banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:15

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Feb 2011, 18:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Nova kineska raketa, nazvana "ubica nosača aviona", neće prisiliti mornaricu SAD da promeni način delovanja na Pacifiku, izjavio je komandant američke 7. flote admiral Skot van Baskirk .

Vojni analitičari su upozorili da nova kineska raketa Dong Feng 21D može da poremeti ravnotežu snaga u Aziji, gde borbene grupe američkih nosača aviona vladaju od Drugog svetskog rata.

Admiral Van Baskirk rekao je da ratna mornarica ne vidi da to oružje stvara neku nepremostivu ranjivost za američke nosače, koji su okosnica flote.

"To nije Ahilova peta naših nosača ili naše mornarice, to je jedno oružje, jedna tehnologija koja postoji", rekao je Van Baskirk u razgovoru na komandnom mostu nosača "Džordž Vašington", jedinom američkom nosaču stacioniranom u zapadnom Pacifiku, s matičnom lukom Jokosuka, kraj Tokia.

Raketa DF 21D je jedinstven po tome što se veruje da može sa velikom preciznošću da pogodi snažno branjenu pokretnu metu, poput nosača aviona.Taj zadatak je toliko složen da je nekada Sovjetski savez odustao od sličnog projekta.

Projektil, čiji je domet 1.500 kilomear, probio bi odbranu jer njegova brzina lansiranja ne ostavlja dovoljno vremena nosačima i drugim velikim brodovima da preduzmu protivmere.

To bi moglo ozbiljno da oslabi sposobnost SAD-a da interveniše u mogućem sukobu oko Tajvana ili Severne Koreje, i uskratio bi američkim brodovima siguran prilaz međunarodnim vodama duž obale Kine, duge 18.000 kilometara.

Van Baskirk, čija 7. flota operiše u Pacifiku i Indijskom okeanu sa 60 do 70 brodova i 40.000 mornara i marinaca, kazao je da sposobnosti kineske rakete još nisu dokazane, ali je priznao da izazivaju posebnu zabrinutost.


"Svaka nova sposobnost je nešto što nastojimo da pratimo. Ako ovo nije nešto što 'menja igru' biće nešto drugo", rekao je on.

Razvoj novog projektila došao je u vreme kada Kina postaje sve samosvesnija oko svojih obala i u teritorijalnim sporovima sa susedima. Prošle godine je izbio oštar diplomatski spor Kine i Japana oko nekoliko ostrva u Istočnom kineskom moru, na koje dve zemlje polažu pravo.

U aprilu 2010. godine je kroz moreuz Mijako, kojim redovno patroliraju američki brodovi, prošla flota od 10 kineskih brodova, uključujući i moderne podmornice i razarače, što je bila najveća demonstracija pomorske moći Kine do sada. Očekuje se da će u narednih nekoliko godina Kina staviti u službu i svoj prvi nosač aviona.

Stručnjaci vide to kao pokušaj Kine da testira Japan i SAD i demonstrira sposobnost izlaska na otvorena mora. Kina je, takođe, izrazila jako nezadovoljstvo što američki nosači operišu duz Korejskog poluostrva, tvrdeći da oni predstavljaju bezbednosni rizik za Peking.

http://www.vesti-online.com/Vesti/Svet/117676/Kina-napravila-ubicu-nosaca-aviona


Nama Srbima ubica nosača aviona ništa ne bi značila, ali postoje države koje će vrlo rado da kupe ovo oružje ako se pokaže efikasnim. U svakom slučaju veoma zanimljivo.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Feb 2011, 18:30 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Кина полако схавта своју грешку из прошлости, сад кад се коначно окрећу мору то ће исправити и постати највећа свјетска сила. :wink:

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Okt 2011, 12:05 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Već su na dobrom putu da prestignu i USA i Rusiju u nekim stvarima samo polako... :wink:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Okt 2011, 13:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Što bi Kinezi sami rekli, ovo je tigar od papira. Nešto o čemu Rusi i Ameri mogu (i treba) da razmišljaju i troše novac na izmišljanje protivmjera. Praktični (taktički) značaj = nula. Ne vjerujem da će ikad biti upotrijebljeno ovo oružje, jer ako je zaista tako dobro, Ameri bi bili ludi da ga "testiraju" a Kinezi bi bili ludi kada bi nekom prodali tehnologiju jer već sutra bi svaka šuša mogla da potopi američku (ili bilo koju drugu) flotu.
Stvar je više strateške prirode, da se Rusi i Ameri navedu na to da troše opet velike iznose novca na odbranu, kao u vrijeme hladnog rata. Da se podsjetimo, Ameri nikad nisu pobijedili SSSR, ali su ga porazili ekonomski i doveli do bankrota. Rusija danas stoji malo bolje ekonomski nego SSSR prije 20-30 godina,a ali je pitanje koliko bi mogla da podnese još jednu trku u naoružavanju. Amerika definitovno ne može da uradi ništa na tom planu, jer su i bez toga na rubu bankrotstva.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Okt 2011, 13:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Poznata je stvar da za sada NATOu niko ne može doskočiti i koga NATO napadne taj je svoje odsvirao. Par novih stvarčica bi izravnala odnos snaga.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Okt 2011, 13:24 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Rusi imaju za te stvari Švak torpedo koji ide kroz vodu brzinom blizu 350 Km/h pa ti pobjegni :D kažu da ga Kina i Iran namjeravaju zbaviti čisto da im se nađe :wink:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Okt 2011, 13:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
nepokoreni je napisao:
Rusi imaju za te stvari Švak torpedo koji ide kroz vodu brzinom blizu 350 Km/h pa ti pobjegni :D kažu da ga Kina i Iran namjeravaju zbaviti čisto da im se nađe :wink:


Ja bih im ga dao na poklon sutra...

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Okt 2011, 13:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ovde pričamo o precizno navođenim projektilima koji lete kroz vazduh, sa velikim dometima i još većim brzinama.

Panzer je napisao:
nepokoreni je napisao:
Rusi imaju za te stvari Švak torpedo koji ide kroz vodu brzinom blizu 350 Km/h pa ti pobjegni :D kažu da ga Kina i Iran namjeravaju zbaviti čisto da im se nađe :wink:


Ja bih im ga dao na poklon sutra...


:lol:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Okt 2011, 13:49 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Misliš ovako nešto:
http://en.wikipedia.org/wiki/Exocet
Ako ovo usavrše e to će biti nešto....ali ovaj ubica brodova je stara ideja :wink:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Okt 2011, 13:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
STRATOKASTEL je napisao:
a Kinezi bi bili ludi kada bi nekom prodali tehnologiju jer već sutra bi svaka šuša mogla da potopi američku (ili bilo koju drugu) flotu

Pa to i jeste poenta, potopiti američku flotu :), nije bitno ko će to uraditi :)

Ogroma je stvar imati nešto što može da potopi nosač aviona. Jako bih volio da američki nosači prave društvo ribicama na dnu mora.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs