banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Uredjenje vrta
PostPoslato: 01 Apr 2011, 23:52 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
Kome se u Banjaluci obratiti za savjet u vezi sadnje vrta,na cistom placu pored vikendice?
Ono,da covjek ode sa mnom,ja mu platim,uzme uzorak zemlje da vidi sta bi se tu moglo posaditi,da mi kaze koje biljke kraj kojih mogu rasti,na kojoj udaljenosti jedna od druge se sade,sta je lako za odrzavanje,a po mogucnosti da mi proda i sadnice,mozda cak i posadi ako se dogovorimo oko cijene?

Slao sam mail Tamarisu posto sam samo za njih cuo,nisu odgovorili,ali sam cuo da su i tako papreni i da uglavnom rade vece poslove,kao i da se slabo bakcu sitnom boranijom.

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 02 Apr 2011, 00:01 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Maj 2009, 19:48
Postovi: 362
Lokacija: Banja Luka
pokusaj naci nekoga na poljoprivrednom fakultetu, cuo sam da ima dosta mladih strucnjaka koji se bave bas tim sto ti hoces ... cak imaju svoje zasade i uzgajaju sadnice. tako ce ti biti dosta jeftinije.

i plus google naravno, nadje se dosta savjeta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 02 Apr 2011, 07:21 
Ja Imam isti problem jer pokusavam takodje urediti vrt od cca 1700 m2.. Vecinom se informisem na netu I forumima. Posto je prostor velik, planiram imati dio za igranje, cvijece, neke stazice I slicno. Vise dekorativna funkcija sa ukrasnim drvecem. Dio za sjedenje I rostilj mi je rijesen. Da li planiras saditi voce I povrce? Koliki je prostor I u kojem dijelu grada?


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 02 Apr 2011, 09:32 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
To mi je na vikendici,koja se upravo gradi,20-tak kilometara od grada,plac je dosta veci,oko 10 dunuma,ali ne bih ga ja cijelog odmah pretvarao u vrt,vec dio po dio. Za pocetak bih vjerovatno trebao razmisljati o travnjaku,zivoj ogradi od cempresa i sl.....Nakon iskopa bagera,zemlja je jako ruzna oko kuce,ilovaca,i vjerovatno tu treba navuci neke zemlje da bih mogao razmisljati o travnjaku,to su te stvari o kojima nemam pojma,a imam samo zelju i nesto sredstava.

Sto se tice tvoga pitanja za vocke,ja bih cak radije tu na placu posadio neku sumu,sa nekim stazicama kroz nju,klupom i sl,nego vocnjak,a mozda bih na samom cosku placa,gdje se skoro i ne vidi posadio taj korisni dio vrta sa par vocki,mada bih volio da se oko svega ovoga posavjetujem sa strucnjakom,jer kao sto rekoh sve je to za mene zasad spansko selo,jos nikad nisam posadio nista,a volio bih da to ispadne ukusno da se kasnije ne kajem!

Zasad mi je najveci pripritet lijepo osmisliti taj prostor poveceg dvorista oko kuce,a usput da dobijem ideju i sta ubuduce sa ostatkom placa.

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 02 Apr 2011, 10:19 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
aleksej je napisao:
pokusaj naci nekoga na poljoprivrednom fakultetu, cuo sam da ima dosta mladih strucnjaka koji se bave bas tim sto ti hoces ... cak imaju svoje zasade i uzgajaju sadnice. tako ce ti biti dosta jeftinije.

i plus google naravno, nadje se dosta savjeta.


mozes li malo pojasniti,koga predlazes u vezi ovoga da nadjem na poljoprivrednom fakultetu,studenta nekog ili ...?

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 02 Apr 2011, 10:21 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Diplomiranog agronoma valjda,nekog asistenta....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 02 Apr 2011, 13:03 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Maj 2009, 19:48
Postovi: 362
Lokacija: Banja Luka
kao sto Zoka rece, agronoma ... malo se raspitaj, zavrsne godine ili vec nekoga koji je diplomirao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 02 Apr 2011, 21:19 
javicu ti ja na pp dok samo provjerim sa svojima, koga su oni zvali kad su radili oko vocnjaka, pa mozda ti ta zena pomogne..

ja sam kupila nesto oko 2 dunuma i 300. od toga sam dio od 1700 kvadrata uzorala, poravnala, nasula zemlje gdje je trebalo i presla valjkom ili cim vec. sve mi je to uradio neki lik koji se tim i bavi. stavila betonske stubove i zidic na jesen. i to je bilo to. sad sam prije par dana zasadila travu, odredila, tj. isparcelisala taj dio. i to s pocetka parking, pa dio za cvijetnjak, pa dio za mali fudbal i odbojku, i igraliste za djecu sa ljuljaskama, toboganom, pjescanikom i slicno.. kad trava nikne povezacu te neke kljucne momente sa stazicom, kupila sam i nekih ukrasnih drvca, koje sam danas zasadila i zbunica... namjeravam kupiti jos ukrasnog kamena, onog plocastog..
kao sto sam vec rekla, dio za sjedenje i rostiljanje imam, jos samo da mi stignu mali drveni mostici, jer imam potocic i rijeku, pa da preko njih stavim i te detalje..
posto imam par starih debla, kontala sam oko njih posaditi brsljan i jos neko cvijece..

ono sto sam ja uradila prvo kad sam kupila plac, je da sam pokusala prenijeti njegov oblik i izgled na papir i polako ucrtavati i osmisljati varijante... pokusaj i ti s tim, a kad kupujes biljke i uredjujes, obicno oni od kojih kupis znaju sta gdje moze, i s cim se kombinovati..


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 02 Apr 2011, 22:11 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
Super,javi kad saznas podatke o njoj i cime se tacno bavi,a i neke cifre ne bi bile na odmet,cisto da znam sta me ceka :D ...

Ti si uglavnom opisala sve sto meni treba i o cemu razmisljam,s tim sto planiram jos i zivu ogradu,cemprese ili tuje koje sam htio ovih dana posaditi,ali me lokalci pokolebase tvrdnjom da je mnogo bolje da to uradim na jesen,jer nemam jos gore vodu dobro rijesenu (sve se to tek gradi),a kazu da ce na jesen te biljke same povlaciti vodu iz zemlje.

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 03 Apr 2011, 08:58 
e i ja sam tuje htjela na jesen, ali kako smo radili ogradu, i kako je zazimilo, odustali smo.. kako sam i ja cula tu pricu da ih je bolje saditi na jesen, to cu za sada odgoditi.. i onako imam dovoljno posla vec sada da sve zavrsim... treba malo i odmarati i u zivatu u tom vrtu.. :D


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 03 Apr 2011, 10:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Ja nemam toliko zemlje pa sam sam svoj majstor. U petak sam ispred kuce posadila magnoliju i mirisljavi jasmin a iza kupine. Ove sedmice idem po sadnice kupina i po muskatle a iduce godine cu pokusati sa salatom, paradajzom i sl.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 03 Apr 2011, 17:09 
ma ja bih bas voljela imati malu basticu, ali mi taj plac za tu namjenu nikako ne odgovara, tj.ne znam gdje bih je smjestila... kad je on kao namjenjen za razonodu i rekreaciju.. mislim da bi basta gdje god da je smjestim to narusila... kako ono izgleda mirisljavi jasnim??
mislis na drvo magnoliju, ono ljubicasto?


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 03 Apr 2011, 18:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Eh :(

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 03 Apr 2011, 18:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
предлажем тује..
оне су љепше од обичних чемпреса, не шире се много кад расту а иду у висину фино.

ја сам посадио неких 50-ак комада јесенас уз ограду..д о сад ми се чини да су се сви примили. ;)
могу се садити и у прољеће, али скроз рано.. сад је већ касно.
није нека мудрост.. узме се садница и ђубриво, ископају се рупе.. ставиш мало ђубрета, измјешаш са земљом, спустиш тују и затрпаш. природа ће урадиди остало. :) препоручљиво је да се саде на неких 70 цм једна од друге.


супер слика ТНС.. :)
шлагер, гдје ти је та викендица? би л` продао који дунум? :)

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 03 Apr 2011, 18:29 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
Na jednom brdu,otprilike na pola puta izmedju Prijedora i Banjaluke,a pogled je takav da se vidi skoro cijeli prostor izmedju ta dva grada! 8)

Necu da prodam,jer sam u buducnosti (nakon sto prvo sredim dvoriste),odlucio na svih 10 dunuma posaditi neki vrt,sumu,ono stazu kroz vrt,par klupa,vrtna kucica...Ali,otom potom,za pocetak hocu da zavrsim vikendicu i upicanim dvoriste!

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 03 Apr 2011, 18:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
моји траже већ дуже вријеме да узму нешто земље мало даље од града... стари машта само о томе кад оде у пензију, да се повуче негдје у природу, има тако неки врт, обрађује то лагано.. сав је у том фазону неком :)

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 03 Apr 2011, 18:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
schlager, nesto ovako?

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 03 Apr 2011, 18:47 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
Auu,nemoj mi izvlaciti mast!

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 03 Apr 2011, 18:50 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
АЛЕКСАНДАР je napisao:
моји траже већ дуже вријеме да узму нешто земље мало даље од града... стари машта само о томе кад оде у пензију, да се повуче негдје у природу, има тако неки врт, обрађује то лагано.. сав је у том фазону неком :)


Ja sam imao srecu sto je jedan zamjenik ministra iz zaseoka odakle su moji preci,tako da mi je do placa dosao asfalt i ulicna rasvjeta,a uskoro ce i vodovod! A opet lajem protiv vlasti,treba meni opet one sa Pala vratiti kad sam nezahvalan 8)

Inace,da je jos uvijek makadam,ne bih ni pravio gore nista!

I ja planiram nesto kao tvoj stari,ali tek za 15-20 godina,tad cu se povuci gore i u grad cu dolaziti samo na utakmice Borca i Reprezentacije Republike Srpske!

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uredjenje vrta
PostPoslato: 03 Apr 2011, 18:57 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Jan 2010, 20:11
Postovi: 1793
ja, da se spremam na dizajniranje vrta.. izabrala bi svakako azijski stil :) kod te velicine zemljista idealno.
Slika
Spoiler:
SlikaSlika

_________________
Soulmate


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs