banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 10:26

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 183 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Okt 2013, 20:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Okolina Mostara 1943/44. Vozac teskog kamiona nosi tropski slem karakteristican za nemacki "Africki korpus" kojim je tokom invazije na Severnu Afriku komandovao cuveni general Romel.Ovo na slici je Henschel 33 D1

Slika


Citiraj:
Bugarski tenkisti na nemackom tenku, negde u Srbiji, jesen 1944. Nakon prelaska na stranu Saveznika, bugarske oklopne jedinice koje su pre toga opremili Nemci, dobile su od Sovjeta naredbu da prodorom ka jugu Srbije, Kosovu i delovima Makedonije obezbedjuju ledja sovjetskog Treceg ukrajinskog fronta od nemackih snaga u povlacenju iz Grcke. Iako moderno naoruzani, Bugari su vrseci taj zadatak pretpreli teske gubitke od dojucerasnjih saveznika Nemaca, a u nekoliko navrata i od sovjetske avijacije koja ih je bombardovala usled pogresne identifikacije zbog nemacke tehnike koju su koristili.

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2013, 15:36 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2012, 09:20
Postovi: 241
Lokacija: Banja Luka
VRS je u svom tenkovskom repertoaru imala sve tenkove iz JNA, tu je pretežno preovladavao T-34 a imali su nekoliko Panzer Tiger tenkova mada u manjem broju...

_________________
Slika
“Do not compare yourself to others. If you do so, you are insulting yourself.”
“If you want to shine like sun first you have to burn like it.”


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2013, 16:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2013, 16:03
Postovi: 292
Valjda T55?

_________________
Um caruje dok snaga ne popizdi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2013, 18:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
NemoN je napisao:
VRS je u svom tenkovskom repertoaru imala sve tenkove iz JNA, tu je pretežno preovladavao T-34 a imali su nekoliko Panzer Tiger tenkova mada u manjem broju...

Veze sa vezom :roll: glavni i najbrojniji tenk je bio T-55 a Tigar nikad nije vidio prostore Balkana...najteži tenk Vermahta je bio Pz IV i to samo korišten na Sremskom frontu pred kraj rata, a svi njemački tenkovi su bili Panzer otuda oznaka Pz. I njih nikad nije imala JNA nego JA do početka 50tih - Pz II i lovac tenkova Hetzer i StuG i to samo par komada.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2013, 18:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Bugarski tenkisti voze se ulicama nepoznatog mesta, najverovatnije negde u Bugarskoj. Na tenku "Skoda 35" uocava se natpis "Mitrovica". Nepoznat je datum nastanka fotografije, ali se na bluzi tenkiste razaznaje znacka koja lici na nemacku nacisticku. Moguce je da se natpis odnosi na Kosovsku Mitrovicu u Srbiji i da su ovo okupacione bugarske snage

Slika

Citiraj:
Nemacki tenkisti, Kljuc, Bosna, 1944.

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2013, 18:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Naslovna strana casopisa "Ustasa". Vojnik NDH koji gura top nosi finski automat "Suomi 31" koji je posluzio kao inspiracija za cuveni sovjetski automat "Spagin PPSh 41"

Slika


Citiraj:
Beograd, Terazije ispred hotela "Moskva", prolece 1945: sovjetski tenkovi T34/85 u naoruzanju Druge tenkovske brigade JA krecu ka osvojenom Trstu gde ce sluziti kao pojacanje u jugoslovenskom odmeravanju snaga sa angloamerickim jedinicama tokom pregovora o sudbini ovog italijanskog grada. Na kupolama se uocava iscrtana nova jugoslovenska zastava sa petokrakom.

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2013, 18:49 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Škoda 35 = PzKW 35(t) :wink: Svi njemački tenkovi su imali tu oznaku što će značiti Panzer Kampfwagen - Oklopno borbeno vozilo, a ovo 35(t) znači 35 tona Češki (tschechisch)

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Okt 2013, 21:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Gradjani Banja Luke stoje pored tenkova PzIII nemackog Vermahta, 15. april 1941.

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Okt 2013, 21:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
sovjetski polugusenicar "ZIS 3" vuce zaplenjeni nemacki top "Flak".


Slika


Citiraj:
Jutro 19. oktobra, ulica Bosanska (danas Gavrila Principa) u Beogradu. Tenk T34/85 sovjetskog Treceg ukrajinskog fronta nakon teskih borbi u okolnim ulicama sprema se da na sledecoj raskrsnici izbije na obalu Save kod stubova nekadasnjeg mosta Kralja Aleksandra gde se nalazi poslednja formacija nemackih vojnika u Beogradu.

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Okt 2013, 21:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Tenkista novostvorene Jugoslovenske armije JA, 1945 godina. Vojnik pripada 2. tenkovskoj brigadi JA naoruzanoj u SSSR sovjetskim tenkovima: oprema ovog coveka je takodje sovjetskog porekla.

Slika

Citiraj:
Parada Jugoslovenske armije na Terazijama, prolece 1945. Na tribini, zaklonjen na snimku tenkovskom cevi, stoji Josip Broz Tito. Zanimljiv detalj na ovoj fotografiji jesu samo cetiri zastave jugoslovenskih republika sa petokrakama.

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2013, 06:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
27. mart 1945, Terazije. Tenkovi T34 2. tenkovske brigade JA direktno odavde odlaze na Sremski front gde ce, uz velike gubitke, ucestvovati u proboju fronta 12. aprila.

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2013, 06:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Zagreb, april 1941, na Ilici. Posada nemackog tenka PzII osmatra upravo zauzeti grad dok ih stanovnistvo posmatra sa trotoara.

Slika

Citiraj:
zarobljeni topovi "Skoda" jugoslovenske vojske, 1941.

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2013, 06:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
glavna ulica u Opatiji, 1943-44: pripadnici ozloglasene SS policijske formacije "Bozen" krecu u antipobunjenicku akciju u okolna sela. Velika zgrada u pozadini je danasnji hotel "Milenij".

Slika



Citiraj:
Nemacka oklopna kola Sdkfz 222 patroliraju ulicama srpskog grada Kragujevca, pocetak jeseni 1941. Nedugo zatim, u ovom gradu nemacka vojska ce u okviru mera odmazde zbog podizanja ustanka ubiti 2.700 ljudi u toku dva dana, medju njima i decake, ucenike lokalne gimanzije.

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2017, 11:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Dizem temu iz mrtvih, ali slucajno sam nasao tekst iz jedne prepiske sa likom koji je saradjivao pri projektu "Vihor":

Citiraj:
Vihor, doduse nije imao sluzbenu oznaku M-92, bilo je tu nagadjanja, ali nikada nije dobio potvrdjenu oznaku.
Kupola nikada nije uradjena i uradjena su 4 prototipa sasije na koje je postavljena kupola M-84A.
zaa jedan kazu da je unisten, jedan je u TRZ cacak, a dva na VTI institutu iznad kasarne 4 juli, vojvoda stepa stepanovic po novom...u stvari nema je vise...ugasena
sasija je mijenjana s obzirom da se radi o osnovi slicnoj M84 koja se pokazala idealnom za tako nesto, ima izmjena ali ne bi sad o tome.
Trebao je da bude nesto najsavrsenije na polju OMJ jedinica na planeti kada je zamisljen, bas tako,,,,
ono sto je planirani bilo da se ugradi i sklopi necu da pisem jer bi pomislili da se radi o nekom svemirskom cudu, a ne ovozemaljskom tenkicu.
Trebao je da nosi novi tip kupole koji je trebalo da se radi u sloveniji sa kombinacijom celik, porcelan i kompozitni materijali.
Sto se tice naoruzanja cekao se da zazivi zapadni projekat za topove cal 140 mm, da bi moglo da se ugradi nesto mocnije od toga.medjutim kao sto je kod zapada taj projekat propao, tako je i sa vihorom bilo...
inace planirano je bilo da ispaljuje svasta nesto, od standardnih projektila do protivoklopnih raketa...
ono sto ga izdvaja je motor V46-6 TK2, sa biturbo kompresorom i 1200 ks
sto na 43 tone bruto predstavlja pravi boom i najveci odnos snaga po toni na planeti kad su tenkovi u pitanju.
rusi i dan danas izvlace 780ks za t90, a isti motor u pitanju
Inace radi se o motoru iste osnove kao m84, koji je opet ist kao t55,,,sve je to u osnovi bio nekad avionski klipni motor koje je za potrebe t34 isjecen i postrojeni cilindri i tako se dobio taj motor.
38 880 ccm, V12, 48 ventila, 4 bregaste,biturbo, Imao sam priliku da ga vidim i zapitkujem srucnjake koji su ga testirali nekoliko puta posto su ga opitovali na nasem poligonu .
ide ko nevrijeme, doduse jedan ima kupolu od m84a a drugi je bez kupole. ovaj bez kupole ide ko nevrijeme,,,,potpisuje vjerovali ili ne...
Nazalost nisu mi dali da ga dzandzim, kazu sjebacu nesto,,,,ja baksuz taman sam demonstrirao odvajanje tenka od zemlje sa m84a i kada su vidjeli sta radim, kazu a, a nije ovo za tebe ,baksuz
ma ne bi mi dali oni ni u kom slucaju, al ajde....


Upoznao sam prosle godine jednog tenkistu sa Istre, koji je vojsku sluzio u BL, pa smo nasli zajednicke teme - o ratu, itd. :lol: Tvrdi da je u borbenim dejstvima, negdje u Krajini sreo T-92, i citiram "ziv se usr*a". Nemam pojma koliko je u tome istine, ali lik nije djelovao na "bajkopisca".

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2017, 13:21 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Možda je sreo HR budževine T-55 pošto su oni dobijali DDR viškove pa se i našao pokoji dorađeni.....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2017, 13:23 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Ovaj je bio u HV i sa M-84 naletio na M-92 sa srpskim oznakama. Makar tako tvrdi.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2017, 13:26 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Ma jok, onda je to 84-ka sa prototipom reaktivnog oklopa, bila je prototipska serija pred rat, on izgleda "mišićavije". Mi te SSSR verzije nakon T-72 nismo ni vidjeli osim na slikama.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2017, 13:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
http://www.paluba.info/smf/index.php/topic,14333.0.html

Ovde su malo detaljniji pa ko hoce da cita i gleda slike , aferim !!!

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2017, 13:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Vihor i u HR Degman. Ali tek poslije rata je mislim sklopljen prototip Degmana....reaktvni oklop je razvijan, čak je i prikazivan do nedavno na sajmovima kao ponuda SDPR Yugoimport.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Apr 2017, 14:03 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
nepokoreni je napisao:
Ma jok, onda je to 84-ka sa prototipom reaktivnog oklopa


Moguce. Prica lik da je ugledao tenk sa nekom cudnom kupolom i odmah nagulio dok ga ovaj nije primijetio :D

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 183 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs