banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 14:54

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Nov 2006, 23:44 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 17 Nov 2006, 16:04
Postovi: 47
Lokacija: banjaluka
Buduci da sam na topicu za Razmjenu naslova postavio pitanje ima li na forumu neki topic banjaluckih ljubitelja naucne fantastike, a nijedan odgovor nije stigao, rijesih da se tom dijelu populacije, ukoliko ih ima, obratim ovako.
Dakle, kako u Banjaluci nigdje nisam naisao ni na kakvo udruzenje ili klub ljubitelja ovog zanra(ipak smo, izgleda, jos uvijek provincija), mozda je neko zainteresovan za razgovor i raspravu o SF-u, fantaziju i hororu na ovom topicu.
Ukoliko neko zeli da predlozi neki dobar naslov koji je skoro procitao, ukoliko i sam pise nesto sto ulazi u okvire gore navedenog zanra, ukoliko zna ili zeli da sazna nesto o konkursima u Srbiji i Hrvatskoj(jer nije mi poznat neki casopis u RS ili BiH koji objavljuje SF price) ili je zainteresovan za “casicu razgovora” na ovu temu...neka se javi.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Nov 2006, 15:46 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2003, 09:31
Postovi: 1130
Lokacija: Banjaluka
Ljudi na ovim prostorima su zatajili sa svakim oblikom fantastike, uključujući FRP/RPG.

Konkretno SF nisam čitala a EF pomalo.

_________________
"Neće moći momčiću, neće moći jok - ja tamburu sviram a ti slušaš rok!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Nov 2006, 18:31 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 17 Nov 2006, 16:04
Postovi: 47
Lokacija: banjaluka
Ljudi na ovim prostorima su zatajali sa svakim oblikom kulture. Iskreno, zao mi je sto su SF, EF, horor potpuno marginalizovani, ne samo u RS i BiH i u okolnim zemljama. Samo sto ta kultura citanja i pisanja tog zanra kod njih nije potpuno izumrla, sto kod nas nije slucaj.
Evo, vec tri, cetiri dana ovaj topic stoji ovdje i ti si prva koja se javila...
Hvala u svakom slucaju... :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Nov 2006, 22:09 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2003, 09:31
Postovi: 1130
Lokacija: Banjaluka
Ma okej je - ja sam svojevremeno otvorila temu o RPG i niko živ se nije javio. A samo me interesovalo igra li to neko ovdje..

Mislim da je problem u neupućenosti. I predrasudama u kompletu. Znaš, kad nekome pomeneš fantastiku odmah te pogledaju u stilu ma-hajde-bajke-su-za-djecu. Ne znam koliko sa SF, ali recimo Pračetove knjige (Lagunino izdanje) imaju poprilično šarene korice. I nikome ne padne na pamet da kupi jer pomisli da je dječija knjiga. Jednom je prijateljica došla kod mog kolege (BG - a još je tamo koliko toliko rasprostranjena fantastika) i bla bla, kroz priču reče da hoće da kupi nećakinji par "onih divnih šarenih knjiga koje ima punu policu". Samo zato što je okvir šaren ljudi pomisle da su dječije knjige.
Da ne pričam o Martinovom serijalu Pesma leda i vatre. Pošto je korišten srednji vijek kao podloga, sa primjesama engleske istorije, česta pojava su viteški odredi, zmajevi itd. I tako me sočno ismijala profesorica istorije prošle godine kada je kod mene našla tu knjigu. Vauuu kako napredna literatura. I sad treba da odgovorim na pitanje koju knjigu čitam: "Ma prvi dio triologije, En Rajs Intervju sa vampirom".. I to kažem u crnoj pelerini pa me direktno upute na psihjatriju. :roll:


Sve u svemu suštinski problem su predrasude.

_________________
"Neće moći momčiću, neće moći jok - ja tamburu sviram a ti slušaš rok!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Nov 2006, 00:11 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 17 Nov 2006, 16:04
Postovi: 47
Lokacija: banjaluka
Apsolutno si u pravu.
Kod nas vlada potpuno nerazumijevanje za fantastiku, bilo SF, bilo EF. Reci da citas fantastiku ili, ne daj boze, pises, pobjece od tebe kao da si kuzan. Iskreno, jedini razlog zbog kojeg bih volio zivjeti negdje drugo, kao recimo u Beogradu ili nekom drugom vecem gradu je upravo zbog veceg broja mogucnosti koja se tamo pruzaju, broja ljudi s kojima mozes raspravljati o necemu sto te zanima, a da to nesto nije bas opsteprihvaceno.
Cesto sam na jednom srbijansku SF forumu i tim ljudima, koji su tamo, znam cesto zaviditi zbog mnogobrojnih desavanja koje imaju skoro svake sedmice- od promocija knjiga do obicnih rasprava i seminara na ovu temu.
Usput, ako vec citas EF, predlazem ti Hronike Ambera od Zelaznija, mada si ih vjerovatno vec procitala ili Gospodara svjetlosti od istog autora. Ukoliko volis mjesavinu zanimljivosti i zivotne filozofije, svidjece ti se.
Usput, prije dva, tri mjeseca sam procitao cetrvtu knjigu iz serijala Pjesme leda i vatre.
Martin me uvijek odusevi toliko stvarnim i suvise...zivotnim EF-om.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Nov 2006, 13:15 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2005, 05:36
Postovi: 353
Lokacija: Candlekeep
Ljudi ti ne odgovaraju zato shto imamo svoje male krugove ljudi s kojima palamudimo po celi dan o navedenim temama.A i,iskreno,radije bi zavrshio svoj 3.dio Clerical Quintet-a od salvatorea nego srao po forumima.Al e'o me :D

@grom

Kako mislish,igra li iko RPG-jeve?pa bar toga ima,majku mu?Mislim,vecina ljudi i mene gleda ko da sam u stvari mislio na Rocket Propelled Grenade,al opet....

Nego,bilo kojem ljubitelju SF-a,EF-a,i eventualno RPG-jeva preporucujem Planescape:Torment.Neshto najbolje...ikad.Nemojte se samo zajebat pa uzeti knjigu,nije dostojna nivou igre.Ako vam se igra :oops: :lol:

_________________
Let teachers and priests and philosophers brood over questions of reality and illusion. I know this: if life is an illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the illusion is real to me. I live, I burn with life,I love,I slay, and am content.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Nov 2006, 15:28 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 17 Nov 2006, 16:04
Postovi: 47
Lokacija: banjaluka
Ha ja, znao sam da ste se negdje zavukli, cim se ne javljate... :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2006, 12:30 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2003, 09:31
Postovi: 1130
Lokacija: Banjaluka
Ljudna je napisao:
Kako mislish,igra li iko RPG-jeve?pa bar toga ima,majku mu?Mislim,vecina ljudi i mene gleda ko da sam u stvari mislio na Rocket Propelled Grenade,al opet....

Ma gdjeeee? *plačnim glasom rečeno*

hipi: od srbijanskih foruma preporučujem Sf: At-At i EF: Krčmu. Iako ima i mnogo podforuma koji nisu striktno vezani za fantastiku :)

_________________
"Neće moći momčiću, neće moći jok - ja tamburu sviram a ti slušaš rok!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2006, 16:03 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 17 Nov 2006, 16:04
Postovi: 47
Lokacija: banjaluka
Hvala, Grome...
Moja preporuka ti je http://www.znaksagite.com. Na diskusijama ima dosta ljudi iz Srbije koji se bave SF-om, EF-om i hororom.
Zanimljiv forum.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2006, 23:06 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Nov 2006, 18:39
Postovi: 35
Federalna televizija svakim danom prikazuje Star Trek Voyager. Valjda je i to napredak.

_________________
Sta je zivot par koraka malo tuge i meraka...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Nov 2006, 09:21 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 01 Okt 2003, 12:24
Postovi: 236
Znas kako, dosta ljudi ne posjecuje forume uopste, ako im treba neki naslov, ganjaju ga po Beogradu ili sl. . Ja sam tek sad nabasao na ovaj thread, i to potpuno slucajno. Ja vecinu naslova citam u elektronskoj formi, skinem sebi sa IRCa i spustim na laptop.

Ideja o formiranju SF kluba u BL je skroz dobra, znam jos par ljudi koji bi to podrzali.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Nov 2006, 11:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2003, 09:31
Postovi: 1130
Lokacija: Banjaluka
U Srbiji je osnovan Konef - Klub Obožavatelja Naučne i Epske Fantastike. Relativno je mlada organizacija no bore se :)
A koliko bi fantastično bilo nešto slično osnovati i ovdje ne mogu da opišem riječima.

_________________
"Neće moći momčiću, neće moći jok - ja tamburu sviram a ti slušaš rok!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Nov 2006, 15:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Велики сам љубитељ Кингових дјела. Он је у жанру научне фантастике и хорора, по мом мишљењу, отишао најдаље у умјетничком смислу. Имам десетак његових књига, па, ако некоме треба, нека се јави...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Nov 2006, 18:38 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 17 Nov 2006, 16:04
Postovi: 47
Lokacija: banjaluka
Gospoda, po mom skromnom misljenju, svaki iole ozbiljniji grad ima bar jedan klub ljubitelja SF-a Ef-a i horora. Ne vidim razlog zasto se ne bi pokusalo i kod nas. Kad vec spominjete Beograd, u njemu radi nekoliko klubova, kao i u Zagrebu, na ovim prostorima ova dva grada su otisla najdalje sto se toga tice, ali to je i logicno, to su jedina dva velegrada u okolini.
Jedini nacin da se i u BL dodje do kluba je upravo entuzijazmom nas koji volimo zanr. Mislim da bi vrijedilo pokusati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Nov 2006, 23:51 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2005, 18:30
Postovi: 623
Spomenuo bih pricu Milovana Glisica - Posle devedeset godina. Tu je cuveni Sava Savanovic, a po njoj je snimljen i film Leptirica. Da li neko ima nesto od Gorana Skrobonje - Silom u celo, Bleferski vodic kroz horor, ili nesto drugo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2006, 02:56 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2005, 05:36
Postovi: 353
Lokacija: Candlekeep
Bio bi to yeben fol.Ko pravi frku,bacimo ga IT-u.

Nego,ako malo sad vec ozbiljnije razmislimo o tome....sajt?prostor?rad na volonterskoj osnovi u slucaju prostora?shta?

Ne moram vam govoriti da bi se vecina ljudi koja uziva u takvim stvarima slagala medjusobno,to nije problem.logistika jest.

heheheh,mozemo kod mene na gajbi,al vi bi sklanjali pivu :roll:

Usput,zamislite stvarno.SF/EF klub.Sa Pan-galaktichkim Grgolj-blasterima,1.5 km :drinking: :drinking: :drinking:

_________________
Let teachers and priests and philosophers brood over questions of reality and illusion. I know this: if life is an illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the illusion is real to me. I live, I burn with life,I love,I slay, and am content.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2006, 10:31 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2003, 09:31
Postovi: 1130
Lokacija: Banjaluka
Bilo bi sasvim okej osnovati klub, ali klubu trebaju članovi. I dovoljno elana.

Ali svakako podržavam tu ideju.

_________________
"Neće moći momčiću, neće moći jok - ja tamburu sviram a ti slušaš rok!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2006, 18:06 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Nov 2006, 18:39
Postovi: 35
Nisam iz BL al dobra je ideja.

_________________
Sta je zivot par koraka malo tuge i meraka...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Nov 2006, 17:08 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 17 Nov 2006, 16:04
Postovi: 47
Lokacija: banjaluka
Jludno, apsolutno si u pravu za prostor- to pomalo jeste problem, ali kada bi se ozbiljno krenulo u posao mozda to i ne bi bio toliki problem-najvaznija je dobra volja. A sto broja clanova tice, ni to ne bi bio toliki problem, sigurno je da u BL ima dovoljan broj ljudi koji vole ovo, bitno bi bilo obavijestiti ih. Uostalom, broj ucesnika i ne mora biti nesto pretjerano veliki, sto i ne moze biti, jer nije ovo toliko popularan zanr kod nas, ono sto je bitno je kvalitetan rad i rasprava o onome sto nas sve veze- SF, EF, horor...Pokusaj da probijemo domace autore i ljubitelje zanra.
Hvala bogu, napokon se ulogovah, dva dana nisam uopste mogao otvoriti ovaj forum... :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Nov 2006, 17:10 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 17 Nov 2006, 16:04
Postovi: 47
Lokacija: banjaluka
Usput, HR, nemam nazalost nista od Skrobonje, ali mogu ti preporuciti NAKOT- fenomenalna knjiga. Obavezno procitati.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs