banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 15:42

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 184 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Feb 2012, 20:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
aha,sad kontam,danas tamo cige konje na ispasu vode.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2012, 20:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
alkibijad je napisao:
nepokoreni je napisao:
Paton stari, tad su bili stacionirani u centru OMJ današnjem kampusu, a uvijek se tenk naopačke okreće kad ide kroz zidove da ne bi upalo šta u cijev :wink:

to mi je logicno...mada u ww2 propagandnim filmovima tenkovi kad prolaze kroz kucu uvijek cijev naprijed ide.
koliko sam ja skontao,bar sto se ww2 tice,na otvorenom pjesadija ide iza i koristi tenk kao zaklon,a na terenu gdje je tenk ranjiv,kao sto je urbana sredina,pjesadija ide naprijed da ocisti teren.Imam odlicnu enciklopediju o tenkovima,al mi mrsko citati jer je na engleskom.

E u ratu je tenAk potrošna roba, u miru vrijedna tehnika :wink:
To je tačno što si naveo za pješadiju i OMJ :evil3:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2012, 01:49 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Feb 2012, 08:18
Postovi: 18
old fashion men je napisao:
To ti je podatak iz prve ruke, nekog ko je službovao u jednoj od najelitnijh jedinica na svijetu.
Kakva je korist, korist je ta da jedan tenk košta koliko i obučavanje i opremanje više 100 vojnika i to specijalaca, korist je ta da tenk daje podršku pješadij, a ne pješadija tenku, znači ako se tenk isturi naprijed on će biti neminovno uništen, a pješadija će ostati bez podrške, međutim ako je pješadija naprijed, tada će pješadija čistiti "lovce tenkova", a tenkovi će svojom udarnom moći pružiti podršku pješadij gdje god ovi naiđu na otpor.
Slikovito objašnjeno:
Grupa vojnika se kreće iza tenka, znači ne znaju gdje je neprijatelj dok on ne zapuca, prvi pucanj neprijatelja će biti pogodak tenka osom ili nekim drugim oružjem, a onda kreće klaonica i uništavanje pješadije koja je bila uz tenk.
Drugi scenario je vojska se kreće naprijed, a tenk jedno kilometar iza pješadije ne koristeći isti brisani prostor kao pješadija kojoj je podrška, pješadija ulijeće u vatru iz nekog do tada nevidljivog bunkera, imaju gubitaka ali za 20 sekundi tenk razara bunker iz kojeg je otvorena vatra i ide se dalje.

Je li ti sada jasno zašto tenk iza pješadije i koja mu je korist


jedan moderan tenk kosta izmedju dva i cetri miliona evra, mislis li da je cetrdeset hiljada evra dovoljno da se obuci profesionalni vojnik? cisto sumnjam! moderne nato armije trose preko sto hiljada evra po vojniku godisnje u to se uracunava hrana, smjestaj, plata, osnovna obuka i oruzje (kad su u pitanju specijalne snage to je znatno skuplje) treba uzeti u obzir da taj proces traje godinama. psiholoski efekat kod gubitka velikog broja ljudstva u toku operacija je znatno veci nego kod gubitstva tehnike, o realnim gubitcima nema potrebe ni pricati, tenk se moze nadoknaditi vrlo brzo dok vojnika/covjeka ne moze da napravi ni jedna fabrika na svijetu. u ostalom ako pogledamo istoriju tenkova jasno je da je jedan od osnovnih motiva za konstrukciju takvog oruzja umanjivanje gubitaka (ljudskih).

tenk je oruzje koje se najoptimalnije koristi u sadejstvu sa pjesadijom, artiljerijom i aviacijom. problem sa taktikom u kojoj tenkovi prate pjesadiju je uvidjen jos u prvom svjetskom ratu, izmedju ostalih ogromna prednost koju tenk ima u odnosu na pjesadiju je je brzina. tenk nije namjenjen da cisti teren u pratnji pjesadije vec da ucestvuje u probijanju linije a onda da prodre u neprijateljsku pozadinu a potom da nanese maksimalne gubitke neprijatelju i zauzme odredjene pozicije. pjesadija uz podrsku artiljerije treba da dokrajci opkoljene neprijateljske snage, tenkovi tu nemaju sta da traze.

slikovito objasnjeno: u pocetnoj fazi napad citavom duzinom fronta kombinacijom artiljerije, pjesadije i aviacije. u drugoj fazi na prethodno odredjenim tackama gdje su koncentrisane oklopne snage i pjesadija napad do probijanja neprijateljskih linija. treca faza je ulazak tenkova u neprijateljsku pozadinu sto podrazumjeva unistavanje artiljerije, taktickih komanda, blokiranje linija komunikacija itd itd. problem pjesadije u trecoj fazi je ogranicena brzina i mobilnost, kad dodje do proboja neprijatelju se ne smije dozvoliti da se konsoliduje i organizuje odgovor. ideja napada po citavoj duzini fronta je da se zbuni neprijateljski lanac komande i optereti velikim dolivom informacija dok se u sustini krije osnovni pravac prodora.

taktika koristenja tenkova kao podrske pjesadije je problematicna jer se tempo akcije drasticno smanjuje i daje se sansa neprijatelju da odlucno reaguje. spomenuo si primjer gdje tenk ide iza pjesadije u kojoj pjesadija zavisi od tenkova da eliminise "bunkere", vjeruj mi da se nista ne moze rijesiti za dvadeset sekundi kad je u pitanju napadac, sa druge strane neprijatelju na prvoj liniji dvadeset sekundi je dovoljno da trazi podrsku, dovoljan je jedan poziv komandi koja moze da organizuje podrsku artiljerije, aviacije, oklopa itd.

prvi primjer gdje pjesadija ide kao podrska tenkovima (mnozina) optimalno bi bio izveden ba terenu koji su obradili izvidjaci potom artiljerija i aviacija, tako da kad podju u napad neposredno poslije artiljerijskog baraza dok je neprijatelj zbunjen, oslabljen itd itd sa tim sto snage koje napadaju moraju imati minimalnu numericnu superiornost od 3 : 1 u zivoj sili, to je samo na tackama gdje je zamisljen prodor dok na ostatku fronta ta superiornost nije neophodna. probaj hipoteticki ovako: zamisli jednu liniju koji cuva 150 vojnika, na njih krece bataljon pjesadije i bataljon tenkova odmah poslije artiljerijske pripreme, sta mislis kakav je psiholoski efekat? cisto sumnjam da bi organizovano primili napad u nadi da ce dobiti podrsku uskoro, najvjerovatnije bi doslo do rasula. bilo je izuzetaka gdje su branioci ostali na liniji, recimo u iraku su amerikanci naisli na takav otpor pa su zive iracane zatrpavali u rovovima. jadni iracani su bili odsjeceni dok su amerikanci napadali sa podrskom helikoptera koji su otkrivali neprijateljske pozicije i davali direktnu podrsku oklopnim snagama koje su uglavnom sa bokova odradjivale posao. ti jadni iracki vojnici se nisu mogli povlaciti a svako pruzanje otpora je rezultovalo odgovorom daleko superiornijih snaga.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2012, 01:55 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Feb 2012, 08:18
Postovi: 18
old fashion men je napisao:
To ti je podatak iz prve ruke, nekog ko je službovao u jednoj od najelitnijh jedinica na svijetu.



preskocio sam u prethodnom postu pitati koja je to jedinica, naravno ako nije neka tajna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2012, 10:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
old fashion men je napisao:
zipo je napisao:
Prije svega koristi se za maskiranje drugih vozila i pješadije koja prati tenk (recimo prilikom prelaska nekih kritičnih tačaka gdje bi postojala opasnost od neprijateljske snajperske vatre).

Pješadija nikad ne prati tenk, već tenk prati pješadiju, nakaradna shema da pješadija prati tenk postojala je jedino u doktrini zaostale JNA koja je praktikovala doktrine koje su odbačene još za vrijeme ww2.
Zbog toga smo i imali onoliki broj uništenih tenkova, oklopnih vozila i poginulih na Vukovaru, jer su nas vodili nesposobni, brkati, debeli i masni utovljenici JNA koji su njegovali praistorijske i totalno prevaziđene samoubilačke doktrine.


Ovo nije tacno...ni u JNA nije bilo da pjesadija prati tenk....uvijek ali uvijek je bilo da tenk sluzi za podrsku pjesadiji,dejstvuje preko glava vlastitih jedinica i uvodi se u liniju samo za unistavanje uocenih vatrenih tacaka neprijatelja.
Vukovar je druga prica.....gradska borba i borba na bojnom polju su nebo i zemlja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2012, 15:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
neki dan bas gledam onaj dokumentarac na historiju,kako su svabe tamanile ruse u tenkovima kad su ulazili u berlin sa panzer faustima...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2012, 17:20 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Al kad su Rusi skontali da panzerfaust ima domet od 60 m druga priča :wink:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2012, 18:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
nepokoreni je napisao:
Al kad su Rusi skontali da panzerfaust ima domet od 60 m druga priča :wink:

jes gledao i ti....jest grozan onaj snimak,kad buse kupolu(jer se tenkisti zavrnuli iznutra)da bi leseve povadili...ostane tenk skoro citav,samo posadu pobije topljeni metal...tad vec nisu imali vojnika,pa su faustima naoruzavali djecu i djedove.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2012, 18:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
Klasicna kumulativna mina....a rusi stavili neku zicanu ogradu ko za kokosi pa iako ne funkcionise ipak naredali po kupoli.....a cica se zgurio iza nekih rusevina sa faustom......zajebano....ta serija fantasticna....ipak im ruje lako doskocile...tukli sa 150m :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2012, 18:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
kad su izvrsili testove,skontali su da te zice nista ne znace,al su ih vojnici opet stavljali,za svaki slucaj :)
to ima kod mnogih danasnjih tenkova,ja sam vidjao na bredliju i abramsu.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2012, 18:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
Za te kumulativne mlazeve danas sluze one razne gume po tenkovima da aktiviraju mlaz prije celika i smanje ili potpuno neutralisu probojnu moc.....princip je vrlo jednostavan....koncentrise se sva snaga i visoka temperatura mlaza u jednu tacku.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2012, 18:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
mislis reaktivne ploce?mislim da to nije guma,vec eksploziv...ali dohakali su i takvim oklopima rakete koje prvo aktiviraju taj eksploziv a drugi mlaz probija oklop....
prije par godina sam na sajtu onog srbijanskog instituta za vojna istrazivanja citao o nekom sistemu za automatsko gasenjae vatre u tenkovima...valjda je potpuno nova tehnologija.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2012, 18:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
Ma znam ja sta ti pricas....ja pricam o sistemu uradi sam iz naseg rata i auto gumama...nesto ko rusi sa ogradom za pilice :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2012, 18:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
a to...kod nas se bas improvizovalo sa svim i svacim :)
gledao sam i one slike sto su hrvati pravili tenkove od traktora :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2012, 18:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2006
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Jel to to? Posle 84 nije nista proizvedeno ili kupovano? Sta je s onom legendarnom pricom o T92 (Nikola Tesla ) Tenk bla bla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2012, 18:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
Ma i mi smo se bavili inovacijama...od municije proizvedene u Doboju i pakovene u kesama za zamrzivac kojom nisi mogao pogoditi kucu na 20m do nekih raketa ispaljivanih na Majevici koje su takvu buku pravile i detonaciju ko nuklearka a efekat nula i padale tako blizu lansera da bi ih dalje rukom bacio-----ma katastrofa :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2012, 18:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
ratkop je napisao:
Jel to to? Posle 84 nije nista proizvedeno ili kupovano? Sta je s onom legendarnom pricom o T92 (Nikola Tesla ) Tenk bla bla...

Mislim da postoji modifikovani M84 ab1.....cini mi se samo 2 komada u Vojsci Srbije.....ostalo uradjeno za izvoz...Kuvajt.....opet bratstvo i jedinstvo za pare sa hrvatima poslije rata...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2012, 18:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
da postoji ovo sto je krol rekao M84 AB....sjecam se da je u novinama bilo o testiranju u pustinjskim uslovima,i da se dobro pokazao,sirok i lagan,pa se ne zaglavljuje a i jeftin...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jun 2012, 17:06 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
ratkop je napisao:
Jel to to? Posle 84 nije nista proizvedeno ili kupovano? Sta je s onom legendarnom pricom o T92 (Nikola Tesla ) Tenk bla bla...

Projekti Degman i Vihor trebalo se realizovati 90tih al eto...

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jun 2012, 17:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
alkibijad je napisao:
nepokoreni je napisao:
Al kad su Rusi skontali da panzerfaust ima domet od 60 m druga priča :wink:

jes gledao i ti....jest grozan onaj snimak,kad buse kupolu(jer se tenkisti zavrnuli iznutra)da bi leseve povadili...ostane tenk skoro citav,samo posadu pobije topljeni metal...tad vec nisu imali vojnika,pa su faustima naoruzavali djecu i djedove.

Tako ti djeluje i Milan i RPG. Mlaz vrelog bakra probije oklop rupom debljine olovke ali zato kremira posadu - a to se za razliku od tenka ne može lako nadoknaditi, pogotovo obučena posada.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 184 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs