banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:53

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 564 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 20 Sep 2015, 10:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Evo primjera radi, ja baš ovih dana trebam štampati jednu knjigu. Za tiraž od 100 komada, štamparija traži 20KM/kom, a za tiraž od 200 komada, štamparija traži 10KM/kom. Knjigu sigurno neće kupiti više od 100 ljudi, a ne možeš odštampati 1000 komada, samo da bi spustio cijenu za ovih 100 ljudi, a ostalih 900 knjiga da skuplja prašinu.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 20 Sep 2015, 10:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Uzmeš još u obzir ako imaš neko strano djelo, pa platiš prava, pa prevodioca, pa lektor, pa se onda ide na pripremu pa štampu. Pa onda se uračuna i distributer,knjižara...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 20 Sep 2015, 16:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Pikanterija ovogodišnjeg sajma knjige jeste što je i moja pamet među ostalim umovima, na štandu ANURS, a Gešehuše ja ću kupiti knjigu pa kud puklo da puklo. Bolje da ideš sa manjim tiražom.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 01:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Završen Sajam knjige: Koji su naslovi zainteresovali Banjalučane?!

Slika
Završen Sajam knjige: Koji su naslovi zainteresovali Banjalučane?!
Milan Rakulj,Foto: J. Đurđević
21.09.2015 20:35
BANJALUKA - Dvadeseti jubilarni Sajam knjige u Banjaluci, na kome se predstavilo više od stotinu izdavača, nakon sedam dana, završen je danas, a koliko su odzivom ljubitelja pisane riječi i prodajom knjiga zadovoljni predstavnici izdavačkih kuća, provjerili smo na licu mjesta.

"Što se tiče naše izdavačke kuće, svi naslovi su podjednako išli, ali izdvojio bih 'Fukoovo klatno' i 'Nulti broj' Umberta Eka. Obje knjige prodali smo u preko osamdeset primjeraka", rekao je Marko Jelić iz podgoričke izdavačke kuće "Nova knjiga". Jelić kaže da dolazak iz Crne Gore za njegovu izdavačku kuću na Sajam knjige u Banjaluci nije prevashodno zbog zarade, nego zbog predstavljanja ovdašnjoj publici, ali dodaje da se dolazak svakako i finansijski isplati. Banjalučki Sajam knjige, nastavlja Jelić, uporedio bi sa sajmovima u Sarajevu i Podgorici, dok beogradski, recimo, ima puno više izdavača.

Iz beogradske "Lagune" rekli su, uprkos besparici, da su zadovoljni sajmom i da su zahvaljujući popustu od 20 do 50 odsto koji je bio na njihovom štandu najveću prodaju zabilježile knjige hrvatske književnice Vedrane Rudan. Tu su naravno, dodali su, roman "Islednik" Dragana Velikića, srpskog pisca koji je otvorio sajam, i prvi put preveden na srpski jezik roman "Maktub" planetarno popularnog Paula Koelja.

Iz sarajevske izdavačke kuće "Buy Book" istakli su da su i ove godine bili standardno prisutni na banjalučkom sajmu i da se i ovaj put pokazalo da Banjaluka voli knjigu. Nijedno izdanje nije se, dodaju, posebno izdvojilo, ali "Nepodnošnjiva lakoća postojanja" Milana Kundere i "Sto godina samoće" Gabrijela Garsije Markesa za nijansu su prodavaniji od ostalih.

"Ove godine najprodavanija knjiga na našem štandu je 'Toma Zdravković: 68 neispričanih priča' grupe autora, a to je ujedno i posljednje djelo koje je objavila kompanija 'Novosti' Beograd. Ove godine posjeta je, čini mi se, bila slabija nego prethodnih godina, ali mi nemamo razloga za nezadovoljstvo", rekla je Ivana Sandić iz "Večernjih novosti".

"Kad uporedimo prethodne sajmove, osnovna činjenica koja predstavlja nama zadovoljstvo je ta što smo uspjeli da opstanemo dvadeset godina. Imajući u vidu situaciju u izdavaštvu i uopšte u poslovanju firmi, to predstavlja veliki uspjeh i mi se nadamo da ćemo ovaj sajam uspjeti održati sve naredne godine, i ne samo godine, nego i decenije", rekla je za "Nezavisne novine" Petra Ivić, rukovodilac Sajma knjige, koja je istakla da su im posebno zadovoljstvo predstavljale đačke posjete.


Totalno sam smetnuo sa uma da je ovo bio okrugli broj.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 10:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
_зока je napisao:
Zoran radi za Nostalgiju. Ako na istog Zorana mislimo. Što se tiče cijene tj preplaćivanja....Kad bi se knjige štampale u tiražu od 20-40000 i kad bi se sav tiraž rasprodao u roku od šest mjeseci onda bi se moglo reći o "preplaćivanju" po cijeni od 15ak maraka. Ali pošto se knjige štampaju u tiražima od 500-1000 primjeraka što drastično diže cijenu štampe, u većini slučajeva se ti tiraži se ne prodaju nikako ili se prodaju godinama onda cijena u rasponu od 10-20KM bude sasvim ok da njome budu zadovoljni svi u lancu, od izdavača do kupca. Ni knjige u e formatima nisu ništa jeftinije, slobodno pogledaj po amazonu i ostalim e knjižarama.


Samo jedan Zoran prodaje knjige u Md.

Nisu to visoke cijene s obzirom na količine koju štampaju, već u odnosu da iste naslove možeš naći besplatno na netu, odlično odrađene u PDF-u.

Istvoremeno, samo amazon i sl. mogu prodavati naslove u e-formatu po visokoj cijeni (dok je budala da ih kupuju za te pare). S moje tačke gledišta, cijena knjige u PDF nikada ne može biti jednaka onoj štampanoj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 10:58 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
autsajder je napisao:
.

Nisu to visoke cijene s obzirom na količine koju štampaju, već u odnosu da iste naslove možeš naći besplatno na netu, odlično odrađen.
Ti naslovi su do besplatnog pdf stigli kako? Nemam ja ništa protiv piraterije, čitam i ja knjige koje skidam sa neta besplatno, samo mi je to opravdanje da je knjiga skupa krajnje licemjerno.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 11:04 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Vjerovatno neko prepisao, jer nisu sve skenirane.

Ko ih voli kupovati u klasičnom obliku, nisu mu skupe. Meni jesu, jer ih više ne čitam (i skladištim) na taj način.

Istovremeno, ne može prodavati knjigu u PDF po cijeni štampane.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 11:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
znaci ti prekucas moju knjigu od rijeci do rijeci potpises mene kao autora i mozes da me dealas za dz

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 11:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Скенираш, "протјераш" кроз програм за препознавање текста, мало дотјераш и ето ти "писменог" ПДФ фајла. :) Одавно се не "преписује".

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 11:18 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Ma ne ulazim u način kako ih objave u elektronskoj verziji. Svejedno mi je. I nisam opravdavao pirateriju. Nego sam naveo da postoji, kao i u svemu drugome, te da bi izdavači trebali imati malo šlifa, kada je već situacija kakva jeste.

Ako je knjiga u štampanom izdanju 15 KM, neću je kupiti za tu cijenu i u PDF - ponudi je, rođače, za 7 KM pa ću je kupiti i neću tražiti piratsko izdanje na netu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 11:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Наши издавачи да продају књиге у ПДФ верзији?!? :) Па већина наших фирми дан-данас ће да ти одговори на мејл никад а можда ни тад...

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 11:25 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Pa, ništa onda. Kad su nesposobni neka im je tako kako im je. Najlakše kukati zbog piraterije i slabe prodaje, a ne prilagoditi se savremenom dobu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 11:26 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Ne može to tako....U stvari može....al' onda bi imao izdavače koji rade iz garaže, objavljuju dve-tri knjige godišnje u užasnim prevodima i katastrofalnim potezima...Ili u slučaju da piraterišu i izdavači (masa njih to radi, zato i daju na sajmovima popuste od 50% na sve naslove i sl.) al' nije cilj, valjda, poticati kriminal. U ovim tržišnim uslovima, ako želimo (ja bar želim) da imamo izdavače koji imaju širi izbor naslova, bolju ponudu, kvalitetne prevode i poveze, akutelna izdanja, cijena ne može biti niža nego sada. Ok, vremenom će se pojaviti i e-izdanja, neki već rade to (Leo npr) al' tržište za to je kod nas ograničeno, a načini plaćanja nesigurni pa se ljudi na njega ni ne osvrću.
sinip je napisao:
Наши издавачи да продају књиге у ПДФ верзији?!? :) Па већина наших фирми дан-данас ће да ти одговори на мејл никад а можда ни тад...
Lupaš. Postoje izdavačke kuće na našim prostorima koje imaju vrlo dobru elektronsku komunikaciju sa čitaocima, na obostrano zadovoljstvo.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 11:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Нисам спомињао издавачке куће него фирме генерално. Од задња 4 покушаја да од наших (БиХ/Србија) фирми добијем какву информацију тим путем, добио сам једно велико ништа.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 11:41 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Budući da je ovo tema o sajmu knjiga pod "firma" bi trebalo da se podrazumijeva izdavačka kuća ;)

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 11:44 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
_зока je napisao:
Ne može to tako....U stvari može....al' onda bi imao izdavače koji rade iz garaže, objavljuju dve-tri knjige godišnje u užasnim prevodima i katastrofalnim potezima...Ili u slučaju da piraterišu i izdavači (masa njih to radi, zato i daju na sajmovima popuste od 50% na sve naslove i sl.) al' nije cilj, valjda, poticati kriminal. U ovim tržišnim uslovima, ako želimo (ja bar želim) da imamo izdavače koji imaju širi izbor naslova, bolju ponudu, kvalitetne prevode i poveze, akutelna izdanja, cijena ne može biti niža nego sada. Ok, vremenom će se pojaviti i e-izdanja, neki već rade to (Leo npr) al' tržište za to je kod nas ograničeno, a načini plaćanja nesigurni pa se ljudi na njega ni ne osvrću.


Ne vidim razlog zašto jedna Laguna ne bi mogla ponuditi svoj naslov i u štampanom i u elektronskom obliku. Samo za elektronsku ne može naplatiti istu cijenu kao za štampanu, jer nisu isti ni rashodi kod pripreme za izdavanje. A ja ionako neću kupiti štampano izdanje. Dakle, samo su oni na gubitku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 11:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Koliko ih košta priprema elektronskog izdanja? Da li ima uopšte dovoljno potražnje da bi se opravdao uloženi novac, ako vidimo da ne ide prodaja sjajno ni za štampana izdanja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 11:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Koliko košta nekog tipa da odradi piratsko izdanje?

Nije to veliko ulaganje. Kusturičinu knjigu sam skinuo sa neta 7 dana nakon objavljivanja štampanog izdanja. Tekst je ispisan u "običnom" formatu, takoreći A4, i neko je to pretvorio u PDF (izdavač, pirat - nemam pojma). Ali ću uvijek kupiti prije takvo izdanje za 5-6 KM, nego štampano za 10 KM. Ni novine više ne kupujem, zbog posljedičnog skladištenja (bar u peć na čvrsto gorivo), već informacije čitam na web-u.

Ako ništa budi prvi koji će osvajati to tržište. Možda se ne isplati sad i odmah, ali hoće u narednih 5-10 g.

Ko ne bude u skladu s novim tendencijama (tehnologijama), pregaziće ga vrijeme.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 12:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
To što si ti cigan pa gledaš u 2-3 marke kad kupuješ knjigu je druga priča. :D

Štampana knjiga nije propala ni u zapadnim, tehnološki razvijenim zemljama a da će kod nas.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sajam knjige
PostPoslato: 22 Sep 2015, 12:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
shakal je napisao:
Koliko ih košta priprema elektronskog izdanja? Da li ima uopšte dovoljno potražnje da bi se opravdao uloženi novac, ako vidimo da ne ide prodaja sjajno ni za štampana izdanja

Да би се пустило штампано издање мора комплетна припрема да се уради на рачунару па се онда фајл носи у штампарију. Чак и ако тај фајл није већ у ПДФ формату, генерисање ПДФ-а из тог фајла за штампарију је пи*кин дим, да извинеш. Значи не кошта их ништа или јако близу томе.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 564 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs