

Raspadom zajednice osnivača Bosanske vile Nikola T. Kašiković (1) preuzima na sebe ulogu vlasnika, izdavača i urednika časopisa. Preuzevši tu zahtjevnu poziciju Kašiković postaje jedna od centralnih figura srpskog kulturnog i političkog života u Sarajevu, a i šire. Kako je Vila, poslije napuštanja učiteljske službe, postala sada njegova jedina preokupacija Kašiković je svu svoju intelektualnu i društvenu snagu usmjerio na njen daljnji razvoj i učvršćivanje njenog, na samom početku, uspostavljenog pravca kretanja. "Taj pravac, kojim je 'Vila' od početka išla i do kraja mu verna ostala, formulisan je već krajem prve godine ovim rečima: 'Uredništvo se trudilo da joj ('Vili') dade – koliko je više moguće – tip srpsko-bosanski, ali nije uz to zaboravilo da valja održavati zajednicu i jedinstvo sa ostalim Srpstvom. Otuđivanje je svagdje šteta, pa bi bilo i ovdje'."(2)
Od trenutka kada je preuzeo brigu o časopisu Kašiković je na sve načine radio na uspostavljanju što čvršće veze sa Srbijom, njenim političkim i kulturnim krugovima.(3) To je bila i sasvim razumljivo uzmemo li u obzir poziciju srpskog naroda, pod austrougarskim okupatorom, koji nije imao drugog saveznika do Srbije. Napustivši mjesto u učiteljskoj školi Vilin urednik je bio svjestan da, pored sticanja što većeg broja pretplatnika, opstanak časopisa može obezbijediti jedino uspostavljanjem veza izvan Bosne i Hercegovine. U tome je veoma brzo i uspio zahvaljujući činjenici da je Bosanska vila bila prihvaćena, kako unutar zemlje, tako i van nje, kao časopis sa jasno istaknutom misiom očuvanja identiteta Srba u BiH, te njihovom kulturnim i prosvjetnom emancipacijom. Tačnije, Vila je bila stožer srpskog kulturno-političkog života u Bosni i Hercegovini, oko nje su se u kritičnim trenucima, ugroženosti opstanka srpskog identiteta, okupljali svi značajniji kulturni radnici, dok je prosti puk u njoj vidio vodilju iz mraka neukosti i nepismenosti.
"U sredini gde prave književnosti još nema, gde je čitalačku publiku tek trebalo stvarati, postepeno vaspitati, književna misao nije u svom razvoju uvek slobodna, pa ni usmerena ka određenim umetničkim načelima. Ona pre svega ide za tim da podstakne nacionalno-političke težnje i da na narod politički deluje. Na ovaj način 'Bosanska vila', iako bez razrađenog pisanog programa, nacionalno usmerena protivno političkim ciljevima vlastodržaca, čime je upravo ugađala srpskom javnom mnenju, naročito u Bosni i Hercegovini, i od njega bila lepo dočekana, prihvaćena.“(4)

Upravo zbog izražavanja ovakvog stava i težnji Nikola T. Kašiković je od samog početka uređivanja časopisa bio na meti austorugarskih vlasti. On će tokom svih godina Vilinog postojanja voditi veliku borbu sa vlastima, te im se na razne načine suprostavljati i raditi predano na njihovom podrijevanju i rušenju. U kasnijim godinama, a posebno nakon što je od turskog sultana 1896. godine dobio orden Medžidije pritisak vlasti je postao sve snažniji. Naime, iako je u krugovima bliskim Kašikoviću preovladavalo mišljenje da je sultanov orden dobio iz razloga što je u svom pisanju u više navrata zastupao interese bosanskih muslimana, mišljenje vlasti je bilo potpuno oprečno. Vladin povjerenik za grad Sarajevo je u svom izvještaju iznio tvrdnju da je Kašiković orden dobio zbog svojih antirežimskih aktivnosti i neprijateljstva prema Austrougarskoj monarhiji.
"S obzirom na to da je ovo odlikovanje izazvalo žive komentare u javnosti i da je ono 'bosansko-hercegovačko stanovništvo podsjećalo na samostalnost sultana u ovim zemljama', predstavnici austrougarske vlasti u Bosni i Hercegovini poduzeli su mjere da ublaže utisak koji je taj čin ostavio i da potvrde svoj vlastiti autoritet, pa su upozorili Kašikovića da pomenuti orden ne smije nositi bez najvišeg odobrenja vlasti i da će, u protivnom, biti kažnjen."(5) Tim činom vlasti su htjele dati do znanja, kako kulturnim radnicima, tako i običnom stanovništvu, da će sve aktivnosti koje budu protivne njenom vladanju biti spriječene i kažnjene.
No, pooštrena kontrola, te sve veći pritisak na rad Nikole T. Kašikovića, od strane austrougarskih vlasti, nisu ni jednog trenutka narušile pravac kojim se Bosanska vila kretala. Naprotiv, Kašiković je s još većim žarom radio na promovisanju srpskog kursa časopisa, te pored stalnih kulturnih i političkih veza sa Srbijom i predočavanja aktivnosti Srba u toj zemlji, obavještavao je na Vilinim stranicama čitatelje o raznim kulturno-prosvjetnim aktivnostima Srba širom Bosne i Hercegovine. Prije svega pohvaljivao je i davao podršku otvaranju srpskih škola, kulturno-umjetničkih društava, štamparija i svih drugih ustanova koje su mogle doprinijeti prosvjetno-obrazovnoj emancipaciji srpskog stanovništva.
"Obavještavajući čitaoce o svemu važnijem što se kod Srba događalo, 'Bosanska vila' je uz to posebnim svečanim brojevima propraćala značajnije događaje, proslave, pri čemu je nacionalni momenat još jače izražavan."(6) Između ostalog Bosanska vila je obilježila stogodišnjicu rođenja Vuka Stefanovića Karadžića, zatim stogodišnjicu rođenja Sime Milutinovića Sarajlije, petstogodišnjicu Bitke na Kosovu, te razne druge značajne svečanosti. Takođe, Vila je bila aktivan sudionik u raznim društvenim akcijama koje su se ticale organizovanja i podsticanja kulturne aktivnosti Srba u Bosni i Hercegovini.
"Kao što se vidi, Kašiković je, kao društveni radnik, svim svojim bićem, zdušno i bezrezervno, bio predan borbi srpskog naroda u Bosni i Hercegovini protiv okupacinog režima, koji je nastojao da uguši srpsku nacionalnu misao (...) Kao jedan od srpskih vođa u Bosni i Hercegovini, Kašiković je bio veoma važna spona između Srbije i Srba u Bosni i Hercegovini i njegova društveno-politička djelatnost nerazdvojiva je od kulturno-prosvjetne, koju je vršio kao urednik Bosanske vile. Taj spoj društveno-političkog borca i kulturno-prosvjetnog radnika u ličnosti Nikole Kašikovića učinio je njihov časopis glasilom strasno angažovanim u borbi za narodna prava i očuvanje srpske nacionalne misli u Bosni i Hercegovini i udarnom pesnicom protiv okupatorskog austrougarskog režima."(7)
Kod:
1) „Sam na poprištu, Nikola Kašiković se hrabro dugo održao i prema nedaćama koje su pratile taj rad pokazao veliku otpornost. Rođen u Sarajevu 1861. godine, on je u rodnom mestu svršio Srpsku nižu gimnaziju i zatim u Somboru Srpsku učiteljsku školu (1884), posle čega je došao u Sarajevo za učitelja. Kao učiteljski pripravnik sarađivao je u dečijem listu „Golub“ objavljujući pesme, narodne umotvorine, opise bosanskih mesta i slično, a zatim i u nekim drugim vojvođanskim listovima („Javor“). U „Bosanskoj vili“ ogledao se prvih godina, s nekoliko književnih priloga, u prozi i stihu, kao urednik je sve vreme pisao brojne beleške iz književnog i kulturnog života , ali je najveće zasluge stekao time što je, pored redakcijskog posla, beležio i prikupljao narodne umotvorine, za ovo iznalazio saradnike i upućivao ih u sakupljački posao.“ (Prema: Todor Kruševac: Bosanskohercegovački listovi u XIX veku, Sarajevo, Veselin Masleša, Sarajevo, 1978, str. 315)
(2) Todor Kruševac: Bosanskohercegovački listovi u XIX veku, Sarajevo, Veselin Masleša, Sarajevo, 1978,
str. 318
(3) Više riječi o političkom djelovanju i obavještajnim aktivnostima Nikole T. Kašikovića, te njegovim vezama sa Srbijom, biće u sljedećim nastavcima našeg feljtona.
(4) Isto.
(5) Dejan Đuričković: Bosanska vila 1885 – 1914, “Svjetlost”, izdavačko preduzeće, Sarajevo, 1975, str. 38
(6) Todor Kruševac: Bosanskohercegovački listovi u XIX veku, Sarajevo, Veselin Masleša, Sarajevo, 1978, str. 319
(7) Dejan Đuričković: Bosanska vila 1885 – 1914, “Svjetlost”, izdavačko preduzeće, Sarajevo, 1975, str. 42