banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:46

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 30 Jan 2013, 20:23 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Ovom temom želim prikazati postupak izgradnje staroga drvenoga mlina kakve susrecem na rijeci Muri u Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj. Nisam niti na jednoj drugoj rijeci susreo takve mlinove što ne znaci da nekada nisu postojali, medutim, kao i puno toga, tako je i njih vrijeme pregazilo. U mojim razmišljanjima dok sam ih razgledao pomalo se radala nekakva ideja da bi možda u istom vanjskom izgledu mogli sagraditi i centralu za proizvodnju elektricne energije.


Slika


Nisam strucnjak po tome pitanju, ali možda vrijedi malo upotrijebiti moždane vijuge, staviti argumente za i protiv na papir, podvuci crtu i vidjeti šta je ispod nje, odnosno da li ima ekonomsku prihvatljivost ili ne.

No krenimo redom, a o proizvodnji struje cu malo na kraju.

Fotografije su malo nejasne jer sam u mlinu kod mjesta Žabnik fotografirao izložene fotografije pri malo slabijoj svjetlosti. Kako je pano bio plastificiran upotrebom blica nisam dobio ništa jasnije fotografije, naprotiv bile su još gore.

Pa krenimo redom...

Prvo se izgraduje korito na kojem ce se nalaziti zgrada mlina sa svim uredajima za mljevenje zrnja.


Slika


Slika


Graditelji su ga gradili financirani od strane države, opcine Sveti Martin na Muri, pa i iz nekih medunarodnih fondova, tako da je izgradnja cvrsta i sigurna


Slika


Nakon toga izgraduje se manje korito koje ce s druge strane pridržavati kolo sa lopaticama koje ce protok vode okretati.


Slika


Potom ide transport izgradenih korita do mjesta na rijeci gdje ce mlin biti usidren, ustvari privezan uz obalu.


Slika



Slika


Slika


Slika

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jan 2013, 20:24 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Nakon polaganja oba korita u rijeku pocinju daljnji poslovi izgradnje.


Slika


Izgraduje se kolo sa lopaticama i mehanizmima za prenos vrtnje.


Slika


Slika


Zatim se gradi zgrada mlina i strojarnice.


Slika


Slika


Slika


Slika


Nakon što je zgrada gotova u nju se ugraduje sav komplet mehanizama za mljevenje zrnja i transport brašna u odredene bazene gdje se ono onda pakuje u vrece.


Slika

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jan 2013, 20:24 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Detalj mlinskoga kola sa lopaticama...


Slika


i zgrade kako to danas izgleda....


Slika


Slika


Medutim, u mojem razmišljanju za proizvodnju el. energije zgodno se namece riješenje vidjeno na Babicevom mlinu o cemu sam vec pisao, ali da ponovim...

Ovdje se na plivajucoj platformi nalazi samo kolo koje rijeka svojim tokom okrece, a sama zgrada mlina je na obali.


Slika


Okretaji kola se pomocu remena (kajiša) prenose na mehanizam mlina koji je u cvrstoj gradevini sagradenoj na obali i mlin dalje radi kao da je sav na vodi


Slika


Obadva nacina iskorištavanja snage protoka vode mogla bi se primjeniti i kao nacini za proizvodnju elektricne energije, ako bi racunica pokazala da je to ekonomski isplativo i ako država ima podešene zakone da se to može raditi. U RH postoje ti propisi, ali da bi dobili sve potrebne papire treba vam nekoliko godina, tako da mnogi odustaju od toga "Sizifovog posla", medutim što vrijeme duže prolazi sve se lakše može doci do papira.


Slika


Slika


Slika


Kako napomenuh na pocetku, nisam neki strucnjak u svemu tome, ali kao laik mislim da bi se to dugorocno moglo isplatiti jer cijena energije konstantno raste.

Ploveci rijekom Kupom naišao sam na puno razrušenih ili polurazrušenih vodenica za mljevenje zrna ali i za pogon pilane. One nisu u funkciji, ali sam mišljenja da bi ih se isplatilo preurediti u male energane za proizvodnju el. energije, ako ne sada, ovoga trenutka, a ono u narednih desetak godina. Sigurno.

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs