banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 28 Nov 2010, 20:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Ja ih ne volim pošto je neko u BIB banci falsifikovao pečat od firme u kojoj radim i prijavio neko deseto lice kao zaposlenog kod nas. Na kraju se srećom sve završilio bez posljedica po firmu ali je banka ostala zapaljena za 15 000 KM.

Kasnije nas molili da slučaj ne prijavljujemo agenciji za bankarstvo i policiji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 05 Jun 2011, 08:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jun 2008, 11:23
Postovi: 1563
Lokacija: Бања Лука, Република Српска
Morao sam ovaj text da podijelim s vama

Ovo je za mene nezamislivo :(

http://www.capital.ba/kad-je-kredit-kao-omca/

Za evro samo jedna šansa
Pretpostavlja se da je od 75.000 stambenih kredita oko 40 odsto vezano za švajcarski franak. Građani mogu da ih pretvore u evre bez ikakvih bankarskih troškova. Tu mogućnost imaju samo jednom u toku otplate. Dakle, nema povratka ako švajcarac bude padao. Ali, u ovom trenutku to je malo isplativo. Jer, na primjer, neko ko je uzeo prije četiri godine stambeni zajam u „švajcarcima“ u iznosu od 100.000 evra, danas, i pored toga što je otplatio 48 rata, duguje 110.000 evra, upravo zbog jakog franka, odnosno slabog evra. Novosti

Neka im je bog na pomoci


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 07 Jun 2011, 18:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
fantastikus1 je napisao:
Morao sam ovaj text da podijelim s vama

Ovo je za mene nezamislivo :(

http://www.capital.ba/kad-je-kredit-kao-omca/

Za evro samo jedna šansa
Pretpostavlja se da je od 75.000 stambenih kredita oko 40 odsto vezano za švajcarski franak. Građani mogu da ih pretvore u evre bez ikakvih bankarskih troškova. Tu mogućnost imaju samo jednom u toku otplate. Dakle, nema povratka ako švajcarac bude padao. Ali, u ovom trenutku to je malo isplativo. Jer, na primjer, neko ko je uzeo prije četiri godine stambeni zajam u „švajcarcima“ u iznosu od 100.000 evra, danas, i pored toga što je otplatio 48 rata, duguje 110.000 evra, upravo zbog jakog franka, odnosno slabog evra. Novosti

Neka im je bog na pomoci


jedan od tih je moj brat, a znam jos minimalno dvoje ljudi.... jbga

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 03 Jul 2011, 23:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Apr 2002, 01:00
Postovi: 413
[quote="mangia"]Niti smrdi nit miriše... quote]

Pa i nije baš, osjeti se nešto. Nekom je to smrad a nekome miris al ima uglavnom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 01 Avg 2011, 14:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jun 2008, 11:23
Postovi: 1563
Lokacija: Бања Лука, Република Српска
Evo primjera iz hrvatske za kredit u svajcarcima

http://www.vecernji.hr/vijesti/zrtve-sv ... nak-315213

U iščekivanju su slamke spasa i brojni građani kojima su krediti u švicarskim francima omča oko vrata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 02 Avg 2011, 14:53 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 13 Apr 2009, 18:12
Postovi: 46
Lokacija: Doboj
Evo ja imam kredit u CHF,podignut 2006 godine i debelo razmišljam zadnjih dana šta mi je činiti.Rata mi je u odnosu na početak otplate veća za 170 KM.Preračunavam mogućnost prebacivanja u EUR, međutim tek tada vidim da me nigdje nema i definitivno se odričem benefita ukoliko CHF bude bilježio trend padanja i varaćanja u normalu.Čitam Švajcarci uveliko idu zbog snažnog Franka u kupovinu u susjedne zemlje.Nadam se da će se vratiti povjerenje u Evro što je po meni i uzrok ovih turbulencija.

_________________
To treba reći,čisto zbog mentalne higijene...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 08 Avg 2011, 13:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jun 2008, 11:23
Postovi: 1563
Lokacija: Бања Лука, Република Српска
Banke vas prvo navuku pa onda kažu da ste sami krivi

Pronašli smo stare reklame banaka za kredite u švicarcima – dokazuju navođenje i agresivno reklamiranje
Nijedna banka u oglasu nije upozorila na rizike

Možda bismo trebali upozoriti da nastavak čitanja ne preporučujemo onima osjetljiva želuca, ali dobro se prisjetiti kako su tada banke plele mrežu za potencijalne klijente. I takvom spoznajom osviješteni gledati buduće oglase.


http://www.vecernji.hr/vijesti/banke-va ... nak-316996


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 17 Avg 2011, 22:18 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Slijede manje rate kredita u francima
Citiraj:
BANJALUKA, Vrijednost švajcarskog franka nastavila je da pada, a srednji kurs juče je iznosio 1,72 KM. Ovo je dobra vijest za dužnike koji su uzimali kredite u ovoj valuti, jer će početi da im se smanjuju rate, koje su u proteklom periodu, usljed rasta “švajcarca”, skoro udvostručene.
Franak je juče oslabio prema evru za 3,3 odsto. Na deviznim tržištima kurs evra iznosi 1,1440 franaka, što je najviša vrijednost u posljednje dvije sedmice.
Vrijednost švajcarske valute oslabila je i prema dolaru čiji je kurs porastao za 2,7 odsto, na 0,7988 franaka.
Rast franka u proteklom periodu zadao je glavobolje ljudima koji su uzimali kredite u ovoj valuti, jer su im se rate skoro udvostručile.
Mnogi korisnici kredita u ovoj valuti, danas, poslije dvije godine otplate, duguju bankama više nego što su podigli.
U Udruženju banaka BiH kažu da je do rasta rata došlo zbog poremećaja na tržištu i da je sada logično da one, usljed stabilizacije, budu niže.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da se poslije pada franka situacija vraća u normalu i da je realno očekivati da i rate kredita budu niže.
- Problem kredita koji imaju tu valutnu klauzulu je toliko ozbiljan da će banke sigurno iskoristiti svako smanjenje vrijednosti franka da snize rate i to je najmanje što mogu da urade – istakao je Pavlović i naglasio da je sada pitanje koliko često po ugovoru banke obavljaju korekcije na niže.
Prema podacima Centralne banke BiH, u posljednjoj godini franak je u odnosu na konvertibilnu marku ojačao 32,9 odsto ili za 46 feninga, a u poređenju sa kursom na kraju 2010. godine za 19,4 odsto ili 30 feninga.
Prema podacima agencija za bankarstvo RS i FBiH, pravna i fizička lica u BiH su podigla ukupno 672,7 miliona KM kredita izraženih u švajcarskim francima, od čega u Srpskoj 268,7 miliona KM, a u FBiH 404 miliona KM.
Posljednjih sedmica Švajcarska centralna banka intervenisala je na valutnim tržištima prodajući franke, a smanjila je i ključne kamatne stope na gotovo nulu kako bi izazvala slabljenje svoje valute, čija je vrijednost jačala jer su ulagači u strahu od širenja dužničke krize u evrozoni i nove recesije tražili sigurna utočišta za svoj kapital.
U posljednja dva dana prošle sedmice cijena evra skočila je čak sedam odsto prema franku, poslije prijetnje Centralne banke da bi privremeno mogla vezati kurs franka za evro i tako zaustaviti rast vrijednosti “švajcarca”.
Pad švajcarske valute posljedica je i stabilizacije cijena akcija na svjetskim berzama, koje su posljednjih dana oštro padale zbog smanjenja kreditnog rejtinga SAD, dužničke krize u evrozoni i strahovanja ulagača od izbijanja nove recesije u američkoj privredi.


http://www.capital.ba/slijede-manje-rat ... -francima/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 18 Avg 2011, 13:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4364
da ne otvaram novu temu gdje je najpovoljnija kamata za stambeni kredit (osim IRB-a)

Gledao sam malo po netu, ne vidim nigdje ispod 8-9 % i svugdje traze uz hipoteku i 1-2 ziranta.

I jel maximum da rata bude pola plate ili kako vec?

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 18 Avg 2011, 13:13 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Avg 2011, 08:31
Postovi: 97
Lokacija: BOSNA
Vezano za nagli rast vrijednosti franka:

Ima jedno pravilo u ekonomiji: u valuti u kojoj privređuješ u njoj se i zadužuj.
Ukoliko dođe do poremećaja (devalvacije, inflacije, aprecijacije, deprecijacije i čega sve ne) na jednoj strani izgubiš a na drugoj dobiješ tako da si na skoro na istom.
Manji rizik!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 18 Avg 2011, 13:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
dtkbl je napisao:
da ne otvaram novu temu gdje je najpovoljnija kamata za stambeni kredit (osim IRB-a)

Gledao sam malo po netu, ne vidim nigdje ispod 8-9 % i svugdje traze uz hipoteku i 1-2 ziranta.

I jel maximum da rata bude pola plate ili kako vec?


Intesa SanPaolo banka je imala neku akciju 6,60% (ne znam koliko izađe EKS), hipoteka i 1 žirant.
Ako ti rata prelazi pola plate možeš dodati sudužnika.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 18 Avg 2011, 13:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4364
sad na sajtu sto stoji je od 8,1 - 8,6 % zavisno od kategorije.

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 18 Avg 2011, 13:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
To su redovne, kažem da je bila akcija, ali ne znam do kad traje.
Otiđi do njih u Jevrejsku, pa će ti lik objasniti sve..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 18 Avg 2011, 13:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4364
ok hvala ti,

vjerovatno svaka banka povremeno pravi neku akciju, inace nigdje nema ispod 8-9 % sto je duplo vise od IRB-a.

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 18 Avg 2011, 20:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
Што се тиче ИРБ, они ће одобрити кредит и све ће ићи редовно по прецедури до момента кад буду требали да исплате паре. Тад се чека неколико мјесеци јер пара нема. Знам човјека који је потписао уговор за стан и кредит му био већ одобрен, само се чекало да ИРБ исплати паре, међутим ИРБ није исплатио паре и истекне рок за плаћање цијене стана и продавац раскине уговор и задржи капару. А у априлу му одобрили у ИРБ-у кредит.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 18 Avg 2011, 22:01 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Diže se dževa oko ovih kredita u francima....govore treba ljudima pomoći i sl.....Imam ja par pitanja....
Da li je država pomagala zajmoprimcima kada je divljao Eurobor i kada su kamate na kredite u evrima porasle?
Da li je pošteno da država pomaže samo određenoj kategoriji zajmoprimaca?
Da li je istina da su prije ovog divljanja franka ti krediti bili povoljniji od kredita vezanih uz evro,na bilo koji način?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 18 Avg 2011, 22:38 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Okt 2009, 14:16
Postovi: 803
Lokacija: oko zelenog mosta
dtkbl je napisao:
sad na sajtu sto stoji je od 8,1 - 8,6 % zavisno od kategorije.

ja sam prije 20-ak dana bio u intezi i odmah,na prvu,su mi ponudili kamatu 6,6 a tim da bih trebao poostati njihov komitent.Ipak moja "matična" banka mi je ponudila bolje uslove i uzeo sam kod njih.Ja sam se bukvalno cjenkao,kao na pijaci...

_________________
pokaži da možeš,da si najbolji ti


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 19 Avg 2011, 07:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
Pa de šapni gdje to imaju bolje uslove, ima nas još koji tražimo isto :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 19 Avg 2011, 11:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4364
sigurno nije RFB oni bas gotive :lol: svoje klijente

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 19 Avg 2011, 11:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jan 2011, 16:41
Postovi: 554
Postoji li neka banka koja ne trazi zirante vec samo hipoteku na nekretninu? :angry4: I da je kamata onako malo realnija.. Nije ni ta losa u Intesi..6.6% Valjda ce nam blues reci gdje ima povoljnija kamata..??.. :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs