banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 09:39

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1335 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 67  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Feb 2017, 13:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
motozeljo je napisao:
Rocker je napisao:

Prosao obuku za mb 82mm u JNA , mocno oruzje ...... jes to tvoji Rockeru zaboravili staviti one kozne kape na usta cijevi od mb????
Jel podbacaj bio i koliko ???? Ako je bilo vode u cijevi???


Da, nisu stavili kape, preko noci je malo kisilo i eto.
Podbacaj je bio oko 500 metara, a mina je pala tik iza nasih rovova. Mi smo kasnije teoretisali da je samo osnovno punjenje odradilo. (Za razliku od mb 120mm, osnovno na 82mm se moze koristiti bez dopunskih)
Kad sam preuzeo taj vod, nasao sam dvojicu koji ni nakon dvije godine nisu znali izvrhuniti libelu jer su "samo dodavali mine". Nakon dva mjeseca svakodnevne obuke znali su svi sve, od zauzimanja elemenata pa do koristenja snopara i tablica.
Taj isti vod je dozivio eksploziju podmetnute mine u cijevi bacaca, dva mrtva, pet sest tesko ranjenih.
Korpusna komisija nije ustanovila odgovornost, iako je mina koja je eksplodirala dosla redovnim kanalom snabdijevanja, a nije bila JNA proizvodnje. Cak je i boja bila "zutozelena" i po prici pozadinaca donesena je sa zepackog ratista.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Feb 2017, 17:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Rocker je napisao:
motozeljo je napisao:
Rocker je napisao:

Prosao obuku za mb 82mm u JNA , mocno oruzje ...... jes to tvoji Rockeru zaboravili staviti one kozne kape na usta cijevi od mb????
Jel podbacaj bio i koliko ???? Ako je bilo vode u cijevi???


Da, nisu stavili kape, preko noci je malo kisilo i eto.
Podbacaj je bio oko 500 metara, a mina je pala tik iza nasih rovova. Mi smo kasnije teoretisali da je samo osnovno punjenje odradilo. (Za razliku od mb 120mm, osnovno na 82mm se moze koristiti bez dopunskih)
Kad sam preuzeo taj vod, nasao sam dvojicu koji ni nakon dvije godine nisu znali izvrhuniti libelu jer su "samo dodavali mine". Nakon dva mjeseca svakodnevne obuke znali su svi sve, od zauzimanja elemenata pa do koristenja snopara i tablica.
Taj isti vod je dozivio eksploziju podmetnute mine u cijevi bacaca, dva mrtva, pet sest tesko ranjenih.
Korpusna komisija nije ustanovila odgovornost, iako je mina koja je eksplodirala dosla redovnim kanalom snabdijevanja, a nije bila JNA proizvodnje. Cak je i boja bila "zutozelena" i po prici pozadinaca donesena je sa zepackog ratista.


@Rocker kazes da je mina "podmetnuta" ......na koji nacin podmetnuta ?
Da li se eksplozija desila u samom mb prilikom aktiviranja mine a prije samog izletanja iste iz mb? Ili sta vec.....

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Feb 2017, 12:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Pa vrlo jednostavno - mina je pronadjena na zepackom ratistu, u rejonu Novog Sehera.
Umjesto da tu minu uniste, nasi pozadinci su je odvezli u pozadinsku bazu, pa onda u skladiste municije, odakle je poslata u nas bataljon, ubacena u sanduk sa nasim (JNA proizvodnje) minama.
Kad je njen sanduk dosao na red, nekoliko puta su je nosili i vracali neispaljenu, jer je i njima izgledala sumnjivo.
Kobnog dana su je ipak ubacili u cijev i izginuli.

Nakon tog slucaja, na svim polozajima su koristene viljuske za ispaljivanje.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2017, 12:00 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 08 Sep 2016, 08:14
Postovi: 125
Pitanje za ovu trojicu dzombi,mojih ratnih saboraca :-) .Smiju li se na ovoj temi postavljati video klipovi,vezani za bataljon?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2017, 12:04 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
bolje nemoj 8)

već sam neki dan kolutao očima gledajući slike one prage i čitajući komentare...ženevskim konvencijama je zabranjeno upotrebljavati pragu protiv pješadije...

doduše,uvjeren sam da je ona praga sa slike dejstvovala po neprijateljskoj avijaciji! 8)

već me strah šta je na tim klipovima :lol: :lol:

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2017, 12:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
smiju....sto ne bi smjeli....ja sam pregledao sav taj materijal...iz njega su vadjene fotografije...koliko se sjecam to su derventa,proboj koridora,ulazak u odzak i izbijanje na savu,jajce,docek u gradu poslije koridora,postrojavanje poslije zauzimanja kostresa iznad dervente...mozda ima jos nesto

ovo sto slager kaze ...ma ja bih radio da to okaci al bez tona haahah


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2017, 14:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Gugi :lol: :D sto se mene tice KACI slobodno .....

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Feb 2017, 20:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Isjecak iz monografije
Nekad ga nismo slusali
Strbina,polovina septembra,jesen uranila,sitna kisa, magla,hladno,rat. Na Strbini smo zauzeli polozaj za odbranu lijevo od cesme,nesto cekajuci. Sta? Niko ne zna.Naredjeno je ukopavanje, ali i to nam tesko pada. Do tada smo se povlacili pred neprijateljem kojeg nismo ni vidjeli. Zasto da ga ne sacekamo pa da vidimo... Tako lezeci gledamo u nebo i primjecujemo bespilotne letjelice NATO kako kruze iznad Strbine. Iz iskustva smo znali da ce vrlo brzo po nama dejstvovati neprijateljska artiljerija. Osmatrajuci pravac Baraca,primjecujemo dva vozila kako idu prema nama, jedno putnicko, na cijoj haubi sjede dva vojnika , i iza jedan dzip. Naredjeno je da ne otvaramo vatru sve dok vozila ne dodju do cesme , i da se zivi zarobe,ako je moguce. Vozila se lagano krecu , mi cekamo. U jednom trenutku , zacujemo dejstvo PAM-a sa jednog od tenkova po vozilima. Nazalost, oni nisu znali za nas plan da vozila ocekujemo. Posto su bili ispred nas , iza krivine, mi u tom trenutku vozila nismo ni vidjeli , nismo znali koji je efekat otvorene vatre. Odlaskom do tenka, vidimo da je na cesti ostalo vozilo dzip. Tada se pojavljuje ideja da se ide u pravcu vozila kako bi se isto pretreslo i mozda izvuklo ako je u ispravnom stanju. Ovu ideju je podrzao i komandant Raso , dok je nas komandir porucnik Z.Z. , bio protiv te ideje. U toj raspravi, pala je i noc tako da je sve odlozeno za jutro. Sutradan ista prica. porucnik Z.Z. smatra da je rizik ici po auto jer postoji mogucnost postavljene zasjede. No mi odlucujemo prekrsiti njegovu zabranu i na "svoju ruku" krenuti u pravcu dzipa. Sa mnom su krenuli Baja,Dzo,Cuda,Lazo i jos njih par.Porucnik Z.Z. vidno ljut , kada je vidio da smo rijeseni , upozori nas na oprezan prilaz , mogucnost zasjede i miniranja auta.Zatim naredi jednoj grupi da u sirem luku obidje cestu i sprijeci mogucu zasjedu. Do auta smo stigli za par minuta, sajba razbijena,jedna guma suplja,vrata otvorena,kljuc u bravi. Ko da udje u auto i okrene kljuc" Jeste minirano ,nije minirano. Ma nema cekanja. Baja kaze: " Ja sam najstariji,ako je i minirano,nije me steta"! Ulazi u dzip ,startuje ga i izvozi na Strbinu. Nadjene stvari u autu,kodirana karta i motorola iskoristene su kako treba. Bio je to dzip prve gardijske brigade hv. Porucnik Z.Z. iako protivnik ovog postupka , dobio je od nas na poklon ovaj dzip. Sa svojom cetom dijelio sam dobro i zlo cijeli rat i jos dvije godine poslije rata. Za svoj rad ,nagradjen sam pistoljem sa posvetom.
vodnik R.J.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2017, 20:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 08 Sep 2016, 08:14
Postovi: 125
Bio licno i personalno 8)
Taj dzip terenac,tj.njegova slika i dan danas krasi profilnu sliku naseg komandanta,na jednoj od drustvenih mreza :wink:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2017, 20:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Prijedor75 je napisao:
Bio licno i personalno 8)
Taj dzip terenac,tj.njegova slika i dan danas krasi profilnu sliku naseg komandanta,na jednoj od drustvenih mreza :wink:


Monografija slika na 358 strani , drugo vozilo u koloni iza golf-a ,po povratku sa Manjace???? Taj?

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2017, 20:58 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 08 Sep 2016, 08:14
Postovi: 125
motozeljo je napisao:
Prijedor75 je napisao:
Bio licno i personalno 8)
Taj dzip terenac,tj.njegova slika i dan danas krasi profilnu sliku naseg komandanta,na jednoj od drustvenih mreza :wink:


Monografija slika na 358 strani , drugo vozilo u koloni iza golf-a ,po povratku sa Manjace???? Taj?


Tako je profesore 8)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2017, 21:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Blagodarim drug!!! :D

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Mar 2017, 01:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Mar 2017, 11:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Pojasnjenje slika koje je fiki objavio:

1. Neposredno pred odlazak u okrsaj sa neprijateljom za oslobodjenje Odzaka.
2. Ulazak u Jajce vojnik V.Z.
3. Maj 19 , 1992. godine , kasarna Manjaca , prva generacija mladih vojnika na osluzenju vojnog roka u VRS
Ovi "mladi lavovi " su vrlo brzo osjetili "cari " borbenih dejstava ......
4. Negdje na Gradaccu......
5. Koridor Covic Polje pred sami odlazak na borbeni zadatak

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Mar 2017, 11:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Jel koji od forumaša na slikama?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Mar 2017, 12:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
nije...na 1 slici su neki moji neki babicevi vojnici....2....4 i 5 slika su moji vojnici


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Mar 2017, 15:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Nije meni tesko objavljivati slike, ali ako vec imaju skenirane, a i vi ste rekli da slike mogu ici online, najbolje bi bilo da mi to prebacite, a ja bih kacio po vasoj zelji.

Imena i prezimena, kao sto vidite ne objavljujem.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Mar 2017, 17:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
filozof sa vrbasa je napisao:
Nije meni tesko objavljivati slike, ali ako vec imaju skenirane, a i vi ste rekli da slike mogu ici online, najbolje bi bilo da mi to prebacite, a ja bih kacio po vasoj zelji.

Imena i prezimena, kao sto vidite ne objavljujem.



Docekati Cika Krola i cd iz stamparije - prije ces dobiti sedmicu na lotu :D

Zato Fiki .....pst !!!

A mozda na cd-u ima nesto sto i nije objavljeno i nije za objaviti?????? Razumijes???

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Mar 2017, 19:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
A kad bih ja od nekog starjesine nabavio naredjenje napismeno? :)

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Mar 2017, 19:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
nema od cd nista...nije napravljen duplikat a oni iz stamparije ne daju onaj po kome je napravljena monografija


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1335 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 67  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs