banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 08:55

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Nov 2001, 15:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Abraham Linkoln (1809-1865) ponudio je 1854.god. da država kupi veliki dio indijanske zemlje, a indijanskom narodu je obećan rezervat. Na tu ponudu je dobio odgovor od poglavice plemena Sietla. Ovo pismo se ubraja među najljepše i najdublje misli koje su ikada izrečene o čovjekovoj okolini. Pismo se šalje svim zemljama svijeta povodom Svjetskog dana čovjekove okoline 5. juna, a šalje ga UNEP - Program Ujedinjenih nacija za čovjekovu okolinu.
Skraćena verzija pisma glasi:

"Kada Veliki poglavica iz Vašingtona šalje svoj glas da želi kupiti našu zemlju - previše od nas traži...
Kako se može prodati i kupiti nebo i toplina zemlje? Tako nešto nam je strano. Mi nismo vlasnici svježine vazduha i bistrine vode... Svaki je djelić ove zemlje svet mom narodu. Svaka blistava borova iglica, svako zrno pijeska na rječnom sprudu, svaka iglica u tami šume sveti su u mislima i u životu mog naroda...
Dio smo zemlje i ona je dio nas. Mirisave trave su nam sestre. Jelen, pastuv, veliki orao - braća su nam! Stjenoviti vrhovi, sočni pašnjaci, toplo povijeno tjelo ponijevo i čovjek, sve to pripada istoj porodici.
Ova blistava voda što teče brzacima i rijekama nije samo voda, već i krv naših predaka. Ako vam prodamo zemlju, moraćete znati da je sveta, morate reći svojoj djeci da je sveta. Da svaki obraz u bistrom jezeru kazuje događaje i uspomene iz života mog naroda. Žubor vode - glas je oca moga. Rijeke su naša braća, utoljuju nam žeđ. Rijeke nose male kanue. Hrane nam djecu. Prodamo li vam ovu zemlju, morate se sjetiti i učiti svoju djecu da su rijeke naša a i vaša braća. Zato rijekama morate pružiti dobrotu, kakvu biste bratu pružili.
Znamo da nas bijeli čovjek ne razumije. Njemu je jedan dio zemlje isti kao i bilo koji drugi... Prema majci - zemlji i prema bratu - nebu odnosi se kao prema stvarima što se mogu kupiti, opljačkati, prodati poput stoke ili sjajnog nakita. Njegova će pohlepa uništiti zemlju i sobom ostaviti pustoš.
Ne znam! Naš se način života razlikuje od vašeg. Od pogleda na vaše gradove crvenog čovjeka zabole oči... U gradovima bijelog čovjeka nema mirnog kutka. Nema mjesta na kojem bi se čulo otvaranje lišća u proljeće ili drhtaj krila mušice.
Možda, zato što sam divlji, jednostavno ne shvatam. Ruka mi vrijeđa uši. Šta vrijedi život, ako čovjek ne može čuti krik kozoroga ili noćnu prepirku žaba u bari? Ja sam crveni čovjek i ne razumijem mnogo...
Indijanac voli meki zvuk vjetra, kada se poigrava sa površinom močvara. I miris povjetarca osvježen podnevnom kišom ili borovinom.
Najveće blago crvenog čovjeka je vazduh. Bijeli čovjek kao da ne opaža vazduh koji udiše. Poput nekog ko je dugo na samrti, imun je na smrad. Prodamo li vam zemlju, morate se sjetiti da nam je vazduh dragocjen. Da vazduh dijeli svoj duh sa svim životom koji održava.
Vjetar, što je mom djedu dao prvi dah, prihvatiće njegov poslednji izdah. Ako vam prodamo zemlju, morate je čuvati kao svetinju. Kao mjesto na kojem će i bijeli čovjek moći da udahne vjetar zaslađen mirisom poljskog cvijeća.
Razmotrićemo vašu ponudu da kupite zemlju. Odlučimo li da pristanemo, zahtijevaćemo da ispunite ovaj uslov: bijeli čovjek moraće da se ponaša prema životinjama ovoga kraja kao prema svojoj braći...
Šta je čovjek bez životinja? Kada bi životinja nestalo, čovjek bi umro od velike usamljenosti duha. Što god zadesi životinje, ubrzo snađe čovjeka. Sve je u svijetu povezano.
Moraćete učiti svoju djecu da im je pod nogama pepeo naših djedova. Da biste poštovali zemlju, reći ćete im da je zemlja bogata životom naših predaka. Moraćete učiti svoju djecu, isto kao što mi učimo našu, da nam je zemlja mati. Što snađe zemlju, snađe i njenu djecu. Pljuje li čovjek na zemlju, pljuje na sebe samoga.
Zemlja ne pripada čovjeku. Čovjek pripada zemlji!"

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Nov 2001, 20:46 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2001, 01:00
Postovi: 542
Ciao Vader.
Mislim da sve sto bi se dodalo tom pismu bi bilo previse. Nemam rijeci, jedino sto mogu dodati je to da ima vise ljudi koji bi tako razmisljali imali bi najljepsu i najbogatiju zemlju na svijetu.
Veliki kompliment, Vader!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2001, 16:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 10 Sep 2001, 01:00
Postovi: 209
Ovo pismo Indijanskog poglavice mi lici
na PREDSKAZANJE koje potvrdjuje sumnje u sko
ru kataklizmu ove nase planete zemlje.Ne mis-
lim na kataklizmu koja bi mogla da snadje ze-
mlju nekim poremecajima u nasem planetarnom
sistemu vec na ono sto bi covjek mogao prouzr
okovati nacinom na koji se odnosi prema priro
di.Cinjenica je da samo covjek ne pripada pri
rodi i da samo On pokusava da vlada priro
dom.I ne samo njom vec sa kompletnom florom i
faunom koju egoisticno zloupotrebljava do te
mjere koja ce ga sigurno kostati sopstvene
egzistencije.
Tema koju je Fader izvanredno poceo je veoma
vazna za diskusiju ,moglo bi se reci alarmant
na.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2001, 17:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Jednom sam procitao jednu veliku istinu koja kaze nesto ovako - ekologija ljudske sredine je nemoguca bez ekologije ljudske svijesti.

Poenta je da se ljudi, svi ljudi, moraju promijeniti u sebi samima, moraju na pozitivno promijeniti svoj odnos prema drugim ljudima, prema zivotinjskom i biljnom svijetu, prema nezivim oblicima prirode takodje. Tek tada ce svima biti bolje, tek tada cemo biti ono sto stvarno jesmo - Cuvari Zemlje. U jednoj objavi visih sila sam citao da je covjek dosao na Zemlju da bude Cuvar Zemlje, da odrzava sav zivot na njoj, da zivi u savrsenom skladu sa cjelokupnim zivotinjskim i biljnim svijetom. Ljudi su duhovno padali pa su izgubili svijest o tome ko su, sta su, zasto su tu, kako treba da se ponasaju. Iz ovoga i samo iz ovoga izviru sve ljudske patnje, nesrece i sve lose sto se desavalo u ljudskoj istoriji. Naravno, zbog ljudske gluposti i otudjenja od nase istinske prirode ispasta i sav zivotinjski, biljni i nezivi svijet.

O da. Covjek (svaki pojedinacno) ce ispastati za sve lose sto je pocinio mada ne vjerujem da ce ljudska glupost kostati covjeka njegove egzistencije. To ce biti malo drugacije. Oni koji su puno brljali kroz istoriju u svom odnosu prema svemu sto postoji i koji i dalje ne zele da se ponasaju u skladu sa svojom istinskom prirodom nece se vise moci radjati na Zemlji. To je ogromna kazna ali trebali bi puno toga znati da bi se shvatilo zasto je to ogromna kazna.

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2001, 17:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Kad smo vec kod ovoga na HRT 2 tamo nekih desetak minuta iza ponoci ponedeljkom, utorkom, srijedom, cetvrtkom pocinje igrana serija "Na granici moguceg". Seriju sam nazalost primjetio tek nedavno. Serija je striktno pravljena da bude poucna, drugacija je od drugih serija, svaki put je druga ekipa glumaca, dakle nema stalnih glumaca. Na pocetku i na kraju ide monolog koji pojasnjava epizodu.
E bas nocasnja epizoda je pokazala kako bi se ljudi ponasali kad bi mogli putovati do drugih planeta. Pokazala je da ljudi to ne bi iskoristili da prosire svoje vidike, dakle cisto u edukativnom smislu, vec bi se ponasali okrutno i arogantno. Samo bi gledali kako da eksploatisu i iskoriste sve sto se moze ikoristiti. Usput su naisli na neke bezazlene aliene (vanzemaljce) i okrutno su ih pobili. Na kraju su i sami izginuli (po zasluzi). Karakteristicna stvar serije je i to sto na kraju svake epizode svi ili gotovo svi izginu.
Dan prije (prekljuce) je bila epizoda koja je pokazala kako su ljudi jedina bica koja love druga bica samo iz zabave.

Serija na simbolican i interesantan nacin pokazuje koliko ljudi zapravo ne valjaju. Dobra je i veoma poucna serija. Potice na razmisljanje.

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Nov 2001, 20:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Nađoh na ovoj mojoj temi na drugom forumu:

MOLITVA SIOUXA

Dozvoli da se moje ruke
pune poštovanja dotaknu
stvari koje si Ti stvorio.
Izoštri moje uho da
čuje tvoj glas.
Učini me mudrim kako
bih spoznao nauk
koji si ti
tajnovito stavio u svaki list,
u svaki kamen.

Tražim snagu, ali ne da
bih nadjačao svoju braću,
nego samo da bih
nadvladao svog najvećeg
neprijatelja - samoga sebe.
Bože, daj mi mirnoću
da podnesem stvari koje
ne mogu promijeniti,
daj mi hrabrost da
promijenim stvari koje
mogu promijeniti,
i daj mi mudrost da
razlikujem jedno od drugoga.

Neka ne budem zaštićen
od opasnosti već da se bez
straha suočim s njom.
Neka ne molim za
smirenje moga bola već za
jako srce da ga savladam.
Neka ne tražim saveznike
u životnoj borbi već da se
oslonim na vlastite snage.
Neka ne preklinjem za
spas od straha već za nadu
da osvojim slobodu.

(Molitva Siouxa)

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs