banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Maj 2024, 18:30

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 686 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 35  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 25 Nov 2011, 13:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
Jedno pitanje. Da li je ova recenzija tvoja( bez uvrede) ili si prepisao sa poleđine knjige ? Pitam zato što me zanima zaista lični osjećaj odnosno doživljaj , a ne obično nabrajanje i prepisivanje od nekog.

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 25 Nov 2011, 13:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Moja. Ne bih ni preporučivao da nisam namjeravao napisato o knjigama ono što sam mislim.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 25 Nov 2011, 13:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
Ok. Moram priznati da si me zaintrigirao.

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 25 Nov 2011, 13:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Za Hamvaša?

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 25 Nov 2011, 14:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
Da. Odnosno ,sto da ne !?

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 25 Nov 2011, 14:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Ma naravno da da, ali samo provjeravam šta te od do sada nabrojanog zainteresovalo. Meni je sve dobro, pa zato pitam :D

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 25 Nov 2011, 14:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
Nesto sam procitao ,nesto nisam. A ko bi sve procitao ,takav se jos nije rodio. Mogao si od Bulatovica da stavis Crveni petao leti ka nebu, mada roman nije nesto ekstra , ali ima par dobrih opisa psihopata i ludaka koji bi se mogli primjeniti na neke forumase :D

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 28 Nov 2011, 10:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Књижевна географија, Анастасис Вистонитис

Slika

Зашто прочитати: Текстови из ове књиге објављивани су у Вими, једном од најтиражнијих недјељних листова у Грчкој. Књига је, у ствари, збирка путописних импресија, али није ни биографско, ни аутобиографско дјело. Књижевна географија се састоји од кратких, сажетих дијелова који функционишу независно један од другог, али, на концу, творе чврсту, компактну цјелину. То је, у највећем свом дијелу, посвета феноменима града и писца, па се, у том смислу, путописи о Даблину, Москви, Њујорку, Прагу, Лисабону, Каљинграду сасвим природно надовезују на животе и стваралаштва Џојса, Чехова, Поа, Кафке, Песое, Канта. Вистонитисова књига је уједно и алегорија памћења/заборављања, као у литератури све присутнијих феномена. Занимљиво је и то што је један путопис, онај о Војводини, посвећен разговору са Данилом Кишом.
Зашто прочитати ову књигу? Управо због овога:
"Те вечери на Фрушкој гори норвешки песник не крије своје огорчење:
- Упознао сам Караџића као песника. Пре петнаест година угостио ме је у својој кући. Тада је свирао у гусле, био је миран и осетљив до глупости. Ко би рекао да ће довде доспети.
- Грозан песник, како год да се окрене, шта си очекивао? - коментарише Милан.
- Милане, како је могуће да београдска полиција не може да пронађе где се крију Караџић и Младић? Ко их штити? - питам.
- Мислиш да се играју жмурке у Београду? Ове звери сваки час улазе у северну Црну Гору – због тога је и тешко да их ухвате. Тамо се налазе најфанатичније присталице Милошевића. Караџић песник? Говно од песника. Зар је могуће да један песник даје предност Бањалуци у односу на Сарајево? Ко је пре рата знао где се налази Бањалука, усрано село. Ни ми сами."


Spoiler:
Ако вам, са друге стране, ово звучи као локалпатриотска издаја, онда ево још неколико занимљивих мјеста из књиге:

"Рефлексије пишчевог искуства, песника као и прозаисте, наравно да имају извор у детињству, али бивају преображене потоњим бивствовањем, и то не само његовим личним, већ и животима других; ово су трагови које оставља у свету кроз који му је дужност да прође попут бешумног посетиоца, па и незваног, кроз свет полутонова и пригушеног осветљења који се показује далеким, а у одређеним тренуцима и туђим. У случају, међутим, да успе да се с њим зближи, лакше му је да ограничи свој простор као успомену на место и време у којима су живели како они с којима није имао среће да се сретне, тако и они који су још живи. Јер, свака посета није једноставно пролазак; истовремено је и један повратак, као и пробуђивање осећања. У местима, у књигама и у текстовима, уцртан је грб маште.“

„Ако се „колевка њише над амбисом“, онда, као што пише Бродски у Хроници једног прекрштеног града, „размишљајући о Санкт Петербургу, не можеш да разлучиш измишљено од стварног“. И у првом и у другом случају говори самоизгнаник, али је најстрашнији вид изгнанства оно које је сто година раније са смртним безнађем истакао Гогољ: изгнанство значи да се осећаш туђинцем у властитој земљи.
Ретко се, у било ком новијем граду Запада, књижевност чита у његовој архитектури и ретко текстови упућују на градска здања и грађевине. Још је ређе да једна престоница на мору и на каналима може да упути на свест континента, изражену главним градом земље. Али су Руси ово поједноставили: Москва је Азија, Санкт Петербург Европа, а Пушкин цела Русија.“


„Колико Историје може да издржи једно здање? Читајући истакнуте писце, неко лако може пасти у замку обнављања прошлости, коју су футуристи желели да униште – није, дакле, необјашњиво што су флертовали са фашизмом. Дечја и варварска радост уништења посејала је гробове по савременој Европи, тамо, међутим, где преовладава предање, скоро сва се одржава у подземљу успомена и одатле прелази, остарело али живо, у данашњи свет. На пример, у свакој оштрој критици ситне буржоазије у Аустрији, присутна је витриолска страст Карла Крауса. На овај начин, претпостављам, читају се креативније Бернхард и Хандке, па и славна осредњост која се зове Јелинек.“

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 02 Dec 2011, 13:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Виргил Георгиу, "Бесмртници Агапије"

Slika

Зашто прочитати: Роман је баналан. У малено румунску мјесто Агапија долази нови судија. Начелник га већ на станици упозорава да се у Агапији никада није десило неко теже кривично дјело. Никада. Прве ноћи по доласку судије у Агапији се дешава убиство. Наредних 170 страница дешава се у тој ноћи, док начелник и судија покушавају да схвате ко је убица. Фабула је банална, а таквим се чине и реченице. Али, ово је страховито озбиљан роман, без обзира што је написан једноставним, непретенциозним стилом. Као клинац сам плакао када пољар Лијан оплакује Кушљину смрт. Прије двије ноћи сам опет плакао, читајући исповијест бившег робијаша који је три дана и три ноћи путовао кроз сметове да дјеци једном у животу донесе бомбоне и да их помилује. Што'но рече "сњешко" једном: ако нисте читали румунски роман, прочитајте "Бесмртнике Агапије". И то какав роман!

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 04 Dec 2011, 12:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Валтер Ниг, "Књига јеретика"

Spoiler:
Slika


Ова књига представља енциклопедију јеретика и јертичког мишљења, пластично и детаљно потврђујући да је свако мишљење увијек јеретичко, јер неизоставно задире у тврдокорне зидове канона. Књига је сјајан покушај разумијевања феномена јереси и многих људских драма које је страсно изгарање у хришћанској идеји одводило преко граница "правоверности" и на њихова плећа товарило жиг изопштеника, антихриста презрених и одбачених од заједнице и цркве, све до буквалног изгарања на ломачи инквизиције. „Књига јеретика“ је истовремено и књига мученика и највећих хероја хришћанске мисли и праксе. Парадоскалност хришћанства које се огледа у споју величанственог и трагичног потврђује се и приликом разматрање феномена јереси. Узвишено и разочаравајуће на истом мјесту.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 07 Dec 2011, 13:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Горан Петровић, "Опсада цркве Светог Спаса"

Slika

Зашто прочитати: Зато што је ово најбољи српски роман у посљедњих 25 година. Све остало што бих рекао било би сувишно.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 10 Dec 2011, 20:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Боро Капетановић, "Приче са споре реке"

Slika

Зашто прочитати: "Приче са споре реке" је, по мом мишљењу, најбоља проза у РС. Капетановић се у бившој Југи афирмисао као пјесник "лаких стихова"; објављивао је у "Чику" и тадашњим мегапопуларним листовима и еротикама. Његова поетика је блиска undergroundu и ономе што су писали Душко Трифуновић и Брана Петровић, али је различито таман толико да не може бити говора о епигонству. Након дводеценијског "џанки" ангажмана у поезији, Капетановић се посљедњих година посветио, и у прози и у поезији, лирској минијатури. "Приче са споре реке" је његово најбоље дјело. У питању су кратке приче које осликавају нашу провинцију, јад, чемер, тугу, муку провинцијског човјека. Да не бих много разглабао, а и да би ово што говорим потврдио, преписујем за вас, господо, једну од прича...

Citiraj:
ВАРАДИНКА ИЗ "ЕЛ ПАСА"

У жутој "фолцики", врнтави Фергазен, набија гас до даске и прави побдничке кругове по граду.
Кружи и бибиче.
Би - би! Би - би!
Проби уши, врнтави Фергазен.

- Курчи се, сељачина, што има ауто - рећи ће Јово Дикуља.
- E, бар, ти не причај ништа. Кад си имао тркаћи бицикл, мислио си да си ухватио бога за јаја - рећи ће Мијо Ањгир.
Спасе Сунђер само се кези и пљуцка.
- Што пљуцкаш, коју пичку материну? - рећи ће Слацко Стока Спаси Сунђеру.

Утом и гимназијско звонце зазвони.
Утом и гимназијске фоке навалише.
Утом и Фергазен забибика.
Наста вика!
Створи се цика!
Роди се вриска!
Оживе корзо.
Поче, још једна, варошка ноћ.

Пали рекламу, и мандали, "Ел Пасо", бутик последње моде, Варадинка.
Блеште црвена слова и трепере.
Блешти Варадинка.
И трепери.
Куд ли ће?

Оне будале, нема из Норвешке, ево, већ трећу годину.
Прича се да, тамо, има другу.
Увалио се у силно богатство.
И ужива.
Кад је, Млађо Квочка, знао уживати?
Али, ето, свет прича.
А и људи се мењају, баћо, па се, можда, променио и Квочка.
Квочка, можда, али Варадинка...?

Још од времена, кад је својим гимназијским телом, на струњачама у фискултурној дворани, подмитила главног члана жирија, Јоцу Парипа, и победила на избору за најлепшу девојку новогодишње ноћи, још од тад, буразеру, Варадинка је научила само на победе.

Млађо Квочка, гастабајтер, био јој је последња.

Тог лета, кад је завршила Гимназију, а из Осла, на годишњи одмор, као и сви гастабајтери, стигао је и Млађо Квочка, са ганц новим "шевролетом" и намеран, као никад, да се жни.

Време беше.

То осети Варадинка.
И убрзо, нова кућа Млађе Квочке, постаде и њена кућа.
Што Млађино, сад и њено.
Она овде, Млађо тамо.
Све парица на парицу.
Венчаше се.
А договор кућу гради.
И, ево је, Варадинке, у бутику.
Свом бутику.
У "Ел Пасу".
Првом у вароши, а кажу, такав је још само један.
У Бегишу.

И отад, откада је Млађо Квочка у Норвешкој, а Варадинка у бутику, главни варошки мацани, Ташко Румун, Бајо Бубрег, Божо Кезмица, Васо Бостан, Реља Силни, смишљају како да смотају Варадинку.
У неверство да је увуку.
У курвалук.
Али, све што смисле, Варадинки само цену увећа, а њих понизи.
А оне будалине, из Норвешке, нема.
Млађе Квочке.
Три године.

- Дабогда јој никад и не дошао - рећи ће Зорко Ленон.
- Што је, ове године, рано захладнило - рећи ће Лабуд Наказа.
- Има ли ко једну, да запалим? - рећи ће Леко Сироче.

Тад се зачуо тресак врата.
Тад се зачуо цилик стакла.
Тад је букнуло светло у кући Млађе Квочке.

У дворишту, обасјана вањским светлом, ко лептирица, дрхтури Варадинка.
У трку, железну огреду, прескаче врнтави Фергазен.
Из куће, у белом оделу, и бесан, излеће Млађо Квочка.

Вратио се, те ноћи, Млађо Квочка.
После три године.
Да га нико жив не примети ушуњао се у варош.
Сачекао поноћ и хрупио.
Кад тамо...

У жутој "фолцики", врнтави Фергазен, набија гас до даске.
Поред њега разведена Варадинка.

- Варадинка, припали де ми једну, голубице - цвркуће Фергазен.

И док Варадинка пали, Максим Мазга и Саво Метиљ, крсте се на тротоару.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 14 Dec 2011, 22:13 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39451
Lokacija: Месечева икра
Daljac je napisao:
Горан Петровић, "Опсада цркве Светог Спаса"

Slika

Зашто прочитати: Зато што је ово најбољи српски роман у посљедњих 25 година. Све остало што бих рекао било би сувишно.

Na tvoju preporuku uzeh da pročitam ovo....Trebalo mi je trideset do pedeset strana da se naviknem na stil,da uhvatim ritam...Nakon toga....Nemam riječi da opišem svoje oduševljenje. Kakvo bogatstvo jezika,luđačka mašta....Sjajno,sjajno,sjajno....Ako nastavi da bude ovakva do kraja...pa postaće moja nova omiljena knjiga....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 14 Dec 2011, 22:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Taman sam se zapitao nad smislom ove teme :D Tu knjigu čitam jednom godišnje, obavezno. Upravo ovih dana, recimo. Kada završiš tu, uzmi SITNIČARNICU KOD SREĆNE RUKE, to je veoma, veoma slično OPSADI.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 14 Dec 2011, 22:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
_зока je napisao:
Daljac je napisao:
Горан Петровић, "Опсада цркве Светог Спаса"

Slika

Зашто прочитати: Зато што је ово најбољи српски роман у посљедњих 25 година. Све остало што бих рекао било би сувишно.

Na tvoju preporuku uzeh da pročitam ovo....Trebalo mi je trideset do pedeset strana da se naviknem na stil,da uhvatim ritam...Nakon toga....Nemam riječi da opišem svoje oduševljenje. Kakvo bogatstvo jezika,luđačka mašta....Sjajno,sjajno,sjajno....Ako nastavi da bude ovakva do kraja...pa postaće moja nova omiljena knjiga....

Ovaj roman nikako da mi padne u ruke.Deset puta sam se nakanio i svaki put sam omasio. E vala 11 nece !

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 14 Dec 2011, 22:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Ja sam ga dobio na poklon prije 7-8 godina, i otada ga zaobilazim. A ne znam zašto, jer me "Sitničarnica" oduševila. Moglo bi pod stavku "stvari koje još niste uradili u 2011. a trebalo je" :D

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 14 Dec 2011, 23:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
Sreo sam prije 3 dana doticnog pisca Gorana Petrovica blizu jedne pijace.Covjek djeluje totalno fak ap.A takav je bio i na sajmu prosle godine. Mozda mu knjige lose idu.

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 14 Dec 2011, 23:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Sad svi znate šta vam je činiti :D

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 15 Dec 2011, 08:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
Kupiti knjigu !?

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odabrao: Daljac
PostPoslato: 15 Dec 2011, 09:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Kupiti, posuditi, ukrasti. Sve je dozvoljeno :D

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 686 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 35  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs