banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 14:05

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Tekija
PostPoslato: 14 Jul 2013, 17:34 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
"Tekije su građene na ulazu u grad odnosno kasabu i često su predstavljale prvi izgrađeni objekat. Gradili su ih derviši, najčešće šejhovi. Služile su i kao mjesta za odmor ili prenoćište za putnike namjernike."
Ovo tumačenje Tekije pročitao sam preko interneta u Wikipediji. Ona tumači po svome neke nazive, pojmove i napoznanice, ali ne može vam dočarati šta je to Tekija. Dajem si pravo, doduše napozvan, da vam malo pojasnim o čemu se radi. Ako znadete više slobodno me nadopunite.
Da sam nekakav romanopisac započeo bih od početka, iz povijesti, sagledati temu koju predstavljam. Kako to nisam idem iz ugla sa kojega sam sve to vidio.
Hrvatska Kostajnica je mjesto na lijevoj obali rijeke Une, smješteno u uskoj kotlini kroz koju protiče rijeka Una kao prirodna vodena prepreka koja razdvaja dvije države Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu.


Slika


U uskom prostoru gdje završavaju brda, odnosno obronci Zrin gore i kotline kroz koju se probija Una, rijeka bistra i kristalno čista, na malom prostoru, davno se smjestilo naselje koje dobi ime Kostajnica. S lijeve strane rijeke je na hrvatskoj strani pa dobi u ime i epitet Hrvatska, a s desne strane razvi se na BiH teritoriji naselje istoga imena i dobi ime Bosanska Kostajnica. Ostanimo na ovoj prvoj jer o njoj želim nešta ispričati.


Slika


Malo, oku ugodno, mjesto uraslo u obronke brda i obale rijeke ima svoju prošlost iz davnina jer je bila na strateškom mjestu koje je dominiralo prelaz preko rijeke Une, svojeglave i ćudljive rijeke koja je svojim tokom ograničavala kretanje s jedne na drugu stranu kotline kroz koju protiče.


Slika


Sam gradic H.Kostajnica je lijepo, uređno mjesto kod kojega rijeka Una čini krivinu, tako da se sa obale rijeke pruža prekrasan vidik na gradič. Ugodna klima, prozračnost prostora i obilje raslinja oduševljava posjetioce mjesta, a rijeka mu daje čar da poželite ostati zauvijek na tome prostoru uživajući u okolini i prostoru. Posebno se lijep vidik pruža sa okolnih brda, ali i sa riječne obale.


Slika


Slika


U samome gradu, podno brda, izgrađena je davno u prošlosti česma pod nazivom Tekija. Česma je i sada u funkciji, iz nje izvire hladna pitka i bistra voda. Prolaznici, građani i turisti često se na njoj napiju vode jer je izvrsna, onako hladna prosto okrepljujuće djeluje na organizam.


Slika


Predanje kaže "Tko se jadanput napije vode sa Tekije taj će zauvijek ostati u Kostajnici". Koliko je tačna ta tvrdnje, neznam, ali nakon što sam se napio vode na Tekiji jedan dio mene ostade u Kostajnici. Ostade onaj dio koji voli prirodu, sklad čovjeka i prirode, a pridruži se i onaj dio mene koji voli rijeku, čistu kristalnu vodu koje neometano prolazi izmedu dva grada koji u svojim imenima nose ime Kostajnica.

Kada bih morao odlučiti gdje da se skrasim da proživim ostatak života, vjerojatno bih ozbiljno razmotrio mogućnost nastanjivanja ovdje.

Da li je to zbog ljepote prirode ili zbog vode koje sam se napio na Tekiji, neznam, ali ipak mislim da je voda na ovaj ili onaj način utjecala na to moje rezmišljanje.


Slika

Kada god me putevi navedu da kroz Kostajnicu prođem, uvijek uhvatim malo vremena da posjetim Tekiju, popijem vode s nje, oplahnem lice njenom vodom i tako osvježen nastavim put koji mi postade lakši i ugodniji....

:occasion5: :occasion5: :occasion5:

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tekija
PostPoslato: 14 Jul 2013, 17:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
Olimp svaka cast prosle nedelje se vozim pored zagreba I u nekom omanjem dzipu ide gospodin koji likom podsjeca na tebe I pomislim lijepo vrijeme krenulo a nema nam olimpa sa pricama
Srecom vratio si se jos samo nas vrbas da odradis ;)

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tekija
PostPoslato: 14 Jul 2013, 18:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Bio sam na Muri, pa me zato nije bilo, ali . . . rijeke i dalje teku

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tekija
PostPoslato: 14 Jul 2013, 18:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ako te nanese put kroz Hercegovinu onda svrati u Blagaj kod Mostara, tu ima jedna tekija, ambijent je nejvjerovatan, slika to ne može dočarati.

Spoiler:
Slika

Slika

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tekija
PostPoslato: 14 Jul 2013, 18:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
Nije bas za camca ali je izvor bune cini mi se 4 u evropi ko kubicima u sekundi

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tekija
PostPoslato: 15 Jul 2013, 22:48 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Bio sam tamo i uživao u pogledima prije oko desetak godina, Zaista prekrasni predjeli

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tekija
PostPoslato: 15 Jul 2013, 22:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Ovo kao u mom rodnom kraju.

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs