banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 05:35

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Ribolov na križnicu
PostPoslato: 09 Mar 2012, 20:03 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Sposobnost da si izradi orude ili alat za rad i koristi se njime vrlina je jedino covjeka na ovom planetu. Razvojem društva razvijale su se i potrebe ljudi, a time i alati i oruda kojima se covjek poslužio. U svim segmentima života je tako, a gledajuci ribolov, e tu je zastupljena citava nauka i filozofija kako prevariti gladnu ribu i navesti je da pojede ponudenu hranu iza koje vreba zamka kojom biva ulovljena. Toliko se daleko otišlo u obicnom hvatanju gladne ribe, da je vec ucešce uzela visokosoficitarna elektronika, mocni sonari, kemijski mamci i šta ti ja, kao neribolovac, sve znam.

Svojim putovanjima rijekama vidio sam razne legalne ali , nažalost i puno ilegalnih pomagala za ulov ribe. Nalazio sam ih po svim rijekama. Medutim na ovaj zastarjeli nesoficitarni sistem lova ribe naišao sam samo na rijeci Muri i to samo na obalama koje pripadaju Madarskoj.Kada sam ga prvi puta vidio tom modelu nisam odmah shvatio "nacin rada", ali malo dalje od prvog susreta vidio sam kako se lovi riba. Poslije u razgovoru sa ribicima na hrvatskoj strani rijeke došao sam do podataka da se taj nacin izlova ribe zove "Ribolov na križnicu" i da se nekada i u Hrvarskoj primjenjivao.

O cemu se radi:
Sam "uredaj" svojim izgledom podsjeca na deram na bunaru, jedino je znatno manji. U zemlju je poboden stup sa rašljama na vrhu. Stup se može okretati oko svoje osi. Kroz rašlje na vrhu prolazi deblji štap horizontalno sa zemljom a na njegovom jednom kraju nalazi se uteg od privezanoga kamenja. Za drugi kraj je zavezan konop. Drugi kraj konopa zavezan je za svaki kraj ukrštenih štapova. Na krajeve štapova zavezana je mreža za izlov ribe približne dimencije 2,5 X 2,5 metara te je oni drže u razapetom stanju.

Riba se lovi na sljedeci nacin. Prihvati se gornji vodoravni štap kod utega - kamenja i pritisne prema zemlji. Automatski se drugi kraj podiže uvis podižuci i mrežu razapetu izmedu unakrsnih štapova. Zatim se polako zarotira cijeli sistem tako da mreža dode iznad vode, pažljivo se spusti na dno vode, a onda se baca hrana za ribe u vodu iznad mreže.Kada ribolovac primjeti da ima riba iznad mreže brzim potiskom prema dolje kraja gdje su utezi, podiže mrežu i ako u njoj ima ulova zarotira cijeli sustav da mreža bude na obali, a onda pokupi svu ribu. Jedino zlatnu ribicu vrati nazad u rijeku, ako je neki dogovor s njom sklopio.

Ovakav nacin ribolova je zabranjen u Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj i jedino što doznadoh u Madarskoj je dozvoljen. Niti na Dunavu ni Savi nisam to vidao




Slika


Slika


:occasion5: :occasion5: :occasion5:

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs