banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 17:32

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 80 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Apr 2005, 22:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Feb 2005, 14:49
Postovi: 360
Astor_Piazzolla je napisao:
Mr.X je napisao:
Astor_Piazzolla je napisao:
Mr.X je napisao:
ovaj srpsko-hrvacki jezik .[/b]


Tipican govor nekoga ko je kao mali otisao sa Balakana !



Ovo bi nazvao, laganjem, nagadjanjem i misinformisanosti, pa ti nemash pojma kad sam ja otisao sa Balkana, stvarno kako se usudjujesh lagati ovako javno. Isto bi bilo kao da ja kazem tebi e ovo je tipican govor nekoga ko ima nos pinokia.


Evo javno se izvinjavam,stvarno nisam imao namjeru da bilo koga vrijedjam ali moram da kazem da vecina ljudi koji su davno otisli sa ex-yu prostora kazu hrvacka umjesto hrvatska i moja opaska je bila na racun toga.
Srpski jezik se sastoji od cirilice i latinice,a to nije nikakav srbijanski proizvod,isto kao sto srpski jezik ima ijekavsko i ekavsko narjecje a neki to poricu. Kao sto se srpkom jeziku ne moze poreknut ijekavica tako se ne moze poreci ni cirilica. A ako govoris hrvatski jezikom (koji je veoma slican srpskom) onda razumijem sto neces da koristis ciriliu. Bosanski jezik necu da spominjem jer mislim da je to vjestacka tvorevina nastala 1991. To je kao kad bi postojao svicarski jezik !!!

P.S. Sorry jos jednom , stvarno mi nije bila namjera da vrijedjam ...


Izvinjenje prihvaceno i nije bilo nikakvog vrjedjanja sa tvoje strane vec samo nagadjanja i izmisljotine , sto mi bash ponekad zapne za oko i nemogu progledati kroz prste ali, u svakom slucaju hvala na ovako tolerantnom odgovoru.

I da zakljucim moje misljenje na cerilicu i latinicu i stogod i kakokod,


Kao na pocetku sto sam rekao. i citiracu dole ispod.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Apr 2005, 22:53 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Feb 2005, 14:49
Postovi: 360
Mr.X je napisao:
E bas sad sto se mene tice ja cu pricati kako ja zelim , i kako sam ucio ovaj srpsko-hrvacki jezik , bilo kako da se taj jezik zvao sad.


I dodam ,Idem na put nemam vremena za pricu,, mora se raditi. :lol: :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Apr 2005, 20:07 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2005, 16:46
Postovi: 55
Lokacija: sunshine state
Ocigledno je da nekom ne dostaje poznavanje istorijskih cinjenica,ali eto-svako ima pravo na svoje misljenje.
Mr.X izvini,ti si meni inace ok-ali ovo nisam mogla precutati,zasvrbili me prsti-nije cerilica,vec cirilica.

_________________
Presvetli prosveceni,ako si nam dane odbrojao,ako si unapred odredio nas vek....znaci li to sa smo rodjeni mrtvi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Apr 2005, 22:09 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Feb 2005, 14:49
Postovi: 360
Mnogim ljudima nedostaje smisao, to je cinjenica.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Apr 2005, 14:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Meni je inace glupo kad neko kaze "Ja ne pricam Srpski nego Hrvatski, ili Bosanski".. itd..Jest da ima razlicitih rijeci, ali Boze moj, pa svi se mi razumijemo. Prije, dok je bila SFRJ, ja sam govorila da pricam Jugoslovenski. Sad stvarno ne znam sta bi odgovorila na to pitanje kad me neki stranci pitaju. Srpsko-Hrvatski vise ne posoji, Jugoslovenski, nema ga vec ihahaaj..otkad.... Ako kazem Srpski, ne osjecam se pravedno, posto je Srpski=Hrvatski.....

Ja mislim da je ta podjela jezika sasvim glupa. To je nastalo eto samo tako, da se razlikujemo... Druga vjera, drugi jezik... A u sustini, sve je isto!
Zasto se u Austriji ne prica Austrijanski, nego Njemacki?! Ili ce mozda, ako jednom Turci preuzmu Njemacku, postojati Tursko-Njemacki. Onda ce Austrija morati uvesti Austrijanski. :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2005, 22:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2615
Lokacija: Republika Srpska
draga leona,

budi pazljiva kada diskutujes da ne bi ispala smijesna. jugoslovenski jezik nije nikada postojao. i kada si strancima govorila da govoris jugoslovenski jezik ( prije rata ) lagala si ih. zasto. pa zato jer bi taj jugoslovenski sigurno podrazumijevao i slovenački, makedonski ili siptarski, koje sigurno ne govoris. a, i ti narodi su živjeli u bivsoj jugoslaviji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Apr 2005, 01:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Prije rata u shkolama kod nas (BiH) se uchio srpsko-hrvatski. Chak mislim da se i u Srbiji tako navodio. Jedino je, ja mislim, nisam sigurna, u Sloveniji bio slovenachki i u Makedoniji makedonski.

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Apr 2005, 07:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
acrobatico je napisao:
draga leona,

budi pazljiva kada diskutujes da ne bi ispala smijesna. jugoslovenski jezik nije nikada postojao. i kada si strancima govorila da govoris jugoslovenski jezik ( prije rata ) lagala si ih. zasto. pa zato jer bi taj jugoslovenski sigurno podrazumijevao i slovenački, makedonski ili siptarski, koje sigurno ne govoris. a, i ti narodi su živjeli u bivsoj jugoslaviji.


Meni je toliko svejedno bilo ko ce sta misliti. Govorila sam - i nije mi naskodilo. Ni meni ni drugima, dragi Acrobatico!
A za mene je sav narod u bivsoj Jugoslaviji bio isti. Kao djete sam mislila da svi pricamo istim jezikom. Ja nisam znala, nit me je ko ucio, sta je Hrvat, sta Musliman, sta Srbin... Za mene je Jugosloven bio Jugosloven, sa Jugoslovenskim jezikom.

A malo se bolje osvrni na one "strance" sa bivse teritorije EX-YU, tj. Albance i jos stojekakvih "Jugoslovena" koji i danas dan prave probleme u stranim zemljama i kojima strane novine (i danas dan) daju naziv "Jugosloven"!
Albanac nit je kad bio, nit ce kad biti Jugosloven! Nit oni sebe daju zvati Jugosloven.

Toliko o mojoj gresci "Jugoslovenskog jezika"!

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Apr 2005, 13:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2615
Lokacija: Republika Srpska
draga leona,

u tome je bas i problem. albanci sebe nikada nisu smatrali jugoslovenima, a zasto i bi. za njih je jugoslavija bila samo korak ka ostavrenju zacrtanih ciljeva.
ta jugoslovenstina je srpska najveca greska. jer jedino su srbi grizli ne bi li ocuvali tu vjestacku tvorevinu, dok su drugi uglavnom rovarili protiv nje.
sto se stranaca tice, pa njima je puno jednostavnije da kazu jugosloven, nego da nagadjuju je li neko srbin, makedonac ili mozda hrvat. to je prilicno zgodno zajednicko ime. zato se i dan danas upotrebljava.
i mi kazemo brazilci, a tamo zivi stotine razlicitih naroda, kultura i vjera, domorodackih. nisu svi katolici i ne govore svi portugalski jezik.

pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Apr 2005, 11:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Mah, najjachi su Crnogorci sa svojim crnogorskim jezikom.
Jeste videli slozhene gramatike ? :P

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Maj 2005, 17:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2004, 14:08
Postovi: 1645
Mr.X je napisao:
ne citash kao sto je napisano,



Izvukao sam ovu tvoju recenicu iz konteksta ali izgovorio ju je i Vuk Karadzic , jedan od tvoraca srpskog jezika , i tvorac danasnje srpske cirilice koju ti ne prihvatas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Maj 2005, 22:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
BlackHand je napisao:
Mah, najjachi su Crnogorci sa svojim crnogorskim jezikom.
Jeste videli slozhene gramatike ? :P

Jesi cuo za onaj aforizam (mislim da ga je Vuk Draskovic izrekao prilikom razgovora sa jednim od zagovornika CG-jezika) o razlici izmedju srpskog i "crnogorskog" (kako ne mogu biti isti), citiram:
Ja (Vuk) npr. kazem:" oj djevojko vidju meni konja", a ti bi tu rekao: "oj djevojko vidju mene konja ":D :D :D
CG-padezi :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Maj 2005, 18:09 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Feb 2005, 14:49
Postovi: 360
Astor_Piazzolla je napisao:
Mr.X je napisao:
ne citash kao sto je napisano,



Izvukao sam ovu tvoju recenicu iz konteksta ali izgovorio ju je i Vuk Karadzic , jedan od tvoraca srpskog jezika , i tvorac danasnje srpske cirilice koju ti ne prihvatas


Ne prihvatam nametanje cirilice a ne cerilicu, sa cirilicom nemam lican problem, stvarno, ko zeli nek izvoli...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Maj 2005, 18:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2004, 17:56
Postovi: 2372
Ja ne znam da neko namece cirilicu. Ako ista svi smo (manje vise) ucili u skoli srpsko - hrvatski jezik. Jedne sedmice pisali latinicu a druge cirilicu. Koliko mi je poznato tako je bilo u Banja Luci, Sarajevu, Tuzli, Gradisci, Trebinju, Mostaru itd. E sad za vrijeme rata u RS se pisala cirilica (naravno u srednjim skolama ostavljeno na izboru ucenika kojim ce pismom pisati sem kod profesora koji su izricito zahtjevali cirilicu) ali isto tako u Federaciji se pisala izricito latinica. I nemam pojma odakle nekom ideja da je samo cirilica "silom nametnuta". Smatram se bogatijom sa tim sto znam oba pisma, i mislim da bi trebali vratiti (ako nije vec), da se na prostoru RS i Federacije vrati - "jedna sedmica cirilica jedna sedmica latinica"....

_________________
Now you're my whole life
Now you're my whole world


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Maj 2005, 09:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2004, 14:08
Postovi: 1645
Hajde malo budi realan pa mi VAKO reci, Bosna je krenula samo sa 4000 pusaka u rat dok ste vi imali MILIJON pusaka, preko 1000 tenkova i AVIJONA i ostalih napruzanja. DAJE to Bosna imala vi NEBI danas ...
Pogledaj taj snimak do kraja pa ces da vidis

I KARADZICOVU izjavo da ce mo mi Muslimani nestati A na to mu je NAJ VECI sin bosanski Alija Izetbegovic ODOGOVORIJO da nece...

Nemoj se ljutiti ali tesko je istini pogledati u oci Bosna ce vjekovima EKSISTIRATI


Evo jednog tipicnog primjera nepismenosti osobe koja se krije pod nickom hase_komadant

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jun 2005, 23:57 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2004, 01:39
Postovi: 799
Lokacija: somewhere in between
:lol: :lol: :lol:
A jes' stvarno Hase je olicenje pismenosti :lol:
Nego najveca izvala mi je kad Hrvati prilikom prikazivanja nekog srpskog filma (raritet ali i to se desava) titluju prevod :-? :roll: :lol:
Gledam "maratonce" i ide scena u pozadini nekakav plakat doduse na cirilici a ispod titlovani prevod za sve one koji ne znaju to cudnovato pismo :roll: .
U redu ove mladje generacije-oni to nisu imali gdje ni nauciti al' opet


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Jun 2005, 00:04 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jun 2005, 23:42
Postovi: 192
Lokacija: Zubin Potok, KiM, SRBIJA
Znaju ga (Namerno)Rvati, samo se prave blesavi a ne kao Srbi.
Sta da radi Covek, da se stidi za njih.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srpski jezik
PostPoslato: 12 Dec 2015, 17:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15262
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Lingvisti ponovo jašu
Citiraj:
) Лингвистичка србистика је негирала кључне тачке Новосадског договора и истакла штетност њихове примене током протеклих шест деценија:
а) термин српскохрватски није лингвистички утемељен – он представља преименовани српски језик и у србистици га треба задржати само у подсећању на време доминације политичких над лингвистичким критеријумима;
б) Новосадски договор је погрешним схватањем равноправности писама суштински допринео одумирању српске ћирилице;
в) Данас је и у српској филологији и у институционалној српској политици неопходно поштовати уставну одредбу (члан 10) о ћирилици као о једином српском службеном писму.
2) Српска филологија и институционална српска политика морају се држати трију начела српског филолошког програма:
а) Српски језички и културни простор је недељив, из чега проистиче да је сва штокавска књижевност књижевност српског језика;
б) ћирилица је идентитетска карактеристика српског народа и као таква мора се сачувати;
в) ијекавски и екавски изговор су подједнако српска наречја.

http://blog.b92.rs/text/25018/Lingvisti-ponovo-jasu/

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srpski jezik
PostPoslato: 09 Dec 2016, 16:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Zanima me ko su sada nasi najveci zivi pisci? Kako se to odredjuje? Da li ima neko medju njima koji moze rame uz rame sa nasim najvecim pokojnim? Ne mora biti iz reda srpskog naroda, mogu i ostali koji pisu na bosanskom, hrvatskom i maternjem. Kako se uopste covjek moze snaci kada danas svako moze objaviti knjigu samo ako zna za ukrstenu i obgrljenu rimu. Hvala.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srpski jezik
PostPoslato: 09 Dec 2016, 17:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Nema. Velikih pisaca više nema. Pomrlo, brate, sve. Imaš u srpskom Gorana Petrovića, ali on ništa nakon "Opsade" i "Sitničarnice" nije objavio, a tome ima 16 godina; imaš Basaru koga je pojeo angažman; Danojlić jeste veliki, ali svake godine objavljuje po knjigu-dvije, ni on sam ne zna koliko ih zapravo ima; Ljubomir Simović privodi kraju dane, a samo Luka Laban možda zna da li će Kovačević ikada više napisati nešto vrijedno pažnje. Bilo je zanimljivih djela kako u nacionalnoj tako i u svjetskoj književnosti, ali velikih pisaca nema.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 80 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs