banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 07:50

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Jan 2011, 20:18 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
http://www.politika.rs/rubrike/kultura- ... ic.sr.html

Da li ste citali neki od romana?

Citao sam roman Gorana Petrovica "Ispod tavanice koja se ljuspa" i drago mi je sto mu nisu dali nagradu "zbog stare slave". Prosjecan roman sa pricom ispricanom hiljadu puta na slican nacin. Negdje sam o njemu vec pisao pa da ne ponavljam.

Roman Gordane Cirjanic upravo citam. Interesantan je stil pisanja. Kombinacija prepricavanaja rialiti sadrzaja sa televizije, pojavljivanja Milosa Crnjanskog i Rjepnina (kao simbola otudjenosti), samo nalize glavnog junaka...za sada vrlo dobro. I prosli roman "Poljubac" mi se svidio. Te 2007. godine, isplivala su 2 romana, "Ruski prozor" i "Poljubac". Ne zna se koji je bolji. Zapravo zna se, ali za dlaku. :)


Poslednji put menjao taksi dana 21 Jan 2011, 13:05, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2011, 09:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
I meni je drago što Goran nije dobio, jer TAVANICA je takva kompilacija prethodno napisanih knjiga da pomalo i želim što sam je kupovao i čitao. Samo mi je pokvarila ukus u ustima. Ukus koji je bio nenadjebiv poslije OPSADE i SITNIČARNICE. Vjerovatno sam, pod njegovim uticajem, i počeo da pišem.
Ćirjanićku nisam čitao, ali ovo je, brate, smiješno: u užem izboru tri autora NARODNE KNJIGE, a u žiriju sjede tri urednika koji su bili ili su i dalje urednici u ovoj izdavačkoj kući. I Ćirjanićka je, naravno, autor gorespomenute knjige. Vidim da je danas u Ninu već krenula polemika. I treba. Ovaj žiri je izbacio TREZVENJAKE Mirka Demića koji su trebali biti jedini legitimni dobitnik ovogodišnjeg Nina. Da bi uvrstili Gorana i Belog Markovića, a i Matijevića, da se Vlasi ne dosjete. Drago mi je što će za vjeki vijekova ostati upamćeno da je za Šukalovog mandata u Ninovom žiriju obje godine nagradu dobila - žena :D GLASOVI U VETRU su sramota za ovu nagradu, vidjećemo da li je takav slučaj i sa Ćirjanićkinim romanom.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2011, 14:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Evo, već počelo "kuvanje" u Ninu...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2011, 19:40 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
"Sitnicarnicu" mi vec drugi put predlazu ove sedmice. Moracu do biblioteke.
Sukalo je glasao za Markovica. (Sta mislis o njemu?)
Ima li negdje link o tom "kuhanju" u Nin-u?
Daljac, gdje si ti nasao 3 knjige u uzem izboru iz "Narodne knjige"?

"NIN-ovu nagradu mogli bi da dobiju romani “Ono što oduvek želiš” Gordane Čirjanić (Narodna knjiga), “Vrlo malo svetlosti” Vladana Matijevića (Agora, Zrenjanin), “Mi različiti” Veselina Markovića (Stubovi kulture), “Gospođa Olga” Radovana Belog Markovića (Evro-Giunti), “Ispod tavanice koja se ljuspa” Gorana Petrovića (NID kompanija, Novosti) i “Kamen blizanac” Zorana Petrovića (Geopoetika)."

"Narodna knjiga" je na "koljenima", tako da je iznenadjenje pobjeda njihove knjige (zbog kvaliteta ili razloga koji si naveo, vidjecemo).

Ipak, zanimljive su knjige u izboru (bar po kratkom sadrzaju).
Samo sam se bojao da cu opet, nekoliko mjeseci poslije prvo slusanja, slusati sve Cosice i Matije Beckovice kako se klanjaju peru Emira Kusturice.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2011, 09:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
SITNIČARNICU obavezno, ali još obaveznije OPSADU.
Malo sam se zajebao oko knjiga, tj. izjednačio sam broj knjiga iz NARODNE KNJIGE sa brojem urednika u žiriju koji rade ili su radili u NARODNOJ KNJIZI. Uostalom, najprovjerenija informacija glasi: urednik nagrađenog romana Gordane Ćirjanić je Vasa Pavković, predsjednik žiriji! Daleko bilo da knjiga ne zaslužuje nagradu (nisam je još čitao), ali ovo je baš skandalozno.
Markovića nisam čitao, ali ako je Šukalo glasao za njega, onda i neću. Imam neki lični animozitet prema svemu što taj čovjek hvali i preporučuje. Mislim da je on od onih tipova književnih kritičara i teoretičara koji nimalo ne vole književnost, već samo sebe.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2011, 09:33 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
Kupio sam jutros Nin, pa cu kad procitam clanak napisati komentar.
Koliko god smatrao da je Cirjanicka dobar pisac, zaista je besmislen izbor zirija.
"Opsadu" sam citao (zato me "Tavanica") razocarala.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2011, 10:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
:D :D
Ma, žiri je baš :roll:

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2011, 19:48 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
Daljac, da li si citao novi "Nin"?
Prvo, svaka im cast jer su sve kritike objavili, bez svojih odgovora.
Dakle, prvo se zale sto Jergovic i Bazdulj nisu usli u uzi krug. Nin-ova nagrada je za roman koji je objavljen na srpskom jeziku. Smatra se da pomenuti pisci ne pisu na srpskom (knjiga je objavljena u Srbiji), te nisu usli ni u uzi krug.
"Danas" se zali jer Basara nije svojim "najboljim" romanom usao u uzi krug. Subjektivna stvar. Svake godine je u uzem krugu, a ove godine nije i onda bi oni da zastite svog kolumnistu, zaboravljajuci da Basara i Nin-ov kolumnist (zasto onda niko ne pohvali nepristrasnost Nin-a?!).

I sad, ona najostrija kritika.
Napad Tihomira Brajovica jer je predsjednik zirija, Vasa Pavkovic, urednik nagradjene knjige.
Krtika je na mjestu. "Nin" bi trebao paziti ko je u ziriju. Dakle, niko ko je urednik, u izdavackim kucama. E sad, uticaji, veze, vezice, na to nije moguce uticati(i nas Ranko Risojevic sa "Gospodskom ulicom" je bio u sirem krugu).
Ipak, Tihomir je sam sebi dao autogol. Kaze da niko nece vjerovati da urednik knjige, nije glasao za svoju knjigu.
Kad gle cuda-VASA PAVKOVIC NIJE GLASAO ZA KNJIGU GORDANE CIRJANIC!!!
I ja sam u cudu!
Onda kaze da on u to ne vjeruje. On vjeruje da je glsao ali da je izvjestaj lazan ili?
Ako je i glasao, Gordanina knjiga je dobila tri glasa od mogucih pet.
Tresla se gora, rodio se mis, a sujetu i gordnost knjizevnika niko ne moze da obuzda.
Kritika romana je uvijek dobrodosla, kao i kritika o izboru clanoca zirija, ali kritikovati moze svako, samo pitanje da li mu je na korist?!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2011, 10:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Jesam.
Objavljivanje ovih kritika je mudar potez, jer daje novinama na senzacionalnosti,a to je, po meni, još jedino što NIN čini, koliko-toliko, NINOM. Sve kritike su na mjestu, čak i Brojevićeva. Desetak dana prije proglašenja dobio sam informaciju da će Ćirjanićka dobiti nagradu i to mi je jasno predstavljeno kojim će tokom teći glasanje. Pored Vase, Mileta i Ljilja Šop su takođe bili urednici NARODNE KNJIGE. Dakle, trebalo ne samo naći treću ručicu, a Aca Ilić je najpodobiji za to. Tako da i nije bilo potrebe da Vasa glasa, a vjerovatno je i on shvatio koliko bi to providno i licemjerno bilo. I da ne zaboravimo - Brajović je ovo pismo napisao zato što se "ne voli" sa Pavkovićem, a ne zato što je moralni čistunac, iako mu je, kako ti reče, svaka na mjestu. Da je bilo pravde, ove godine je nagradu trebao dobiti Demić.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2011, 20:32 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
Vi, judi iz struke, uvijek imate informacije iz prve ruke.

Vjerujem da postoje te veze i vezice (gdje ih nema?!). Greska je od starta u izboru predsjednika zirija.

Nego, imam 2 pitanja:
1. Zasto mislis da je Demic trebao dobiti?
2. Zasto su glasali za Gordanu, kad dobro znas da Narodna knjiga je u teskoj situaciji (bez veza i uticaja)? Po toj "moci" svi drugi izdavaci su bolji u lobiranju, od Stubova, Geopoetike, do Sanu!

Procitao sam Gordanin roman, pa cu napisati misljenje cim se smanje obaveze na poslu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2011, 10:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Pa, prema mom visokocijenjenom mišljenju, a pratio sam ovogodišnju produkciju i čitao sam gotovo sve što se preporučivalo za pročitati i mogu da konstatujem jedno: Mirko Demić je trenutno jedini prtozni pisac u Srbalja čija je svaka naredna knjiga bolja od prethodne. Njegovo pisanije je sve bolje i bolje, a vidjeli smo kako stvati stoje sa, recimo, Petrovićem ili Belim Markovićem po tom pitanju. Koliko god estradan bio, tekst Saše Ilića u Betone o Goranovoj "Tavanici" je surovo istinit. GOSPOĐA OLGA je neprohodno štivo koje, vjerovatno, ni sam Marković ne bi poželio da pročita. Toliko se udaljio od sebe i onoga što on jeste da je mene uvrštavanje njegovog romana u uži izbor začudilo više od neuvrštavanja Demićevog u isti. Ograda mi treba jer nisam čitao nagrađeni roman, ali i to će se desiti vrlo brzo. Nadam se samo da neće biti kao sa Olujićkom prošle godine, kada sam odustao nakon 70-ak stranica. A nje što se tiče - njoj su prošle godine jednostavno morali dati, jer nije bilo bolje knjige. Majmuni se nisu sjetili da nagrada ima još veću težinu ako se nekada i ne dodijeli...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jan 2011, 09:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Počelo je, počelo :D
Evo polemika u Ninu...
Uraaaaaaaaaaaaaa!

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2011, 22:02 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
Kako je krenulo, pretvorice se urasprave kao subotom u Politikinom kulturnom dodatku. Nasao sam jedan zanimljiv tekst i analizu o ziriju i izboru romana godine.

http://www.srbistika.info/index.php?opt ... Itemid=148

P.s. Nabavio sam "Sitnicarnicu "Kod srecne ruke"".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2011, 18:51 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
http://www.b92.net/tv/najava.php?id=224


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2011, 10:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
taksi je napisao:
Kako je krenulo, pretvorice se urasprave kao subotom u Politikinom kulturnom dodatku. Nasao sam jedan zanimljiv tekst i analizu o ziriju i izboru romana godine.

http://www.srbistika.info/index.php?opt ... Itemid=148

P.s. Nabavio sam "Sitnicarnicu "Kod srecne ruke"".


Da, to Saša piše, iako, koliko vidim, nema baš najbolje mišljenje o nagrađenom romanu, a opet pofržava njen izbor. Iako znam da je i sam mislio da je Dema najbolji ove godine. Pa, dobro, možda je Demiću pretpostavio Gorana, na tom sajtu negdje imaš i prikaz TAVANICE...

Elem, gledao sam UTISAK sinoć. Očekivao sam mnogo više od emisije. Planulo je u jednom trenutku, ostalih dva sata su razgovarali o stvarima koje su i više nego poznate. Trebali su, recimo, dovesti Ugričića, pa onda sukobiti njega i Pavkovića: letilo bi perje na sve strane :D Basara je bio nepodnošljivo iritantan i to mu sve više prelazi u manir :D

Bio sa u LITTERI u petak, tek će za desetak dana dobiti Ćirjanićkinu knjigu i ostale koji su bili u najužem izboru...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2011, 10:50 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
"Ono što oduvek želiš" i "Gospođa Olga" već ima u Banjaluci za kupiti....a vi znate gdje :)

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2011, 18:06 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
U "Kulturi" ima nagradjeni roman (bio je i na bozicnom sajmu, 20km (Zoka, kolika je cijena?)), a u ovoj novoj knjizari imaju takodje Belog i Veselina Markovica. To je sve sto sam vidio. Mene najvise interesuje Matijevicev roman, bar po sadrzaju, ali nisam ga vidio, a zatim i roman Zorana Petrovica "Kamen blizanac".

Nisam uocio da ima negativan stav, jer na kraju pise da ce kritika o romanu biti naknadno napisana. Citao sam prikaz "Tavanice", ali ne djelimo isto misljenje. Posebno sada, kada sam na pola "Sitnicarnice", koja je pojam knjige za "Tavanicu".

Emisija je bila dobra sa mnogo nepotrebnih recenica, ali cuo sam sta sam zelio.

Nikako ne mogu da povezem Basaru kad pise i Basaru kad prica. Pored nekulture (svi oni zvuci koje ispusta), do potpune iskljucenosti (ili ne cuje, ali bice ovo prvo), nije ni cudo sto je govorio mnoge gluposti.

Ko je onaj Zule? Brzo prica, previse prica ali svidja mi se njegova kritika Ugricica.

Gordana Cirjanic, odmjerena, neupadljiva.Djelovala je iskreno.

Taj Pavkovic mi se najvise svidio:
1. Svidio mi se njegov stav da profesori sa univerziteta ne mogu biti u ziriju, jer zbog obima posla na fakultetu nisu u stanju svakodnevno pratiti nova izdanja. U ziriju trebaju da sjede kriticari koji svaki dan pisu o novim knjigama i prate novitete.
2. Objasnio je kako je teklo glasanje (hajde da mu vjerujemo da je tako)
3. Objasnio je zasto Albahari i Ognenoviceva nisu usli u uzi izbor
4. Iako je urednik pobjednicke knjige, ne samo da joj nije dao glas, nego je nije svrstao u prve tri.
5. Odlicno je odgovorio Pejakovicevoj kritici. "Politika" je sebi dozvolila da ima kriticara koji kaze da knjiga nema vrijednost ako je pisana u prvom licu. Dobar je odgovor bio: "Dakle "Dervis i smrt" i "Stranac" nisu dobre knjige?!".
Bio je kratak, jasan i siguran. Sve sto drugi nisu znali ili zeljeli.

Smijesno je bilo to sto su dobar dio emisije pricali o tome kako i zasto je savremena knjizevnost dosla na te grane, da se bori sa televizijom i njenim sadrzajima i postala toliko agresivna.. Kazem smijesno, jer su mogli uzeti pobjednicki roman i procitiati jednu sranicu u kojoj je sve to lijepo napisano. Medjutim, od silnog kokodakanja i isprazne price, Gordana nije uspjela reci sustinu. Zato ju je napisala.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2011, 18:27 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
taksi je napisao:
U "Kulturi" ima nagradjeni roman (bio je i na bozicnom sajmu, 20km (Zoka, kolika je cijena?)),.

23 marke...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2011, 18:35 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
Hvala.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2011, 10:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
taksi je napisao:
Nisam uocio da ima negativan stav, jer na kraju pise da ce kritika o romanu biti naknadno napisana.


Citiraj:
У сваком случају, Угричићево писмо ће вјероватно бити памћено дуже него његово осредње романескно штиво Незнаном јунаку или пак, ни по чему спектакуларни награђени Ћирјанићкин роман Оно што одувек желиш.


Možda je mislio da nije ni po čemu spektakularno dodijeljen, uprkos nekim polemikama koje su pokrenute uoči i poslije dodjeljivanja? No, nije ni bitno..

taksi je napisao:
Citao sam prikaz "Tavanice", ali ne djelimo isto misljenje. Posebno sada, kada sam na pola "Sitnicarnice", koja je pojam knjige za "Tavanicu".


Pa da, SITNIČARNICA je za TAVANICU nenadmašna meta. Ni ja se ne slažem sa Šmuljom, iako se divim nekim stvarima koje je uočio. Ipak, jedno ostaje nejasno: u Petrovićevom djelu zaista postoji taj stalno prisutni motiv nebeskih ljestvica, Jakovljevih ljestvica, i on se u TAVANICI učitava preko reverzibilno postavljenih redova i bioskopskoj sali. To je, možda, tačno. Kažem "možda", jer ne mogu da doprem do svrhe tog motiva u romanu. Zašto je on tu? Šta je njegova funkcija? Jasno je da u OPSADI te stepenice povezuju tri vremena, četiri prozora, da omogućavaju sasvim konkretno vertikalno putovanje. Tako je i u TV filmu "Bližnji" u kojima su stepenice u jednoj običnoj zgradi predstavljene kao mehanizam nebeskih ljestvica na kojima stalno šeta, sa sprata na sprat, prosjak-beskućnik koji je, u stvari, anđeo. On je tu da poveže sudbine svih ljudi koji tu žive i oni idu "ka gore" posredstvom tih ljestvica. Ali, šta je suština tih ljestvica u TAVANICI? Ja još uvijek nisam uspio da doprem do nje. Evo jedan [url="http://www.elektrobeton.net/cement.html"]tekst[/url] koji je u nekim dijelovima i dobar i tačan, ali je u većini glup i neosnovan...

taksi je napisao:
Nikako ne mogu da povezem Basaru kad pise i Basaru kad prica.


To niko ne može :D

Pavković bio dobar, ali baš sam zato poželio da dođe Ugričić, pa da se vidi koliko je on u stvari na mjestu. Ovako - mnogo toga mu se mora vjerovati na riječ :D

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs