banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 08:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 110 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 15 Jan 2013, 10:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2011, 16:22
Postovi: 6477
Lokacija: Tamo gore.
Da u mojoj sredini neko udari dijete bilo kako, završio bi u zatvoru istog momenta.. :D

Ehm, mene ni brata nikad nisu tukli, tj tata nije dao, jer se sve mora riješiti pričom, tako on kaže.. Kod nas je uspjelo, bar je meni dovoljno jednom ponoviti i znam šta (ne)treba raditi jer je roditelj a naročito majka uvijek najpametnija.
Svaki dan viđam mnogo djece u mojoj sredini kod kojih ovaj metod dobro radi, ali isto tako ima onih sa kojima se pričom ne može ništa uraditi.


Ova priča da treba izbjegavati batinjanje stoji i ima svoje uporište i daje dobre rezultate, ali samo sa određenom grupom djece. Negdje je ta grupa djece dominantna većina, a negdje takve djece ima veoma malo.

_________________
Måndagsbarn?
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 13:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
STRATOKASTEL je napisao:
Te probleme sam ostavio iza sebe (a bilo je svega).

Najbolji su mi oni roditelji koji puštaju djecu da se "slobodno razvijaju" tj. niti im govore šta će da rade u pojedinoj situaciji, niti ih savjetuju, već ih puštaju da rade šta i kako hoće i nadaju se da će djeca sama shvatiti sve i doći do ispravnih shvatanja o i u životu.

Sjećam se scene u autobusu, prije par godina, žena sa nogom u gipsu sjedi sama na mjestu sa dva sjedišta. U bus ulazi mlađa žena sa klincem od 5-6 godina i klinac sjeda direkno pored žene sa gipsom i čim je sjeo, poče da šuta ženu po gipsu. Ženi neprijatno (i boli je) pa sve pogledava majku koja stoji pored njih, a ova ništa. Nakon par minuta žena joj reče:"Gospođo, možete li reći sinu da me ne udara?" a majka joj reče: Ne mogu, znate mi ga puštamo da se slobodno razvija, i kad shvati da je to pogrešno, sam će prestati;" A klinjo, radi li radi, i ne prestaje.
Svima u busu neprijatno, svijet poče da negoduje, a mlada majka ne izgleda baš sikirljiva. Dok ne ustade jedna mlada cura 18-19 godina priđe toj maladoj majci i zalijepi joj šamarčinu kakvu u životu nisam vidio. Majka u šoku, nevjerica u Busu, a ova cura joj u potpunom miru i tišini reče: "Znate gospođo, i mene su moji roditelji pustili da se slobodno razvijam."

Hajd ne zezaj :D ovo identično sam pročitala na FB neki dan. :D samo nije bilo u autobusu nego u supermarketu.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 13:44 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11339
Lokacija: PL / BL
Danny ^_^ je napisao:
Da u mojoj sredini neko udari dijete bilo kako, završio bi u zatvoru istog momenta.. :D


Moja djevojka je nekoliko godina zivjela u SAD, gdje je izmedju ostalog cuvala djecu. Tamo je paronoja u vezi (ne)tucenja djece otisla veoma daleko i komsije zovu Policiju, ako dijete pretjerano place ili cak sumnjaju da ga roditelji tuku.
Prica mi da je cuvala djecu u nekoj porodici, gdje su roditelji odvodili dijete u garderobu ili negdje gdje nema prozora, zatvarali vrata i mlatili ga k'o vola u kupusu. Ali niko nista ne vidi i ne cuje i ostaje dobar utisak... Siguran sam da i kod tebe ima takvih, ali se dobro kriju pod svojim zgrazavanjem nad nasiljem ;)

Jesam za tucenjem djece. Kad gledam ove klince a i omladinu po EU, pola bi ih mlatio iz principa. Dobro bi im dosao rat - mozda bi nesto shvatili o zivotu. Ali to nije tema diskusije :)

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 13:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
Za Denijem uvijek treba vuci onig Shakalovog popa sa kandilom.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 17:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
U onim clancima sto sam ostavila u uvodnom postu covjek fino pise kako je sad dosla era, kako on kaze, postpermisivnog vaspitanja, gdje je dozvoljeno tuci djecu otvorenom sakom po dupetu. Prije toga je bio period permisivnog vaspitanja=ljubav bez discipline, sto je rezultovalo generacijama egocentricne i razmazene djece.
Imam prijateljicu u Norveskoj, zivi i radi, dolazi ovdje cesto i kaze da bi najvise voljela odgajati djecu ovdje, bas zbog ovog o cemu Deni pise.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 18:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
nista dok te stara majka ne posalje da sam ukrsis motku negdje ispred zgrade...pa ti proberi koja manje boli :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 18:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
A dok biras koja manje boli, sam sebe vec isibas :lol: Boze kad se sjetim :oops:

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 19:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
:lol:
kad se sjetim
a kako smo sestra i ja u duetu dobijale batine, mama nas posalje da svaka ubere svoj prut. I dan danas kroz smijeh prica kako sestra nosi neki suvarak, a ja, kako sam se uvijek trudila da u svemu budem najbolja, nosim motku ipo :lol:

Sto se tice vaspitanja, nekad sam na slicnoj temi pisala (a napisa to i prasica u uvodnom postu), da se svaki dan preispitujem da li sam dobra majka, da li sve radim kako treba...
Ne postoji jedinstveno uputstvo. Niti su sva djeca ista, ni roditelji, niti okolina i uslovi u kojim zivimo.
Kao sto rece ajkula, postoji uzrast kada djetetu ne mozes objasniti, ali ce sigurno zapamtiti da je dobilo plesku po guzi zbog tog i tog (npr ajkulin primjer sa wc soljom i toalet papirom).
Tek kad moja cerka odraste, moci cu reci da li sam bila dobra majka, da li sam "odradila dobar posao" i da li su moje metode bile dobre. Do tad cu nastaviti da se svaki dan preispitujem.


P.S....neko napisa da pripazim da mi klinka ne postane princeza.....ko zna moju klinku zna da nije princeza...ona je harambasa :lol:

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 20:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4058
Tuci Rade Tuci!!!

Mislim da Milivojevic postavlja problem tako usko i u vakumu da je nemoguce polemisat a ne uzimat u obzir sve faktore u odgoju , vaspitanju i formiranja licnosti.
Kazu da bi vaspitao i pravilno odgajao dijete prvo roditelj treba da je vaspitan i odgojen. A kakve vrjednosti se danas roditeljima namecu da ih prenose silom ili bez sile na svoju dijecu.
Evo jedan primjer , za ovo ili slicno ste mozda culi:
Mali Rade dolazi prvi dan iz skole sav radostan pun outisaka. Otac ga docekuje i pita kako je bilo.
A sin Rade : “Tata lijepo smo se igrali, samo me jedan djecak gurno, malo sam se uprljo”. A otac pita: A ti! Jesi li ga istuko ? Sin:Nisam tata.
A otac pljus po guzici, pa pljus opet, a igra te se je liiii. Oces problem da mi napravis Rade sine je li , oces da ja brinem, pa opet pljus sina po guzici !
A maili u sav u bolu i placu jeca: “Tata, tata volim te tata!!! Nemoj , tata ma kakav problem?
A otac ponovo pljus:” Problem Rade problem da tebe tuku,,,Ti Rade tuci, tuci Raaaade ,tuci, tuuuciiii pa opet po guzi.
Mali Rade sav u suzam:Ocu tata tuci cu, tata tuci cuuuu!!

Da se vratim na Milivojevica.
Ne bi se slozio sa Milivojevicevim argumentovanjem i zakljucivanjem,posebno ovaj dio kako on kaze citiram:
“Kako su u međuvremenu odrasla deca koja su vaspitavana na ovaj način, ispostavilo se da ovakvo vaspitavanje proizvodi novu vrstu patologije u smislu preterano razmažene dece koja su patološki narcisi, egocentrična, impulsivna, nesocijalizovana, nasilna, bez poštovanja prema drugima i bez priznavanja autoriteta.”

Povezivati sve ove karakteristike i osobine generacije za ovaj uzrok je pogresno i bez ikakvog osnova, pa cak i mali dio ne stoji i nije u vezi.
Milovojevic treba pogledat oko sebe u kakvoj socioloskoj sredini zivi on i mi ostali danas.
Tu prvo treba trazit uzroke ovim pojavama i rezultatima koji se odrazavaju na ovu generaciju u njegovom primjeru a ne u primjeni fizicke sile i kaznjavana na razvoj dijeteta i njegove licnosti.

Zivimo u drustu gdje su prioriteti i vrijednosti usmereni znamo gdje.
Sve ove osobine koje je Milivojevic nabrojao su proizvod toga. Kad citam taj clanak imam osjecaj kao da je zakasnio u analizi naj manje 30 godina.
Ovo sto cu reci je vrlo zalosno ali je istina i Milivojevic bi trebao to da zna kao sto svi mi postajemo polako toga svijesni ili vec dobro to znamo. Volim bi da grijesim.

Danas djeca se na veliku zalost uce da je zivot samo natjecanje! Ali kakvo natjecanje?
Djeca se uce da treba da se natjecu sa drugima, ti drugi su njihovi parnjaci to su im protivnici a ne drugovi, te druge treba da pobjedjuju a ne da saradjuju i pomazu jedni drugim. Djeca se uce da misle samo o sebi i sebi a ne o drugima koji su “nesposobni” ,”lijeni” i sl.
Biti suosjecajan sto bi mi rekli “ Imati dusu”je neprakticna i vrlo nepozeljna crata u tvoga djieteta , sebicnost ,pohlepa je bolja,” puno bolje se prolazi”. Da, zalosno.
I da ne duljim to je za drugu temu.
Moje misljenje je da popustljivo ili permisivno vaspitanje kao uzrok ovome jednostavno ne stoji.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 20:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
Ja nisam isao po motku. Mozda me je jednom uciteljica poslala po motku, ali to je bilo grupno za pola odeljenja... Ne znam... :lol:
Ali znam da nas je sibala... :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 20:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2011, 16:22
Postovi: 6477
Lokacija: Tamo gore.
Batinjala vas učiteljica u školi?

_________________
Måndagsbarn?
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 21:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Sumnjam da je postojala uciteljica/ucitelj u komunizmu, koji nisu tukli djake. Ja sam moju uciteljicu voljela vise nego rodjenu mater ali kad zgrijesis, znas da te ceka 10x drvenim lenijarom po dlanovima a ne smijes ih izmaknu jer ako izmaknes onda dobijes duplo :lol:

A pokojni prof Fizike je cak samarao :lol:

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 21:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Avg 2010, 21:51
Postovi: 1350
oboje ... manje prvog vise drugog ... u sustini zavisi od toga sta dijete uradi ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 21:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2011, 16:22
Postovi: 6477
Lokacija: Tamo gore.
A jesu vas tukli kad nešto niste zgriješili u školi? :silent:

Baš sad pokušavam zamisliti kako mene moja bivša učiteljica lupa po dlanovima, al ne ide. :oops: :lol: :lol: :lol:

_________________
Måndagsbarn?
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 21:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
Dajte popa, hitno :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 21:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Pored naše škole bilo je dosta grmova šiblja koje smo po svom izboru kršili za kaznu da nas sa njim učo tuče po dlanovima.
Vječita dilema je bila ukršiti tanju ili deblju šibu :D .Naivno smo vjerovali da će nas ona izabrana manje boliti.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 21:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2011, 16:22
Postovi: 6477
Lokacija: Tamo gore.
The_new_Statesman je napisao:
Dajte popa, hitno :lol:


Kakogod.

SlikaSlika

_________________
Måndagsbarn?
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 21:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4058
Fizicko kaznjavanje dijece prisutno je u svim kulturama i narodima sirom svijeta. Vrlo je interesantno kako to Russell Peters predsavlja.Naravno da je to za diskusiju.

Ako niste gledali pogledaj te na youtube nece te zazalit.
“Russell Peters Beating Your Kids”
Da se odvalis...

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 21:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Brale001 je napisao:
Mislim da Milivojevic postavlja problem tako usko i u vakumu da je nemoguce polemisat a ne uzimat u obzir sve faktore u odgoju , vaspitanju i formiranja licnosti(...)

Danas djeca se na veliku zalost uce da je zivot samo natjecanje! Ali kakvo natjecanje?
Djeca se uce da treba da se natjecu sa drugima, ti drugi su njihovi parnjaci to su im protivnici a ne drugovi, te druge treba da pobjedjuju a ne da saradjuju i pomazu jedni drugim. Djeca se uce da misle samo o sebi i sebi a ne o drugima koji su “nesposobni” ,”lijeni” i sl.
Biti suosjecajan sto bi mi rekli “ Imati dusu”je neprakticna i vrlo nepozeljna crata u tvoga djieteta , sebicnost ,pohlepa je bolja,” puno bolje se prolazi”. Da, zalosno.
I da ne duljim to je za drugu temu.
Moje misljenje je da popustljivo ili permisivno vaspitanje kao uzrok ovome jednostavno ne stoji.


Slazem se sa tvojim zapazanjima koja se ticu sireg drustvenog konteksta, tj. okolnosti u kojima se desava vaspitanje djece i koja ga nemalo odredjuju. Taj "takmicarski duh" takodje smatram nezdravim.

Ali razumijem i Milivojevica. On je psiholog te kao takav pokusava biti praktican i dati konkretna uputstva. Kada treba da pomogne konkretnim roditeljima u konkretnom problemu, ne moze on nastupiti siroko filozofski- revolucionarno sa stavom "TREBA MIJENJATI DRUSTVO, SISTEM", nego pokusava biti konkretniji us mislu " DIJETE VAM JE RAZMAZENO, NEMA DISCIPLINE, NA TOME TREBA RADITI".
Takodje, slazem se da ljubavi ne moze biti previse te da tako ni previse ljubavi ne moze biti problem, problem moze biti samo manjak discipline. Zanimljiva mi je i teza da djeca koja su imala zahtjevne, nepopustljive roditelje neprestano trude da se dokazu te tako u najboljem slucaju postanu naucnici, umjetnici...ljudi korisni drustvu, dok od onih razmazenih drustvo nema koristi.
(Radije gledam video, nego sto citam clanke.)

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2013, 22:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Nisu djeca mašine da se ponašaju po određenom ugrađenom softveru pa prema tom softveru treba priručnik, pa ček pljuneš na prst i listaj listaj... te primjeni.
Djeca koja rastu u istim uslovima u istoj porodici ne moraju biti ista (znamo odlično iz iskustva) pa prema tome svako dijete je zasebna individua koja na svoj način doživljava razne vanjske podražaje, osjete i sl. te na osnovu njih različito i reaguje. Prema tome svako dijete zahtjeva drugačiji pristup, a roditelj je taj koji je najbliži djetetu i koji bi trebalo da ga poznaje najbolje te da na osnovu tog saznanja primjenjuje određeni pristup u vaspitavanju.
Slažem se debelo sa konstatacijom da djetetu ne treba dokazivati da je posebno u odnosu na druge da ne bi došlo do suprotne reakcije; razmaženosti, osjećaja posebnosti, superiornosti i sl. jer kad tad to dijete će izaći iz svilenog gnijezda i čeka ga grubo otriježnjenje od vršnjaka i ostalih ljudi sa kojima će morati ostvariti komunikaciju.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 110 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs