Za srce kažemo da je najglavniji organ u organizmu. Neumorno je u radu i dok god radi organizam živi. Kada se umori i stane nastupa smrt. Necu puno o srcu u organizmu, svi vi koji ovo citate imate ga u radnom stanju i rijecu o njemu su suvišne. Malo bih napisao o srcu remorkera.
Imao sam priliku o proljecu prošle godine biti gost na rijecnom remorkeru Rušcica puna dva dana. Plovio sam njime od mjesta Orubica do Siska rijekom Savom. Pri tome je remorker vukao 4 teglenice, a u svakoj 1.000 tona sirove nafte. Za neke je to obicna stvar, ali za mene, ovako radoznala, životni dogadaj. Uz odobrenje kapetana, jer ipak je on "bog i batina" na brodu, zavirio sam u svaki kutak remorkera, nešta sam poslikao, a nešta nisam.
Prvo što me je po polasku zanimalo je "srce" broda, odnosno motori koji su tako snažni da sve to vuku uzvodno po nabujaloj rijeci.
I ušao sam u strojarnicu, a vodic mi je bio strojarski pomocnik, mladic koji po 16 sati na dan boravi uz stroj nadgledajuci njegov rad, podmazujuci ventile, klackalice i šta ti znam cega sve ne. U unutrašnjosti prilicno toplo, a kako mi moj vodic objasni po ljetu se temperatura diže i do 60 stupnjeva. Tada su vrlo otežani uvjeti rada, ali šta može, raditi se mora, a stroj ne smije biti sam kada radi.
A motor... ustvari dva motora. Velicine kao šesterokrilni regali, rade ujednaceno, na razini podnošljive buke. Mrcine svaki od 850 KS koji u zajednickom radu pri punom radnom opterecenju na sat "pojedu" i više od 600 litara nafte. Daju oko 350 obrtaja u minuti u radnom režimu, mada se "voze" na oko 280 obrtaja u minuti. Sa gornje strane oba motora ima most po kojim prolazi strojar nadgledajuci rad klackalica na ventilima, provjeravajuci njihov zazor i polijevajuci ih uljem.
U kutu strojarnice nalazi se agregat za struju koji radi kada se glavni motori ugase. Tada proizvodi izmjenicnu struju 220 V za život i rad na brodu kada je ovaj usidren.
A pod stropom strojarnice spajaju se cijevi koje u dimnjak sprovode sagorjele plinove. Laicki bi rekli auspuh.
Za upravljanje ovakvim grdosijama i radi kontrole njihovog rada ima cijeli razvodni ormar sa prekidacima i mjernim instrumentima.
I na kraju da napomenem strojar bez odobrenja kapetana ne smije sam mijenjati režim rada stroja. Da se u toj buci ipak komunikacija izmedu kapetana i strojara održava postoji kontrolna okrugla tabla sa strelicom na kojoj strelica prikazuje koju komandu zahtjeva kapetan od strojara.
Za mene je obilazak strojarnice bio dogadaj. Rado bih ga još koji puta doživio. A za one koji nisu nikada bili u takvoj prilici pokazujem ove fotografije.....