banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 25 Apr 2024, 10:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2042 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 103  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Jul 2006, 23:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2005, 01:04
Postovi: 2759
bubble girl je napisao:
Nije hvali ni fali vec nedostaje.
a zašto misliš da nije fali? nedostajati je sinonim za faliti. obe varijante su savršeno ispravne.

i pustite ljudi zareze i znakove interpunkcije. prvo sravnimo brdo pa ćemo onda asfaltirati :wink: nerealno je očekivati da će onaj ko vidi ovo (a kome je prvenstveno i namenjeno) početi pisati kao književnik. poenta mi je bila da ispravim one najčešće greške kojima je ovaj forum preplavljen. "dali, neznam, samnom, nebi...", to su stvari koje non-stop koristimo i koje nam najviše smetaju kad ih pročitamo. poseban problem je uticaj hrvatskih televizija koje smo primorani gledati u nedostatku kvalitetnijeg programa tako da nesvesno prihvatamo reči i izraze koje su u srpskom jeziku pogrešne. a za ona "komplikovanija" pravila poput pisanja naziva ulica, formalne korespondencije i slična... ima vremena... samo da mi jezik ne izgubimo :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Jul 2006, 23:57 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
nerevar je napisao:
a zašto misliš da nije fali? nedostajati je sinonim za faliti. obe varijante su savršeno ispravne.

"faliti" je strana riječ.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jul 2006, 00:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2005, 01:04
Postovi: 2759
Not now, John! je napisao:
"faliti" je strana riječ.

kao i kauč, trač, paradajz, krompir, karfiol, palačinka, torta, štrudla, hleb, haustor, ekser, čarapa, kredenac, komoda, vitrina, malter, šolja, mantil, šporet, cimer, šerpa, birtija, lampa, šminka, krigla, madrac, majstor ,frizura, regal, bluza, tregeri, šalter, tašna, flaša,.... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jul 2006, 00:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
Not now, John! je napisao:
nerevar je napisao:
a zašto misliš da nije fali? nedostajati je sinonim za faliti. obe varijante su savršeno ispravne.

"faliti" je strana riječ.


Da..njemacka,mislim..meni bar lici.

@nerevar

Pri iznosenju svojih argumenata,i sam si napravio jednu gresku.Vise stilska,rekla bih,nego gramaticka.Da oznacis radnju koja se ponavlja nisi morao da upotrebis izraz,ili kako vec da ga nazovem,kad nije iz naseg jezika - non stop,mogao si, recimo,da kazes:stalno,ili sve vrijeme,ili neprestano.Mnogo je ispravnije,a i mnogo ljepse.

Pozdrav!:)

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jul 2006, 00:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
nerevar je napisao:
Not now, John! je napisao:
"faliti" je strana riječ.

kao i kauč, trač, paradajz, krompir, karfiol, palačinka, torta, štrudla, hleb, haustor, ekser, čarapa, kredenac, komoda, vitrina, malter, šolja, mantil, šporet, cimer, šerpa, birtija, lampa, šminka, krigla, madrac, majstor ,frizura, regal, bluza, tregeri, šalter, tašna, flaša,.... :wink:


Da,zapravo,pomalo je tuzno,koliko rijecu u nasem jeziku su pozajmljenice..

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jul 2006, 08:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Од цјелокупног арсенала одјеће коју облачимо српске су само - гаће.
Све остало су позајмљенице.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jul 2006, 09:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
Daljac je napisao:
Од цјелокупног арсенала одјеће коју облачимо српске су само - гаће.
Све остало су позајмљенице.


Da,da..ostasmo goli i bosi.. :D

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jul 2006, 09:52 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
nerevar je napisao:
Not now, John! je napisao:
"faliti" je strana riječ.

kao i kauč, trač, paradajz, krompir, karfiol, palačinka, torta, štrudla, hleb, haustor, ekser, čarapa, kredenac, komoda, vitrina, malter, šolja, mantil, šporet, cimer, šerpa, birtija, lampa, šminka, krigla, madrac, majstor ,frizura, regal, bluza, tregeri, šalter, tašna, flaša,.... :wink:

Da, ali kad postoji naša riječ onda nju treba koristiti. Koje su naše riječi za te koje si naveo?
Dakle, nije "flajer", nego "letak", nije "stejdž" nego "pozornica".

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jul 2006, 12:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2005, 01:04
Postovi: 2759
Stvar je u tome da ne postoji ni jedan jezik na svetu koji je 100% čist. Budemo li se ograničili samo na izvorne srpske reči bićemo kao braća Hrvati, koji u nedostatku svojih reči, smišljaju nove koje su, u većini slučajeva, smešne. Po meni, bogatstvo jednog jezika se meri fondom reči, makar one poticale iz drugih kultura.

Prema tome, ako hoćemo 100% čist jezik, nije fudbal nego nogomet, nije ofsajd nego zaleđe, nije lampa nego svetiljka, nije hleb nego kruh, nije geografija nego zemljopis, nije istorija nego povijest,... :-? Ko voli nek izvoli.

P.S. Primetićete kako sam divno napisao ovaj post, sa sve zapetama, tačkama i velikim slovima. Nikada lepšeg posta od mene. :lol: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jul 2006, 13:01 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
nerevar je napisao:
nije geografija nego zemljopis

E, što se tiče ovoga "geografija" i "zemljopis" nisu sinonimi. Ne znam u čemu je razlika, ali je neki hrvatski "geograf" objasnio razliku.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jul 2006, 23:59 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Jedna rijec, pri prevodu na (hrvatskim) televizijama mi je zapala za oko.
Gledam veceras Crnu Guju, i neko rece "Mylord" (mada mi se cini kao "my lord"). Prevod = "milord".
Vidim da je to titula visokog plemstva u Engleskoj, dobar gospodin i sl. ali mi je ta rijec ruzna za nas jezik. Zar nisu mogli nista nase naci, vec uzimaju to... Za druge rijeci vec nekako, ali mi ta toliko ne pase. :-?

I jos jedna opaska, što se tiče pravopisa.
"Ćete" i "ćemo" se piše zajedno, a ne "će te", "će mo".
(ću, ćeš, će, ćemo, ćete, će - sve kao jedna riječ)

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jul 2006, 00:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
nerevar je napisao:
bubble girl je napisao:
Nije hvali ni fali vec nedostaje.
a zašto misliš da nije fali? nedostajati je sinonim za faliti. obe varijante su savršeno ispravne.

Da.

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jul 2006, 11:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Posto je neko spomenuo kako je Vuk govorio ovako i onako, odmah da kazem da Vuk nije ni sam sve znao, pogotovo na pocetku rada na jeziku i pravopisu.
A pozajmljenice ne mogu biti lose za jezik jer se njima povecava leksicko bogatstvo, niti treba bjezati od upotrebe pozajmljenica i kad imamo srpske rijeci. Samo ne treba pretjerivati pa koristiti npr. neke engleske neodomacene rijeci tipa: „To je nonsens“ i sl.
:fadein:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jul 2006, 13:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Frieda je napisao:
Posto je neko spomenuo kako je Vuk govorio ovako i onako, odmah da kazem da Vuk nije ni sam sve znao, pogotovo na pocetku rada na jeziku i pravopisu.
A pozajmljenice ne mogu biti lose za jezik jer se njima povecava leksicko bogatstvo, niti treba bjezati od upotrebe pozajmljenica i kad imamo srpske rijeci. Samo ne treba pretjerivati pa koristiti npr. neke engleske neodomacene rijeci tipa: „To je nonsens“ i sl.
:fadein:

Tačno za Vuka. A u to doba se miješalo sve sa ruskoslovenskim jezikom, knjige su pisane na srpskoslovenskom, a ljudi su pričali na narodnom.... Vuk se zalagao za narodni, ali se u svakom selu drukčije govorilo. On se konkretno zalagao da knjiž. jezik postane onaj njegov iz Tršića.
I za pozamljenice se slažem. A anglicizmi poput nonsens neću uopšte da komentarišem... Saša Hršum je na Omladinskom Forumu još davno rekao establišment.... Kič i šund.

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jul 2006, 14:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Zar nonsens nije originalno iz francuskog??

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jul 2006, 17:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Utopija je napisao:
Zar nonsens nije originalno iz francuskog??


Ne znam kojeg je porijekla, ali pretpostavljam da je mi peuzimamo iz engleskog jezika.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jul 2006, 20:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
Utopija je napisao:
Zar nonsens nije originalno iz francuskog??


Pa mogla bi biti,posto ova negacija lici na francusku.. :S Je ne sais pas. :D

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jul 2006, 21:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Oui, iz francuskog je, mada je prvenstveno latinskog porekla. Uf, sad se lakse dise. :lol: :lol:

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jul 2006, 06:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Nonsens je nesrecno izabran primjer. Pronasla sam tu rijec u Leksikonu stranih rijeci i latinskog je porijekla.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jul 2006, 17:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Puno riječi je latinskog porijekla tako da je većina anglicizama koje mi kupimo u stvari uzeto iz latinskog...

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2042 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 103  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs