banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 16:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1780 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 89  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Apr 2010, 18:24 
Dijeta – kako smrsati zdravo


Danas kada je epidemija gojaznosti dostigla vrhunac mnogi se pitaju kako smrsati, tj. Kako da izgube taj stomak koji vec par godina unazad imaju na sebi i da povrate fizicku formu.
Casopisi su puni kojekakvih savjeta, a internet stranice su prepune raznoraznih dijeta koje obecavaju 5 kilograma manje za 5 dana, a da ne pricam o “carobnim kapsulama” koje obecavaju kao telo iz snova kao i raznorazni aparati sa TV sopova kojima masne naslage, celulit i strije nestaju odnesene kao carobnim stapicem.
Da vam odmah kazem moracete da zaboravite na sve to ma koliko dobro zvucalo. To na zalost nije istina, ko god vam kaze da postoji lagan nacin da izgubite masne naslage ta osoba laze. Tako nesto ne postoji, treba mnogo truda, znoja i odricanja da bi se rijesili viska masnih naslaga (potrebno je da “sagorite” oko 7000 kalorija da biste izgubili jedan kg masti).

Sta je bitno da znate u vezi gubljenja kila (kada kazem gubljenje kila mislim na gubljenje masnih naslaga)???

Najbitnija stvar je da morate organizam snabdijevati kvalitetnim makronutrijentima i da cete se morati odreci slatkisa i masne hrane. Postoji cinjenica da ce zene raditi i do sat vremena na stacioniranom biciklu samo da bi mogle pojesti komad kolaca i ispostovale kalorijski unos za taj dan.
To ne smijete raditi – vi morate unositi kvalitetne izvore energije, vasi izvori ugljenih hidrata (saznacete poslije jos nesto o njima) ne smiju bit prosti seceri, kada ih uzimate koristite najkvalitetnije izvore kao sto su pirinac, krompir ili ovsene pahuljice iz prostog razloga jer ce vam oni davati energiju na jedan duzi period, dok ce vam komad torte koji sam maloprije spomenuo dici secer jako kratko, a nakon toga cete biti pospani i umorni ostatak dana.


Makronutrijenti:

Dijele se na:

- Proteine (1 gr proteina sadrzi 4 kalorije)
- Ugljene hidrate (1 gr ugljenih hidrata sadrzi 4 kalorije)
- Masti (1 gr masti sadrzi 9 kalorija)

Proteini su gradivna materija naseg tela. Nalazi se u krvi, misicima, kozi, kostima. Najkvalitetniji proteini su oni zivotinjskog porijekla jer oni sadrze svih 8 esencijalnih aminokiselina. Kvalitetni izvori proteina su sva nemasna crvena mesa (konjsko, telece, junece), pilece bijelo meso, razne vrste riba (oslic, tuna is sl.), nemasni sirevi i mlijeko.
Da bi saznali koliko proteina sadrzi neka namirnica mozete potraziti neku od tabela koje se lako nadju na internetu.
Zene na dijeti treba da unose izmedju 1 doi 1.5 grama proteina po kg tjelesne tezine, a muskarci oko 2 do 2.5 zavisno od kolicine fizicke aktivnosti.

Ugljeni hidrati su najrasprostranije organske materije na zemlji. Nas organizam najveci dio energije dobija bas unosom ugljenih hidrata. Ono sto treba da znate o njima je to da ih dijelite na kompleksne ugljene hidrate i vlaknaste ugljene hidrate.
Kompleksni ugljeni hidrati nam kao sto sam vec rekao obezbjedjuju energiju na duzi vremenski period dok su vlaknasti uh tu da nam olaksaju probavu, a takodje i sadrze dosta minerala i vitamina.
Dobra stvar kod vlaknastih UH je to sto oni sadrze takozvane negativne kalorije, tj. vise organizam potrosi kalorija dok ih svari nego sto oni imaju u sebi i zato se mogu jesti u skor neogranicenim kolicinama.
Tu su i prosti uh ili seceri, oni sluze da podignu insulin i time ubrzaju sintezu proteina poslije teskog treninga, oni se konzumiraju samo nakon anaeronog treninga i sa brzoapsorbujucim proteinima (whey koncentrat ili izolat naprimjer).

Najbolji izvori kompleksnih UH su kao sto sam naveo su ovsene pahuljice, pirinac i krompir.

Izvori vlakana su brokoli, kupus, kelj, karfiol, paradajz, krastavac, tikvice, zelena salata, spanac, praziluk, luk i ostali zelenis.

Masti su takodje makronutrijenti kao i proteini i ugljeni hidrati. Vecina ljudi odmah pomisli na najgore kada cuju o masti misleci na hranu iz fast fud kompanija. Zasicene masne kiseline su "krivac" povecanja holesterola u krvi. Trebate se truditi da unosite sto manje zasicenih masti.
U kvalitetne masti koje trebamo unositi u organizam spadaju omega3 i omega6.
Izvori omega3 masti su ribe kao sto su tuna, haringa, losos, skusa, sardine kao i ulje od lanenih sjemenki..
Izvori omega6 masti su suncokretovo ulje, orahovo ulje, susamovo ulje, ulje safranike…
Gore navedene nezasicene masti su esencijalne i njih organizam iskoristava.



Stvaranje jelovnika

Sada kad ste se upoznali sa osnovnim stvarima koje cete unositi u sebe treba da smislite jelovnik kojeg cete se drzati tokom te dijete i koje ce biti bogat svim makronutrijentima koje smo spomenuli.

Ono sto je jako bitno je to da morate ubrzati metabolizam (sto brzi metabolizam imate, brze cete i sagorijevati masti), a to cete uciniti tako sto cete jesti svaka 3 sata.
Vas jelovnik treba da sadrzi odprilike 5-6 cvrstih obroka, a ako nemate vremena da spremite toliko obroka mozete se koristiti i zamjenom za obrok, to jest nekim blend proteinom (ni slucano nemojte poistovjetiti to sa nekim gainerom).

Evo jedan primjer jelovnika:

Obrok 1: proteini + kompleksni ugljeni hidrati
Obrok 2. proteini + kompleksni ugljeni hidrati
Obrok 3. proteini + vlakna
Obrok 4. proteini + vlakna
Obrok 5. proteini + masti

Primijetili ste kompleksne UH samo u prva 2 obroka?

To je zato jer na njih gledamo kao izvor energije i oni treba da budu uneseni do najkasnije 15 casova, osim ako ne zelimo da nam zavrse kao masne naslage. Takodje je pravilo da se ne mijesaju kompleksni i vlaknasti ugljeni hidrati. Masti mozete unijeti u zadnjem obroku (kao sto sam rekao njih ce organizam iskoristiti jer su esencijalne), a mozete i recimo maslinovo ulje dodati na vlakna u 3 i 4 obroku, samo pazite da ne pretjerate sa mastima.
Takodje da dodam da ne trebate mijesati kompleksne ugljene hidrate i masti u jednom obroku jer je i jedno i drugo izvor energije i na taj nacin zbunjujete organizam koji ce to sve spremiti u salo.
Pogresno je i mjesati dva izvora kompleksnih ugljenih hidrata u jednom obroku.


Evo primjera od gore kako bi to izgledalo:

Obrok 1: ovsene pahuljice i jaja.
Obrok 2: pilece meso + pirinac
Obrok 3: oslic + zelena salata + kasika maslinovog ulja
Obrok 4: junece meso + paradajz ili tikvice
Obrok 5: Nemasni sir(1% mm, 0.5% laktoze) sa bademima

Jednostavno, zar ne??

Kao sto vidite imamo raspredjene obroke koje trebamo konzumirati, ali nemamo i njihove kolicine.
Da bi to napravili moramo prvo odrediti BMR.
BMR (basal metabolic rate) = kolicina kalorija koja je potrebna samo za odrzavanje zivota u vama, tj za odrzavanje toplote vaseg organizma…

Formula pomocu koje se izracunava BMR (da napomenem da imate mnogo BMR kalkulatora na internetu tako da nema potrebe da kucate i sabirate prema ovoj dole formuli, samo “proguglajte” i naci cete ga lako):

Zene: BMR = 655 + ( 9.6 x tezina ) + ( 1.8 x visina ) - ( 4.7 x godine )
Muskarci: BMR = 66 + ( 13.7 x tezina ) + ( 5 x visina ) - ( 6.8 x godine )

Napravicemo primjer za zensku osobu koja ima tezinu 70 kilograma, 163 cm i ima 23 godine.

Njezin BMR iznosi 1509 kcal (kalorija).

Sada kada imamo njezin BMR treba da izracunamo koliko joj treba kalorija jer nije ista potreba za kalorijama osobi koja je svakodnevno fizicki aktivna i osobi koja cijeli dan sjedi za racunarom, u prevodu mi moramo izracunati TDEE (Total Daily Energy Expenditure) te osobe.
Da bi to izracunali koristimo Haris-Benediktovu formulu, tj. pomnozimo BMR sa:

1.2 ako rijetko treniramo ili ne treniramo uopste
1.375 ako smo malo aktivni (3x sedmicno lagana sportska aktivnost)
1.55 ako ste umjereno aktivni (trenirate umjereno do jako 3-5x sedmicno)
1.725 ako ste izuzetno aktivni (trenirate intenzivno 6-7x sedmicno)
1.9 ako ste extra aktivni (imate uz trening tezak fizicki posao ili trenirate 2x dnevno)


Uzmimo za primjer da je gore navedena osoba aktivna 3x sedmicno (lagano dzogiranje 45 minuta 3x sedmicno).

1509*1.375=2075

2075 kcal je potrebna kolicina kalorija da bi ta osoba odrzavala sadasnju tjelesnu tezinu.

Da bi smrsala ona mora da smanji 15-20 % od trenutne kolicine kalorija i zato treba da unosi 1660 kalorija.
Ako pokusate da smanjite na vise od 20 % onda tijelo automatski pocinje sa svojim sistemom odbrane od razgradnje, tj. usporavanjem metabolizma i skladistenjem sala, tjelo misli da zelite da ga ubijete i ono se na taj nacin brani (to je glavni razlog zasto su brze tzv. jo-jo dijete neefikasne).


Sledece sto treba je rasporediti te kalorije.

Prvo cemo izracunati potrebe za proteinima, i posto smo gore rekli da osobama zenskog pola treba ok 1 do 1.5 grama proteina na dan:

70*1.5 = 95 proteina na dan, podijeljeno na 5 obroka to iznosi oko 20 grama proteina po obroku (20 gr proteina = 100 grama pileceg bijelog mesa,100 grama crvenog mesa, 130 gr. oslica itd… ).

Primjer raspodjele proteina u dnevnom jelovniku:

Obrok 1: 5 bjelanjaka (18 gr proteina – 73 kcal),
Obrok 2. 100 gr pileceg mesa (21 gr proteina – 116 kcal)
Obrok 3: 130 gr oslica (22 gr proteina – 92 kcal)
Obrok 4: 100 grama junetine (20 gr proteina – 129 kcal)
Obrok 5: 200 grama nemasnog sira (25 gr proteina – 144 kcal)



I hola, eto proteina rasporedjenog po obrocima i kalorije koje iz njih dolaze (554 kcal), idemo sada izracunati kolicinu kompleksnih ugljenih hidrata koja je potrebna.

100 gr ovsenih pahuljica sadrzi oko 70 gr kompleksnig UH i 370 kcal.
100 gr pirinca sadrzi oko 80 gr kompleksnih UH i 350 kcal

Njih stavljamo u prva dva obroka i imamo sl. jelovnik:

Obrok 1: 5 bjelanjaka (18 gr proteina – 73 kcal), 100 gr. ovsenih (70 gr uh - 370)
Obrok 2. 100 gr pil. mesa (21 gr proteina – 116 kcal), 100 gr pirinca (80 gr UH 350 kcal)
Obrok 3: 130 gr oslica (22 gr proteina – 92 kcal)
Obrok 4: 100 grama junetine (20 gr proteina – 129 kcal)
Obrok 5: 200 grama nemasnog sira (25 gr proteina – 144 kcal)

Sada imamo 1274 kcal i sve sto nam je preostalo je da dodjemo do 1660 kcal je da popunimo tu prazninu kvalitetnim omega3 i omega6 mastima.

Uzmimo u obzir da 50 grama oraha sadrzi 26 gr masti i oko 260 kalorija, a da jedna kasika maslinovog ulja (koju cemo ubaciti u 3 ili 4 obrok) ima oko 15 grama masti sto je oko 135 kcal.
I eto nas na cifri od 1669 kalorija.

Nas jelovnik sada izgleda ovako:

Obrok 1: 5 bjelanjaka (18 gr proteina – 73 kcal), 100 gr. ovsenih (70 gr uh – 370 kcal)
Obrok 2. 100 gr pil. mesa (21 gr proteina – 116 kcal), 100 gr pirinca (80 gr UH 350 kcal)
Obrok 3: 130 gr oslica (22 gr proteina – 92 kcal), 15 gr maslinovog ulja (15 gr masti – 135 kcal)
Obrok 4: 100 grama junetine (20 gr proteina – 129 kcal)
Obrok 5: 200 grama nemasnog sira (25 gr proteina – 144 kcal), 50 gr oraha (26 gr masti – 260 kcal)



To je to, ostalo je samo jos par savjeta,a to je da morate unositi dosta tecnosti, minimum 2 litre vode na dan.
Morate dati tjelu vremena da se odmori, znaci spavajte bar 7-8 casova.

Kasnije cu objasniti rotaciju sa UH, to je jako vazno i sluzi tome da se vara organizam jer ako bi stalno drzali istu kolicinu kcal organizam bi se navikao i onda ne bi gubili salo kao na pocetku dijete...imam jos neke izmjene i dodatke u ovo gore, ali osnova je tu...


Vrh
  
 
PostPoslato: 20 Apr 2010, 19:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
Znaci...
:notworthy: :notworthy: :notworthy:
Svaka cast!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2010, 19:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Moze li se znati izvor ovog teksta?

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2010, 19:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2006, 23:59
Postovi: 2100
Ja sve necu nista da pitam. :D

@Vjevoricinus, cemu se ti klanjas? Konkretno?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2010, 19:33 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
ajkula je napisao:
Moze li se znati izvor ovog teksta?

Milanova glava....to je on pisao,mislim.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2010, 19:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
HugoLina je napisao:
Ja sve necu nista da pitam. :D

@Vjevoricinus, cemu se ti klanjas? Konkretno?


Momak je ozbiljno zapeo
u namjeri da obestomači
nase sugradjane i sugradjanke...
I stoga mu veliko HVALA.
Svaka čast!

Šta je bilo, vječiti oportunisti?
A???
:angry1:

Nemojte se preseravati
vec na konstruktivan način podrzite
plemeniteve ciljeve naseg mladog kolege...
(I mene je dosta toga zažuljalo
ali POTPUNO PODRŽAVAM inicijativu)
:P


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2010, 20:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2006, 23:59
Postovi: 2100
tnsSa je napisao:
Proteini su gradivna materija naseg tela. Nalazi se u krvi, misicima, kozi, kostima. Najkvalitetniji proteini su oni zivotinjskog porijekla jer oni sadrze svih 8 esencijalnih aminokiselina.


Mislis gradivna materija misica?

Jel ima 8 esencijalnih aminokiselina ili 10? 8)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2010, 20:05 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
tensa, podrska i od mene.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2010, 21:02 
Hvala vam l judi, da napomenem da ovo jos nije gotovo, stavio sam da se znaju osnova, sutra cu nadam se do kraja dana zavrsiti tekst.

@Ajkula
Ja sam napravio ovaj tekst, izvor informacija su domaci i strani fitness sajtovi (prvenstveno exyu-fitnesss i realx3m forum). Samu dijetu sa rotacijom UH je poceo da promovise na ovim prostorima Predrag Petrovic.
Ona se bazira na ubrzanju rada stitne slijezde koja opet ubrzava metabolizam, a brzi metabolizam znaci manje sala, logicno. :)
Naravno i sam sam probao dijetu i ekstra je za skidanje masnih naslaga.

@Hugolina
Histidin je esencijalan samo za djecu koja su u fazi razvoja,a arginin odrasle osobe mogu sintetisati u tkivima ili to cine mikroorganizmi crijeva pa je fakultativno esencijalan(ovo sam copy/paste). :D

MuskoBre, Vjevoricinus hvala vam. :)

Hvala i koleg'ci Najgoroj za sticky teme. :) :)


Vrh
  
 
PostPoslato: 21 Apr 2010, 10:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
:love4:

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2010, 12:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Tensa, svaka čast! :thumbright:
Ovi omjeri su me uvijek interesovali, koliko čega.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Apr 2010, 12:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
Tensa, sta mislis o ovom?
http://www.jutarnji.hr/dukanova-dijeta- ... a-/731894/

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Apr 2010, 12:29 
Skoro ista kao i Atkinsova dijeta...ne vidim neke bitnije razlike.

Caka je u tome da tijelo nekoristenjem kompleksnih ugljenih hidrata nakon nekoliko dana upada u stanje ketoze, i tada trosi bukvalno samo masti.
Dobra je jer kada ne uzimate UH onda je secer jako stabilan i nema onih napada gladi, a masti takodje daju osjecaj sitosti.
Najbitnije je ne biti u stanjuketoze duze od nekoliko dana (ne vise od 4 dana).

Tehnicki to je isto i ketogena dijeta (nju sam isto koristio i spaljuje odlicno masne naslage) na kojoj se jedu proteini, masti i vlakna u odredjenom razmjeru 5 dana, a 6 i 7 dan se vrsi punjenje kompleksnim ugljenim hidratima(da bi se "resetovao" organizam i opet spaljivao masti kao na pocetku).

Ok je ako se pametno pristupi, kao izvor masti najbolje je jesti orasastu hranu i hladno cijedjena ulja, naravno sa prtoeinskim izvorima i jako dosta vlaknaste hrane.

@Hertz
Probao sam taj princip dijete tako da vjerujem da mogu davati komentar o tome... :roll: :roll: :roll:


Vrh
  
 
PostPoslato: 23 Apr 2010, 12:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
Jos jedno pitanje...sta mislis o ishrani prema krvin grupama?Ja sam 0ta..prema njoj ja bih trebala skoro samo meso da jedem...a ne volim ga i u mojoj ishrani ga koristim 1-2 obroka sedmicno.

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Apr 2010, 12:40 
Ne znam sta da ti kazem, cuo sam misljenja dva strucnjaka i jedan je za, a drugi protiv toga...ja nisam probao tu dijetu niti ista slicno tako da ne smijem komentarisati.
Prema njoj ja ne bih trebao jesti zitarice (isto sam 0-ta), a recimo ujutru ovsene obozavam.


Vrh
  
 
PostPoslato: 23 Apr 2010, 23:05 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2009, 15:20
Postovi: 489
tensSa je napisao:
Zene na dijeti treba da unose izmedju 1 doi 1.5 grama proteina po kg tjelesne tezine, a muskarci oko 2 do 2.5 zavisno od kolicine fizicke aktivnosti.

Већина спортиста уноси 1,5-2 грама протеина у зависности од спорта, изузетак су билдери и сл. који уносе дупло више ,а за остале је сасвим довољно од 1-1,5 грама.

_________________
Тромо се вријеме вуче, и ничег новог нема, данас је као јуче, сутра се исто спрема.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Apr 2010, 19:33 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2010, 10:39
Postovi: 396
Lokacija: Београд
Ja sam se ugojio u zadnje vreme i nikako da smrsam jbt. Imate li neki savet

_________________
"I finally realized, that idiots rule the world". Leo Tolstoi.



Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Apr 2010, 21:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
safari je napisao:
Ja sam se ugojio u zadnje vreme i nikako da smrsam jbt. Imate li neki savet



Izbaci sva ogledala iz kuce i poradi na smislu za humor.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2010, 17:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Feb 2008, 22:10
Postovi: 4092
Lokacija: http://www.websudoku.com/?level=4
Konačno sam se natjerala da pročitam uvodni tekst, hvala tensSa! :D Sve je jednostavno objašnjeno, a inače nemam živaca da čitam o tome. Sad treba poraditi na jačanju volje. :lol: Imam pitanje za tebe: šta sa slatkišima? :sad5: Mislim, nemoguće je da ne jedem ništa slatko. Dakle, koliko čokolade, kakve i kada? Tenk juuuu! :D

_________________
Glupa krava.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2010, 17:55 
Nisam ja jos zavrsio komplet uputsvo, ovo gore je samo osnova od koje se krece, a zatim se rotiraju UH po danima...nikako da nadjem vremena da odradim sto do kraja. :-?

Sto se tice cokoladice mozes je ubaciti 1. dan sedmicno umjesto nekog obroka, ali ne i vise od toga...ja sam bio 6 sedmica zadnji put bez ijedne greske na dijeti. :) :) :)


Vrh
  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1780 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 89  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs