banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 03:51

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Jan 2012, 23:26 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Pružila mi se prilika u životu, da malo lutam daleko od mojih rijeka, ali opet uz neke druge rijeke. Uostalom i nemam neke svoje i nesvoje rijeke. Sve su moje.

Ovoga puta dođoh kao klasični turista u dolinu rijeke Menderes u jugozapadnom djelu Turske, istočno od grada Denizlija. Razlog dolaska bio je posjeta Pamučne palače ili po turski Pamukkale.


Slika


Slika


Lokalitet izuzetne prirodne ljepote rasprostire se na prostoru 2.000 X 600 metara, izdiže se u visinu 160 metara. Sastoji se od 17 izvora tople vode čija se temperatura kreće od 35 pa do 100 stupnjeva Celzijusa.


Slika


Slika


Iz izvora izvire voda bogata kalcij - karbonatom koji se na površini taloži stvarajući kristalno bijele stijene izuzetne ljepote.


Slika


Slika


Iznad tih izvora u davna vremena prije nove ere, sagrađen je grad Hierapolis. Ovoga puta neću o njemu već o Pamukkalama.


Slika


Slika

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2012, 23:28 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Nakon što se kupi ulaznica za posjetu ovome prirodnome fenomenu koji je proglašen i kao Nacionalni park, slijedi obavezno skidanje obuće sa nogu. Razlog tome je da ga ne bi brojni posjetioci oštetili svojom obućom. A posjetioci kao rijeka prolaze kroz lokalitet.


Slika


Slika


Veličanstveno je gledati. Cijeli obronak brijega je kristalno bijel, na suncu blješti i iz daljine se ističe svojom bjelinom. Kao u snovima.


Slika


Slika


Slika


U prirodno nastalim bazenima sakuplja se topla voda koju posjetioci često koriste za kupanje. Vrlo je ugodno kupanje u tako neobičnom ambijentu.


Slika


Slika


Slika


Slika

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2012, 23:28 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Prirodni bazeni nekako nestvarno djeluju, kao da su nastali u ledenim brijegovima visokih polatnih planina.


Slika


Slika


Sama površina tla po kojoj se hoda, naborana je u sićušne slapove po kojima topla voda teče. Na suncu se bljeska i nestvarno izgleda


Slika



Slika



Slika


Iako je bila jaka vrućina koju je pojačalo blještanje okoline mogao sam uživati u prekrasnim prizorima kakve nikada nisam nigdje susreo. Vrlo neobično dijelo prirode.


Slika


Slika


Slika

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2012, 23:29 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Promatrao sam i posjetioce koji su došli posjetiti Pamukkale. Svi su sa zanimanjem razgledali taj prirodni fenomen. Svi su oduševljeni bili, zadovoljno bosi gackali po vodi ili se kupali u bazenima u kojima se voda sakupljala.


Slika


Slika


Slika


I sam sam bio veoma zadovoljan viđenim. Jedan sam od onih koji je sve to fotografirao, zagledao sa svih strana, prstima pipkao razne obline koje je voda napravila, gackao po vodi, ulazio u bazene, ponovo pipkao stijene . . .


Slika


Slika


Slika

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2012, 23:30 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Kako je staza vodila uz brdo, ređali su se sve ljepši vidici na lokalitet toga prirodnoga fenomena. Vidici koji ostaju u trajnome sjećanju. Vidici koji zadivljuju i tjeraju na razmišljanje o stvaralačkoj moći prirode.


Slika


Slika


Slika



Koliko je prirodna kreativnost bezgranična, koliko ona tiho i strpljivo gradi i uljepšava zemlju, koliko fenomena napravi na jednostavan i lagani način. Koliko nas ti fenomeni čude, raduju, uljepšavaju nam život.


Slika


Slika


Ujedno nas i obavezuje da je ćuvamo, pazimo da odgajamo naše potomke da isto takvi budu. Da i oni mogu uživati u ovakvim prizorima u kojima sam ja uživao i koje vam ovdje prikazujem, da i vi malo uživate.


Pozdravlja vas Olimp i podsjeća, čuvajmo prirodu i njene ljepote, za nas, za naše potomke, za budućnost.


Slika

:occasion5: :occasion5: :occasion5:

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs