banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 21:18

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 25 Okt 2011, 20:47 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Odlomak iz knjige Miroslava Lazanskog "Komandosi":
OPERACIJA "ČAPLJINA", 1992.godina
Osim loših poteza i akcija, propusta i nesposobnosti nekih komandanata i jedinica JNA u sukobima tokom 1991. i 1992, bilo je, ipak, i primera i akcija u kojima je ispoljena zavidna veština ratovanja, uspešno komandovanje, hrabrost i odvažnost pripadnika JNA, odnosno onih koji su u tim akcijama učestvovali. Te akcije izvodili su, uglavnom, specijalni sastavi, padobranske, izviđačko-diverzantske i vojno-policijske jedinice, koje su pokazale veliku obučenost vojnika. Jedna od takvih akcija bila je i operacija spašavanja vojnika iz opkoljene kasarne u Čapljini. Akciju je 23. aprila 1992. godine izvela borbena grupa sastavljena od pilota Ratnog vazduhoplovstva JNA i pripadnika 63. padobranske brigade, koji su se nalazili na ratnom zadatku u Mostaru. U akciji je učestvovalo devet helikoptera Mi-8, ali se u kasarnu spustilo osam helikoptera, dok je deveti bio u rezervi i lebdeo je u neposrednoj blizini. Tog 23. aprila 1992. sa heliodroma Jesenice u Mostaru poletelo je šest helikopera, a tri sa heliodroma Ortiješa. U svakoj letelici nalazila se posada od dva pilota i jednog mehaničara, koji su se dobrovojno javili za akciju. Osim njih, u helikopterima je bilo raspoređeno 25 padobranaca koji su imali zadatak da obezbeđuju, štite i pomažu ukrcavanje i izvlačenje vojnika. Svi su bili svesni opasnosti, visokog rizika i mogućih ozbiljnih gubitaka prilikom izvođenja akcije, ali je od svega, ipak, bilo jače saznanje da se što pre mora pomoći opkoljenim vojnicima u kasarni u Čapljini, koji su već dugo bili izloženi neprekidnom pritisku i vatri hrvatsko-muslimanskih snaga. Akcija je, dakle, imala isključivo odbrambeni i humanitarno-spasilački karakter. Žestoka artiljerijska priprema napada počela je u 16,45 i trajala je do 17,00 časova. Uporedo sa početkom i trajanjem artiljerijskog "oranja", poleteli su helikopteri Mi-8, jer je procenjeno da će let od Mostara do Čapljine trajati između 15 i 16 minuta. U pratnji helikoptera nalazili su se avioni RV i PVO, koji su štitili helikoptere. Planirano je da akcija evakuacije ljudstva, od momenta prizemljenja letelica, preko prikupljanja i ukrcavanja, do poletanja poslednje letelice traje 12 minuta, jer se predviđalo da će toliko biti potrebno neprijatelju da se snađe i organizuje protivnapad, ali i da je vojnicima u kasarni dovoljno toliko vremena da se prikupe i u helikoptere ubace opremu. Međutim, akcija je izvedena za samo 7,5 minuta. U krug kasarne na određena mesta spustilo se osam helikoptera i 16 padobranaca, koji su iz okruženja pokupili i izvukli 170 vojnika i civila, koji su se više od dve nedelje nalazili pod vatrom napadača. U ovoj akciji je oboren i rekord u broju ljudi prevezenih helikopterom Mi-8, jer su u jednom od njih bila ukrcana 43 vojnika, čime su oborene sve dotadašnje procene o mogućnosti prevoza ovim tipom letelice. Čak su iz nekih helikoptera morali da izbace svu opremu, rančeve, vreće i naoružanje... Helikopteri su se bez gubitka vratili u Mostar, svi su bili "izbušeni", pa je pravo čudo da niko nije povređen i da neka letelica nije bila oborena, ili, zbog oštećenja, prinuđena da sleti. Doduše, jedan helikopter se vratio samo sa jednim motorom, ali je ipak stigao na odredište i iskrcao nepovređene vojnike. Zbog zaštite tajnosti operacije i sprečavanja "provale" komandi kasarne u Čapljini javljeno je da će ih evakuisati helikopteri samo desetak minuta pre sletanja, odnosno u vreme kada su helikopteri već leteli ka Čapljini. U toku planiranja akcije računalo se i na gubitke interventne grupe, ali na sreću ta se predviđanja nisu obistinila, zahvaljujući, pre svega, dobro organizovanoj, odvažno vođenoj i brzo izvedenoj akciji, koja je, svojom drskošću iznenadila neprijatelja. Potvrdilo se, takođe, da i dobra obaveštajna priprema i zaštita tajnosti izvođenja operacije predstavljaju osnovu za uspešnost poduhvata. Treba posebno naglasiti zaista veliku hrabrost, požrtvovanost i odvažnost padobranca i posada helikoptera, koji su stavili svoje živote na kocku da bi spasili drugove u opkoljenoj kasarni, u skoro bezizlaznom položaju.
I pored svih propusta, gluposti i nesposobnosti pojedinih oficira JNA bilo je i svijetlih trenutaka u zenitu postojanja iste :salute:
Mil Mi-8:
Slika

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2011, 20:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ne znam nepokoreni koliko su ovakve teme dobre, pojaviće se Bošnjaci i Hrvati koji će pisati o svojim akcijama, a tu je i OFM koji će isto htjeti nešto da doda.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2011, 20:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Pazi, mogu sa tehničkog i strateškog aspekta slobodno da diskutuju pa ko bolje argumentuje....spamovanje, vrijeđanje i nacionalistički obojena politika neće se tolerisati! Ovaj post je zanimljiv zbog tehničke strane: izdržljivosti i pouzdanosti aparata Mil Mi-8 :wink:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2011, 22:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9848
Lokacija: Далеко од раја
Jbg onda si trebao temu postaviti o transportnim helikopterima, a usput u postu o mi-8 pomenuti i ovakve operacije.
Ovako postavljena tema više vuče na istoriju, nadam se da ćeš kao ozbiljan forumaš razdvojiti to i nastaviti razvijati ovaj podforum u pravom smjeru.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2011, 12:41 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Ok :wink:
E kad smo već kod mi-8 postoji zanimljiv slučaj spasavanja pilota oborenog u more kraj Dubrovnika. Pilot helikoptera se pod vatrom spustio skroz do vode, oboreni se uhvatio za prednji točak i držao dok ga nije izvukao do baze na obali :) šta ti je volja za životom :wink:

Mil Mi-8

Citiraj:
Mil Mi-8 (NATO naziv "Hip") je transportni helikopter sovjetske proizvodnje. Peterokraki rotor pokreću dva turbo-osovinska motora. Prvi prototip s jednim motorom uzletjeo je 9. srpnja 1961. godine. Drugi prototip s dva motora prvi let imao je 17. rujna 1962. Nakon nekoliko preinaka helikopter su 1967. pod imenom Mi-8 počele koristiti tadašnje sovjetske zračne snage. Prema Mi-8 izrađene su brojne inačice.

Mi-8 koristi 50 zemalja uključujući Indiju, Kinu i Iran. Zadnja inačica pod oznakom Mi-8/Mi-17 predstavljena je 1981. godine i opremljena je s dotad najviše naoružanja. Koristi se 20-ak zemalja
Transportni helikopteri

* Mi-8T – prvi helikopter u masovnoj proizvodnji, mogao je prevoziti 24 vojnika, nositi nenavodeće rakete i sa strane učvršćen mitraljez.
* Mi-8TVK - borbeni helikopter opremljen s dodatno modificiranom konstrukcijom radi smještaja još dva (ukupno šest) nosača za naoružanje. U nos helikoptera ugrađen je pokretni mitraljez od 12,7 mm.
* Mi-8PPA - helikopter za nadgledane s šest karakterističnih antena u obliku slova „x“. Izrađivan je samo za izvoz.
* Mi-8PS- helikopter za prijenos radio veze i nadgledanje.
* Mi-8SMV –helikopter za zračnu podršku.
* Mi-8VPK – helikopter za vezu s učvršćenim četvrtastim kontejnerima s uređajima na postolje za naoružanje.
* Mi-19 – zračna podrška za vojnu opremu na zemlji (opskrba gorivom).

Ostale vojne inačice

* Mi-8BM – vojni medicinski helikopter
* Mi-8R – helikopter za izviđanje.
* Mi-8K – izviđanje za potrebe artiljerije.
* Mil Mi-14 - izrađen je za potrebe mornarice.
* Mil Mi-24 - jurišni helikopter.

Civilne inačice

* Mi-8P – putnički helikopter.
* Mi-8S – putnički helikopter za prijevoz VIP putnika.
* Mi-8MPS – helikopter namijenjen za traženje i spašavanje.
* Mi-8MA – helikopter prilagođen za let u polarnim uvjetima.
* Mi-8AT - putnički helikopter s poboljšanim motorima.
* Mi-8ATS – inačica za potrebe poljoprivrede.
* Mi-8TL – helikopter prilagođen za potrebe istrage prilikom zračnih nesreća.

Osnovne karakteristike

* Posada: 3 (pilot, kopilot, tehničar letač)
* Kapacitet:
o 24 putnika
o 12 ranjenika + 1 sjedalo za pripadnika medicinskog osoblja
o 3.000 kg tereta unutar kabine i do 5.000 kg na vanjskom teretu
* Dužina: 25,24 m
* Promjer rotora: 21,29 m
* Visina: 5,65 m
* Širina trupa: 2,5 m
* Masa zrakoplova: 7.260 kg
* Maksimalna masa uzlijetanja: 12.000 kg

Letne karakteristike

* Najveća brzina: 260 km/h
* Dolet: 960 km
o Borbeni dolet: 450 km
* Najveća visina leta: 4.500 m
* Motor: 2× Klimov TV3-117MT turbo-osovinska motora (motor na Mi-8MT/MTB/MTBK)
o Snaga motora: 1.434 kW svaki

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs