banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 10:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Ratna avijacija VRS
PostPoslato: 26 Maj 2012, 15:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Kako se desila ova nesreca u Zaluzanima, malo sam cackao po netu, jer je od pokojnog Crnalica tata bio vojni pilot koji je ucestvovao u onom obracunu sa americkim F-16kama pred kraj rata... Nasao sam na wikipediji kratak clanak o tome, Crnalic je jedini spustio avion na udbinski aerodrom, iako tesko ostecen... Ima li igde slika ili video zapisa tog sukoba, da li postoji arhiva RTRS-a

The Bosnian-Serb pilots involved in the incident were:
Capt. 1st Class Ranko Vukmirović[13]KIA.
Capt. 1st Class Zvezdan Pešić[13] KIA.
Capt. 1st Class Goran Zarić[13] ejected at low altitude, KIA.
Maj. Uroš Studen[13] ejected near Jajce, survived.
Capt. 1st Class Zlatko Mikerević[13] ejected probably near the villages of Bravsko and Crkveno, 9 miles west of Ključ, survived.
Capt. 1st Class Zlatan Crnalić[13] landed at Udbina Airport with his J-21 Jastreb Sr.nr. 24275 badly damaged; the aircraft later re-entered service.

http://en.wikipedia.org/wiki/Banja_Luka_incident


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2012, 15:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
http://en.wikipedia.org/wiki/Mrkonjić_Grad_incident

Ima i ovaj link, malo se prica o tim vazdusnim borbama iz proteklog rata


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2012, 15:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Inace, NATO nas je bas natukao tih zadnjih dana rata, svako malo su slali avione i to je bila prekretnica rata, hrvati i muslimani tukli sa zemlje, ameri iz vazduha, kada malo bolje razmislim dobro smo prosli :?

Ako se neko seti tih operacija neka okaci link, sto nasih sto suprotnih strana


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2012, 15:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
и онда муслимани кажу како су они били пред БЛ и како су могли "узети" цијелу БиХ..
аха, па јесте кад сте имали помоћ НАТО-а и на небу и на земљи.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2012, 15:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Koji je ujedno najbolji avion koji smo mi imali u ratu... Ovi jastrebovi i orlovi su bas kanta u odnosu na amere, sreca pa hrvati i muslimani nisu imali avijaciju, pa smo sve godine rata imali veliku prednost zbog toga... dok se nato nije ukljucio


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2012, 15:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
Пеле Мали je napisao:
и онда муслимани кажу како су они били пред БЛ и како су могли "узети" цијелу БиХ..
аха, па јесте кад сте имали помоћ НАТО-а и на небу и на земљи.

:lol: :lol: :lol:
ko kad se "oni koji se ne smiju nazvati pravim imenom da se zoka ne bi durio",hvale redarstvenim akcijama,organizovanim od strane privatne americke firme,njemackim naurozanjem,i nato satelitskim slikama...zalosno i smijesno istovremeno.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2012, 15:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ta prednost je nestala vec u jesen 1992. godine uvodjenjem zabranjene zone za letove. Nakon toga je avijacija koristena dva, tri puta. Ako i toliko.
Kraj rata je samo svodjenje na 51:49... Cim je taj (dogovoreni?) postotak dosao u opasnost Ameri su se povukli. A koliko sam cuo momentalno su ruze prestale cvijetati hrvatskim i muslimanskim jedinicama.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2012, 15:46 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Пеле Мали je napisao:
и онда муслимани кажу како су они били пред БЛ и како су могли "узети" цијелу БиХ..
аха, па јесте кад сте имали помоћ НАТО-а и на небу и на земљи.

U tom momentu su mogli...Moj stari se pješke povlačio sa Demirovca (vrh iznad Kupresa) ostavljen od komande,izdan. Kada su stigli u Bočac na zborno mjesto bili su u takvom stanju da su Hrvati mogli zaći među njih i poklati ih kao ovce. Pola vojnika je pobacalo oružje u povlačenju jer nisu imali snage da ga nose. Moj stari sa sobom donio samo pušku i ključ od kuće. Kaže da je gledao američke šinuk helikoptere kako dopremaju hrvatske tenkove na liniju.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2012, 15:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Hertzog je napisao:
Koji je ujedno najbolji avion koji smo mi imali u ratu... Ovi jastrebovi i orlovi su bas kanta u odnosu na amere, sreca pa hrvati i muslimani nisu imali avijaciju, pa smo sve godine rata imali veliku prednost zbog toga... dok se nato nije ukljucio

Samo njih su imali. Galeb, jastreb, orao i nekoliko Gazela i Mi-8 i to je to. Tačno što Zoka veli, tokom HR 92-94 je dobila pomoć od MIG-21, T-55 i pješadijske opreme iz arsenala bivše DDR, poklon od Genšera :roll:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2012, 16:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Avg 2010, 21:51
Postovi: 1350
Mogu li neke slicice da ukrase temu :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2012, 16:06 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Slika
Slika
Slika
Slika

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2012, 16:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3659
Lokacija: House of Pejin
The_new_Statesman je napisao:
Ta prednost je nestala vec u jesen 1992. godine uvodjenjem zabranjene zone za letove. Nakon toga je avijacija koristena dva, tri puta. Ako i toliko.
Kraj rata je samo svodjenje na 51:49... Cim je taj (dogovoreni?) postotak dosao u opasnost Ameri su se povukli. A koliko sam cuo momentalno su ruze prestale cvijetati hrvatskim i muslimanskim jedinicama.


upravo tako. kampanja je bila protiv srba u krajini. njima nije trebala poražena strana u bosni. dakle, stvoriti prvi put u istoriji hrvatsku državu , a od bosne i kosova napraviti svoje protektorate i manipulisati muslimanima. dugoročno, ovo je naravno neodrživo.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2012, 16:34 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2012, 12:51
Postovi: 1344
Lokacija: Banja Luka
http://avijacija.com/?p=1065

_________________
.. i tako na kraju godine u kojoj sam potrosio 365 kondoma,ja ih sve sakupim,istopim i od njih napravim gumu na kojoj pise "GOOD YEAR !!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2012, 13:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
http://www.vidovdan.org/index.php?optio ... &Itemid=82

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2012, 23:01 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 24 Avg 2011, 08:54
Postovi: 26
Отац ми је причао да су 2 хрвата(рече им име и презиме)``украли 2 авиона``један из Ужица и један дал` са Жељаве не могу се сјетити и слетили у Швабију и Аустрију,ако неко зна нешто више нек напише.Такође да су имали такву какву авијацију Миг 21 који је ловац али нису је корисили ваљда због нашег ПВО.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2012, 23:44 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2010, 15:03
Postovi: 639
Makar ste imali avione...kakvi god da su :wink:

Nama je prvih godinu dana pisljiva zolja bila misaona imenica.

_________________
100% sa zadrškom.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2012, 23:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Ali ste zadnjih godina imali avijaciju NATO pakta...

Ima li neko iz Gradiške da potvrdi priču i vezi
Citiraj:
Током првог дана операције, хрватски пилот Рудолф Перешин (кога Хрвати славе као хероја), је авионом МиГ-21 напао цивилно насеље у Градишкој (Република Српска). У том нападу погинуло је неколико српских цивила. Војска РС је одговорила на овај напад и оборила авион. Тело Перешина пало је на територију Републике Српске и оно је касније размењено.


Nisam siguran da li je to bilo zbog djelovanja artiljerije ili čak ovog pilota, da je pogodio frizerski salon u kojem su bili muslimanke. I da su one izginule. Ili je to samo još jedna šuplja ratna priča...

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2012, 23:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Bilo je nekoliko prebjega pilota hrvatske nacionalnosti iz JRV, konkretno se sjećam slučaja Rudolfa Perešina koji je prebjegao u Klagenfurt s MiG-21R iz Željave. Neki avioni iz sastava HRZa su bili na taj način ukradeni iz JRV, ali ih je većina bila nabavljena iz inostranstva (arsenal bivše DDR ko što neko reče). Od borbenih aviona su nabavljali isključivo MiGove 21, pretpostavljam da je to bilo zbog toga što je to bio jedini borbeni avion koji se tad mogao jeftino nabaviti a za koji su imali obučavane pilote. Perešin je kasnije oboren od naše PVO 1995-te. Sjećam se da je jedan hrvatski MiG oboren na početku rata u blizini BL.

Što se tiče našeg vazduhoplovstva, Orao je bio najbolje što smo imali, nije to bila bog zna kakva mašina ali je radila posao... Jastreb je bio kanta neopjevana, imali smo nekoliko njih, nekoliko Orlova i jedan jedini Super Galeb. Ta situacija kad je bilo oboreno nekoliko Jastrebova, sjećam se toga, amerikanci su baš napravili "herojski posao" oborivši prastare, spore avione koji nisu imali čak ni sisteme za detekciju radarskog ozračenja, već su piloti saznali da su napadnuti tek kad je prvi avion eksplodirao; čak i pored kompletne superiornosti, jedan je uspio da im umakne, pa mislim da je stvarno smiješno što na wikipediji piše "nato victory", jer uspjeti s takvim avionom kao što je Jastreb umaći potjeri - i to nakon obavljene misije bombardovanja - ja bih to nazvao pobjedom.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2012, 06:25 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 23 Avg 2011, 21:26
Postovi: 54
Sjećam se 1995. na aerodromu Mahovljani kad nam je upravo Zlatan, ako se ne varam, objašnjavao vazduhoplovstvo VRS. Jastrebi nemaju ni ozbiljan nišanski uređaj pa ljudi bombarduju po osjećaju. Poređenje jastreba i orlova sa onim što je Nato imao je bilo baš kao poređenje Davida i Golijata. Sve nam to čovjek priča a onda dođe oficir po njega i nakon 15 min izvlače orla na pistu i ode on ko zna gdje. Ode čovjek potpuno svjestan svojih šansi. Bukvalno sam s naježio! Svaka čast vojnim pilotima VRS i hrabrosti koju su pokazali.

_________________
My name's Forrest Gump. People call me Forrest Gump.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2012, 08:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Nešto kontam, oni Orlovi trunu na Mahovljanima, pa bi bilo dobro da se povede inicijativa da se bar jedan prebaci negdje u grad, npr. ispred muzeja, da se podigne na visoko postolje kao "gate guardian", slično kao što je urađeno s Jastrebom na Mahovljanima:
http://www.flickr.com/photos/16498755@N07/5392099691/
To lijepo izgleda, mislim da nije preskupo za odraditi a bilo bi lijepo priznanje i sjećanje na vazduhoplovstvo VRS. Ako može ispred muzeja da stoji naoružanje iz II svjetskog rata, ne vidim razlog zašto se ne bi moglo postaviti nešto i iz ovog posljednjeg rata...

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs