenjima Balića i mještana Srba iz ovog sela, koje smo juče posjetili, zločin u selu Ferhatlije desio se u ljeto 1992. godine. U ovom selu ubijen je mještanin Špiro Bratić. Njegova sestra Velinka više puta je izbodena nožem, od čega je naknadno i preminula. Balić tvrdi da se u ovom selu desilo i nekoliko silovanja Srpkinja.

"Bio sam u HOS-u od početka rata u Hrvatskoj i kada se počelo pucati u BiH, poslali su nas kao ispomoć. Noć prije napada i 'čišćenja' Ferhatlija otišao sam u kuću u kojoj su bili žene i djeca i kazao Srbima: 'Ljudi, sklonite se. Ubiće vas ustaše i muslimani.' Upozorio sam ih jer je naređenje bilo da svi srpski civili budu poubijani", kazao je Balić.

Kako kaže Balić, dan nakon njegovog upozorenja u Ferhatlije je poslana jedinica HOS-a sa kojom je bio i on.

"Sutradan smo krenuli u akciju i prije toga sam se napio. Mislio sam neće nikoga biti u selu jer sam ih upozorio. Dođemo na put i izleti čovjek i pita: 'Šta vi radite u mojoj ulici?' Njega je tad ubio jedan bojovnik, a sestru mu je jedan pripadnik HOS-a izbo nožem. Tu su nas odmah u selu uhapsili iz Vojne policije 9. brdske brigade Armije BiH. Očigledno je bila namještaljka da se nama smjesti za ranije zločine i da nam se osvete što nismo izvršili strijeljanja", kazao je Balić.

Nezir Kazić, komandant 9. brdske brigade, koju pominje Balić, uhapšen je u novembru jer je osumnjičen za ratne zločine nad srpskim i hrvatskim civilima u logoru "Silos".

Balić tvrdi da je, zajedno sa svojim saborcima iz HOS-a, proveo mjesece u zatvorima ARBiH i logorima. Tvrdi da je bio zatvoren u "Silosu", "Čelebićima" i osnovnoj školi u Konjicu. Kaže da su ga mučili elektrošokovima i na razne načine i da je bila spremna njegova likvidacija.

"Važno je reći da smo mi iz HOS-a sve vrijeme bili pod komandom 9. brdske brigade i Armije BiH. Mene su formalno optužili za silovanje i bio sam nekoliko mjeseci u zatvoru. Međutim, zatvoreni smo samo jer nismo željeli činiti zločin. Ja sam tad bio mlad i lud, alkohol, droga. Nikad ne bih zločine pravio. Zločina je bilo, ali neka odgovaraju oni koji su krivi", kazao je Balić, istakavši da o svojim saznanjima nije razgovarao sa istražiteljima, ali da se ne krije i da ga mogu kontaktirati.

Nakon nekoliko mjeseci provedenih u logorima, pripadnici HOS-a su pušteni te su kasnije otišli na posavsko ratište.

U selu Ferhatlije rijetki mještani Srbi koji i dalje žive u ovom selu i nerado govore o zločinima.

"Ja sam bio sedam mjeseci u 'Silosu' kad se to desilo. Nedavno, nakon hapšenja ovih za 'Silos' dolazili su iz SIPA i pitali nas o događajima u Ferhatlijama. Po priči koju ja znam, pripadnici HOS-a su na ratištu izgubili puno ljudi i došli su ovdje valjda da se osvete. Znam da je ubijen Špiro i da je njegova sestra izbodena, a kasnije i umrla. Bilo je i jedno silovanje", kazao nam je juče jedan od mještana Srba koji i dalje živi u Ferhatlijama.

U Ferhatlijama, kod Pazarića, prije rata su živjeli Srbi i Bošnjaci. Sada Srba ima vrlo malo.

"Sve se raselilo, uglavnom u Ameriku. Ja nigdje nisam ni išao. Imam čist obraz. Ja sam da se sazna istina i to sam rekao i inspektorima SIPA. Ima sada puno laži. Ja sam bio u 'Silosu'. Nikome u zatvoru nije lako. Međutim, prvi ću svjedočiti za jednog od uhapšenih da mi je on valjao", kazao je mještanin Ferhatlija, koji nije želio da mu objavimo ime.

U akciji SIPA krajem novembra su uhašeni čelni ljudi ratnog civilnog i vojnog rukovodstva opštine Hadžići, kao i trojica upravnika logora "Silos" i jedan stražar u ovom logoru. Zbog sumnje da su počinili ratne zločine njima je određen jednomjesečni pritvor.

Kad SIPA radi, mnogi se tresu

Nermin Mangić Manga, jedan od ratnih čelnika Vojne policije u Konjicu, ističe da će nakon hapšenja čelnika civilne i vojne vlasti u Hadžićima mnoga dešavanja početi da se otkrivaju.

"Čim SIPA počne ozbiljno raditi svoj posao, odmah se mnogi uspaniče i tresu od straha. Sakib Balić je jedan od njih. U Ferhatlijama su se desila ubistva, silovanja, čak je i jedno dijete teško pretučeno. Pripadnici HOS-a su zbog toga bili hapšeni. Balić tvrdi da ih je spasio, a vidite da su ljudi ubijeni, a žene silovane. Ima nekih svjedoka iz HOS-a koji Balića direktno optužuju za zločin. Neka zvanični organi rade svoj posao i svako neka odgovara za ono šta je uradio", kazao je Mangić.

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Od ... 19633.html

Dok se Bošnjaci između sebe dogovore ko je kriv, scenario.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jan 2012, 03:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Sakib Balić koji je govorio o zločinima nad Srbima, zapalio se pred Ambasadom Hrvatske


Citiraj:
U teškom stanju
Zdravstveno stanje muškarca koji se danas zapalio ispred zgrade Ambasade Hrvatske u Sarajevu i dalje je teško, rekla je Srni portparol Kliničkog centra Univerziteta Sarajevo Biljana Jandrić.



http://www.nezavisne.com/novosti/hronik ... 22664.html

Ццццц...

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jan 2012, 19:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Dvije smrti u dva dana
Nakon Macića umro i Tucaković, osumnjičeni za zločine u Bradini


Objavljeno 26.01.2012 u 10:56




U Konjicu je sinoć u 21.00 sat preminuo Enes Tucaković, koji je ovih dana trebalo da bude uhapšen zbog osnovane sumnje da je kao komandir policijske jedinice u Konjicu učestvovao u zločinima počinjenim nad Srbima u Bradini, izjavio je jutros advokat Duško Tomić.

''Posjedujem strogo povjerljivi dokument od 13. juna 1992. godine iz koga se vidi da je jedan od `žešćih` ljudi koji učestvovali u progonima Srba bio upravo Tucaković koji je komandovao i Miralemu Maciću, zajedno sa Jasminom Guskom, a danas, eto, nijedan od njih više nije živ'', istakao je Tomić.

On je precizirao da se u tom dokumentu, kojeg je potpisao komandant Općinskog štaba Teritorijalne odbrane Konjic Esad Ramić, navodi da je u napadu na Bradinu i okolna sela u prvom ešalonu učestvovalo 1.470, a u drugom 850 pripadnika Teritorijalne odbrane Konjica.

''U tim akcijama protiv srpskog stanovništva na području općine Konjic značajne uloge imali su upravo Tucaković i Guska, a ne bi me iznenadilo ako naglo umre i Ramić'', rekao je Tomić.

On je podvukao da je Macić u svom dnevniku zabilježio da su, osim njega, i Tucaković i Guska bili na obezbjeđenju škole u Bradini u kojoj su bila zatvorena srpska djeca i žene, kao i Šefko Nišić i svi drugi opštinski funkcioneri poput predsjednika općine, kriznog štaba i SDA u Konjicu Rusmira Hadžihuseinovića.

Prema njegovim riječima, pitanje iznenadnih umiranja ovih ljudi osumnjičenih za ratni zločin, s obzirom na sve okolnosti, veoma je čudno i indikativno, jer ''ni Guska, ni Tucaković ni Macić nisu bili za umiranje''.

On je podsjetio da je Tucaković na Sudu BiH bio svjedok protiv Miralema Macića.

Macić je preminuo prije dva dana u Kliničkom centru u Sarajevu.

Protiv njega u Sudu BiH vodi se postupak za zločine nad srpskim civilima u Bradini 1992. godine, a prema Tomićevim riječima, Sud bi trebalo da sada donese rješenje kojim se obustavlja krivični postupak protiv Macića.



(Srna/MOJportal)

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2012, 17:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
TUŽILAŠTVO BIH PODIGLO OPTUŽNICU PROTIV BIVŠIH PRIPADNIKA HOS-A: Pet osoba optuženo za ratni zločin nad Srbima u logoru Dretelj

Petak | 02.03.2012.

Međunarodni tužitelj u Posebnom odjelu za ratne zločine Tužiteljstva BiH podigao je optužnicu protiv Ivana Zelenike (1953.), Srećka Hercega (1968.), Ediba Buljubašića (1966.), koji se nalazi na izdržavanju kazne zbog drugog kaznenog djela, te Ivana Medića (1952.) i Marine Grubišić-Fejzić (1967.)



Optuženi se terete da su od maja do augusta 1992. godine u svojstvu pripadnika HOS-a, odnosno osoba koje su bile zapovjednici i stražari u logoru Dretelj, zajedno s drugim osobama, počinili kaznena djela zločina protiv čovječnosti, nad žrtvama srpske nacionalnosti, zatočenim u logoru Dretelj.

Optuženi se terete za ratne zločine nad više stotina žrtava srpske nacionalnosti, uglavnom civilnog srpskog stanovništva sa područja općina Mostar, Ljubuški, Čapljina, Stolac i drugih mjesta.

Kako se navodi, zatočeni civili su u logoru Dretelj držani u nečovječnim uvjetima, zlostavljani, pljačkani, premlaćivani, silovani i seksualno zlostavljani, tjerani na prislini rad, te mučeni na izrazito ponižavajuće načine.

Od posljedica zlostavljanja nastupila je i smrt određenog broja zatočenih osoba, a neki od zatočenika su odvedeni u nepoznatom pravcu, nakon čega im se gubi svaki trag, a posmrtni ostaci nekih od žrtava otkriveni su i ekshumirani tek nakon rata.

Optuženi se terete da su počinili kazneno djelo-zločin protiv čovječnosti, iz članka 172. KZBiH.

Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH, saopćilo je državno tužiteljstvo.

(FENA, DEPO PORTAL, BL!N MAGAZIN/md


Je li Tužilaštvo BiH zaslužilo orden što se najzad sjetilo tih stravičnih mučilišta?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2015, 17:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Prvostrepenom presudom u predmetu "Ivan Zelenika i drugi", Edibu Buljubašiću je izrečena kazna od šest godina, ali kako je on ranije osuđen u Kantonalnom sudu u Zenici na 34 godine, izrečena mu je jedinstvena kazna od 34 godine zatvora.

Sud BiH potvrdio je 13. marta 2012. optužnicu koja Zeleniku, Srećka Hercega, Ediba Buljubašića, Ivana Medića i Marinu Grubišić-Fejzić tereti za počinjenje krivičnog djela zločin protiv čovječnosti.

U optužnici se, između ostalog, navodi da su optuženi u periodu od maja do avgusta 1992. počinili zločin protiv čovječnosti nad žrtvama srpske nacionalnosti zarobljenim u logoru Dretelj.

Zelenika je optužen u svojstvu višeg oficira u štabu HOS-a, Herceg kao komandant vojnog zatvora Dretelj, Buljubašić kao zamjenika komandanta kasarne HOS-a Dretelj, te Ivan Medić i Marina Grubišić-Fejzić u svojstvu pripadnika HOS-a i stražara u zatvoru Dretelj.

(Agencije)


Citiraj:

Суд БиХ првостепено је осудио четворо бивших припадника Хрватских обрамбених снага (ХОС) на 24 година затвора за злочине у логору Дретељ код Чапљине и војној амбуланти у Мостару 1992. године.

Иван Зеленика је осуђен на шест година, Иван Медић на седам, Марина Грубишић-Фејзић на пет, а Едиб Буљубашић на шест година затвора. Они су проглашени кривим да су учествовали у широком систематском нападу на цивиле српске националности, који су били заточени у војној амбуланти у Мостару и Дретељу, гдје су премлаћивани, сексуално злостављани, мучени и одвођени на радове.

Срећко Херцег ослобођен је одговорности да је као замјеник заповједника логора Дретељ учествовао у овом систему злостављања.

Судско вијеће је закључило да је на подручју Стоца, Чапљине и Мостара извршен широк и систематичан напад на цивиле српске националности, који су хапшени и затварани у Војну амбуланту у Мостару и логор Дретељ.

“Вијеће је утврдило да су оптужени као припадници формације која је вршила нападе знали за те нападе”, казала је предсједавајућа Судског вијећа Едина Хаџиомеровић, додавши како је Вијеће утврдило и да су оптужени учествовали у удруженом злочиначком подухвату.

Зеленика је проглашен кривим јер је тукао затворенике у Војној амбуланти или је био присутан када су им то чинили други припадници ХОС-а. Вијеће је утврдило да је Едиб Буљубашић као замјеник команданта у Дретељу одговоран за премлаћивање Боже Балабана који је усљед задобијених повреда преминуо, као и за напад и премлаћивање још два заточеника.

Медић је проглашен кривим за напад на заточеника у Дретељу, те због тога што је свједокињу А прислио на сексуални однос, док је за Грубишић-Фејзић Вијеће закључило да је нападала заточенике, те да је Милета Бјелобабу и свједока Ц присилила на сексуално однос.

Ове оптужене Вијеће је ослободило кривице за неке догађаје уз образложење како Тужитељство није доказало њихово учешће у тим догађајима. Они су ослобођени и кривице да су учествовали у хапшењима и заточењима.

“Вијеће није могло утврдити да су оптужени могли самостално утицати на хапшења и заточења у објекте”, казала је Хаџиомеровић.

Образлажући ослобађајући пресуду Срећку Херцегу, Вијеће је констатирало како свједоци нису били тачни у идентификацији оптуженог.

Тужитељство током поступка није доказало ко је из врха ХОС-а био заповједник логора Дретељ, а што је било кључно за доказивање кривице Срећка Херцега који се теретио да је био његов замјерник”, казала је Хаџиомеровић.
Олакшавајуће околности

Образалжући висину казне, Вијеће је навело како је оцијенило да су Зеленика и Медић помогли неким жртвама, а при изрицању казне вођено је рачуна о њиховом лошем здравственом стању.

За Грубишић – Фејзић Вијеће је казало да је за олакшавајућу околност у обзир узето да је била млада и емоционално незрела особа, да је удата за особу друге националности, те да се свим свједоцима обраћала с поштовањем.

“Буљубашић је упутио лично извињење свим свједоцима. Признао је извршење дјела за које га је тужитељ теретио, те је у свом свједочењу изнио мноштво информација које до тада нису биле познате. Он није тражио ништа за узват, па је стога његово признање још више цијењено”, казала је Хаџиомеровић.

Она је на крају изрицање пресуде напоменула да су током суђења откривене информације о идентитету других починитеља злочина у Дретељу, али да је Вијећу нејасно зашто она нису обухваћена оптужницом.

“Вијеће примјећује да је Винко Мартиновић Штела био позван као свједок, а у оптужници је означен учесником удруженог злочиначког подухвата. Једна свједокиња је поименице набројала више људи који су је силовали, а Тужитељство је процесуирало само једну особу”, казала је Хаџиомеровић.

Свим осуђеним овом првостепеном пресудом продужене су мјере забране.

На ову пресуду могуће се жалити Апелационом вијећу Суда БиХ.

http://www.bhrt.ba/sr/vijesti-cir/sud-i ... %81%D1%80/

Људи мучени методама које још нису биле измишљене у Јасеновцу, а они нису били у стању утврдити ко је управљао Дретељом.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs