banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 17:25

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 184 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 24 Okt 2011, 17:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9853
Lokacija: Далеко од раја
Ima dimne kutije, ali i pomoćni sistem. On funkcioniše tako što vozač blokira jednu gusjenicu, pritisne i drži preklopnik za stvaranje dimne zavjese i par puta zavrti tenk.
Prije svega koristi se za maskiranje drugih vozila i pješadije koja prati tenk (recimo prilikom prelaska nekih kritičnih tačaka gdje bi postojala opasnost od neprijateljske snajperske vatre).
I da funkcioniše samo ukoliko se za pokretanje tenka koristi njegovo osnovno gorivo, tj. čisti dizel.
Sa benzinom, kerozinom i mješavinom nemože.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2011, 17:43 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
To zanam za naftu, to se korisi od 2 SR, Fiki je pitao za ove kasete i koliko štite tenk. Pješadija je druga priča....naravno da ne može sa kerozinom i beMzinom - presuvi su :wink:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2011, 17:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Da i jedan i drugi imaju svojih prednosti i mana. Sa slike se vidi da ta dimna zavjesa može izazvati požar. :lol:

Da li Kuvajt još u svom arsenalu ima naše tenkove ili su se i oni modrenizovali?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2011, 17:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9853
Lokacija: Далеко од раја
Neće napraviti požar, bitno je da se što više razlete i kasnije zadime što veću prostoriju.

A Kuvajt koristi još uvijek i po svoj prilici nema ništa od modernizacije, barem ne kod nas.
Niko nema kapacitete da to sam izvrši, a teško da se ponovo stvori migućnost za zajednički projekat bivšim republikama jer većina firmi koje su bile glavne više ni ne rade ili ako tade to nije namjenska industija. Vjerovatno će to odraditi Turci ili Izraelci, oni već imaju pakete modernizacije za tenkove T-72 sa kojim M-84 ima dosta zajedničkih elemenata.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2011, 17:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Tačno tako.....Čajavec, EI Niš, Teloptik, Zrak nema ih više. Al bilo je planova za nadgradnju i modernizaciju Degman i Vihor, pa čak i reaktivni oklop ali ništa od toga.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2011, 21:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
zipo je napisao:
Prije svega koristi se za maskiranje drugih vozila i pješadije koja prati tenk (recimo prilikom prelaska nekih kritičnih tačaka gdje bi postojala opasnost od neprijateljske snajperske vatre).

Pješadija nikad ne prati tenk, već tenk prati pješadiju, nakaradna shema da pješadija prati tenk postojala je jedino u doktrini zaostale JNA koja je praktikovala doktrine koje su odbačene još za vrijeme ww2.
Zbog toga smo i imali onoliki broj uništenih tenkova, oklopnih vozila i poginulih na Vukovaru, jer su nas vodili nesposobni, brkati, debeli i masni utovljenici JNA koji su njegovali praistorijske i totalno prevaziđene samoubilačke doktrine.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2011, 21:20 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Prvi put priznajem da si 100% u pravu što se tiče JNA. Kreteni na komandnim mjestima su i napravili turističku atrakciju zvanu Trpinjska cesta, tipičn primjer nesposobnosti oficira i komande JNA 1991!!! Kreteni su kontali paradno u koloni upasti u Vukovar i da će ustaše da se useru, tipična nadobudnost glupih karijerista, žali Bože onolike živote i tehnike tačno bi ih sve pobio!!! Što je najgore to su i Rusi usrali u Čečeniji na skoro sličan način čistom glupošću oficira i podcjenjivanjem neprijatelja!!!!
Uletjeti tenkom u urbano područje bez prethodnog čišćenja pješadijom i njenom podrškom je samoubistvo! :evil3:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Okt 2011, 21:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
nepokoreni je napisao:
filozof sa vrbasa je napisao:
Laki tenk M3 Stuart, mi liči na onaj tenk ispred NUB RS?

E to je taj :wink: jedna zanimljivost u vezi njega: kupola mu je obratno okrenuta :lol:

ja sam uvijek mislio da je to svabski tenk.

gledam juce snimke zemljotresa u bl...i jedan tenk ima od pozadi nakacenu kasiku od buldozera,cisti sut vozeci u rikverc,al nikako da skontam koji je tenk u pitanj,ruski i njemacki nije sigurno,americke sam sve pregledao,nisam nasao...
guzica od kupole mu je bas izduzena.
Slika

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Okt 2011, 21:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
bice ipak da je paton
Slika
Slika

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2011, 15:24 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Paton stari, tad su bili stacionirani u centru OMJ današnjem kampusu, a uvijek se tenk naopačke okreće kad ide kroz zidove da ne bi upalo šta u cijev :wink:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2012, 09:18 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Feb 2012, 08:18
Postovi: 18
old fashion men je napisao:
Pješadija nikad ne prati tenk, već tenk prati pješadiju, nakaradna shema da pješadija prati tenk postojala je jedino u doktrini zaostale JNA koja je praktikovala doktrine koje su odbačene još za vrijeme ww2.
Zbog toga smo i imali onoliki broj uništenih tenkova, oklopnih vozila i poginulih na Vukovaru, jer su nas vodili nesposobni, brkati, debeli i masni utovljenici JNA koji su njegovali praistorijske i totalno prevaziđene samoubilačke doktrine.


stvarno me interesuje gdje si dosao do tog podatka?
kakva je korist tenka kad prati pjesadiju?


da ne odem daleko od teme reci cu samo da je vukovar kombinacija pogresnog pristupa problemu, loseg tenka (za one uslove) i generalno slabog morala. jna oficiri na terenu su samo djelimicno odgovorni za gubitke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2012, 09:21 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Feb 2012, 08:18
Postovi: 18
filozof sa vrbasa je napisao:
Mi smo komotno mogli ući u NATO koliko smo bili opremljeni njihovom tehnikom.



clanstvo u nato-u je iskljucivo pitanje politike, oruzja i orudja su sporedne stvari kao sto smo vidjeli u novih clanova.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2012, 09:51 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
crni678 je napisao:
da ne odem daleko od teme reci cu samo da je vukovar kombinacija pogresnog pristupa problemu, loseg tenka (za one uslove) i generalno slabog morala. jna oficiri na terenu su samo djelimicno odgovorni za gubitke.

I neobučenost posada. Te 1991 su u tenk ulazili ljudi koji su isti vidjeli samo na TV-u da su imali najmodernije Abramse i Leoparde prošli bi isto katastrofalno.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2012, 19:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
crni678 je napisao:
old fashion men je napisao:
Pješadija nikad ne prati tenk, već tenk prati pješadiju, nakaradna shema da pješadija prati tenk postojala je jedino u doktrini zaostale JNA koja je praktikovala doktrine koje su odbačene još za vrijeme ww2.
Zbog toga smo i imali onoliki broj uništenih tenkova, oklopnih vozila i poginulih na Vukovaru, jer su nas vodili nesposobni, brkati, debeli i masni utovljenici JNA koji su njegovali praistorijske i totalno prevaziđene samoubilačke doktrine.


stvarno me interesuje gdje si dosao do tog podatka?
kakva je korist tenka kad prati pjesadiju?


da ne odem daleko od teme reci cu samo da je vukovar kombinacija pogresnog pristupa problemu, loseg tenka (za one uslove) i generalno slabog morala. jna oficiri na terenu su samo djelimicno odgovorni za gubitke.

To ti je podatak iz prve ruke, nekog ko je službovao u jednoj od najelitnijh jedinica na svijetu.
Kakva je korist, korist je ta da jedan tenk košta koliko i obučavanje i opremanje više 100 vojnika i to specijalaca, korist je ta da tenk daje podršku pješadij, a ne pješadija tenku, znači ako se tenk isturi naprijed on će biti neminovno uništen, a pješadija će ostati bez podrške, međutim ako je pješadija naprijed, tada će pješadija čistiti "lovce tenkova", a tenkovi će svojom udarnom moći pružiti podršku pješadij gdje god ovi naiđu na otpor.
Slikovito objašnjeno:
Grupa vojnika se kreće iza tenka, znači ne znaju gdje je neprijatelj dok on ne zapuca, prvi pucanj neprijatelja će biti pogodak tenka osom ili nekim drugim oružjem, a onda kreće klaonica i uništavanje pješadije koja je bila uz tenk.
Drugi scenario je vojska se kreće naprijed, a tenk jedno kilometar iza pješadije ne koristeći isti brisani prostor kao pješadija kojoj je podrška, pješadija ulijeće u vatru iz nekog do tada nevidljivog bunkera, imaju gubitaka ali za 20 sekundi tenk razara bunker iz kojeg je otvorena vatra i ide se dalje.

Je li ti sada jasno zašto tenk iza pješadije i koja mu je korist

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2012, 19:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
nepokoreni je napisao:
Paton stari, tad su bili stacionirani u centru OMJ današnjem kampusu, a uvijek se tenk naopačke okreće kad ide kroz zidove da ne bi upalo šta u cijev :wink:

to mi je logicno...mada u ww2 propagandnim filmovima tenkovi kad prolaze kroz kucu uvijek cijev naprijed ide.
koliko sam ja skontao,bar sto se ww2 tice,na otvorenom pjesadija ide iza i koristi tenk kao zaklon,a na terenu gdje je tenk ranjiv,kao sto je urbana sredina,pjesadija ide naprijed da ocisti teren.Imam odlicnu enciklopediju o tenkovima,al mi mrsko citati jer je na engleskom.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2012, 19:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Na banjalučkom polju, uz kampus, pored današnjeg istočnog tranzita bio je dugo parkiran neki stari tenk. Tokom rata smo nas par klinaca često išli da se penjemo po njemu i uvlačimo unutra :D Sad gledam sliku tog Pattona i čini mi se da je bio baš takav.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2012, 19:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
bilo je dosta starih tenkova izlozeno unutar kasarne,od kapije kad krenes pa pravo.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2012, 19:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Ovaj je bio uz današnji istočni tranzit, otprilike na mjestu gdje je danas semafor na kraju Ul. olimpijskih pobjednika.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2012, 19:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
zar nisu tu bili stari busevi od autoprevoza,znam da smo tu gume za petrovdan krali.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2012, 19:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Tako je, bio je red starih buseva, iza buseva je bila ograda, a iza ograde taj tenk. Mi smo se, ako se dobro sjećam, provlačili kroz rupu na ogradi iz ulice Frana Supila, pa smo išli pješke preko one velike livade do tenka.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 184 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs