banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 18:47

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Kamatne stope
PostPoslato: 30 Avg 2010, 15:45 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 05 Mar 2007, 23:41
Postovi: 118
Lokacija: Бањалука, Република Српска
Htio bih da na ovoj temi imamo pregled kamatnih stopa po banjaluckim bankama.
Posto one sve uglavnom traze i neke dodatne uplate za obradu kredita.
Znaci kamate kako za kredit, tako i za orocenu stednju.
Pa mozete i iz iskustva a i ako znate ovako...takodje podijelite vasa iskustva sa dizanjem kredita u i kojim bankama (procedura, cekanje, potrebna dokumnetacija)
I ima li ko iskustva sa kreditima IRBa...npr stambenim...znam da je osnovna kamata 5.6%...
Al preko koje banke je povoljno plasiranje...?

Ovo je sto sam proguglao na netu - kamate za orocenu stednju na godinu dana (od 10 000 do 50 000 KM):

Stednja
10 000 KM

Raiffeisen...........1.7%..........13mj
NLB...................1.8%(?4.2)..12mj
Hypo.................4.1%..........13mj
UniCredit............4.3%EUR.....12mj
Komercijalna.......5.1%KM.......13mj
Balkan Invest......5.2%KM......13mj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 30 Avg 2010, 17:28 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Okt 2007, 19:30
Postovi: 288
Lokacija: BL
Citiraj:
I ima li ko iskustva sa kreditima IRBa...npr stambenim...znam da je osnovna kamata 5.6%...

Jedino sto se nazvati kreditom moze. Sve ostalo je lihvarstvo. Ako mislis imati iskustvo sa ovom kreditnom linijom, bolje da pozuris, jer je pri kraju. Sto otprilike znaci da je totalni slom nekretnina blizu.

A sto opet nista znaciti nece, jer samo budala moze uzeti kredit od oko 8-10%, pri cemu je jos vezan za euribor (trenutno najniza vrijednost u zadnjoj deceniji), sto u prevodu znaci da ce za par godina biti oko 13-15%. To trenutno nude komercijalne banke. Na duzi period, ta razlika usled vece kamatne stope, je ogromna. Tako da, vjerovatno ce zamrijeti totalno trziste nekretnina. Neisplativo investitorima i vlasnicima nekretnina da prodaju, preskupo kupcima zbog nepovoljnih kredita, a malo ko gotovinu ce imati.

Stednja je drugi par opanaka. Nikad povoljnija. Jedino pametno u ovom periodu. :iconbiggrin:

Citiraj:
Pa mozete i iz iskustva a i ako znate ovako...takodje podijelite vasa iskustva sa dizanjem kredita u i kojim bankama (procedura, cekanje, potrebna dokumnetacija)

Sve ti je to prosto i brzo ide, u bilo kojoj banci. Daju ti svu papirologiju na salteru, ti popunis u firmi i gotovo. Ako imas ziranta. Sitnica. :iconbiggrin:
Ja licno, bi probao da ustedim bar 30%, a onda na osnovu hipoteke 1:1,5 trazio da uzmem bez ziranata na maksimalno 15 godina. Pa ako hoce - hoce, nece - nece. Sve ostalo, tesko izvodljivo i ne bas pametno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 30 Avg 2010, 17:56 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 05 Mar 2007, 23:41
Postovi: 118
Lokacija: Бањалука, Република Српска
ziggy je napisao:
Citiraj:
I ima li ko iskustva sa kreditima IRBa...npr stambenim...znam da je osnovna kamata 5.6%...

Jedino sto se nazvati kreditom moze. Sve ostalo je lihvarstvo. Ako mislis imati iskustvo sa ovom kreditnom linijom, bolje da pozuris, jer je pri kraju. Sto otprilike znaci da je totalni slom nekretnina blizu.


Za kredit i lihvarstvo se slazem...U zap. EU prosjecna kamate kredita je oko 5% a kod nas 10% !!!
A ovo za IRB kako pri kraju...jel to ima neki period il budzet i kad potrose gotove...i otkud znas dokle su dosli.
Ja sam se nadao da je to nesto dugorocnije, i da ce svake godine od republickog budzeta izdvajati za te nize kamate kad su iovako postavili bruku uslova...?

Citiraj:
Stednja je drugi par opanaka. Nikad povoljnija. Jedino pametno u ovom periodu. :iconbiggrin:

Trenutno treba na to ici...ko moze...

Citiraj:
Ja licno, bi probao da ustedim bar 30%, a onda na osnovu hipoteke 1:1,5 trazio da uzmem bez ziranata na maksimalno 15 godina. Pa ako hoce - hoce, nece - nece. Sve ostalo, tesko izvodljivo i ne bas pametno.

Uze mi misao...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 30 Avg 2010, 18:21 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Okt 2007, 19:30
Postovi: 288
Lokacija: BL
Ne odvaja se svake godine iz budzeta, nego:
http://www.irbrs.net/Fondovi.aspx?id=1&lang=cir
Citiraj:
Фондови којима управља ИРБРС

Фонд становања Републике Српске

Фонд становања Републике Српске основала је Влада Републике Српске као независну институцију која се бавила прикупљањем средстава од приватизације државних станова. Процес приватизације државних станова, отпочет 2001. године, у највећој мјери је завршен до краја 2006. године, односно у овом периоду је откупљено око 96% станова у државном власништву. Средства прикупљена откупом станова, Фонд је пласирао у облику стамбених кредита путем комерцијалних банака.

Према Закону о Фонду становања Републике Српске („Службени гласник Републике Српске“, бр.: 11/00, 56/06), средства Фонда обезбјеђују се на основу закона на сљедеће начине:

* откупом станова у државној својини,
* закупнинама за неоткупљене станове у државној својини,
* приватизацијом пословних просторија и гаража у стамбеним и стамбено-пословним зградама као и њиховим закупнинама,
* емисијом хартија од вриједности,
* кредитним задужењима код домаћих и међународних институција,
* из остварене добити по основу пословања Фонда,
* других извора у складу са законом.


U principu, kako ljudi vracaju postojece kredite, ovi bi mogli da daju nove. Ali fora je da su malo previse povoljni, tako da... nezvanicno, od ljudi koji rade u IRBu, cuo sam da im je savjetovano da kupe stanove ako to imaju u planu, jer je pri kraju. I kupili su. E pa sad... ko ce ga znati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 30 Avg 2010, 18:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Okt 2007, 19:30
Postovi: 288
Lokacija: BL
I inace, prilicno je bitno biti imalo znacajan klijent banke. Mnogo lakse se sve ostvaruje. A i mnogo je gadno ako zaglavite u banku koja bas se i ne trudi da klijentima izadje u susret. Ja sam tako zaglavio u Hypo, i sad zbog mnogo administracije i petljavine nikako ne mogu sve da pogasim, i predjem u drugu.

Trenutno je Unicredit najpovoljnija sa svojim paketom usluga, i do 50% jeftinija od drugih (mreza bankomata, kartice, e-banking, sms), daje klijentima nize komercijalne kredite i sl. Sve ista bagra, ali treba birati najpovoljnije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 31 Avg 2010, 10:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Ja sam u NLB-u i zadovoljan sam uslugama. Nikada nisam imao nekih problema. Jedino im je kilava kamata na štednju. ...

Odlučio sam se za njih zbog svojih para u Ljubljanskoj banci (pare koje sam dobio "pod jastuk" kao beba). Kontam ako ikada budu isplaćivali te pare, valjda ću imati prednost...

Mada moje mišljenje o bankarima je.... uf...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 26 Okt 2010, 09:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jun 2008, 11:23
Postovi: 1563
Lokacija: Бања Лука, Република Српска
Interesuje me u kojoj banci je najpovoljnija stednja u eurima na 12-13mjeseci?
Hoce li biti mozda nekih povoljnosti u predstojecoj nedjelji stednje(osim naravno poklanjanja kniga iz hypa)
Hvala :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 26 Okt 2010, 11:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
4,9% u novoj banci, BIB nešto više... Hypo, NLB, Unicredid manje od 4,5

tako je barem bilo prije 20 dana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 26 Okt 2010, 13:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jun 2008, 11:23
Postovi: 1563
Lokacija: Бања Лука, Република Српска
Odlučio sam se za njih zbog svojih para u Ljubljanskoj banci (pare koje sam dobio "pod jastuk" kao beba). Kontam ako ikada budu isplaćivali te pare, valjda ću imati prednost...

Mada moje mišljenje o bankarima je.... uf...[/quote]
Pa jesi li probao izaci na berzu sa tom deviznom stednjom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 26 Okt 2010, 21:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Sitan je iznos... Par hiljada KM.... Tako da se nisam ni trzao puno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 28 Okt 2010, 12:26 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jan 2009, 12:54
Postovi: 785
Lokacija: Бања Лука
Каква је Балкан Инвестмент банка што се тиче свега?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 28 Okt 2010, 12:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Niti smrdi nit miriše...

Vidio sam bilborde po gradu gdje reklamiraju kamatu od 6.6%... To je vjerovatno za iznose preko 20-30k... Oni koji hoće par hiljada da oroče možda mogu očekivati 4,9-5,1% tako nešto...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 28 Okt 2010, 22:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
Нема ту неких опција за штедњу кад су у питању износи до 20k. Од тих финансијских механизама једино су штедња и берзанске обвезнице на располагању, али ту је добит толика тек да се покрије она вриједност коју новац изгуби за то вријеме. :-?

Некретнине довиђења, прошло вријеме. ;-)

Злато брате ... 8)

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 01 Nov 2010, 22:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jun 2008, 11:23
Postovi: 1563
Lokacija: Бања Лука, Република Српска
nemz je napisao:
Каква је Балкан Инвестмент банка што се тиче свега?


kod njih su najpovoljniji uslovi , samo mi nesto puno odudaraju od ovih ostalih banaka
previse su povoljni :confused2:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 02 Nov 2010, 09:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Haha... Da ne bude kao 90tih... Kamata takva da ne moraš ništa raditi... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 02 Nov 2010, 10:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jun 2008, 11:23
Postovi: 1563
Lokacija: Бања Лука, Република Српска
U Srbiji su povoljnije kamatne stope za stednju :D ili mi se bar tako cini :roll:

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fo ... odina.html

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/2148 ... da-72-evra


Poslednji put menjao fantastikus1 dana 02 Nov 2010, 10:28, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 02 Nov 2010, 10:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
меди je napisao:
Нема ту неких опција за штедњу кад су у питању износи до 20k. Од тих финансијских механизама једино су штедња и берзанске обвезнице на располагању, али ту је добит толика тек да се покрије она вриједност коју новац изгуби за то вријеме. :-?

Некретнине довиђења, прошло вријеме. ;-)

Злато брате ... 8)


taman htjedoh napisati

http://www.goldmoney.com

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 02 Nov 2010, 10:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
@chils:
Познат ми је овај сервис. Само, нисам истраживао, можда је и ово једна велика игра у којој постоји покриће у злату за само ~10,20,30% укупног улога ...

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 02 Nov 2010, 10:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
ja sam uvijek za opciju papirnog zlata

krugerandi i ostale zezancije su interesantni ako si baja patak ali nisu prakticni pogotovo na nasim teritorijama (izuzev ako nemas radnju za otkup lomljenog zlata i ugovor sa topioniciom da ti to topi i filtrira prije nego sto milkani pokucaju da upitaju gdje je stanojkina burma i miloradov krstic sa prvog krizmanja.

ps
sve na stranu prije godinu sam nabavio par franc-josefa nako iz zeze i neki dan pitam koliko se sad krecu uduplao sam cijenu ;)

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kamatne stope
PostPoslato: 27 Nov 2010, 11:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
zlato sto rece medi...

sto se tice BIBa, kod njih sam par godina, kada god dodjem u banku nema guzve na salteru pa ako nista, bar zbog toga vrijedi ici kod njih. S druge strane ako ti bude trebao izvod sa kartice, dobices ga u profaksanom papiru, nist s nicim ne mozes povezati, kao na kucacoj masini i bice na minimalno 10ak stranica. Ali nedavno su uveli i internet bankarstvo pa mozes svom nalogu pristupiti putem neta kada god trebas. I inace daju velike kamate na stednju ali stedio u eurima,francima,markama, doces na finu 0 :)
isto tako, ako imas poveci iznos na racunu, zvace te iz banke i pitati da ih orocis, ali to vjerovatno sve banke rade.

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs