banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 01:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1070 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 54  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 16 Feb 2008, 15:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Evo, Su-30MK ima šansu da postane standardni višenamjenski borbeni avion u zemljama orjentisanim na rusku tehniku i vjerovatno će biti masovno proizvođen; s druge strane F-22 će se koristiti vjerovatno samo u SAD i to u mnogo manjem broju nego što je prvobitno planirano - ne znam tačno podatke ali ih je sigurno bilo planirano nekoliko stotina za USAF, a to se na kraju svelo na nešto manje od 200... neki amerikanci su radili analizu koja je pokazala da tako mali broj aviona neće imati prevelike šanse protiv velikog broja fightera 4.5 i 5 generacije u uslovima opšteg vazdušnog rata. U svakom slučaju F-22 je zastrašujuća mašina ali je tržišni i finansijski neuspjeh.

Dalje, F-22 je primarno fighter (prema nekima čak više presretač nego figter) a Su-30MK je punokrvni multifunkcionalni borbeni avion, koji bez ikakvih problema može da se koristi za skoro sve borbene zadatke. U vazdušnoj borbi se dokazao kao superioran u odnosu na F-15 i F-16 (zajedničke vježbe USAFa i Indijskog RV, koje koristi Flankere C); takođe, Indijci su isprobali svoje Suhoje protiv britanskih EF Typhoona: zvaničnih rezultata nema ali su po nekim nezvaničnim Suhoji u prednosti: po meni, u najboljem slučaju su izjednačeni.

Iskreno, jedina stvarna prednost koju ima Raptor je stealth (supercruise jeste lijepa stvar ali ne previše bitna) ali ne treba zaboraviti da radarska detekcija nije jedina; Raptor i jeste namijenjen za BVR borbu gdje treba da ostane potpuno van zone detekcije protivničkih senzora i da potpuno skriven uništava neprijateljske ciljeve; međutim, ruske rakete vazduh-vazduh koje se navode potpuno pasivno prema signalu protinvničkog radara vjerovatno će natjerati protivničkog pilota da isključi radar i uđe u blisku manevarsku borbu, na šta su u Lockheed-Martinu sigurno računali, tako da je Raptor sposoban da vodi blisku manevarsku borbu jako dobro, čak odlično, ali ga Su-30 u tom pogledu ipak nadmašuje.

Pored toga, evo baš nekidan naletih na informaciju da Su-30MK ima smanjen radarski odraz - zahvaljujući valjda nekom premazu ili komponenti farbe (mada to sigurno nije potpuna "nevidljivost" kao u Raptora, al ajd'); zatim, šta je s ruskim izjavama o plasma-stealth tehnologiji: navodno, već imaju u operativnoj upotrebi avione s uređajem za plasma-stealth...

U svakom slučaju oba aviona su tu negdje; istini za volju Raptor spada u čistu 5. generaciju, ali Su-30KM sa svim mogućim napucavanjima se opasno približava 5. gen. U vazdušnoj borbi prednost bi bila na strani Raptora u BVR uslovima, zbog stelta i po tom pitanju jeste u određenoj prednosti u odnosu na Su-30MK; ali nije uzalud isključivo BVR koncept napušten još od Vijetnamskog rata, jer se ogroman broj vazdušnih borbi i dalje rješava na malim udaljenostima, gdje je Flanker C ponovo u prednosti.

U svakom slučaju nemoguće je porediti avione samo prema jednom osnovu; Raptor možda može imati veće šanse u vazdušnoj borbi, ali podbacuje u dosta drugih momenata, zato sam ga stavio na 2. mjesto, iako je bez sumnje odličan avion.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 06 Mar 2008, 10:24 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2006, 14:28
Postovi: 980
Za mene licno...nema ga boljeg od Sukhoi-a


Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 06 Mar 2008, 10:31 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2006, 14:28
Postovi: 980
Evo i jos jedne slike mocnog rusa...

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 09 Mar 2008, 01:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Su-35, najnoviji dodatak Flanker familiji:

Slika

The Su-35 Fighter First Flight
On February 19, 2008 at 11:25 Moscow time the Su-35 advanced multifunctional fighter made its first flight. The flight lasted 50 minutes. Sergey Bogdan - the JSC "Sukhoi Design Bureau" test pilot flew the fighter and performed the set flight program in full.

Su-35 is a profound modernized multi-role super-maneuverable fighter of "4++"- generation. At Su-35 development a lot of 5 th-generation-fighter technologies were used that put Su-35 ahead of fighters under development and production in the world. The new fighter boasts of the up-to-date avionics based on digital information-management system integrating onboard equipment and systems, a new phased array radar providing long ranges of aerial targets detection with the increased number of simultaneously tracked and attacked targets; new TVC-engines with enhanced thrust.

At Komsomolsk-on-Amur Aircraft Production Association named after Yury Gagarin (KNAAPO) we assembly two more Su-35 prototypes to join the flight test program this year. The fighters' batch production and deliveries to Russian and foreign customers are scheduled on 2010-2011. The Su-35s entering Russian AF service permits this country to increase its defense potential, and allow "Sukhoi Company" to maintain its competitiveness till the 5 th generation fighter enters the market. At the last-year-end KNAAPO started the production of the 5 th generation fighter prototypes.

http://www.knaapo.ru/eng/news/news.wbp?id=64DDAA82-0E5B-4D96-8EC8-F930FB3BAA55
http://www.sukhoi.org/eng/planes/military/Su-35/

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 09 Mar 2008, 02:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
A ko definiše koje specifikacije čine četvrtu a koje petu generaciju borbenih aviona? Da li su to internacionalne specifikacije, i ko ih donosi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 09 Mar 2008, 03:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Koliko znam to je manje-više proizvoljna, spontana podjela, naročito je problematična danas kad ima puno aviona na prelazi između 4. i 5. generacije, pa se zbog toga uvode oznake kao 4,5 ili 4+, a evo i 4++... što unosi dodatnu zabunu.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 14 Mar 2008, 02:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
"Nevidljivi" F-117 odlazi u penziju:

http://www.defencetalk.com/news/publish/airforce/Air_Force_retires_first_stealth_fighter100015294.php/url

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 18 Mar 2008, 17:38 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Maj 2005, 00:37
Postovi: 51
Lokacija: Banja Luka - Vienna
Warrior of the Light je napisao:


Vrlo zaslužena penzija, naročito zato jer su jedan takav Srbi srušili :lol:

Btw nisam znao da su ti borbeni avioni opsesija :D sve pohvale!

_________________
http://www.coagoa.com
http://www.coagoa.deviantart.com
http://www.myspace.com/coagoatrance


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 19 Mar 2008, 20:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Prikačeni fajl:
antonov 225 nosi shuttle buran.jpg
antonov 225 nosi shuttle buran.jpg [ 13.44 KiB | Pogledano 10095 puta ]


Koliko bi se 117-ki moglo staviti u ovu pticicu?

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 21 Mar 2008, 09:43 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2006, 14:28
Postovi: 980
Citiraj:
Vrlo zaslužena penzija, naročito zato jer su jedan takav Srbi srušili


Jebes avion koji Zebra otkriva :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 30 Mar 2008, 19:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2303
Lokacija: banjaluka
Citiraj:
Only 59 of the aircraft were built, and seven have been lost.


Srbjanci su izgleda srusili sedam a ne jedan, jedan je pao u srbiju...
Btw. moglo ih je biti i mnogo vise na zemlji u komadima od te sedmorice, neki dan sam gledao dokumentarac u kome lik koji ga je oborio objasnjava kako je izmjenio nevu i tako prekrsio naredjenja odozgo... mozete zamisliti sta bi bilo da je izmjena na radaru bila primjenjena na svim pvo radarima... naravno rukovodstvo vojske nije znalo da iskoristi potencijal tog covjeka tako da su ameri dobro prosli.
Lik je na kraju otpusten iz vojske i sad zivi na selu i drzi privatnu pekaru i tu pravi jufke za pitu... sramota za vojsku i drzavu da prakticno junak cijelog rata zavrsi izvan vojske i na takav nacin :( :angry4:

Ako neko ima jos koju informaciju vezanu za obaranje "nevidljivog" i kako je to ucinjeno neka to ovde postuje ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 01 Apr 2008, 10:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Mislim ipak da se tu radi o 6 komada koji su se srusili u nesrecama i za vrijeme testiranja.

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 01 Apr 2008, 19:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2303
Lokacija: banjaluka
Kao sto rekoh jedan je unisten iznad srbije, vise komada ih je osteceno i sletili su ili su se srusili negjde drugdje... uglavnom nije "upucan" samo jedan... Koliko sam shvatio iz dokumentarca tu izmjenjenu Nevu (ili radar) su koristile i druge posade koje su pucale na ciljeve i ne shvatajuci da su to stealth avioni...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 03 Apr 2008, 02:18 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Apr 2006, 19:03
Postovi: 816
Vader je napisao:
A ko definiše koje specifikacije čine četvrtu a koje petu generaciju borbenih aviona? Da li su to internacionalne specifikacije, i ko ih donosi?

Ima par definisucih karakteristika, otprilike stealth, supercruise i mozda jos par stvari.

_________________
Nisam arogantan i nadrkan, to je zbog nespavanja.
BSE je napisao:
hvala ti o ekonomski mesijo, spasioce drustvenog poretka, ikono monetarne politike i portparolu robovlasnistva,


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 04 Maj 2008, 23:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Ruski MiG-29 obara gruzijsku bespilotnu letjelicu iznad Abhazije 21. aprila 2008; snimak načinjen s bespilotne letjelice:
http://www.youtube.com/watch?v=AfRHMbz2nuU

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 05 Maj 2008, 00:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
SUKHOI SKY FREESTYLE DANCE

http://www.youtube.com/watch?v=vuY9BL1Db1Y


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 21 Maj 2008, 17:05 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 03 Maj 2008, 17:38
Postovi: 339
epek je napisao:
Kao sto rekoh jedan je unisten iznad srbije, vise komada ih je osteceno i sletili su ili su se srusili negjde drugdje... uglavnom nije "upucan" samo jedan... Koliko sam shvatio iz dokumentarca tu izmjenjenu Nevu (ili radar) su koristile i druge posade koje su pucale na ciljeve i ne shvatajuci da su to stealth avioni...



Zoltan Dani (komandir jedinice koja je otresla "nevidljivog") je za neke novine rekao da je sam onjegova jedinica koristila tu modifikaciju, i to bez odobrenja (rizikovao vojni sud), kao i da su srušili F-117, F-16 i B-2, koji je valjdda pao u Hrvatsku, 15 km od granice.

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 23 Jul 2008, 22:39 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Feb 2008, 14:09
Postovi: 10454
Ovaj avion me fascinira vec nekoliko godina, SUHOJ 37
mala tacka ovog odlicnog borbenog aviona o kome sam u AEROSVETU citao jos prije 15 godina...

http://www.youtube.com/watch?v=_tP8vYpc ... re=related

Usput ima li iko informaciju sta se desilo sa projektom aviona S-37 sa negativnim strelom krila ili avionom JAK 141 sa vertikalnim spustanjem koji je jos krajem proslog vijeka trebao zamijeniti na toj poziciji JAK 38?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 23 Jul 2008, 22:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Feb 2008, 14:09
Postovi: 10454
PIH od sada cu prvo da skocim pa da kazem HIP-HOP :lol:
Nasao za sec sve sto me zanimalo o projektu S-37 tj o SU-47 Berkut

http://www.airforce-technology.com/proj ... .html#s375

a tu je i let ovog sjajnog aviona...negativni strel krila..hm...genijalno...
http://www.youtube.com/watch?v=xDt9KY0xDHY


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 23 Jul 2008, 23:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Jak-141 je napušten projekat i to odavno. Što se tiče Su-47 on je samo prototip, tehnološki demonstrator i platforma za ispitivanje tehnologija koje će biti primjenjene na novom ruskom avionu pete generacije. Ovaj projekat je poznat kao PAK-FA i trebao bi da poleti naredne godine, koliko znam prototip je u fazi izrade ali nije objavljena nijedna slika koja pokazuje kako će izgledati - sve slike PAK-FA koje se mogu naći na netu su samo pretpostavke... Meni je najlogičnije da će izgledati slično kao Su-47 ali s "normalnim" krilima.

http://en.wikipedia.org/wiki/PAK-FA

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1070 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 54  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs