banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 12:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1070 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 54  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 19 Jul 2009, 16:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Odakle ta informacija, sad gledam na Airserbia forumu i nema baš ništa o tome...? Samo se zna da je u planu kupovina jedne eskadrile višenamjenskih borbenih aviona. Tender nije raspisan i ne zna se ni izbliza koji će to avion da bude ni kada će biti kupljen. Kako god bude, tip aviona će mnogo više biti određen spoljnopolitičkim faktorom, koji se trenutno prilično koleba. Nekoliko tipova aviona se pominju u nezvaničnim pričama kao mogući najrealniji izbor: MiG-35, MiG-29SMT, kineski J-10, švedski JAS-39NG ili neka novija varijanta F-16.

Lično mislim da MiG-29SMT nije dobro rješenje. Manje je poznato da to uopšte nisu novoproizvedeni avioni, nego modernizovane stare mašine koje su proizvedene pred raspad SSSR-a ali su, zbog nedostatka sredstava, jako malo bili u vazduhu. Znači, bili su 15-ak i više godina u hangarima a sad se vade odatle i modernizuju. Bez obzira na to koliko modernizacija bila obimna, to nikad neće biti novi avioni. Dokaz za to je nedavni skandal, kad je vazduhoplovstvo Alžira kupilo baš te avione, da bi ih vrlo brzo vratili i tražili pare nazad. Razlog reklamacije je bio "loš kvalitet"...

Bez obzira na to, SMT je i dalje najrealniji izbor za Srbiju, jer je jeftin (sirotinjo, i bogu si teška...). Mnogo, mnogo bolji izbor bi bio MiG-35: potpuno nov avion, punokrvni višenamjenski fighter, nosi više naoružanja, ima nove, bolje motore, radar u samom svjetskom vrhu, ima mogućnost ugradnje TVC motora itd.

Slika
Slika

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 19 Jul 2009, 16:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20451
Lokacija: SAO Krmine
Obrisa ja covjeku slucajno post, izvinjavam se :oops:

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 19 Jul 2009, 17:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Warrior of the Light je napisao:
mogući najrealniji izbor: MiG-35, MiG-29SMT, kineski J-10, švedski JAS-39NG ili neka novija varijanta F-16

SMT je i dalje najrealniji izbor za Srbiju, jer je jeftin

O kojim cijenama se radi (po komadu), kad su u pitanju pobrojani modeli?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 19 Jul 2009, 18:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
V@nja je napisao:
Obrisa ja covjeku slucajno post, izvinjavam se :oops:

What is up with that? :)

Opet, cuo sam da Srbija mozda kupuje 20 MiG-29SMT.
Slika

Warrior of the Light je napisao:
Odakle ta informacija,

Pa prije par mjeseci sam gledao Sutanovca u nekoj emisiji (mislim da je Klopka), kada je rekao da se on zalaze za MiG, a i Lazanski je tada pricao da je to dobar avion za nase uslove.
Evo i sa wiki (ako je to neki vjerodostojan izvor informacija):
http://en.wikipedia.org/wiki/Serbian_Ai ... ernization

i vidi pod "Possible operators"
http://en.wikipedia.org/wiki/Mig_29SMT

I naravno da bi MiG-35 bio bolji ali mislim da je on preskup za Srbiju. Nisam siguran da ce Srbija imati kesa i za ove napucane 29-ke. :)

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 19 Jul 2009, 19:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20451
Lokacija: SAO Krmine
Citiraj:
What is up with that?


Slucajno. Ucinilo mi se da si 2x postovao isti post, pa ja odlucio 1 da obrisem. Na kraju, vidi vraga, se ispostavilo da nije bio dupli post :lol:

Izvini jos jednom.

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 20 Jul 2009, 00:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Taj tekst s vikipedije je bio kritikovan kao prilično diskutabilan, bar što se tiče ljudi s Airserbia sajta, a tamo ih ima dosta s informacijama iz prve ruke.

Citiraj:
O kojim cijenama se radi (po komadu), kad su u pitanju pobrojani modeli?


MiG-35 oko 40 miliona $; J-10 otprilike isto; za MiG-29SMT nemam tačnu informaciju, pretpostavljam oko 15-20 mil.$; Nove verzije F-16 oko 60 mil.$, stari polovan možda oko 15-20 mil.$; JAS-39NG 50 mil.$. Poređenja radi, evo i cijena za "težu kategoriju": Su-27 35 mil.$; Su-30 45 mil.$; EF Typhoon preko 100 mil.$; Rafale oko 90 mil.$
Treba računati i na to da ne mora samo cijena po jedinici da utiče na izbor kupovine aviona, jer postoji još mnogo dodatnih troškova: naoružanje, infrastruktura, obuka pilota i mehaničara, troškovi redovnog održavanja... Radi se o ciframa koje malo koja zemlja može da iskešira, pa se u cilju plaćanja pristupa kojekakvim offset programima - industrijska saradnja, otplata u robi, monopoli i sl. - ne znam puno o ovome jer ekonomija nije moja oblast :) uglavnom, pare se ne keširaju direktno nego se gleda koji proizvođač može da ponudi bolji i povoljniji program otplate svih troškova, a ta otplata traje godinama, i obavezuje zemlju kupca na dugoročnu saradnju s zemljom koja je prodavac, tako da su sve te odluke izrazito strateškog karaktera i moraju računati na dugoročnu spoljnu politiku (a u slučaju Srbije, ko što rekoh, spoljnopolitički kompas se još uvijek koleba).

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 20 Jul 2009, 08:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Auuu skupi su, puno. Mislio sam kupiti jedan "za po kući", ali nema šanse.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 20 Jul 2009, 15:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
Svako ja mislim da ce od Rusa kupiti. Kakva god politika kod nas bude Ameri nas svakako nece naoruzavati.

Da li je iko kupio MiG-35 do sada? Je li uopste usao u serijsku proizvodnju?

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 20 Jul 2009, 15:10 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2008, 13:26
Postovi: 612
Lokacija: Banja Luka
Mislim da jeste. Čitao sam da su Saudijci naručili popriličnu količinu. I ja se slažem da je 35ica najbolji izbor po odnosu cijene i mogućnosti te platforme. Iznenadio sam se kad sam pročitao da je JAS-39 Gripen tako skup! Švedi baš napucali cijenu, a avion im je totalno nestandardan po pitanju opreme i naoružanja, što znači da samo za njih moraš sve posebno nabavljati, što su troškovi više!

_________________
Slika

EVE Online 21 day trial
https://secure.eveonline.com/trial/?inv ... tion=buddy


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 20 Jul 2009, 19:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Nisu Saudijci naručili MiGove, oni tradicionalno kupuju zapadno naoružanje a naručili su EF Typhoone, oko 70 komada (e, to se zove vazduhoplovstvo 8) ). MiG-35 se još uvijek ne proizvodi jer nema narudžbi, ali postoji potencijalna narudžba od strane Indije, jer je u toku tender indijskog RV za nabavku 125 višenamjenskih fightera. Pored MiGa postoji još 5 konkurenata, ali realno MiG ima velike šanse da uzme tender. Trebalo je to da bude gotovo odavno ali su ga nešto razvukli:
http://en.wikipedia.org/wiki/Indian_MRCA_competition

Ako bi Indijci izabrali MiG-35, serijska proizvodnja bi brzo krenula, što bi bilo povoljno i za Srbiju i za ostale države koje eventualno mjerkaju ovaj avion. A ako ne bude ništa od toga, nisam siguran da li bi se Rusima isplatilo pokretati proizvodnu traku zbog 20-ak aviona...

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 21 Jul 2009, 11:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
Kad smo vec kod kupovine prica se da i braca Grci kupuju nove fajtere i to one top klase. Vjerovarno ce Eurofigtere ali su i Rusi u prici sa svojima Su-35 u Su-37.
Ali Grci i sada imaju mocnu avijaciju:
F-16 Falcon
Slika
Slika
Mirage 2000
Slika
Mirage F1
Slika

Imaju Grci jos dosta toga. Mozemo poslje postaviti. 8)

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 21 Jul 2009, 11:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ne znam ima li potrebe da Srbija na ovu krizu i loše stanje kupuje ovako skupe igračke, i da se zadužuje nekim zemljama po ovim i onim pitanjima. Pitanje je da li bi ikad upotrebili te avione za ono za šta oni služe (ratovanje), ni da li bi imali sredstava i kadra da ih održavaju i stalno lete sa njima.

U kojoj mjeri je Srbija koristila svoju avijaciju u NATO bombardovanju, i sa kojim uspjehom? Postoje li ti podaci?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 21 Jul 2009, 11:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
Ne kupuju se ti avioni da bi se ratovalo protiv NATO-a. Mi se svakako ne mozemo mjeriti sa njima.
Postoje odredjeni sigurnosni standardi koje zemlja treba da ispuni u kontroli svoga neba i postoji tehnika koja je potrebna da se ti standardi ispune.

Npr. ako dodje do otmice aviona, moramo imati borbene avione koji imaju mogucnost da brzo presretnu oteti avion i da se postroje uz isti da bi mogli procjeniti situaciju te ispratitit oteti avion ili ga eventualno srusiti.

Takodje, politicki, nije lose biti regionalana vojna sila. :)

Protiv NATO-a se koristila avijacija ali nije se mogao postici neki uspjek jer je agresorska avijacija bila jednostavno nadmocna u svakom smislu. Relativni uspjeh se postigao u rusenju bezpilotnih letjelica i krstarecih projektila.

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 21 Jul 2009, 12:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Besparica je napisao:
Protiv NATO-a se koristila avijacija ali nije se mogao postici neki uspjek jer je agresorska avijacija bila jednostavno nadmocna u svakom smislu. Relativni uspjeh se postigao u rusenju bezpilotnih letjelica i krstarecih projektila.


Da. Lazanski je to slikovito opisao da se to moze uporediti kao kad bi se trkali mercedes i fico. Znaci, nadmocnost je bila daleko veca. Ne samo iz razloga sto su NATO zemlje bogatije i mocnije vec i iz razloga sto je njih daleko vise i milion puta je vise ulaganja u to ulozeno.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 21 Jul 2009, 15:39 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 03 Maj 2008, 17:38
Postovi: 339
Bolje reći - 10 mercedesa na jednog fiću.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 22 Jul 2009, 12:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
vim je napisao:
Besparica je napisao:
Protiv NATO-a se koristila avijacija ali nije se mogao postici neki uspjek jer je agresorska avijacija bila jednostavno nadmocna u svakom smislu. Relativni uspjeh se postigao u rusenju bezpilotnih letjelica i krstarecih projektila.


Da. Lazanski je to slikovito opisao da se to moze uporediti kao kad bi se trkali mercedes i fico. Znaci, nadmocnost je bila daleko veca. Ne samo iz razloga sto su NATO zemlje bogatije i mocnije vec i iz razloga sto je njih daleko vise i milion puta je vise ulaganja u to ulozeno.


realno gledajuci bilo je u pitanju 26 drzava protiv Srbije. Kad uzmes u obzir da je njihova tehnologija svjetlosnim godinama ispred Srbijanske po pitanju vazduhoplovstva.... kao sto neko rece 10 mercedesa na jednog ficu. Opet s druge strane, Srbija se stvarno dobro izborila sa doticnim napadima. Ako iskljucimo Sloveniju, Srbija je opet na prvom mjestu po mnogo cemu u odnosu na bivse jugoslovenske drzave, a opet najduze je ratovala od svih njih.

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 24 Jul 2009, 14:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Od 16 aviona MiG-29 (14 jednosjeda + 2 trenažna dvosjeda) kojima je raspolagala SR Jugoslavija uoči NATO agresije, svega 4-5, čini mi se, su bili ispravni. Resurs im je istekao još 1997., a remont nije mogao biti odrađen zbog "nepravednih i ničim izazvanih" sankcija. Par dana prije početka napada piloti su obaviješteni da je "osposobljeno" 11 aviona. O kakvom stanju se radilo govori podatak da su na avionima masovno otkazivale radio stanice što je znalo da ostavi pilota potpuno odsječenim od komunikacije s bazom; takođe, radari su masovno otkazivali, što je potpuno onemogućilo upotrebu raketa dužeg dometa. To je samo djelić liste tehničkih neispravnosti na ovim avionima 1999. god. Treba podsjetiti i to da se radilo o staroj, već zastarjelog, verziji aviona MiG29, i to izvoznoj, što znači - prilično rudimentiranoj. Bez obzira na to, srpski piloti su letjeli u borbene misije, znajući da jedine šanse imaju ubliskoj borbi 1 na 1. Naravno, niko od NATO pilota se nije htio junačiti u bliskoj borbi s MiGom 29, nego su jednostavno uključivali svoje radare i uništavali jugoslovenske MiGove raketama Amraam, daleko van vizuelnog dometa. Takođe, komanda je načinila veliku grešku šaljući 29-ke u presretačke misije na srednjim visinama - kontra jedinoj logičnoj taktici: da lete nisko a onda se naglo penju u napadačku akciju. 11 MiGova-29 je uništeno u toku rata, od toga 4 na zemlji, jedan u neborbenom udesu, a 6 u vazduhu - 5 od strane NATO aviona a 1 od strane domaće PVO (mada postoje nerado citirani podaci da su svega 3-4 aviona uništena od strane nato-a, a preostala 2-3 greškom od strane domaće PVO...)
Postoji i jedna zanimljiva teorija vezana za događaje od 26. marta 1999. kada su oborena 2 jugoslovenska MiG-29 iznad istočne Bosne, gdje su dospjeli zbog kvara navigacionih instrumenata. To je bio par aviona kojim su upravljali piloti major Perić i njegov "wingman" kapetan Radosavljević. U toku borbe su se razdvojili, Perić je prvi pogođen, katapultirao se, a posljednje što je čuo od Radosavljevića je bilo "idem na njih". Zvanična verzija događaja je da je Radosavljević poginuo pri obaranju njegovog aviona od strane američkog F-15. Tog dana je na televiziji BiH išao ekskluzivni prenos s mjesta "na kojem se srušio srpski MiG". U kadru su se našli dijelovi oborenog aviona ali su natpisi na njima bili - na engleskom, što je jasno upućivalo na to da se radi o NATO avionu. Prenos je odmah prekinut. Kasnije su se pojavile mnoge priče kako je Radosavljević. prije nego što je oboren, uspio da obori jedan američki F-15. Nažalost, poginuo je (neka mu je vječna slava) i niko više ne može da potvrdi tu priču - osm ako se nekad ne objave neki klasifikovani dokumenti iz Pentagona... Neke zapadne medijske kuće su objavile vijest o oborenom američkom avionu iznad istočne Bosne. Međutim, narednog dana, 27. marta, desilo se čuveno obaranje "nevidljivog" F-117A od strane srpske PVO. U sveopštoj pompi vezanoj za taj događaj, amerikanci su uspjeli da proture priču kako su snimci iz istočne Bosne zapravo snimci pomenutog F117, oborenog samo dan kasnije. Tako su, vještom medijskom manipulacijo, uspjeli da gubitak 2 aviona prikažu kao gubitak samo jednog. Šta se stvarno dogodilo, pitanje je da li će se ikad saznati...

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 24 Jul 2009, 14:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
Ako je to istina onda je to stvarno podvig. Stari, poluispravni MiG-29 da srusi jednog od najboljih fightera na svjetu, svaka cast.
Mozda su krenuli da bombarduju bazu u Tuzli.

Zna li iko da li je istinita ona prica da smo im uspjeli bombardovati Apache u bazi u Makedoniji?

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 24 Jul 2009, 15:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Ko će ga znati... sve te priče imaju svoje "dokaze", "očevice" itd s jedne strane, koji to potvrđuju, a s druge strane "stručnjake" koji to negiraju. Gomila je tih ratnih legendi... postoji čak i priča o obaranju stealth bombardera B-2 :o
Meni je ta priča o napadu na Tuzlanski aerodrom, tj. tamošnju NATO bazu, jako zanimljiva jer (navodno) postoje očevici tj. građani Tuzle koji su u to vrijeme čuli avione i eksplozije iz pravca Tuzle.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Borbeni avioni
PostPoslato: 24 Jul 2009, 16:26 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jun 2009, 00:23
Postovi: 342
Frenki je napisao:
Neke zapadne medijske kuće su objavile vijest o oborenom američkom avionu iznad istočne Bosne. Međutim, narednog dana, 27. marta, desilo se čuveno obaranje "nevidljivog" F-117A od strane srpske PVO. U sveopštoj pompi vezanoj za taj događaj, amerikanci su uspjeli da proture priču kako su snimci iz istočne Bosne zapravo snimci pomenutog F117, oborenog samo dan kasnije. Tako su, vještom medijskom manipulacijo, uspjeli da gubitak 2 aviona prikažu kao gubitak samo jednog. Šta se stvarno dogodilo, pitanje je da li će se ikad saznati...



Argumentovano se govori da je F-117A pao na prostoru Bosne a oborio ga je Zoltan Dani porijeklom Madjar koji je koristio stari Ruski radar kojeg su modifikovali radi otkrivanja stelt tehnologije.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1070 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 54  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs