banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 17:20

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 347 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Feb 2015, 19:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Šako govoriš li ti povlaka i sita? Ako ne govoriš onda si naš. :D

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2015, 19:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ne i da.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2015, 19:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Daljac je napisao:
филозоф - ево га проблем: према нашем традиционалном изговору грчких ријечи, никако не би требали философ, философски, али ми се чини да разлика "з-с" у овој ријечи у оригиналном значењу ријечи доводи и до промјене значења, тако да...


Мислим да се у овом случају не ради о нашем изговору грчких ријечи, већ чињеници да смо филозофа усвојили из њемачког језика. Дилема настаје због сљедећег - пуританци (каквих је неочекивано много у тзв. филозофским редовима код нас) инсистирају на изразима философ, философија, философски јер се наводно тако не губи смисао грчког оригинала (софос, дакле, мудрост). Они даље тврде да приликом коришћења германизованог облика филозоф, филозофија, филозофски може да дође до забуне, јер нас тај израз упућује на грчо зофон (мрак). Не знам шта је стандард, али се у литератури у знатној мјери појављују облици са с, према томе закључујем да се легитимно користе. Лично преферирам з-облик, и цијелу ту заврзламу сматрам ствари типа "томејто -томато". Све нешто контам да је страх да ће философски поткована омладина због семантичке зачкољице бити гурнута на мрачну страну (!) слушајући доконе филозофе помало претјеран и, да се послужим изразом друга Дрининог вука, редундантан.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2015, 19:57 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Filozofi seru, filosofi pretjerano seru...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2015, 00:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
Гацко - Гацка, у Гацку; Гачанин, Гачанка

гала - гала ручак, гала представа, цртица није потребна

Галилеј - галилејевски, али именом и презименом Галилео Галилеи

галиматијас - означава само нејасан, збркан говор или писаније

гарантија - и гаранција

гастритис

газда - мн. газда, не газди; газда-Милутин, газда-Милутина... (или све без цртице)

Газиместан - не Гази Местан

гдје, куда, камо - не сматра се правилном употреба ријечи гдје, негдје, игдје, нигдје за ознаку циља кретања. У реченицима "Гдје ћеш?", "Гдје си кренуо?", "Не идем нигдје гдје говоре ијекавски" и сл. треба употријебити куда, некуда, икуда, никуда, односно камо, некамо, икамо, никамо, с тим што овај облик, упркос Клајновом пациистичком увјеравању да је све у реду, припада загребачкој варијанти српског језика, коју неки погрешно зову и хрватски језик. Облици куда, некуда, икуда, никуда у старијем језику нису означавали циљ кретања, него пут којим се пролази.

генерал-мајор - генерал-пуковник, генерал-потпуковник

геније - и гениј

ГЕНИТИВ МНОЖИНЕ (именице женског рода) - ако се основа именица на завршава са два или три сугласника, у ген. мн. између њих може да се уметне непостојано а или да добију генитивни завршетак . Првом начину се даје предност, па је боље примедаба, марака, приповједака, крошања... Ипак, ово правило није регулисано Уставом, тако да не треба говорити мајака, поморанаџа, догама, фуната... Овдје се, као и у многим другим ријечима, употребљава наставак . Упрегните ухо, дакле. Искључиво (или бар претежно) наставак се јавља код основа са завршетком ст, зд, шт, шч, шћ, кс, пс.




_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2015, 08:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
ovo za Gacko je zanimljivo, vidio sam u nekim knjigama da neki pišu gackonski, a ne gačanski.kako ? zašto ?

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2015, 08:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Čuj gackonski...
Čujem nekad na tv "iz Gackoga" što je pogrešno.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2015, 09:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
Talija je napisao:
Čuj gackonski...

Možda od masonski? :P

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2015, 09:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Drakonski (dave međeda rukama)

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2015, 09:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
djeco, mene ne zanima vase iscudjavanje, vec zasto je taj oblik 'gackonski' bio ili jeste u upotrebi .

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2015, 10:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ne znam Jovo, nisam to nikad imala prilike čuti da iko govori.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2015, 10:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
To je neki davni pradavni naziv za područje Gacka. Ja danas prvi put čujem.

Citiraj:
U knjizi „Zemlja zvana Gacko“ (stranica 621) piše: „Beati su stara gackonska porodica iz XVII vijeka. U historijskim izvorima pominje se kao gackonski i hercegovački glavar knez Milutin Beat iz Gacka. Ne kaže se iz koga je sela. On je supotpisnik pisma hercegovačkih glavara Kotorskom providuru u avgustu 1646. godine. U vrijeme potpisivanja pomenutog pisma, Milutin je, vjerovatno, imao četrdesetak godina, te možemo pretpostaviti da je rođen na početku XVII vijeka. Iz predanja da je svoju kćer udao u Rudine, odakle je doselio na Lebršnik, gdje su od ranije imali torine, te da se i danas nalaze omeđine kuće koju nazivaju omeđinom kneza Milutina, dade se zaključiti da je knez Milutin iz Žanjevice i njen suosnivač.“


Citiraj:
Najsnažniji pečat Humskoj zemlji dali su: humski knez Mihailo Višević, humski knez Ljutovid i župan Zemljidrag u XI vijeku, veliki župan Nemanja u XII vijeku, rodonačelnik Nemanjića i njegov polubrat humski knez Miroslav, Rastko Nemanjić (Sveti Sava) gospodar Humske zemlje i prvi srpski arhiepiskop i pisac svetih knjiga, Stefan Prvovjenčani, prvi srpski krunisani kralj, humski veliki knez Andrija, arhiepiskop Danilo, biograf i pisac "Života kraljeva i arhiepiskopa srpskih", vojvoda Vlatko Vuković, veliki vojvoda Sandalj Hranić, rodonačelnik Hercegovine i osnivač "Vojvodstva Svetog Save" herceg Stefan Vukčić Kosača, Sveti Vasilije Tvrdoški i Ostroški i Sava Vladislavić Raguzinski, diplomata na dvoru ruskog cara Petra Prvog, koji je 1728. godine razgraničio dva najveća svjetska carstva Rusiju i Kinu. On je, na carigradskoj pijaci kupio Crnca hanibala, pradjedu ruskog pjesnika Puškina i poklonio ga caru Petru u Petersburgu čime se i danas ponosimo, te ističemo " da nije bilo Gackonca i Hercegovca Save Vladislavića ne bi bilo ni Puškina.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2015, 10:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Arhaizam.
Bravo Čile za suFtilnost ovog teksta. :D Ko ima uši nek čuje.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2015, 14:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
cicak je napisao:
To je neki davni pradavni naziv za područje Gacka. Ja danas prvi put čujem.

Citiraj:
U knjizi „Zemlja zvana Gacko“ (stranica 621) piše: „Beati su stara gackonska porodica iz XVII vijeka. U historijskim izvorima pominje se kao gackonski i hercegovački glavar knez Milutin Beat iz Gacka. Ne kaže se iz koga je sela. On je supotpisnik pisma hercegovačkih glavara Kotorskom providuru u avgustu 1646. godine. U vrijeme potpisivanja pomenutog pisma, Milutin je, vjerovatno, imao četrdesetak godina, te možemo pretpostaviti da je rođen na početku XVII vijeka. Iz predanja da je svoju kćer udao u Rudine, odakle je doselio na Lebršnik, gdje su od ranije imali torine, te da se i danas nalaze omeđine kuće koju nazivaju omeđinom kneza Milutina, dade se zaključiti da je knez Milutin iz Žanjevice i njen suosnivač.“


Citiraj:
Najsnažniji pečat Humskoj zemlji dali su: humski knez Mihailo Višević, humski knez Ljutovid i župan Zemljidrag u XI vijeku, veliki župan Nemanja u XII vijeku, rodonačelnik Nemanjića i njegov polubrat humski knez Miroslav, Rastko Nemanjić (Sveti Sava) gospodar Humske zemlje i prvi srpski arhiepiskop i pisac svetih knjiga, Stefan Prvovjenčani, prvi srpski krunisani kralj, humski veliki knez Andrija, arhiepiskop Danilo, biograf i pisac "Života kraljeva i arhiepiskopa srpskih", vojvoda Vlatko Vuković, veliki vojvoda Sandalj Hranić, rodonačelnik Hercegovine i osnivač "Vojvodstva Svetog Save" herceg Stefan Vukčić Kosača, Sveti Vasilije Tvrdoški i Ostroški i Sava Vladislavić Raguzinski, diplomata na dvoru ruskog cara Petra Prvog, koji je 1728. godine razgraničio dva najveća svjetska carstva Rusiju i Kinu. On je, na carigradskoj pijaci kupio Crnca hanibala, pradjedu ruskog pjesnika Puškina i poklonio ga caru Petru u Petersburgu čime se i danas ponosimo, te ističemo " da nije bilo Gackonca i Hercegovca Save Vladislavića ne bi bilo ni Puškina.

izmedju ostalog to sam procitao i ovdje jerbo sam doskora imao ovu knjigu ((Zemlja zvana Gacko) u dva toma, autor Novak Mandic Studo .

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Feb 2015, 21:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15262
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
The_new_Statesman je napisao:
Pusti Spiju. On za sebe pise da je Lijevcan iako svi znaju da je pravilno Ljevcan :D

Pravilno je Lijevčanin......kakav crni Ljevčan,đes to čuo

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Feb 2015, 21:56 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
U Župi...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2015, 13:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
ГЕНИТИВ МНОЖИНЕ (именице мушког рода) - именице са завршетком кт, нт, пт и рт у генитиву множине добијају непостојано а, без обзира на то да ли то а имају у номинативу или не: елемен(а)т - елемената, пројек(а)т - пројеката... Све остало што се има рећи у генитиву множине речено је у одјељцима који су посвећени промјенама именица, па да се не понављамо...

ГЕНИТИВНИ ЗНАК - не знам како бих га овдје обиљежио, али то је постакценатска дужина која се налази на финалном самогласнику у виду црте изнад вокала, а може и да се појави у виду лука...

ГЕНИТИВ СЛОВЕНСКИ - Словенски генитив је назив за онај генитив који се, најчешће у одреченим реченицама, употребљава умјесто акузатива: Он нема плате, Не знам му имена, Херц нема достојанства...

ГЕОГРАФСКА ИМЕНА - према Правопису, у именима насеља, држава, земаља и континената, све ријечи осим везника и приједлога пишу се великим словом: Врњачка Бања, Нови Сад, Крупа на Врбасу, Бања Лука (за оне који тако пишу)... У осталим географским називима само прва ријеч има велико слово: Јадранско море, Тихи океан, Балканско полуострво, Блиски исток, осим у случају када је и друга ријеч властито име (Велика Морава). На исти начин се пишу и називи административних центара: Јужноморавски округ, Челиначка област... Само у случајевима у којима је некадашња општа именица сама по себи постала властито име могуће је писати оба члана великим словом, мада неће бити погрешно и ако се у другом члану употријеби мало (Горски Котар или Горски котар).

Транскрибована двочлана и вишечлана страна имена (Сијера Невада, Рио Гранде, Ист Ривер) пишу се великим словом. То се не дешава ако је име преведено (Огњена земља, Жута ријека)... За спојеве придјева са географским именима нема сигурних прописа, тако да...

ГЛАГОЛСКИ ПРИЛОГ ПРОШЛИ - мора имати заједнички субјекат са главном реченицом. Дакле, погрешно је рећи "Писавши на форуму, схватисмо да има доста папучара, нарочито један"; исправно је "Пошто смо писали на форуму, схватили смо..."

ГЛАГОЛСКИ ПРИЛОГ САДАШЊИ - гради се додавањем наставка -ћи на 3. лице множине презента. Овај облик се увијек односи на субјекат главне реченице, као и сабрат му прошли изнад. У функцији придјева, овај облик се користи да означи сталну особину: владајућа класа, постојећи кретени, летећи тањир...

гледалац

гнев - ијек. гњев

гнездо - ијек. гнијездо

Гњилане - у Гњилану

год - пише се одвојено кад има значење сваки/било који: шта год рекао, кога год нашао, какви год они били, куд год да одеш... Састављено се пише у облицима који значе неодређеност: штагод, когод, гдјегод...

ГОДИНЕ И ДЕЦЕНИЈЕ - Седамдесете године 20. вијека су године од 1970. до 1979. године. Деценије, са друге стране, почињу јединицом и завршавају нулом (осма деценија обухвата године од 1971. до 1980. године).

годину-двије

гонилац

горе-доље

гореименовани

госпоштина

Градац - предложена је промјена Градца-Градцу, према аналогији са примјерима задржавања д које даје Правопис из 1960. године, али и да би се разликовала промјена од промјене именице Грац

Градишка - у Градишки и Градишци

грчко-римски

грејпфрут

гротеска - дат. гротески

губитак - мн. губици

гуска - гуски и гусци

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Feb 2015, 11:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
х - извјестан број ријечи, као што су алва, ам, амајлија, чаура, јова, уњкав, биле су проглашене неправилним у Правопису из 1960. године, који је допуштао само халва, хам, хамајлија, чахура, јоха, хуњкав. Овакво ограничење, сматра стара пицајзла Клајн, не одговара стварном стању у књижевном језику источних крајева, гдје се облици са х готово уопште не употребљавају. У новом Правопису се оба изговора прихватају као равноправна.

Хабзбург - боље него Хабсбург

Хаџи - презимена са додацима хаџи, узун и слично се пишу састављено, без цртице (Хаџиомеровић, Узунпетровић). Ово важи и за презимена са -Поп (Попдимитров). Правописна одредба ипак није устав, па дозвољава носиоцу презимена да сам одлучи да ли жели да цијепа презиме на два дијела или ипак не.

Хаити - са Хаитија, на Хаитију

хајде - хајдемо, хајдете; крњи облици хајд, хајдмо, хајте се пишу без апострофа. Облици са х бољи су него они без њега.

хајка - дат. хајци, ген. мн. хајки

харакири - мн. харакирији

ХЕМИЈСКА ЈЕДИЊЕЊА - Сложени називи, чији је први дио непромјењив, пишу се са цртицом: натријум-хлорид, угљен-диоксид... Они са спојним вокалом о пишу се састављено: хлороводоник, сумпороводоник...

хемороиди

хидро- - увијек састављено

хималаји

хипер- - увијек састављено

хитац - хица, мн. хици

хоћеш-нећеш

ХОЛАНДСКА ИМЕНА - у питању је сложен вокалски систем, па стога кога занима нека види Правопис, тачке 165-169.

Хонгконг - боље него одвојено

хранилац

храпав

хрчак - мн. хрчци или хрчкови

хрскати

хрвач - погрешно, треба рвач

хтио не хтио

хука - дат. хуци

хумка - дат. хумци, ген. мн. хумки


_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Feb 2015, 13:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Citiraj:
горе-доље

Bacam hejt na one koji su me ubjeđivali i ubijedili da je "доље" seljacizam.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Feb 2015, 13:58 
A kako bi glasilo to na plemicki nacin?


Vrh
  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 347 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs