banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:17

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Feb 2013, 21:05 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Često sam na svojim putovima susretao razne spomenike. Spomenike koji su obilježavali neka davna ali i ne tako davna minula vremena, spomenike ljudima, događajima, spomenike ljudskim djelima i zlodjelima. Susretao sam i spomenike životinjama, prirodnim fenomenima . . . Spomenicima smo obilježavali puno toga što nam se činilo kao primjer koji treba istaći za buduća pokoljenja da se na njemu uče, da vole i cijene sebe, svoje pretke, slobodu, da na osnovu tih spomenika uče dalje svoja pokoljenja poštenju, ljudskosti, nesebičnosti i dobroti.


Slika


Spomenike sam nailazio pored putova, u šumama, pored rijeka, u naseljima, gradovima . . . Posvuda ih ima i svaki ima svoje značenje u našoj povijesti, u povijesti ljudi i krajeva gdje su podignuti. Neki su još lijepo očuvani, na nekima se vidi patina vremena koje je prošlo od njihove gradnje do danas, ali . . .


Slika


Ražalosti me neumita i istinita činjenica da ima spomenika koji su devastirani, oštećeni ili posve zatrti samo zato što su obilježje epohe života naših djedova. Spomenici koje je netko u ime nekakve bolesne ideologije namjerno oštetio pokazujući tu bolesnu ideologiju kao nešto pozitivno, nešto što bi trebali svi prihvatiti kao svoju ideologiju, a negirajući pozitivna zbivanja koja su se događala uvremena naših djedova


Slika


I u nedostatku riječi, argumenata da prikaže nešto bolesno kao zdravo, iskalio se na spomenicima, na tragovima prošlosti naših naroda. Iskalio se na obilježjima herojstva naših predaka na koje mi svi moramo biti ponosni. Iskalio se na samome sebi i svoj svojoj umnoj bolesti i zaostalosti.



Slika




Ako je o pojedincu riječ, to još mogu razumjeti, ali ako tome pojedincu mnogi (na sreću ne i većina) podršku dadoše, onda se pitam tko su ti i kakve su im namjere. Tko su ljudi koji ruše, devastiraju, oštećuju ili zatiru spomenike naše prošlosti, spomenike naših predaka, slobodoumlja, pravičnosti i nepokorenosti. Tko su oni?


Slika


Da li su to ljudi koji potiču iz naroda koji svoju prošlost cijeni, koji je na nju ponosan, naroda koji živi i nastanjuje ove prostore, ili su to neki "došljaci" koji ne žele tome narodu dobro, koji ga ne cijene, kako narod živući, tako i pretke umrle, koji ne cijene žrtve za slobodu ma kada su pale, jer sloboda je dolazila i tu je.


Slika


Pitam i Vas sve ostale, a i samoga sebe, do kada ćemo na te vandale žmirećim očima gledati, do kada ćemo prešutno prelaziti preko njihovih nedjela, do kada ćemo dopustiti da nam se na prošlost predaka pljuje, spomenici zatiru, uništavaju. Do kada ćemo pognute glave gledati tu manjinu koja po svima pljuje, živućim i umrlim.Učinimo nešto. Očuvajmo pomen na pretke u svijetlu slave i vječne im hvale.

:occasion5: :occasion5: :occasion5:

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2013, 23:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2010, 15:52
Postovi: 16745
DA bi uništio spomenik trebaš biti kvalitetan debil.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2013, 01:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Kod nas spomenici propadaju i zbog nemara... Eno tamo onaj spomenik, da li poginulim borcima u krugu Cajaveca... Sada su ga malo doveli u red, ali letos pokosena oko one firme (da li su neki stranci), samo spomenik zarastao, a sve je u fazonu kosim citavu njivu, a samo u sredini njive ostavim taj spomenik nepokosen... Vise me sram sadasnjosti nego proslosti...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs