banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:18

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 30 Jun 2012, 11:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
јан_де slažem se sa napisanim, ali kod naroda se poljulja povjerenje kad na vijestima čuju da je ministarstvo zdravlja produžilo rok vakcinama za 6 mjeseci. :roll:

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 11:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Avg 2009, 19:25
Postovi: 3711
Svaka čast za post jan_de.
Ja nisam primio tu vakcinu, sad se pomalo glupo osjećam... Nije da sam histerisao, hoću li ili neću. Čuo sam i ja te priče da je treća doza bajata i da je pranje para u pitanju, al nije to bilo presudno, jednostavno one sedmice kad je trebalo otići primiti prvu dozu, meni se nije dalo...

_________________
Ljubomorne dushe mogu da ga pushe! Alky je unikat zoka je dooplikat :P <3 !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 12:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
јан_де je napisao:
Па зар ви мислите да би здравство допустило да се заразе хиљаде људи, поготово дјеце. Па пролазе те вакцине контролу. Не даје се то како се коме ћефне!


Zdravstvo ima svoju racunicu ali jos uvijek manju nego farmaceutska mafija. Kod nas jos uvijek ne postoji sloboda govora u punom smislu ali ovdje svako malo izbije skandal zbog internih premija, dogovora i sl svari izmedju doktora i farmaceutskih kuca. Kao sto rekoh, sama sam radila godinama u medicini i od nas se niko vakcinisao nije.. Ni Hepatitis B ni raznorazne pticje, kravlje,svinjske, vjevericje i sl gripe.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 15:19 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
Pusti sad gripe, a šta ćemo sa puno ozbiljnijim bolestima koje su upravo vakcinacijom iskorijenjene: velike boginje, dječija paraliza, pa i TBC?

Citiraj:
Претпоставља се да је у 20. веку од богиња умрло између 300 и 500 милиона људи.

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%9A%D0%B5


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 17:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Ko garantuje da se nećemo otrovati od vode koju kupimo? Možda je došlo do problema u proizvodnji, pa se voda nečim zatrovala, ali je to prehrambena mafija gurnula pod tepih. :roll: Ili je došlo do greške u transportu, bušenja amabalaže pa se kontaminirala nečim? Ili...?

Farmaceutska mafija postoji, sa tim jesam saglasna, ali tolike teorije zavjere stvarno počinju opasno da iritiraju. I kakva god da je farmaceutska mafija, farmacija je toliko dobro kontrolisana industrija, da i mafija mora da poštuje određene standarde kvaliteta. Sad hoće li ljekare podmititi više ovaj ili onaj proizvođač da koristi ovaj ili onaj lijek, to je već drugo pitanje.

Ne postoji lijek/medicinsko sredstvo bez kontraindikacija i bez neželjenih dejstava. Tačka.


Uskoro će se učestalost svakog neželjenog dejstva moći pročitati u uputstvima koji dolaze uz lijek, a ne samo nabrojana neželjena dejstva pa da neko pomisli "to se neće meni desiti". Mi smo svi skloni da mislimo da se neka nuspojava dešava tamo nekom a nikad nama. E pa nije tako, i nama se dešava. Da li je to razlog da se neki lijek ne uzima? Može i ne mora da bude, zato se svaki dan susrećemo sa pitanjem odnosa koristi i rizika upotrebe lijeka i šta je to što na kraju dana prevagne.

A same vakcine, serumi i generalno tzv. specifični lijekovi imaju veći rizik kod upotrebe. Koliko problema ima svaki dijabetičar zbog upotrebe insulina, pa da li ga je prestao koristiti? Ja bih sad mogla da pametujem do sutra šta je sve potrebno od standarda da se implementira da bi se tableta proizvela i došla do krajnjeg korisnika, a kamoli nešto toliko specifično kao što je vakcina. Čak i kada je sve savršeno ispoštovano (što skoro uvijek i jeste, ali određeni procenat ljudskog faktora se nikad ne smije isključiti) svako od nas može da ima neki imunološki problem koji postaje evidentan nakon što primi tu vakcinu. Ili može da se desi greška. Surovo jeste, ali greške se dešavaju. Jedna u koliko ljudi. Variola je imala procenat smrtnosti u desetinama postotaka, mislim i do 40%. Samo smrtnosti, gdje su ostale posljedice. Koja još vakcina ima toliki procenat nuspojava?

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 18:36 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Phoenix je napisao:
K
Uskoro će se učestalost svakog neželjenog dejstva moći pročitati u uputstvima koji dolaze uz lijek,
Ovo već može....Neki dan uzimam neki sprej za nos i fino piše koje kontraindikacije se javljaju u 1/100, 1/1000, 1/10000.....slučajeva...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 18:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Da. :-D

Po starim zakonima, nije trebalo, dok po sadašnjoj legislativi treba ako je primjenjivo pošto je potrebno i vrijeme dok se sakupi dovoljan broj podataka, a ako je relativno noviji lijek, onda još ti podaci iz farmakovigilance (praćenje lijeka i neželjenih efekata nakon stavljanja na tržište) nisu dovoljno obimni.

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 18:44 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Al' svejedno....Mi znamo da ste vi mafija.... :P

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 18:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20445
Lokacija: SAO Krmine
Joj magistre :lol:

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2012, 18:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
8)







Šalu na stranu, ja sam gledala kako dođu zapakovane ampule specifičnih lijekova na hladnom režimu. Prvi put kad sam to vidjela-kadar nevera. :crazyeyes: 2 ampule, svaka sa 2 leda u jednoj termostabilnoj kutiji. 2 takve kutije sa većim ledom u većoj temostabilnoj kutiji, 4 takve kutije opet sa ledom, u frižderu. Oči nam stale kad je stiglo nekoliko desetina ampula. Kao, ovi su se malo zajebucnuli, nismo mi tražili toliko toga. Kad smo krenuli otvarati, tek onda nam bilo jasno.

Ili recimo, moja firma radi snabdjevanje insulinima, direktno. Da vi znate kakve oni standarde traže vezano za potpuno nebitne stvari, recimo kancelarijske uslove, pa da ti pamet stane. Ne d'o Bog da se koristi papir koji nije 80 gramski. :lol: A tek transport i skladištenje isl. Kutija 1 cm pomjerena u stranu od propisa? Bože sačuvaj i sakloni. :lol: Nakon toga, zamisli samo kakvi su uslovi u proizvodnji.

Kad sam bila u Hemofarmu, svaka druga riječ je bila "propis" a svaka treća "procedura". :lol:

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Poslednji put menjao Phoenix dana 30 Jun 2012, 18:59, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 00:16 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jun 2006, 17:02
Postovi: 124
Lokacija: RS
Forty Two je napisao:
Pusti sad gripe, a šta ćemo sa puno ozbiljnijim bolestima koje su upravo vakcinacijom iskorijenjene: velike boginje, dječija paraliza, pa i TBC?


Koliko je meni poznato TBC, nažalost, nije iskorijenjena.

Lako je pričati priču u smislu: nije normalan onaj ko svoje dijete ne vakciniše, a da pri tome nije preživio iskustvo roditelja koji je svijestan kakvom sve riziku izlaže svoje jedino čedo vakcinišući ga u našim domovima zdravlja.
Danima prije svake vakcine sam bila u grču i danima poslije svake dobijene posmatrala svog dječaka prateći njegovo ponašanje i vjerujte nije nimalo prijatno živjeti u strepnji od mogućih komplikacija.
Mogućnost izbora, nažalost, nemamo i to je ono što mene izluđuje, ali tu pomoći nema .....jedino da kao Ajkula, promjenim mjesto boravka ..........
I da, još to htjedoh reći...nemojte mi samo pričati o poštenju farmaceutske industrije i distributer lijekovima ..... pogotovo u državi u kojoj ima kriminala, ali nema lopova. Phoenix, sorry!

_________________
All i ever wanted ..... all i ever needed .... is here in my arms .....words are very unnecessary .............


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 11:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ne može se tako posmatrati taj problem, šta ako ovo, šta ako ono.
Nijedno dijete u odnosu na svu ostalu djecu nije nimalo bitnije, niti nimalo nebitnije.

Ako nećemo vjerovati ni farmaceutu, ni Zakonu, ni medicini, ni advokatu, ni pravniku, ni ekonomisti nego sve provjeravati svojim znanjem onda nećemo nikad ništa drugo raditi nego živjeti u nepovjerenju i strahu i izučavanju raznih oblasti za koje bi nam trebalo minimalno 5 života.
Ako ćemo strepiti nakon svake dobijene vakcine istom tom logikom ćemo strepiti i nad snom djeteta, i nad njegovim izlaskom na ulicu, prelaskom preko pješačkog prelaza itd.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 17:47 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
Jeste, izlažeš određenom riziku dijete kad ga vakcinišeš. A zar ga ne izlažeš puno većem riziku kad ga ne vakcinišeš, riziku da nije zaštićeno od bolesti koje ili imaju vrlo visoku stopu smrtnosti ili ostavljaju posljedica za čitav život? A šta je sa rizikom kojem se izlaže čitava populacija sa povećanjem broja stanovništva koje nije vakcinisano?

Talija +1


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Okt 2012, 10:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Nisam pobornik. I mislim da ću, kad dođe vrijeme za to, dobro razmisliti da li da svoje dijete vodim na vakcinu.
Dokumentarni film na ovu temu:
http://izaogledala.com/dokumentarci/zdr ... g.facebook


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Okt 2012, 12:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Jos jedared:
Te osnovne/standardne vakcinacije podrzavam.
Ove novokomponovane protiv izmisljenih zivotinjskih gripa nikako.

Nego, mene zanima koja je svrha vakcinacije protiv tetanusa? ana-ta ili kako vec.
Ljudi se uredno vakcinisu (i revakcinisu?) a opet kod nekog ujeda eksera ili slicne zivotinje, idu primiti inekciju?! Gubim nit...

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Okt 2012, 12:13 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Pa ako si primio vakcinu ranije ne ideš određeni broj godina na vakcinaciju ako se ubodeš na ekser i sl. dok god ta vakcina djeluje.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Okt 2012, 12:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Aha... Nisam znao da imaju neki rok trajanja.
Hvala.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Okt 2012, 12:25 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
5 godina si valjda zaštićen ako primiš sve tri u propisanim rokovima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2012, 09:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Tačno. Sa vakcinama i revakcinacijama.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs