banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 06 Maj 2024, 09:12

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 686 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 35  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 28 Jan 2012, 23:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2010, 17:53
Postovi: 3865
Pošto vidim Pekića ovdje, da se se onda i ja pribilježim...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 28 Jan 2012, 23:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
dtkbl je napisao:
Svaka čast, i koliko ti je neki prosjek pročitanih stranica za tih 4-5h?


Зависи од романа. Сад, на примјер, читам ТИХИ ДОН и пошто је то чиста поезија за 4 сата могу да прочитам 150-180 страница.

Да Винчи, увјерен сам да ће једног дана, када буде прочитан како ваља, Пекић бити већи писац од Андрића.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 29 Jan 2012, 00:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Daljac je napisao:
Борислав Пекић, "Беснило"

Note to me...

Već duže vrijeme imam namjeru pročitati nešto od njega.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 29 Jan 2012, 22:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Десанка Максимовић, "Тражим помиловање"

Slika

Зашто прочитати:Још нисам препоручивао поезију и још увек се на овом списку не налази ниједна жена. Па да објединомо све то у једно :) Десанка Максимовић је, уз Ивана В. Лалића, вјероватно најбољи српски пјесник 20. вијека, а уз Његоша и један од највећих. "Тражим помиловање" је њена најбоља пјесничка књига, збирка која је, у тренутку појављивања, устоличила Десанку на самом врху словенске књижевности. Ријеч је, наравно, о лирској преписци са Душановим закоником, у којој је синтетисано неколико снажних архетипова - расправа са моћником (хришћански темељ овог архетипа налази се у Књизи о Јову), (о)праштање, шантићевски глас из којег цвиле душе милиона. Десанка има вјероватно најоригиналнију и најнеобичнију строфу у српској књижевности - неправилну, а опет је она сва у ритму, тачној мелодији, необичном римаријуму. Она је пјесник необичне осјећајности и још чудноватије правичности. Она није догматски религиозна, али у њеној пјесми има више љубави за човјека и више потребе за праштањем него у свим светим књигама овога свијета. Да не говорим о јереси која прожима ово значајно дјело. Уосталом, ево неколико илустрација:

Citiraj:
За важне

Тражим помиловање
за оне који имају позивнице
за сваку поворку и панораму,
за човека
кога и у возу, и на гозби, и у храму,
и у рају,
нумерисано место чека,
за оне који још за века
гробницу где ће лећи знају;
за људе које на свакој води
чекају броди
и котва у сваком бродолому,
којима су сви знани и незнани
анђели милосрђа осигурани.
Јер биће за њих разочарење
када усред великог мрака
где све се измеша
не могну напипати ниједно дугме,
ниједно звонце,
којима се у помоћ зове,
кад не могну наћи ниједног брода
ни да се врате
до своје палате,
ни да продуже до обећаног небеског свода.


Зa непелегрине

За оне који никад пелегрини
нису били,
који нису никад својом руком
зажегли пламен,
ни истерали искру из кремена,
нису води помогли да шикне из стене,
нису градили колибу од глине
ни од сламе,
нису низ поток пуштали сплава,
ни имали барке поломљене,
нису никада за сапутника
имали једино мрава,
који никада нису били насамо
ни са једним морем огромним
ни воде, ни наде, ни очајања,
који не познају васиону
ни на њеном приземном спрату,
који нису ниједног целог дана
живели од звезданих само висина,
нити се иједном огрејали
усхитима песника и пелегрина.


За лажи изговорене из милосрђа

Тражим помиловање
за оне који немају снаге
зломе казати да је зао,
нити рђавом да је рђав.
За онога коме је жао
човека истином унесрећити,
за људе који лажу из милосрђа.
За човека који ће понижен бити
радије него кога да понизи,
за онога који и кад назре
образину коме на лицу
нема срца да је здере,
за људе који не могу да увреде
ни човека друге мисли и вере,
за оне који никада не би могли
другоме пресуде да изричу,
којима се све судије чине строге,
за сваку милосрдну лажну причу
и за сличне њима слабости многе.


Spoiler:
Својевремено је Ибрица Јусић "углазбио" двије од ових пјесама које сам навео горе. Па, коме је мрско читати, може бар да их послуша...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UO_c5yDwpqs[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KCU1E8kIZBM[/youtube]

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 29 Jan 2012, 23:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
Daljac je napisao:
Сад, на примјер, читам ТИХИ ДОН

kakav si ti mazohista :lol: :lol:
ta knjiga valja samo za kupus pritiskati :P

bezz zajebancije,znas li ima li tvoje remek djelo u gradskoj biblioteci,ocu da procitam samo da te mogu zajebavati na forumu :P

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 30 Jan 2012, 08:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Ma, šta vam je za mnom, ajde gledajte snješkov film, pa njega zajebavajte :D

Ima, čini mi se da je bio jedan ili dva obavezna primjerka.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 30 Jan 2012, 19:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
alkibijad je napisao:
Daljac je napisao:
Сад, на примјер, читам ТИХИ ДОН

kakav si ti mazohista :lol: :lol:
ta knjiga valja samo za kupus pritiskati :P


Шолохова сам намјерно прескочио када сам спремао свјетску књижевност, јер нисам хтио да трошим мјесец-мјесец и по на читање једне књиге. И не жалим нимало због тога, јер би можда протрчао кроз ову књигу, а ријеч је о грандиозном, монументалном роману, романчини. Без сувишних ријечи, реченица, пасуса. Та књига иде као једна од сљедећих препорука на теми "Одабрао: Даљац" :)

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 30 Jan 2012, 20:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4388
Daljac je napisao:
Ma, šta vam je za mnom, ajde gledajte snješkov film, pa njega zajebavajte :D

Ima, čini mi se da je bio jedan ili dva obavezna primjerka.


Ja tražio neki dan, kažu nema, odnio Milenko Stojicic jedini primjerak i nikad nije vratio :lol:

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 30 Jan 2012, 20:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
:lol: :lol: :lol:

(Svako ima svoga Boga) :D

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 03 Feb 2012, 14:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Милован Данојлић, "Како је Добрислав протрчао кроз Југославију"

Slika

Warum lesen?:Ево коначно и једне књиге која би могла бити занимљива и онима који баш и нису неки страсни поклоници умјетничке литературе. "Како је Добрислав протрчао кроз Југославију" је повест, романсирани есеј о народном учитељу и никада признатом пјеснику Добриславу С. Раденовићу, који је на пословима књижевности и буквално главу изгубио. Добрислав је романтичарски залуђени пјесник - наивац из Пећи, један од оних који је "велике истине" саопштавао на најбаналнији, најјефтинији начин и који је истовремено вјеровао у своју умјетничку мисију, као једну од најважнијих. У његовим стиховима било је много ничега, које је добрано било натруњено бесмисленим лупетањем једног острашћеног заљубљеника у социјализам. Путовао је по селима Србије, Хрватске и БиХ, гостовао на локалним приредбама, пјевао је о стотинама жена које је обљубио, непрестано тражећи потврду од већ увелико афирмисаних писаца, критичара, философа. Наравно, Добрислав је у доброј мјери само симбол наше философије културе, паланке, амбиција, мегаломанских жеља и сиромашних могућности.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 08 Feb 2012, 21:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Слободан Селенић, "Пријатељи Косанчићевог венца 7"

Slika

Зашто прочитати: Да би Талија схватила да и међу домаћим писцима има пишчина :)
Селенићеви "Пријатељи" говоре o тaбуизирaнoм приjaтeљству jeднoг кoсoвскoг Aлбaнцa, Истрeфa Вeриja, и пoслeдњeг пoтoмкa стaрe српскe, бeoгрaдскe пoрoдицe Хaџислaвкoвић, Влaдaнa Хaџислaвкoвићa, oксфoрдскoг ђaкa. У роману посебно дoминирajу дoгмaтичнoст и фaнaтизaм jeднe (клaснe, идeoлoшкe врстe) прeмa искључивoсти другaчиje идeoлoгиje, кoja пoчивa нa oтпoру прeмa свeму штo je примитивнo и дeструктивнo пo грaђaнску културу. Они који Селенића знају као писца "Убиства са предумишљајем" знају о каквом је приповједачком магу ријеч. Па опет, оно што се налази у "Убиству" ништавно је са оним како су испричани "Пријатељи": такав степен наративне виртуозности, интроспекције, емпатије, могућности да се са таквим страстима полемиша са туђим и страним својествен је у српској књижевности још само Селимовићу, иако њих двојица, наравно, припадају потпуно различитим поетикама. Пријашњи и каснији Селенићеви романи су мање-више монотони (истински досадни, иако добро написани), али "Пријатељи" су роман који се пише једном, а чита десетак пута у животу.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 08 Feb 2012, 22:21 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39432
Lokacija: Месечева икра
Daljac je napisao:
Светислав Басара, "Фама о бициклистима"

Slika

Прије него што је обукао жуту мајицу друге Србије Басара је, поред Горана Петровића, био највећи и најзначајнији фантаста српске књижевности. Ако је потребно правити неке историјске прегледе - а увијек јесте - може се рећи да се у другој половини 20. вијека у српској књижевности појавило неколико заиста прекретничких и превратничких романа: "Херој на магарцу" Миодрага Булатовића, "Време чуда"/"Беснило" Борислава Пекића, "Пешчаник" Данила Киша, "Кад су цветале тикве" Драгослава Михаиловића, "Опсада цркве Светог Спаса" Горана Петровића и "Фама о бициклистима" Светислава Басаре. Тешко је, готово немогуће, објаснити или препричати о чему се у овом роману ради: то је спој криминалистичког, документарног, хумористичког и каквог све не романа, али оно што је сигурно је да је овај Басарин роман, уз Кишов "Пешчаник", можда и једини прави примјер постмодернистичког дискурса у српској књижевности. Да, данас, када је Басара ангажован на свим другим странама осим у књижевности, тешко је замислити да је он творац једног од најбољих романа у српској књижевности, али је тако. Могу вам обећати једно: нико, али баш нико ко је прочита неће остати равнодушан.

Јуче послијеподне почео са читањем "Фаме..." и ево већ сам при крају....Чак сам успио и на послу прочитати једно 70-ак страница. Ово је још луђе од "Опсаде цркве Св. Спаса",а једнако је добро. Стил писања је такав да се лако и брзо чита,осим једог дијела од тридесетак страница који као да је писао Дринин вук. То ме сморило престрашно....
Препорука.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 08 Feb 2012, 22:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Ko je rekao da "zoka" samo prodaje knjige i da iste ne čita? :D

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 10 Feb 2012, 12:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Да сумирамо на брзину досадашње напоре:

Жозе Сарамаго, "Јеванђеље по Исусу Христу"
Борислав Пекић, "Време чуда"
Миодраг Булатовић, "Херој на магарцу"
Енрике Вила-Матас, "Батрлби и компанија"
Мирко Демић, "Ћилибар, мед, оскоруша"
Бела Хамваш, "Scientia sacra I i II"
Анастасис Вистонитис, "Књижевна географија"
Виргил Георгиу, "Бесмртници Агапије"
Валтер Ниг, "Књига јеретика"
Горан Петровић, "Опсада цркве Светог Спаса"
Боро Капетановић, "Приче са споре реке"
Светислав Басара, "Фама о бициклистима"
Хуан Мануел де Прада, "Пичке"
Борислав Пекић, "Беснило"
Ф. М. Достојевски, "Бијеле ноћи"
Г. Г. Маркес, "Сјећање на моје тужне курве"
Сергеј Довлатов, "Наши"
Десанка Максимовић, "Тражим помиловање"
Милован Данојлић, "Како је Добрислав протрчао кроз Југославију"
Слободан Селенић, "Пријатељи са Косанчићевог венца 7"

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 15 Feb 2012, 16:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Михаил Шолохов, "Тихи Дон"

Slika

Зашто прочитати: Ниједну књигу до сада вам нисам препоручио са назнаком "must read", али ову хоћу, упркос "alkibijadovom" увјерењу да је овај роман-епопеја добар само притиснути купус :) ТИХИ ДОН припада оним романима који се не могу препричавати, а ако би то некоме и пошло за руком - само би отео много од Шолохвљеве магије. Зато ћу да вас сморим с неким фактима, у нади да ће вам они бити довољна препорука. Настао на снажној епској традицији - прије свега на Хомеровим спјевима и Толстојевом РАТУ И МИРУ - ТИХИ ДОН је роман простора и времена, роман у којем се зрцали једна козачка деценија која обухвата Први свјетски рат, Фебруарску буржоаско-демократску и Октобарску социјалистичку револуцију и Грађански рат. Та мутна времена преламају се кроз десетину ликова, међу којима је најимпозантнији козак Григорије Мелехов. Дон је персонификована поетска стварност која је све - и рат, и младости, и срећа, и мржња, и љубав. Кроз Шоховљев роман парадира хиљаду ликова - половина је безимених. Деветина романа отпада на описе, али вјерујте ми - на такве функционалне, стилизоване описе никада нисте наишли. Они су, поред неописивих дијалога, набијених цјелокупном трагиком и динамиком козачког живота, најупечатљивији елементи овог романа. Шта бих још могао да вам кажем? Да, ово јесте књига од неких 1.200-1.300 страница, али све они који читају - било из хобија или по "дужности" - треба стрељати ако прођу кроз живот не прочитавши ТИХИ ДОН :)

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 22 Feb 2012, 19:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Воја Чолановић, "Ода мањем злу"

Slika

Зашто прочитати: Вратимо се из славне руске историје у суморну српску прошлост, ништа свјетлију стварност и готово извјесно још црњу будућност. Воја Чолановић има 90 година, а написао је роман који сви млади српски писци данашњице не би написали ни да се саставе заједно. Роман има 300 страна и написан је у једном поглављу; прати поновни сусрет српскох-финског љубавничког пара, који се у Београду састају након 20-ак година. Прво: то је могућност да српска половина размотри све оно што се њему и национу десило у тих 20 година. Друго: и то што посматра са неке поунутрашњене перспективе - хуморно је, почесто (ауто)иронично, духовито, цинично. Треће: све што се налази у тих 300 страница је, ако и даље имате на уму да је овај роман писао деведесетогодишњак, невјероватно допадљиво, набијено необичним, а у српској прози потоњих година ријетким витализмом, луцидно. Чолановић је успио оно што је и Селенић постигао у "Убиству с предумишљајем" - иако старац, "набио" је свој роман енормном количином младости да несретном Тишми Слободану не преостаје ништа друго до да и даље да буде покуњен и да се захваљује довијека Ниновом жирију који му је, сасвим неоправдано, ове године дао ту сада већ прецијењену награду.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 29 Feb 2012, 15:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Стеван Раичковић, "Записи о Црном Владимиру"

Slika

Зашто прочитати: Стеван Раичковић је један од најзначајнијих српских пјесника 20. вијека и најважнији представник "стражиловске" линије пјевања у Србаља, поред, дабоме, Десанке Максимовић. Његов свијет су природа и тишина, нека поједностављена и поунутрашњена хармонија међу свим бићима и небићима. "Записи о црном Владимиру" је збирка пјесама која је настала у току пјесниковог боравка у болници, гдје се сусрео са Владимиром, тешко обољелим земљорадник који жели пјесму о себи. Раичковић се у свом класичном и традиционалном стилу упустио у поетичну интерпретацију виђења земљорадника кога је болест немилосрдно гутала. Пјесников труд огледа се у томе да читаоцима што боље приближи слику болесног Циганина Владимира, коме су искрена надања заронила у трули болнички мадрац. Особености пјесничког простора и осјећања свијета у поезији Стевана Раичковића прије свега су израз особености његовог пјесничког темперамента и психолошког одређивања његове лирике. Тешко је поставити границу између Раичковићевог осјећања пјесме и осећања свијета. Ово је један од најемотивнијих циклуса српске поезије и нема потребе да га тражите у библиотеци. Доносим вам га о комплету:

Spoiler:
Стеван Раичковић

ЗАПИСИ О ЦРНОМ ВЛАДИМИРУ

(УМЕСТО ФУСНОТЕ)

Од нас десеторице у соби, у најтежем положају био је Владимир Пурић, тридесетпетогодишњи Циганин из села Сопота на Космају, земљорадник, оболео од рака. Када сам му једном приликом помогао да изађе из собе у болнички ходник, да пуши, поче наш први разговор.
Чуо сам да сте песник - рече ми чим је сео на клупу и запалио цигарету.
Помислио сам, по навици, да избегнем одговор на овакво питање, али сам у истом тренутку и осетио да је то у овом случају бесмислено.
Замолио ме је да напишем песму о њему и његовој болести.
А шта ће ти то, Владимире? - питао сам.
Па тако... Ако останем жив да имам за успомену кад сам боловао... А ако не останем...
Шта ако не останеш? - покушао сам да се насмејем, не би ли му на шалу окренуо овакву мисао.
Па тако... Нека остане вама...
Данима ме је Владимир Пурић посматрао из свог кревета у углу. Кад год бих се окренуо на ту страну, у мене су биле уперене његове беоњаче, које сублештале из црног, мршавог лица: очекивао је песму. Тих дана је већ био забаталио и лекове. Нисам га видео ни храну да узима.
Једном смо у ходнику заподели и овакав разговор:
Како си успео, Владимире, да се толико разболиш?
Много сам радио... Косио сам и ноћу...


1.
Моја је болест, изгледа, ипак туга.
Кад тежак болује, тежи је него тег.
Март је и овде сред болничкога круга
У коме копне: црни Владимир и снег.

Он кроз лекара као кроз кроз стакло гледа
И тражи песника, јединог за ког зна.
Он својом раном и туђој рани не да
Да се тишином, ко кором, зацели сва.

Он хоће песму место пилула, капи,
Кад не помаже ништа, ни бог, нити лек.
Он хоће песму - ко кад је песник вапи -
Да му живоме ил мртвом продужи век.

Он хоће песму о томе како пати,
како га тишти све и цепа му се дроб.
И о том како ће једном да се врати
на своју ливаду ко косац или гроб.

2.
(Фрагменти)

О, зар да слушам, како се из тог гласа
Последње жито према мени таласа?
И чујем, са тих усана што се грче
како последњи јагањци к мени трче?

*

Зар ће тај црни лик, већ налик сени,
аа лежи тек ко пејзаж према мени?
Зар ћу одсад и те поноћне крике
да памтим и да претварам у слике?

*

Зар да му измишљам песме и певам оде,
место да му отворим прозор, додам воде?


3.

Шта то он сакрива сада у својој сети?
Можда неки јули са свилом која лети?
Ил један сумрак, тајан и непознат свима,
који се загуби и кога још он има?

Али шта ће бити кад не буде и њега,
Владимира, који се ето сећа свега?
Блескаће под сунцем час лемеш, а час виле,
ал ће онај јули и сумрак да ишчиле...

(Можда већ замишља и какав ће да буде
тај први дан над њиме кад легне под груде.)

4.

Зар ће све то што он за дана
прича мени о риби с јаза
остати ко у месу рана
или по окну шара мраза?

Зар ће и то, кад он за ноћи
сетив се у сну коња - рже,
из мене икад више моћи
да сперу кише, сунца спрже?

Ја већ по нешто с њиме делим
(и помало се са њим рушим):
Кад ходницима шетам белим
ја и за њега једну пушим.

Па ко да ће и што је моро
да копа још и коси, врше,
пасти на моја плећа скоро,
на моје руке да то сврше.

Већ као да сам му у сени
и стојим пред њим сличан робу.
И кад умре, он ће у мени
да труне дуже но у гробу.

5.

Има лековитих трава, глина, зрака
и воде која је са њима једнака.

Има и тих који знају до њих стазе,
тајне, јер по њима прво у сну газе.

И ја сам у једној ноћи на дохвату
био нечем - налик на реч непознату.

(Као да је било мало у тој речи
и нешто од оног са чиме се лечи.)

Ал се мени није ни у сну сва хтела
та реч да покаже и да буде цела.

Па када се и сан још примаче јави -
тражио сам залуд и њен траг у глави.

Тако, ја и сада, ево, ко раније,
излазим из песме у којој лек није.

6.
(Песма о боловању Владимира Пурића)

Владимир Пурић из Сопота села
бол болује ево зима цела.

У белој соби црн Владимир лежи.
Гледа: за окном снег последњи снежи.

Све крај њега тоне у белину меку
само он мисли црну мисо неку.

Онда се сети: месеца у воћу
и себе како коси жито ноћу.

Очима ме питаш, видим, Владимире:
"Да л ће да се коси или да умире?"

Косићеш црни Владимире. Ево
нисам ти залуд ради лека пево.


Овај (шести) запис сам једнога јутра прочитао Владимиру Пурићу. Дао сам му после тога и рукопис. Ставио га је у коверат и гурнуо у фиоку свог столића. Био је толико узнемирен, а тако слаб, да није успео ни да ми се захвали. Учинио је то, доста касније, када му је поново наишао један од оних тренутака, сада све ређих, у којима је добијао вољу да пуши и поприча.

7.

Већ као да чујем у Сопоту цигански плач:
Лелечу три сина, две кћери, удовица.
Паде ноћ: мир, свитац, звезда. Блесну и совица.
Над Космајем: месец, као ужарени сач.

Сви мисле да те нема, а замаче за стог.
Засја ти у руци коса, па утрну.
Од твога корака ниједна птица не прну.
Наоштрио си косу. (Сад стављаш брус у рог.)

Под месецом се пружило жито као мир.
Велики посо, ал предуго је сад твоје време...
Ево га где и у песми, мртав, носи најтеже бреме:
Замахнуо је косом црни Владимир..


9.
(варијације)

Ко то у смирај навали
најлакше тамне тегове
по Космају и Авали
као да мери брегове?

Ко то са косе литице
бере у поноћ цветове
па их дене у китице
да реси тајне светове?


*

Ако ти жита погазе
или растуре живице
то можда крче богазе
неки са оне ивице.

Ако се станеш будити
од росе усред атара
немој се чудом чудити
то је зној бивших ратара.

*

Понекад тако стајати
скривен у сени поноћи
када зашкрипе вајати
као да ишту помоћи:

Пуцају греде дебеле
начете тајном секиром,
а даске криве, небеле,
одјечу ко под звекиром.

И воња све на амове,
кожухе, крње рогове,
славине, коце чамове,
ланене дреје, стогове.

И шушти слама уморна
и цури зоб из зобнице
и зјапе врата суморна
ко одшкринуте гробнице.

Све што је икад имало
живот, до уре удесне,
о није мртво нимало
(бар неке ноћи чудесне).


*

Огрнут белом тежином
с косиром преко рамена
краде се косац брежином
побего испод камена.

Мирише тешка комина
над селом и над ледином.
Ноћ је ко црна домина
са белом тачком једином.


9.

Данима се тако у мом духу врти
Владимир између живота и смрти.

Већ сам га видео како мртав бежи
преко поља, мада ту крај мене лежи.

Ето мога лека: још је жив, а ја му
копам овим пером пре времена јаму.

10.

Он ипак нестаје, одлази и зима.
Ја се опет враћам вама, песницима.

Долазим из туђе смрти, као своје,
у све наше бриге које не постоје.

(БЕЗ ЕПИЛОГА)

Од мог првог разговора са Владимиром Парићем, који се збио већ другог или трећег дана по мом уласку у болницу, ја сам скоро заборавио на своји болест и као да сам отпочео да болујем његову. Најтеже ми је у овој, ионако опакој болести пала она нова компликација везана за песму, јер сам у њој и ја, заиста равноправно, био умешан. Желео сам да бар њу одстраним, па да тако, макар и привидно, ублажим ову двоструку болест.
Уистину, ово је био и једини случај у мом животу да је неко од мене затражио да му учиним нешто од онога што ја, заправо, једино и знам.Тако су почели да се редају и ови записи, који у неку руку и не носе баш адекватно име, јер су скоро свој целовити облик, далеко пре записивања, добијали углави. Записивани су тек касније, обично ноћу, кад би болница заспала, у ходнику где је једино и горела светлост.
На овако нешто ме је нагонила околност што сам се даноноћно налазио у заједничкој соби, а нисам поседовао навику да пишем пред другима.
После неколико дана сам осетио да се постепено одвајам од свега онога због чега је ово записивање и почело. Уместо да изађем у сусрет Владимиру, ја сам се враћао поезији, заправо себи. Истина, ометала ме је и једна чудна околност: никако нисам успевао да се определим за начин на који би песма о боловању Владимира Пурића могла понајбоље да одговори својој намени, то јест њему.
Напокон сам решио да и то сазнам од њега.
Па каква би волео да буде та песма, Владимире?... Онако проста, једноставна?... Као народна?...
Мучио сам се да погодим онакву реч, на коју би Владимир, као блиску, могао да реагује. Поменуо сам и десетерац, чак и гусле.
Међутим, после дужег ћутања, он се сам изрекао:
Па нека, буде онако... ко оно кад је умирао Бранко Радичевић...
По први пут откад се познајемо, као да сам осетио како се овај црни човек у тренутку сасвим осветило изнутра - и како га тек сад заправо видим.
Иако је целог живота био земљорадник, тежак, у њему је ево пред крај ипак победио Циганин и луталица, са лаком, виолинском душом.
Тако је настао и крај мојим дилемама о песми.
Неколико дана након оног, када сам му дао рукопис, морао сам да напустим болницу.
При поласку сам се распитивао код лекара о Владимировом стању. Сви су ми говорили да су му дани избројани.
Иако станујем недалеко од болнице, коју сам напустио, још нисам свратио до ње да се распитам о крају Владимира Пурића.
Не умем ни сам себи да објасним како је дошло до овога.
Прошле су већ две године од тада: ево пада и други снег. И ја, пошто још увек немам правих доказа о његовој смрти, ево могу помало и да замишљам како тај снег можда и не завејава један далеки гроб, него се полако осипа по његовој црној коси...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 07 Mar 2012, 15:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Драгутин Ј. Илић, "После милијон година"/"Секунд вечности"

Slika

Зашто прочитати: Драгутин Ј. Илић изданак је више него умјетнички плодне српске породице Илић, чији је најафирмисанији представник брат му и пјесник нам Војислав. Они који се куну у фантастичну књижевност - ево им га на изволте! Драгутин Ј. Илић је писац првих фантастичних дјела (и то каквих дјела!) у јужнословенским књижевностима. Његова драма "После милијон година" сматра се једном од првих антиутопија у европској књижевности, а роман "Секунд вечности" (пази наслов!) истинско је ремек-дјело фантастичне књижевности.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 07 Mar 2012, 15:26 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39432
Lokacija: Месечева икра
J3bi se ti.....Ja više ni ne stižem upratiti šta da čitam :lol:

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 07 Mar 2012, 15:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Ja još svakih sedam dana kačim, a tebi i to prebrzo :)

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 686 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 35  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs