banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 00:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Dim Chay
PostPoslato: 09 Sep 2011, 19:29 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Dugo godina se promecem raznim rijekama, sakupljam o njima informacije, citam razne literature o rijekama, kako iz knjiga tako i preko interneta, sakupljam kojekakve informacije i slike o njima, citam putopise ljudi koji opisuju svoja putovanja rijekama . . .

Do nedavno sam mislio da me ništa drasticno ne može iznenaditi što bi bilo vezano za rijeku, a da ja o tome nisam imao informaciju. Rekoh donedavno jer me ovoga ljeta docekalo veliko iznenadenje na jednoj rijeci u zapadnom djelu Turske, nedaleko grada Alanya.

Rijeka se zove Dim Chay ( Dim Caj se izgovara). Izvire u brdima planinskog sustava Taurus, probija se kroz klance i utjece u Sredozemno more kod grada Alanya.


Slika


Rijeka je bogata vodom tako da njen tok pregradiše branom i napraviše veliko akumulaciono jezero (koje nisam vidio) iz kojega vodu iskoristiše za proizvodnju el. energije, tako potrebne u ovome turisticki poznatom dijelu Turske-


Slika


Nizvodno na rijeci iza te brane vidjeh nešta što me iznenadilo. Ali podimo redom.

U ovom dijelu Turske vladaju velike vrucine u proljetno-ljetno-jesenjem periodu od 6 - 7 mjeseci. Temperatura nerijetko prelazi 40 stupnjeva Celzijusa u hladu. Tako velike temperature zahtjevaju klimatizirane prostore kako bi se u njima ljudi osjecali ugodno. Medutim klimatizirani prostori su i nezdravi, a pored toga umjetna i prirodna klima su dva razlicita pojma.

Kako u takvim uvjetima stvoriti prirodnu klimu u kojoj bi se osjecali udobno i prirodno rashladeni?

I tu krece moja pricica.


Slika


Ukrocena planinska rijecica Dim Chay ima temperaturu vode oko 16 - 18 stupnjeva Celzijusovih. Od brane hidrocentrale pa prema ušcu probija se kroz uske kanjone visokih litica tvoreci u tim kanjonima ugodnu prohladnu klimu temperature oko 22 - 24 stupnja Celzijusa. Na vanjskim prostorima gdje vlada temperatura od 40 stupnjeva Celzijusa pravo je osvježenje.


Slika



Dalje je sve bilo samo prakticno iskorištavanje postojecih klimatskih uslova. U kanjonu niknuše ugostiteljski objekti. U plitkoj vodi rjecice sagradiše se separei ispod kojih neometano tece rijecica, skakaonice za kupace i plaže gdje se mogu kupaci i suncati.


Slika


Slika


Slika

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dim Chay
PostPoslato: 09 Sep 2011, 19:30 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Na kamenim stjenama kanjona sagradiše se na drvenim konstrukcijama u više etaža separei za rucavanje . . .


Slika


Slika


Slika



U separeima se postaviše mali stolovi sa prostirkama za sjedenje . . .



Slika


. . . gdje se mogu provesti ugodni zajednicki trenuci mladih . . .


Slika


. . . ali i citavih porodica. Tu se održavaju razne privatne proslave, ali i poslovna druženja.


Slika


Sve to prati spektar raznih kulinarskih dostignuca. Treba napomenuti da je turska kuhinja bazirana više na povrce nego li meso.


Slika


Slika


Slika

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dim Chay
PostPoslato: 09 Sep 2011, 19:30 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
. . . mada se ne može reci i da mesa nema. Ima ga i te koliko i pripravlja se na njihov domaci nacin.


Slika


Slika


U tako prirodnom ambijentu sa prirodnom klimom ugodno je zasjesti, nešto prezalogajiti, opušteno popricati, oci odmoriti na predivnim prizorima.


Slika


Slika


Turci koji su pretežno muslimanske vjere rijetko se kupaju u moru ili jezeru. Prema vjerovanju kupanje je preporuceno u vodama koje su tekuce jer simboliziraju život, protocnost života. Zato ih se može puno vidjeti kako se kupaju u rijekama. Planinske rijeke su hladne ali i osvježavajuce za kupanje. Treba napomenuti da su vrlo ciste.



Slika


Slika


Nisam se kupao u njoj vec sam malo prošetao po plicaku. Voda je za mene bila i više nego li hladna. Taman za pivce ohladiti na korisnu i upotrebljivu temperatutu.


Slika


Slika


Zadivljujuce je kako se sve uklopilo u okolinu. Unatoc velikoj frekvenciji ljudi rijeka je cista i bistra. U nju se ne odbacuju otpatci, ne baca se smece. Jednostavno je cuvaju za sebe i radi sebe cistom.


Slika


Slika


Proveo sam nekoliko sati u ovome okruženju. Bilo je vrlo ugodno i opuštajuce. Ali mi se neizostavno nametne i jedno pitanje. Hocemo li mi na našim terenima doci do pameti i svoje rijeke cuvati ciste za sebe i radi nas samih? Hocemo li ?

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dim Chay
PostPoslato: 09 Sep 2011, 21:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Nov 2010, 22:12
Postovi: 1221
super je .... al nismo ni mi baš bezveze imaš ovkave ljepote i kod nas, nije ovako turizam razvijen al priroda je mozak da zaboli. Eto za primjer Martinbrod ...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs