banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 03 Maj 2024, 21:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 686 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 14 Nov 2011, 16:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Ovo je poseban slučaj, radi se o čitavim skladištima knjiga sarajevske "Svjetlosti" koje su ostale tu kad se zaratilo. Već godinama ih prodaju za siću, jednom sam tu ušao bukvalno sa kusurom od nečega, i ponio kući hrpu knjiga :D

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 14 Nov 2011, 19:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
sta ima jos u toj knjizari ili skladistu ,koji je asortiman ?

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 15 Nov 2011, 01:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4388
u pomenutoj knjižari kupih Grofa Monte Cristo, u 3 toma za nekih 7 Km.

Planiram ići opet u nabavku pa su preporuke dobrodošle.

Što volim kad godina izda, sve poskupi, pojeftini... knjiga!

Ps. mušterija sam i za Kapital K.Marxa. Ako znate gdje ima ili ako neko rasprodaje biblioteku "na metar"

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 15 Nov 2011, 05:07 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6857
Lokacija: BL / UK
Ja znam da je ovo tema za Daljca, ali cisto cu ubaciti jednu preporuku.
Kako meni, otkad sam dosao na ovu stranu bare, tovare barem knjigu sedmicno, dosad mi je ostala ova u najboljem sjecanju.

Slika

Zasto procitati?
Ako ste stovaoci engleske/britanske kulture, ovo ce vam se svidjeti.
Kate Fox je odlican pisac, a ujedno je direktor jednog od odjela na Oxfordu.
Knjiga je puna jako dobrih antropoloskih zapazanja, a ujedno je i dobrog sarkazma. Mi smo je citali na uvodu u kulturolosku antropologiju, i od svih procitanih knjiga, ova mi je ostala najdraza.
Knjiga nije teska, nije "klasik", nije ni bestseller. Jeste zanimljiva.
Samim tim sto ju je Daily Telegraph preporucio (meni omiljeni britanski magazin), ja bih je procitao da mi ju je neko ranije preporucio, mada ovo ne mora da znaci da je to i drugima bitno.

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 15 Nov 2011, 08:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Daljac je napisao:
Mislio sam da se ne odnosi samo na vjerske, ali se odnosi na umjetničku književnost, na klasiku. Nisam htio da se ovo pretvori u temu "Šta čitate" ili nešto slično, pogotovo ne u predstavljanje nečega što pripada lakoj literaturi, uz dužno poštovanje svima koji uživaju u takvoj književnosti...

Uopšte nije "laka" literatura, u pitanju su istorijske činjenice, uostalom zato i nije štampana u Italiji.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 15 Nov 2011, 09:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Nisam mislio konkretno na knjigu koju si ti preporučila, nego na mogućnost da takve knjige počnu da se predstavljaju. Zamislio sam ovo kao temu na kojoj ću predstavljati knjige koje su mi iz ovog ili onog razloga obilježile život, pa sam stoga temu i naslovio kako sam je naslovio, jer nisam želio da se ovaj topic nakon 3-4 stranice pretvori u skladište svega i svačega, uz dužno poštovanje, još jednom, za svačiji ukus i dobru namjeru da preporuči isto tako dobru knjigu. Zato molim potencijalne kandidate da otvore neku sličnu temu na kojoj bi predstavljali ono što je njima "something special", a da ovu temu s tim preporukama prosto ne guše. Nadam se da se niko zbog ovoga neće naljutiti...

Popokatepetl, primjedba usvojena.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 15 Nov 2011, 09:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ok, kasno sam skontala smisao naslova teme. Ti predlažeš odabrano, a mi pitamo konkretno šta nas interesuje o toj knjizi.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 15 Nov 2011, 09:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
:D Tako nekako.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 15 Nov 2011, 10:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Када је 1975. године Миодраг Булатовић објавио роман ЉУДИ СА ЧЕТИРИ ПРСТА на корицама романа нашле су се сљедеће препоруке:

“Роман о личностима изгубљених илузија, погрешних опредељења, туђих, неаутентичних идеја... сложене, богате, контроверзне и занимљиве садржине.” (ПОЛИТИКА)

"Стравични занат убијања и клања, са својом балканском психологијом и митологијом, добио је у овом роману беспоштедну, моралистичку и хуманистичку критику." (ПОЛИТИКА ЕКСПРЕС)

"Ова књига... једну буквалну реалност уопштава у потребној уметничкој мери и доводи ово прецизно уочено и литерарно представљено зло до једног у светским сразмерама схватљивом симбола." (ОМЛАДИНСКЕ НОВИНЕ)

"Зло на тисућу начина... Бандитски шеф АЛ Капоне и његови бешћутни револвераши прави су мачји кашаљ према типовима и којима пише М. Булатовић." (ВУС)

"Изузетно романсијерско дело... слика емигрантске каљуге у тоталном и симултаном пресеку, као на Бројгеловим и Гросовим платнима." (ИЗ ОБРАЗЛОЖЕЊА ЖИРИЈА ПРИЛИКОМ ДОДЕЛЕ НИНОВЕ НАГРАДЕ)

"У најпунијем смислу речи савремена и актуелна тема." (КЊИЖЕВНА РЕЧ)

"Пали анђео у паклу..." (ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ)

"Као историчар морам да се поклоним овој књизи и да признам да, ево, још једном књижевност може најдубље да осветли тоталитет историјског процеса... На суду који би судио европском неофашизму Булатовићева књига могла би да послужи као главна оптужница." (ВЛАДИМИР ДЕДИЈЕР)

"Булатовић је Рабле подземља, литерарни Хијеронимус Бош. Његов роман није без разлога оцењен као црна хроника Европе." (NEUE ZURICHER YEITUNG)

"Магијском снагом своје речи аутор уводи читаоца непосредно у ђаволову кухињу... Својеврсна интерпретација светске историје." (HANNOVERISCHE ALLGEMEINE ZEITUNG)

"Усташки свињац... Контрасти из пакла, ужас и лирика... епски надреализам." (BUCHERKOMMENTARE)

"Пред овом нихилистичком поезијом ништа није поштеђено." (DIE ZEIT)

"Оно што криминалистичка статистика приказује сувим и апстрактним бројевима, то је материја из које аутор избија искре за своју тамну поезију... Бескомпромисна Булатовићева прича обухвата све то као грч стиснуте песнице." (DEUTCHES ALLGEMEINES SONNTAGSBLATT)

"Гангстерска сага!" (WELT AM SONNTAG)

"...сличност са Бекетом и Малапартеом..." (DIE TAT)


Али, нећу вам препоручити овај роман, него:

Slika

Зашто прочитати: Зато што је ХЕРОЈ НА МАГАРЦУ још боља књига од ЉУДИ СА ЧЕТИРИ ПРСТА! Булатовић је, ако је вјеровати свједочанствима, постао писац јер је обећао Андрићу, а Андрић га је обожавао јер је био све што Иво није могао да буде. У сваком случају - ХЕРОЈ НА МАГАРЦУ је роман који је отјелотворио ратно зло, тотално супротно ономе што се писало у соц-реализму и периоду послије, када су настајала дјела попут ЛЕЛЕЈСКЕ ГОРЕ или ПЕСМЕ. ХЕРОЈ НА МАГАРЦУ је књига изобличеног, гротескног зла које никада прије и никада послије није написано у српској литератури, а богами ни шире. Булатовић је родоначелник једне нове, прљаве, кужне поетике која нема пандан ни у свјетској књижевности.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 15 Nov 2011, 13:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2005, 00:47
Postovi: 7178
Popokatepetl je napisao:
Samo nam nemoj nametati snješkov tempo, pa da budu tri knjige dnevno :D Radije budi detaljan, da ova sekcija "Zašto pročitati" sadrži bar 5-6 pasusa :D


pobjegnes na tudju temu da me prozivas!

_________________
I'm getting weaker, I'm getting thin
I hate how obvious I have been


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 15 Nov 2011, 20:50 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
Dakle, "Jevanđelje po Isusu Hristu" bi se moglo pročitati. Postao sam skeptičan kada je riječ o knjigama sa sličnim nazivom - ili su "davinčijevi kodovi" ili su militantne ateističke knjige. Saramago je zanimljiv, mada još uvijek nisam pročitao neku njegovu knjigu a da je želim preporučiti. "Smrt i njezini hirovi" je najblčiža preporuci, iako ne razumijem njegovu želju za uprošćavanjem jezika tako što se ne upotrebljavaju tačka, zarez, znaci navoda i sl. Pomenuta knjiga ima lijepu ideju, pouku, ali sredina romana je problematična. Kraj je odličan.

Uživam čitajući Pekićeva pisma i ono što je zapisano sa kaseta koje je ostavio. Analiza političkih događanja, književnih djela, istorije i svega što ga je interesovalo je kao najzanimljiviji triler. "Vreme čuda" nisam čitao.

Ničeov "Antihrist" je odavno na listi ali nikako da stignem.

Da li je neko čitao Sabata (osim "Tunela")? Mišljenje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 16 Nov 2011, 01:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
ja ni jednu preporucenu knjigu nisam nasao na sajtu biblioteke.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 16 Nov 2011, 10:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Čini mi se da VREME ČUDA postoji, ali tek jedan ili dva primjerka. Saramaga i Bulatovića sigurno nemaju, i ja sam godinama tražio te knjige, a onda sam odlučio da ih kupim :D

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 17 Nov 2011, 03:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4388
kad smo kod Pekića, dobio sam na poklon Novi Jerusalim.
Jel preporučuješ?

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 17 Nov 2011, 09:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Apsolutno. Sve osim već spomenutih HODOČAŠĆA ARSENIJA NJEGOVANA i USPONA I PADA IKARA GULBEKIJANA čitaj mirne duše.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 17 Nov 2011, 11:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Spoiler:
Slika


Зашто прочитати: “Бартлби и компанија” је најбоље шпанско књижевно остварење за 2000. годину. У питању је “дневник” усамљеног и резигнираног чиновника ријешеног да истражује “Бартлбије”, што је и сам усљед “књижевна трауме” постао. Књига Енрика Вила Матаса је спој фантомског, невидљивог текста и текста фуснота у којима се говори о Бартлбијима, умјетницима који не стварају, тј. не остављају материјални доказ да су створили дјело умјетности или спознали њену тајну. Ријеч је о психолошком феномену тешке декоцентрисаности чином писања, тзв. аграфији, чији је спектар изузетно широк, број носилаца ове “особине” јеко велики, а, према ријечима самог Вила Матаса, у питању је “болест”, ендемско зло савременог писања, негативни импулс или привученост ништавилом, због чега одређени ствараоци, који још увијек имају веома захтјеву књижевну савјест (или управо због тога), потпуно престају да пишу. Неуобичајена психолошка искуства, делиријуми, халуцинације и “менталне екскурзије”, били су саставни дио живота најпознатијих свјетских аграфа Сократа, Рембоа, Хелдерлина... Књига Вила Матаса говори о томе да су они аграфима постали управо након низа таквих езотеричних искустава, узнемирујућих када се о њима реално размишља. Аграфија је по Матасу, да закључим, једнака апофатици у религији.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 19 Nov 2011, 00:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3659
Lokacija: House of Pejin
Daljac je napisao:
Ljudi, dakle, nemojte postavljati ove američke bestselere, tema nije namijenjena za to, molim vas.


e moj sucke..ovaj daljac :)


evo da i ja budem konstruktivan. par knjiga koje sam pročitao kao tinejdžer koje su uticale na moje:

hormone
Slika
mada, u mom slučaju nije bilo pet tomova već jedna jako stara kupusara, vjerovatno izbor najsočnijih detalja :)


ganglije

Slika

Elvise, pošto voliš religijske teme OBAVEZNO od istog autora pročitaj Ime Ruže i Baudolino .

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 19 Nov 2011, 13:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Moze moze, definitivno sam zainteresovan.
Kad smo kod ovih filozofsko-religijskih djela, obavezno:

Slika

Kami udara bas tamo gdje smo najtanji! Sjajna knjiga!

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 23 Nov 2011, 11:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Мирко Демић, ЋИЛИБАР, МЕД, ОСКОРУША

Slika

Зашто прочитати: Мирко Демић је, поред Горана Петровића, најбољи писац млађе постмодернистичке генерације, један од оних ријетких који, упркос изразитој ерудицији, у романима задржава најважније романескно насљеђе - причу. У роману ЋИЛИБАР, МЕД, ОСКОРУША Бруно Шулц пише писма колегиници, професору књижевности, са којом ради у дрохобичкој гимназији и према којој гаји "нарочиту врсту осјећања". Али, Демићев Шулц зна исто што и Хамваш: "Завођење је неплодно и празно, бесциљно и бесмислено... Из завођења ништа не излази: све је магична игра шарене, опојне и варљиве сплетке која очарава и засењује, али кад се распрши, и заводница и заведени остају сами, разочарани, јадни, горки и празни." Зна то и жена којој Шулц упућује писма и која та писма преводи на њемачки, из страха да јој их муж не открије. Они, ипак, пристају на игру. Игра је посљедње право којег би хтели да се одрекну. На развалини те игре и ђубришту књишких сентимената, ипак, као да се рађа нешто што би се, условно, назвало љубав или вољење. Али, битно је, у свему томе, како Демић (о томе) пише. Вјероватно непревазиђено.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 25 Nov 2011, 10:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Bela Hamvaš - Scientia sacraI i II/Duhovna baština drevnog čovečanstva I i II

Slika

Zašto pročitati: Hamvaš je, bez sumnje, jedan od najznačajnijih mislilaca 20. vijeka. U ovoj knjizi se izlaže i sintetizuju arhajske predaje, produbljuje se potraga za iskonskim, u međuvremenu zaboravljenim ili iskrivljenim tradicijskim znanjem. Hamvaš pronalazi jedno objašnjenje "višeg reda" (metafizičko) za najvažnije arhetipove drevnih civilizacija, koji su i savremenom čovjeku date u nasljeđe. Među njima je bez premca najvažniji arhetip budnosti, tog svevidećeg ontološkog "trećeg oka", koje je, u stvari, naša veza sa Cjelinom. Hamvaš je izuzetan poznavalac svjetskih baština (kao i Elijade) i njegove analogije su genijalne, dok je stil njegovog pisanja neobičan i oslobođen naučne monotonije. Probajte, uzima se uz čašu jakog crnog vina!

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 686 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs