banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 21:42

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Dabrovi zubi
PostPoslato: 19 Nov 2011, 17:24 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
"Imaš zube jake kao dabar". Više puta sam cuo tu uzrecicu. Shvacao sam iz nje da dabar ima nekakve zdrave i jake zube, ali kakve nisam dugo, dugo imao tacnu predodžbu. Poslije sam u crtanim filmovima gledao kako pregrizu drvo kao od šale, ali to su crtici. Za stvarnost nisam znao



Slika


Dabrove sam prvi puta vidio u Zološkom vrtu i izgledali su mi simpaticni, bezopasni, umiljati i veoma druželjubljivi, vidio sam im i zube ali nisam nikada o njima posebno razmišljao da imaju odredenu cvrstocu i jacinu. S druge strane to je ipak Zoološki vrt u kojem je sve umjetno napravljeno ne bi li na malome prostoru oponašalo prirodu i prirodne uvjete gdje žive životinje.


Slika


Prvi puta u prirodi susreo sam dabra ploveci rijekom Odrom. Cak sam mu se lagano sa leda približio na 2 do 3 metra udaljenosti prije nego je zaronio i više ga nisam vidio. Prvi susret sa njim je bio prožet velikim nabojem emocija s moje strane. Posjecujuci cešce rijeku Odru i ploveci njome cešce sam i susretao dabrove, ali nisam baš vidao "djela njihovih zubi".


Slika


Ploveci rijekom Murom prišao sam blizu jednoj dabrovskoj nastambi u rukavcu nedaleko glavnoga toka rijeke. Nastambu mi je pokazao prijatelj koji je cesto u prirodi sa svojom foto tehnikom gdje cesto "lovi" prizore u prirodi od kojih poslije, kada ih se gleda, zastaje dah. Oko te nastambe napravio je puno efektnih fotografija iz dabrove svakidašnjice.


Slika


Neki dan sam otišao doruckovati u prirodu rijecnoga toka rijeke Lonje. Prvi puta sam tada plovio rijekom Lonjom. Za lagane plovidbe najednom mi pažnju privukoše nagrižena stabla, kao i stabla koja su oborena u vodu griženjem oko debla. U prvi mah nisam shvatio o cemu se radi.


Slika


Tek nakon par sekundi mi iskrsnuše pred ocima prizori iz crtanih filmova u kojima dabar na ovakav nacin obara stabla. Prišao sam bliže i dobro razgledao tragove na stablima koji su ostali od dabrovih zuba. Fascinantno. Ti zubi su ostavili takve tragove kao da je stablo dlijetom tesano. Oglobani komadi debla razasuti uokolo bili su debljine i po nekoliko milimetara, širine nekoliko centimetara i dužine koja je prelazila i desetak centimetara.


Slika


Gledajuci ih tek sam tada shvatio pravo znacenje izrecice sa pocetka ove pricice. Zaista dabar ima jake, izdržljive i zdrave zube kada može tako obarati stabla cija debljina prelazi i 30 - tak centimetara. Gotovo nevjerojatno kako je priroda postavila stvari u svoj svojoj širini.

Zadivljen videnim gledao sam da se što prije udaljim sa toga mjesta ne ostavljajuci svojega traga kako bi dabar i dalje mogao na tome terenu neometan odradivati svoj zapoceti posao i smatrati ga svojom teritorijom na kojoj je on ipak "Gazda", sa velikim slovom G.


Slika

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs